19 Temmuz 2019 Cuma
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CAHİL KAMYONCU ABİM DEDİ Kİ – 1

Yücel Alpay Demir

14 Haziran 2017 tarihli yazısı

Birleşmiş Milletler’e üye 192 ülke var mı? EVET. Cennet vatanımız bu ülkelerden biri mi? EVET. Bunların içerisinde gelişmiş, küresel askeri, ekonomik ve siyasi politikaları belirleyen ve Süper Güç diye tanınan bilinen beş - on ülke var mı? EVET. Biz o ülkelerden biri miyiz? HAYIR. Geçmişte böyle devletler kurmuş muyduk? EVET. Yine yapabilme potansiyelimiz var mı? EVET.

Üretim ve tüketim dengelerimiz açısından kendi kendine yetebilen ülkelerden biri miyiz? HAYIR. İstersek yapabilir miyiz? EVET. Bize rağmen Türk ve İslam Ülkeleri üzerinde Yeni Dünya Düzenleri planlanıyor mu? EVET. Masumlar ve mazlumlar can veriyor mu? EVET. Şimdiki durumda bu planları bozabilecek, karşı politikalar üretebilecek durumda mıyız? HAYIR. İç barışı sağlayabildik mi? HAYIR. Adaleti ve adalete olan güveni sağlayabildik mi? HAYIR. Yüce Allah adaleti emrediyor mu? EVET.

Aşağı yukarı tüm devletlerin yakın veya uzak düşmanları var mı? EVET. İç barışını sağlamış, Süper Güç olan ülkelere düşmanları zarar verebiliyor mu? HAYIR. Haçlı ve emperyalist ülkeler tarafından sürekli köşeye sıkıştırılmaya çalıştırılıyor muyuz? EVET. Türk ve İslam Ülkelerinin umudu muyuz? EVET. Türk Birliğini kurabildik mi? HAYIR. İslam Birliğini kurabildik mi? HAYIR. Ülke içinde Milli Birliğimizi tam anlamıyla sağlayabildik mi? HAYIR. Siyasi görüş ayrılıklarımızın bizi ayrıştırmasının önüne geçebildik mi? HAYIR. Üstüne üstlük muhalif, sadık, biat eden - etmeyen diye ayrıldık mı? EVET.

Tebliğ dini olan Dinimizin yani yüce Allah’ın en önemli emirlerinden biri adalet mi? EVET. İktidardan yana olmayanlar kendilerini İktidardan yana olanlarla eşit şartlarda hissediyor mu? HAYIR. Tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçebildik mi? HAYIR. Menfaat grupları iktidar gücünü kaybettiğinde etrafındaki tayfa “Biz onların yanında gönülsüz duruyorduk; yaptıkları hiçbir şeyi tasdik etmedik” diyecekler mi? EVET. Aslında en kıymetli insanlar siz çok güçlüyken, her türlü iyiliği ve kötülüğü yapmaya muktedir iken bile sizi uyarabilenler midir? EVET. Bu uyarıları kimse önemsiyor,  uyaranlara kıymet veriyor mu? HAYIR.

İnsanlığa hizmet edecek, yeni buluşlar - icatlar yapabilecek üniversiteler kurup dünyada ilk 10, ilk 50, ilk 100 üniversite arasına sokabildik mi? HAYIR. Dini ve milli meselelerde sürekli geçmişi konuşmayı bırakıp, eski yaraları kaşımaktan vazgeçip geleceği konuşmaya başladık mı? HAYIR. Değişmeyen, değişmesi teklif dahi edilemeyecek köklü, kalıcı ve modern bir eğitim sistemimiz var mı? HAYIR.

Mezhepler, tarikatler ve siyasi partiler gün geçtikçe artan ayrışmayı ve kutuplaşmayı azaltabiliyor mu ? HAYIR.

Bina yol ve köprü yapmaktan gönül yapmaya vakit bulabildik mi ? HAYIR

Birbiri ardına EVET ve HAYIR’ları sıralarken sahur vaktinin geldiğini okunan ezanla fark ettik. Belki otuz bardak çay içmiş ama birşeyler yemeye fırsat bulamamıştık; ikimizde ziyadesiyle açtık ve fark ettik ki midemizin açlığı bir sonraki günün iftarında Allah nasip ederse doyacaktı ama Adalet’e açlığımız, Merhamet’e açlığımız, Hoşgörü’ye açlığımız ancak bizi yönetenlerle yönetmeye talip olanlara bağlı idi. Ve artık tadı iyice acılaşmış çaydan son yudumunu aldıktan sonra bana dönerek:

Yücel kardeşim! Her alanda adalet tesis olduğunda, kişilerin değil Allah’ın rızası gözetilerek işler yapıldığında, hak edene ‘bizden mi – değil mi’ diye bakılmadığında, önce iyi insan, önce donanımlı, nitelikli, vasıflı ve sadece devletine bağlı nesiller yetiştirildikten sonra, iş ehline verildikten ve kimse kendini öteki hissetmedikten sonra; inanç, söylemler ve ideolojiler geçim kapısı olmaktan, şekilcilikten arındırıldıktan sonra, düşmanlarımız elbet bitmeyecek belki daha da çoğalacak ama evvel Allah’ın izniyle bize hiçbir şey yapamayacak hatta eskiden olduğu gibi tabi olacaklar.

Ümmetin ve Milletin umudu yine Türk Milleti ise evvela içimizdeki sorunları bir an evvel çözüme kavuşturup Allah’ın emrettiği gibi adaleti tesis ederek yola çıkmalıyız. Eninde sonunda hepimiz ölümlüyüz; yüce Allah’ın huzuruna adaletle ve şerefle yaşanmış bir hayatın mutluluğuyla çıkmayı hedeflemeliyiz

Alevi – Sünni, Laz – Çerkez – Kürt demeden, sağcı – solcu, Ülkücü – İslamcı ayrımı gözetmeden, sizden – bizden, muhalif – sadık deyip ötekileştirmeden bir ve bütün olmayı sağlamak zorundayız.

Kelime-i şahadet getiren herkesi ümmet, vatanını seven herkesi millet sayabilsek , Allah’ın izni ile bize kıyamete hiçbir şey yapamazlar.

Dedi cahil kamyoncu abim….

Cahil Kamyoncu Abim; öğrendikçe öğrenmeyi isteyen ve bunun bir sonu olmadığını bilen biridir. Cahil Kamyoncu Abim; bilmediği konular olunca ‘bilmiyorum ama öğrenmeliyim’ diyen biridir. Cahil Kamyoncu Abim öğrenmeye en çok hevesli olduğu konuda daha fazla cahil olduğunu düşünür. Cahil Kamyoncu Abime göre cahillik bir farkındalık ve bilgelik mertebesi, Müslümcülük gibi akademik zihinlerde sınırlandırılamayacak bir felsefedir.

Düşünmeye , düşündüklerini kendi üslubu ile söylemeye devam edecek.

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem