23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

YARGI ARSLAN’A “DUR” DEDİ, REKTÖR TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Galip Ataman

14 Haziran 2017 tarihli yazısı

rektör hülagü

Günümüzde, sayfalarını yalan haberler, köşelerini tehdit ve şantaj yorumlar ile dolduran “gazeteler” güven yitiriyor.

Masa başında, araştırmadan kulaktan dolma bilgiler ve kes kopyala yapıştır yöntemi ile yazı yazan “gazeteciler” yargıya tosluyor.

Öyle olunca bir zamanların en güvenilir ve saygın mesleği “gazetecilik” günümüzde yerlerde sürünüyor.

Meydanı boş bulan, geçmişte gazetecilik ile bağdaşmayan alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler ise itibarları dahil her şeylerini kaybediyor.

Gerçekleri araştırmadan, belgesini koymadan yaptıkları haber ve yazdıkları köşe yazılarını mahkemelerde hesap vermek zorunda kalıyor.

Gazetecilikte yarım asrı geride bırakırken hakkımda onlarca ceza ve tazminat davası açıldı ama çok şükür her seferinde aklandım.

Yazdığım her haber, yaptığım tüm yorumlar Yargıtay Ceza ve Hukuk Daireleri tarafından onaylandı.

Ama bildiklerini okumaya, kişileri karalamaya ve hakaret etmeye devam edenler

ceza, tazminat, tekzip ve erişimin engellenmesine mahkum oluyor.

Önce gazetesi Bizim Kocaeli, ardından kurduğu www.yesilkocaeli.com.trinternet sitesi kapatılan Güngör Arslan’ın paylaştığı yazılardan bazılarınınwww.gunaydinkocaeli.com sitesinde yargı kararı ile “ERİŞİMİN ENGELLENMESİ” gibi.

 

REKTÖR ŞİKAYETÇİ OLDU

Hakkında açılan yüzlerce davanın çoğundan mahkum olan Güngör Arslan son olarak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye tosladı.

Sadettin hoca,(http://www.gunaydinkocaeli.com/yazar/gungor-arslan/kou-raydan-cikmis/18627.html)sitesinde28 Mayıs’ta yayınlanan “KOÜ RAYDAN ÇIKMIŞ” başlıklı yazının yayından kaldırılmasını ve erişimin engellenmesini istedi.

“Bazı ihaleleri alanların haklarında güvenlik soruşturması bulunması ve ileride sorun yaşanmaması için iptal edildi” yazandosyayı inceleyen Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği“Erişimin Engellenmesi” kararı verdi.

İşte Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 01.06.2017 tarih ve 2017/3982 Değişik Kararı, “Somut olayda; Bahis konusu yazı içeriği itibari ile toplum nezdinde kişinin lekelenmeme hakkını,  itibarını ve şerefini basın yoluyla ihlal eder niteliktedir. Basının haber yapma hakkı yasada da belirtildiği üzere kişilik haklarını zedeleyici nitelikte olamaz. Aksi hali hukukun koruması beklenemez.  Anlatılan nedenlerle ilgili haberin başvuru sahibi hakkında kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu anlaşılmakta 5851 sayılı yasanın9/1 maddesi gereğince ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE karar verilmiştir.”Takdir okurun ve kamuoyunun.

 

HÜLAGÜ’DEN TAZMİNAT DAVASI

Sadettin hoca rektör seçildikten sonra hakkında gerçeği yansıtmayan yazılar yazan Güngör Arslan hakkında dava açacağını söylemiş, sonradan vazgeçmişti.

Yargı kararını aldıktan sonra konuşurkençok öfkeli gördüm.

Hak etmediği yayınlar nedeni ile Güngör Arslan’ın peşini bırakacağını sanmıyorum.

Miktarı ne olur bilemem ama “Tazminat davası” açacağı kesin.

Biraz gerilere gittiğimizde; Güngör Arslan’ın sahibi olduğu gazete ve internet haber sitelerinin bir kaç kez kapatıldığını görüyoruz.

Bir; Bizim Kocaeli Gazetesi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 25.7.2016 tarih ve 668 Sayılı KHK ile “Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethulahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı” olduğu gerekçesi ile kapatıldı.

İki; www.bizimkocaeli.cominternet sitesinin kapatılmasının ardından kurulan www.yesilkocaeli.com.tr internet sitesi kapatılan sitenin devamı ve benzeri olduğu belirlenerek mahkeme kararı ile yayınına son verildi.

Üç; www.bizimkocaeli.com ver www.yesilkocaeli.com.tr internet sitelerinin kapatılmasının ardından www.gunaydinkocaeli.com kuruldu.

Dört; 28 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan “KOÜ raydan çıkmış” başlıklı yazıyı okumak isteyenler,http://www.gunaydinkocaeli.com/yazar/gungor-arslan/kou-raydan-cikmis/18627.htmlKocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliğikararına istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir” uyarısı ile karşılaşıyor.

Beş; KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün mahkeme kararı ile Erişim Engeli koydurduğu www.gunaydınkocaeli.com internet haber sitesi ve kadrosunun kapatılan www.yesilkocaeli.com.tr ile www.bizimkocaeli.com internet haber sitelerinin devamı kadrolarının aynı olduğu iddia ediliyor.

 

*******************

 

TRAFİK RAHATLADI SÜRE KISALDI

Büyükşehir Belediyesi’nin trafik akışını düzenleyen “devrim” niteliğindeki radikal kararları pazartesi günü uygulamaya kondu.

İki gündür değişiklik yapılan güzergahları dolaşıyorum, yolcuları ve sürücüleri dinliyorum, yetkililer ile konuşuyorum, yorumları okuyorum.

Duyarlı vatandaşların gönderdiği fotoğrafları ve e posta mesajlara bakıyorum.

Alınan radikal kararlar sonrası yapılan değişikliklere uyum sağlamakta zorlanan, alışkanlıklardan vazgeçmemekte direnen yol fakiri İzmit’te,ilk iki gündeki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Değişimin mimarı Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, takipçisi Ulaşım Daire Başkanı Salih Kumbar’ı gün içinde ve akşamın bir saatinde ne zaman aradıysam değişiklik sonrası gereken önlemleri almak için sahadaydılar.

55 hatta 197 otobüs ve tramvay ile konforlu, güvenli, seri toplu taşıma hizmeti veren Ulaşım Park AŞ Genel Müdürü Yasin Özlü’yü her aradığımda ekibi ile cuma günü tarifeli seferlere başlayacak tramvay çalışmalarını değerlendirdikleri toplantıda yakaladım.

Kavşaklarda, trafik polisleri ile zabıtalar görev yapıyor, gerekli uyarılarda bulunuyordu.

Gelelim iki günde yaşananlara, alınan önlemlere, yapılan değişikliklere.

Pazartesi; Trafik güneyden kuzeye akarken değiştirilerek kuzeydengüneye döndürülen “Alemdar Caddesi” dörtyol kavşağı dışında fazla sorun yaşanmadı dersem abartmış sayılmam.

İlk gün burada yaşanan sıkışıklık ve kargaşa dolaylı olarak Cumhuriyet Caddesi ve Cumhuriyet Parkı kavşağında yığılmalara neden oldu.

Trafik akışı değiştirilerek doğudan batıya verilen Hürriyet Caddesinin tenha olmasının aksine araçların batı doğu istikametinde seyrettiği, şehrin ağırlığını yüklenen Cumhuriyet Caddesinde trafik yoğundu.

Özellikle Alemdar Dörtyol kavşağının, araçların çok yönlü kullanacak şekilde düzenlenmesi trafiğin sıkışmasına, tepkilerin ve eleştirilerin artmasına neden oldu.

Çoğunlukla Belsa otoparkına giriş çıkış yapan araçların kullandığı Abdurrahman Yüksel Caddesinde de karışıklık vardı.

4 şeritli otoban gibi yeniden düzenlenen Leyla Atakan Caddesi meslek lisesi kavşağında ilk kez trafiğin tıkanmadığına, Cengiz Topel Caddesindeki trafiğin aktığına tanık oldum.

Anıtpark, santral, hastane acil giriş çevresi, İnönü caddesinde araçlar zorlanmadan, trafiğe takılmadan akıyordu.

Salı; Trafik sıkışıklığının olduğu bölgeleri bizzat gezerek sorunları yerinde tespit eden, vatandaşlardan gelen eleştirileri dikkate alan genel sekreter Tahir Büyakakın ve ekibinin yaptığı değişiklikler sonrası ikinci gün akış ilk güne göre  rahatladı.

Trafiğin güneyden kuzeye akacak şekilde düzenlendiği Abdurrahman Yüksel Caddesinde gözlenen trafik sıkışıklığı eski şekline döndürülünce ilk günkü sıkışıklık ve kargaşa giderildi.

Santral, devlet hastanesi önünde trafik rahat aktığına göre, bu bölgedeki ışıklarda araçlar

Cumhuriyet Caddesi ile Alemdar Caddesinin kesiştiği dört yol kavşağından çok yönlü geçiş nedeni ile yaşanan kargaşa, Alemdar Caddesinden gelen araçların Cumhuriyet Caddesine dönüşünün iptal edilmesi ile az da olsa giderildi.

 İki gündür trafiğin en çok kilitlendiği, akışın yavaşladığı bu bölgede daha ciddi önlemlerin alınması gerekiyor.

CADDELER (2)

 

TRAFİKTE SÜRELER KISALDI

Düne kadar trafiğin akmaması nedeni ile yolcu çileden çıkıyor, sürücüler isyan ediyordu.

Araçlar trafikte uzun süre kaldığı, gideceği yere zamanında gidemediği, dakikalarca geciktiği için özellikle Cumhuriyet, Hürriyet, Leyla Atakan, Alemdar ve İnönü Caddesi Santral-Cumhuriyet Parkı arasında Santral, Baç, Çınarlı, Yeni Turan kavşaklarında sıkıntı yaşanıyordu.

Ana arterlerde ve kavşaklarda yaşanan sıkışıklık ışıklardaki bekleme nedeni ile Turan Güneş ve Bağdat Caddelerinde de hissediliyordu.

Yeni trafik akışı ve toplu taşıma araçları güzergahlarında yapılan değişiklik sonrası gözle görülür ciddi bir rahatlama oldu.

Gelelim yolcuların ve minibüsçülerin en çok eleştirdiği, karşı çıktığı toplu taşıma araçlarının  (belediye ve özel) Cumhuriyet ve Hürriyet Caddelerinden güney yan yola kaydırılmaları konusuna.

Ben de yanlış biliyordum ama dün biraz araştırınca işin aslını öğrendim ve paylaşmak istedim.

Birincisi; Alemdar Caddesi’nde yan yola ışıklar ile geçilecek. Ankara ve İstanbul istikametine gitmek isteyen araçlar ile toplu taşıma araçlarına binecek yolcular bu ışıkları kullanacak.

İkincisi; Yahya Kaptan’a Cumhuriyet Caddesini kullanarak giden 22 nolu hat otobüsleri merkez bankası ile meslek lisesi arasını 22 dakikada gidebiliyordu.

Aynı mesafe yan yoldan 8 dakikada gidiliyor, kazanılan süre 14 dakika.

Üçüncüsü; Topçulara giden 51 nolu hat otobüsleri, merkez bankası-Çınarlı arasını şehir içinden giderken 18 dakikada alırken bu süre yan yolda 8 dakikaya indi, zamandan 10 dakika kazanıldı.

Dördüncüsü; Yahya Kaptan’a giden 96 hat nolu otobüsler şehir içinde merkez bankası-meslek lisesi arasında 33 dakikada ilerlerken yan yoldan meslek lisesine 7.5 dakikada ulaşıyor. Zamandan tasarruf 25.5 dakika.

Beşincisi; 118 nolu Harmantarla otobüsleri merkez bankası Baç arasını 17 dakikada giderken yan yoldan 10 dakikada gidiyor. 10 dakika önce varıyor.

Altıncısı; Örnekleri çoğalttığımızda yalnız zamandan tasarruf yapılmadığı gibi araçların dur-kalklarından kaynaklanan akaryakıt tüketiminin azaldığı, bekleme yapılmadığı için sürücülerin ve yolcuların sinirlen eskisi gibi bozulmadığı görülecektir.

Yedincisi; Daha da önemlisi, otobüslerin şehir içine girmemesi sonrası yolculara eziyet çektirileceği, daha fazla yol yürümek zorunda kalacakları iddialarının da doğru olmadığı ortaya çıktı. Şehir merkezinden, Alemdar Ceddesinden otobüse binmek için Cumhuriyet Parkındaki duraklara gitmek zorunda olanlar 340 metre yürürken şimdi güney yola giderken 280 metre yürüyecekler.

Sekizincisi; Anıtpark, Alemdar ve 1. Geçitteki kavşaklarda trafik polisi sürekli kalır, Batı Terminali yeni yerinde yapıldıktan sonra toplu taşıma araçları Orduevi önündeki tüneli kullanmaya başlarlarsa o bölgedeki trafik sıkışıklığı giderilecektir.

BÜYÜKAKIN (4)

************

 

CHP MİLLETVEKİLİ HÜRRİYET

HANGİ GAZETELERE SAHİP ÇIKTI

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi Fatma Kaplan Hürriyet,yerel basının yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması için meclis araştırma komisyonu oluşturulmasını istemiş.

Bu konuda hazırladığı haber metnini gazetelere ve köşe yazarlarına servis etmiş.

Sayın milletvekilinin gönderdiği haber metnini okurken,“15 Temmuz sonrasında yaşanan kaygı verici gelişmeleri gözden kaçırmamalıyız.Darbe girişimi sonrasında 45 gazete, 16 televizyon, 16 dergi, 3 haber ajansı ve 23 radyo kapatılmıştır. Bu medya kuruluşlarının çalışanları darbe girişimiyle alakasız olmalarına ve haklarında herhangi bir işlem yapılmamasına rağmen toplum tarafından darbeci denilerek yaftalanmaktadır” cümleleri dikkatimi çekti.

Sayın Fatma Kaplan Hürriyet, milletvekili olmanın ötesinde avukattır.

Keşke haber metnine kapatılan gazete, televizyon, dergi, haber ajansı, radyoların hangileri olduğunu, kapatılma gerekçelerini, sahiplerinin ne ile suçlandığını da yazsaydı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve son resmi basın toplantısının yıldönümünde Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği “16 Ocak Basın Onur Günü”ne katılmış olsaydı.

16 Ocak’ta İzmit’te gelerek 2 gün kalan, yerel gazetelerin ve çalışanların sorunlarının tartışıldığı toplantıları izleyebilseydi.

Yerel gazetelerin bulunduğu illerin cemiyet başkanlarından oluşan Türkiye Gazeteciler Federasyonunun Başkanı Yılmaz Karaca ile konuşabilseydi.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetiminden yerel gazeteler ve çalışanlarının sorunları ile ilgili rapor isteseydi.

Belli ki CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi Fatma Kaplan Hürriyet, yerel basın ve çalışanlarının sorunları üzerinden milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethulahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu iddia edilen gazeteler ile çalışanlarının sorunlarını öne çıkarmış.

Öyle olduğuna inanmak istemiyorum ama yerel basını gündemine aldığı, TBMM’ye taşıdığı için CHP’nin sayın milletvekiline teşekkür ediyorum.

 

fatma kağlan hürriyet

 

*****************

 

 

TORUNUM ADA’NIN

“KARNE” SEVİNCİ

 

Eğitim kalitesini arttırmak için özveri ile çalışan kurum yöneticilerinin performanslarını, öğrencilerin başarılarını, torunlarımın karne sevincini paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

En çok da; torunlarım Galip Utkan ve Hüseyin Utku (Türkan Dereli İlkokulu), Mert Özkan (Özel Bahçeşehir İlkokulu) ile Ada’nın (Çocuk Kasabası Butik Anaokulu)karne sevincini yazmaktan.

İlkokul 2. Sınıfa geçen Galip Utkan, Hüseyin Utku ve Mert Özkan’dan geçtiğimiz günlerde bu sütunlarda bahsetmiştim.

Sırada, Özleyiş ve Burak Bayoğlu’nun sevimli kızları, biblo kadar güzel torunum Ada var.

Ada, yılsonu karnesini “Çocuk Kasabası Butik Anaokulu” öğretmeni Gülhan Cankan’dan alırken sevinçli, okulu ve arkadaşlarından uzakta kalacağı için üzgündü.

Ben ve Büyükannesi eşim Gülümser hanım Ada’yı kutluyor, çok çok öpüyoruz.

Özel-resmi ana okullar arasında benim favorim olan, eğitim-öğretime başladığı 17 Eylül 2012 tarihinden buyana sürekli kendisini yenileyen, verdiği eğitim ile farkındalık yaratan “Çocuk Kasabası Butik Anaokulu”yönetim kurulu başkanıdeğerli dostum Dr.İbrahim Kahraman ve kurucu müdür kızı Ayşenur Kahraman Aytekin’e başarılar diliyorum.

 fotoğraf

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem