17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli'nin her yerinde eğitim konuşuluyor

Galip Ataman

09 Haziran 2017 tarihli yazısı

Kim ne derse desin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, TEOG-2’de alınan sonuçları kimse küçümseyemez, kimse görmezden gelemez.

15’i hem TEOG-1 hem TEOG-2’de olmak üzere 366 öğrenci soruların tamamını doğru cevaplayarak Kocaeli tarihinde bir ilk’e atarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Öğrenci ve velilerin lise ve sonrası üniversite heyecanı nedeni ile TEOG sonuçları tartışılırken Kocaeli’nin sosyal, kültürel, sportif yarışmalarda elde ettiği başarılar fazla öne çıkmadı.

Değerli dost milli eğitim il müdürü Rasim Çelik,  önceki gün ödül törenini yan yana izlerken, “Galip abi, yalnız TEOG’da değil milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen uluslararası ve ulusal düzeydeki yarışmalar ile projelerde de Kocaeli olarak adımızı duyurduk. Yarışmaya katılarak dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerimiz aldıkları ödüller ile Kocaeli’nin birinci sıraya oturmasını, en iyi il olarak model ve örnek gösterilmesini sağladılar” dedi.

Sınavlar bir üst öğrenim kurumuna girebilmek için ne kadar önemli ise sosyal ve kültürel faaliyetler de çocukların kişisel gelişimlerini tamamlanması açısından

belki daha önemli.

Rasim hoca heyecanlanmakta, mutlu olmakta, başarıyı ödüller ile taçlandıran öğrencileri ve öğretmenleri ile övünmekte hani haksız da değildi.

Bugün Kocaeli’nin her yerinde, Türkiye genelinde “eğitim” ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ödül olarak şampiyon öğrencilere dağıttığı 180 bin TL değerinde “1 KİLO 337 GRAM ALTIN” konuşuluyor.

müdür galip

...................................................................................................................

 

BAKAN IŞIK, 'GURURLUYUM, GELECEKTEN UMUTLUYUM'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ı, AK Parti İl Başkanı seçildiği 22 Haziran 2003 tarihinden buyana takip ediyorum.

23. 24. 25. 26. Dönemlerde milletvekili seçildi, TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı yaptı, Bilim Sanayi ve Teknoloji ardından Milli Savunma Bakanlıkları koltuğuna oturdu.

Uzun uzun söyleşilerimiz oldu, onlarca haber yaptım, köşe yazıları yazdım.

Önceliği hep “eğitim” ve Kocaeli’nin özlediği, hedeflediği noktaya ulaşması için çaba harcamak oldu.

Milli eğitim bakanı değildi ama “eğitime” milli eğitim bakanlarından daha çok sahip çıkıyordu.

Öğretmen açığını kapatabilmek için başta Kandıra ve Dilovası olmak üzere öğretmen açığı olan ilçeleri “zorunlu hizmet bölgesi” kapsamına aldırdı.

Okul ve derslik açığını gidermek için bütçeye daha fazla ödenek koydurttu, özel sektörü okul yapma konusunda teşvik etti.

Atama ve görevlendirmelerde “liyakat, sadakat, itaat” prensibi ile hareket etti, müdahil olmamayaözen gösterdi, özellikle Eğitim Bir Sen’in milli eğitimi yönetmesine izin vermedi.

Son günlerde gururlanarak övündüğümüz TEOG sınavlarında yakalanan başarıda elbette önceki ve bugünkü Valilerin, milli eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin payı büyük.

Ama en büyük payın 14 yıldır “milli eğitim ile yatıp, milli eğitim ile kalkan” Bakan Işık’ın olduğunu kabul etmek lazım.

Önceki gün Sayın Bakan ile 15’i hem TEOG-1 hem TEOG-2’de olmak üzere 366 öğrencinin tüm soruları doğru cevaplayarak “Türkiye Birincisi” olan ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin başarılarını konuştuk.

Sayın Işık Milli Eğitim Bakanı değildi, Milli Savunma Bakanı olarak başını kaşıyacak vakti, Kocaeli’ye önceki yıllardaki kadar ayıracak zamanı yoktu.

Ama bir eğitimci olarak Kocaeli’de eğitim kalitesinin artmasından, başarı çıtasının yükselmesinden çok mutlu idi.

 

15 YILLIK ÇABANIN SONUCU

Bakan Işık, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin TEOG-2’de gösterdiği başarıyı değerlendirirken, “Hocam, Kocaeli dinamik bir şehir. TEOG sonuçları, bu dinamiklerin harekete geçtiğinde neler yapılabileceğinin göstergesi. AK Parti iktidarlarının 2002 yılından buyana aldığı önemler sonrası buraya gelindi. Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in öncülüğünde milli eğitimin tüm paydaşlarının uyumlu, ahenkli çalışması bu başarıyı getirdi. Öğretmenlerin motivasyonu arttıran önlemlerin alınması, müdürlerin hizmet içi eğitimden geçirilmesi beraberinde başarıyı getirdi. 366 şampiyon çocuğumuz gururumuz ve umudumuz oldu. Öğrencilerimizi, anne ve babalarını, öğretmenlerimizi, müdürlerimizi, destek veren herkesi kutluyorum” dedi.

Yıllar sonra gelen başarının önemli olduğunu, daha da önemlisinin sürekli olması olduğunu söyledi.

Sayın Bakan, “Türkiye Birinciliğini” bir ya da iki soru ile kaçıran yüzlerce öğrencinin aldığı yüksek puanların okullarımızın kurumsal, dolayısı ile Kocaeli’nin il başarısını da olumlu yönde etkilediğine dikkat çekti.

TEOG sonuçları ile birlikte eğitimde yakalanan başarının akşamdan sabaha gelmediğini anlatan Bakan Fikri Işık, “Önceki yıllarda Kocaeli’de görev yapan Vali Ercan Topaca döneminde yaptırılan okullar sayesinde 60-70 kişilik sınıflardan 25 mevcutlu sınıflarda eğitim yapılması sağlandı. Bizim gayretlerimiz ile başta Dilovası ve Kandıra olmak üzere birçok bölgenin zorunlu hizmet bölgesine alınmasıKocaeli’nin öğretmen açığının kapatılmasında etkili oldu”diyerek önceki yöneticileri de takdirle andı.

Eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yükselmesi için özverili ile çalışan başta Vali Hasan Basri Güzeloğlu olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarını kutladı.

TEOG-2 Türkiye Birincisi 366 öğrenci dahil tüm öğrencilere başarılar diledi.

Elde edilen başarıların YGS ve LYS sonuçlarını da etkileyeceğini söyledi. 

Sayın Bakanın telefonda son cümlesi, “Hocam, aldığımız önlemler, yaptığımız yatırımlar sonrası Kocaeli eğitimde hak ettiği yere ulaşacaktır” oldu.

 

BASIN İLGİSİZ VE DUYARSIZ

TEOG-2 sonuçlarının açıklandığı 31 Mayıs tarihinden buyana tam 10 gün geçti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Şampiyon öğrencilerimizle gurur duyuyorum. Bu sonuçları gördükten sonra Kocaeli’nin eğitimde hak ettiği yere ulaşması konusundaki umudum arttı” açıklamasında bulundu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu mutluluğunu, tüm zamanların rekorunu kıran 366 Türkiye Birincisi şampiyon ve aileleri ile Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen “ödül töreninde” paylaştı.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” olarak TEOG-2 sonuçları ile eğitimde yakalanan başarıyı, şampiyonlar listesini tüm ayrıntıları ve yorumları ile verdik.

Eğitimde tüm zamanların rekorunu kıran başarı sonrası diğer gazeteler, genel yayın müdürleri ve köşe yazarları ne yaptı? Kocaman bir “HİÇ”.

Bir değil, on değil, 100 değil, tam 366 öğrenci TEOG-2 sınavında sorulan 120 sorunun tamamını yaparak “Türkiye Birincisi” oluyor.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” dışındaki gazetelerde “TIK” yok.

Vali Güzeloğlu, hem TEOG-1 ve hem TEOG-2’de soruların tamamını yaparak “Şampiyonlar Şampiyonu” olan 15 öğrenci dahil 366 öğrenciye ödül olarak toplam “1.280 Kilogram Altın” dağıtıyor, benim dışımdaki köşe yazarları “TEK KELİME” yazmadı.

Aksine Elbette marifet iltifata tabidir.Başarı ödüllendirilmelidir.Ödül de motive eder.Amma velakin biz bu şehirde neredeyse her şeyi abarttığımız gibi bu ödül verme işini de abartıyoruz” diyerek 366 öğrencinin başarısını küçümseyen yazılar yazıldı.

TEOG-2 sonuçları sonrası tüm zamanların rekoru kırılmasaydı, tüm soruları doğru cevaplayan öğrenci çıkmasaydı genel yayın yönetmenlerimiz, köşe yazarlarımız(!) ne yazardı?

TEOG-2’de “Türkiye Birincisi” olan 366 öğrencinin başarısını küçümseyerek tek kelime yazmayan beyler Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’i “başarısız” olmak ile suçlar yerden yere vururdu.

TEOG-2’deki başarıyı küçümseyenler sadece gazeteler ve köşe yazarları mı?

Milli eğitimi yönetmeye soyunmaktan, sendika değiştirmeleri koşulu ile müdür yaptırmaktan, üye sayısını arttırmaktan başka iş yapmayan eğitim sendikalarından da “tık” yok.

Her ayın ilk haftası bir araya gelen, bugüne kadar yaptıkları 12 toplantıda akıllarda sadece oynadıkları “LANGIRT” kalan il başkanları (AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkanı Nurettin Çelik, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, BBP İl başkanı Serhat Duyar)dan da en küçük bir “açıklama” yok.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Sami Çakır dışındaki milletvekilleri de“sus pus”.

Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Haydar Akar, Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Saffet Sancaklı’nin “eğitimde tüm zamanların rekorunun kırıldığı başarı” karşısında duyarsız kalmalarını anlıyorum.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’a (Şevki Yılmaz’ın oğlu, öğretmen) ne demeli?

Sayın Yılmaz, Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık ile yargının göreve iade ettiği Türk Eğitim Sen üyesi okul müdürlerinin başlamaması için Vali ve milli eğitim müdürünü etkileyebilmek için vakit bulamadı diye düşünüyorum!

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz başta olmak üzere milletvekilleri, il başkanları, gazeteciler, sendikacılar çarşamba günü Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kocaeli’nin Altın Çocukları Ödül Töreni”ne katılmış olsalardı, o guru veren muhteşem tabloyu görselerdi eminim pişman olurlardı…

teog toplu 1

GALİP- BAKAN

128226

 

*******************                        

VALİ GÜZELOĞLU’NUN

“DİLOVASI” YANILGISI

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Altın Çocuklara Altın Dağıtırken” kaymakamlara, ilçe milli eğitim ve okul müdürlerine teşekkür ederken 3 konuya dikkat çekti.

Birincisi; Başarı sürekli ve sürdürülebilir olmalı.

İkincisi; Başarının ilin geneline yayılmalı.

Üçüncüsü; Başarı özel okulların yanı sıra devlet okullarına da yayılmalı.

Sayın Valinin açıklamalarından üçüncüsü gerçekleşti. Devlet okulları ilk kez özel okulları geçti.

Başarının sürekli ve sürdürülebilir olup olmadığını önümüzdeki yıl göreceğiz.

Ama Başarının ilin geneline yayıldığını söylerken, “12 ilçemizin hepsinde başarı paylaşıldı. Kocaeli’nin altın çocukları 12 ilçenin hepsinden geldi” açıklamasına katılmak mümkün değil.

Belli ki DİLOVASI’ndan şampiyon çıkmadığını o anda ya hatırlayamadı ya da ağzından kaçtı.

Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, önceki günkü törene katıldı ama ilçe milli eğitim müdürü Murat Balay yoktu.

11 ilçenin kaymakamı TEOG şampiyonlarının ödüllerini ilçe milli eğitim müdürleri ile verirken Dilovası Kaymakamı Alkan yalnız vermek zorunda kaldı.

“Dilovası ilçesi TEOG-2’de şampiyon çıkardı” demek doğru olmadığı gibi diğer ilçelere de haksızlık edilmiş olur.

teog toplu

 

*******************

KARNE TÖRENİ KANDIRA

SAFALI KÖYÜ OKULUNDA

 

Son yıllarda alınan önlemler sonunda devlet-özel- şehir-köy okul ayırımı kalktı.

Yıllardır şehir merkezlerindeki en popüler okullarda yapılan törenlerde köy okullarına kaydırıldı.

Vali Güzeloğlu, karne dağıtım törenini 2015 yılında Çubuklu Osmaniye’de yaptı.

2016 yılı karne dağıtım tören yeri olarak, TEOG’da tüm soruları yapan Halenur Soğukpınar’ın okulu Kartepe Karatepe Köyü seçildi.

2017 karne töreni bugün, TEOG-2’de 120 sorunun tamamını yapan Berkan Vural’ın öğrenim gördüğü Kandıra Safalı Köyünde yapılacak.

2017-2018 eğitim öğretim ders yılı açılış töreni de TEOG-2 sorularının tamamını yapan Sude Temel’in okulu Derince İshakçılar Köyünde olacak, ilk ders zili burada çalacak.

***************


LYS’DE BAŞARILAR DİLİYORUM

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin hangi lisede okuyacaklarını belirleyecek TEOG sonuçları belli oldu.

Önümüzdeki günlerde liselere girişte Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) dikkate alınarak Ağırlaştırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) hesaplanacak.

Ortaokul mezunu öğrenciler bayram sonrası liselere kayıt maratonuna hazırlanırken başlayacak lise mezunları da  10, 11, 17 ve 18 Haziran tarihlerinde Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girecek.

LYS’ye girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem