21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan

Hayrullah Demiray

21 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Biz Müslümanlar için ramazan ayının hayatımızda ayrı bir yeri vardır. Çocukken başlar o heyecan ve hayat boyu devam eder. İşte yine ramazan aylarından birine giriyoruz. Hem nefislerin terbiye edildiği hem de insanların birçok konuda kendilerini hesaba çektiği bir aya bugün girmiş bulunuyoruz.11 ayın Sultanı Ramazan ayının tüm İslam Alemine ve insanlığa hayır getirmesini temenni ediyorum.

Bu ay müstesna bir ay olduğundan bizler de kendimizi bir kez daha sorguya çekeriz. Bu ayda inanları daha iyi anlamak için vaktimiz olur. Bizim toplumumuzda yardımlaşma her zaman önemlidir ama ramazan ayında yardımlaşma daha bir öneme sahip oluyor. Bu sene bu yardımlaşmanın daha da farklı şekilde yapılacağı düşüncesindeyim. Yalnız gözden kaçırılmaması gereken bir şey var. Böyle önemli ay, gün ve gecelerde insanların dini duygularını sömüren, tabiri caizse “sahtekar” dediğimiz kişiler çıkabilir. Bu sahtekarlara karşı önlem almalıyız. Bence öncelikli olarak insan kendi yakınlarından başlamalı yardıma, kendi yakın çevresindeki düşkünlere ve yaşlılara uzatmalı yardım elini. Bunu yaparken de o insanları incitmemeliyiz. Geçmişe baktığımızda İslam âlimleri ve atalarımız yardımlarını itina ile gizli şekilde yapmıştır. Bazen örnek olmak adına bazı şeyler halka gösterilebilir ancak; ben,  çoğu zaman yardım edilen insanların deşifre edilmemesi kanaatindeyim.

Toplum içerisinde her zaman gerçek anlamda ihtiyaç sahipleri vardır ki bunlar, mutlak suretle sosyal devlet olmanın gereğidir. Bu insanlara yardımcı olmak, bugün her ne kadar bu devletin görevi de olsa, aynı zaman da insan olarak, bizlerinde görevi olduğunu düşünüyorum.

Zenginle fakirin yakınlaşmasını sağlayan ve aynı sofra da iftar yapan insanları görebileceğimiz bir aydayız. Diğer aylar da da bunu görmek mümkün fakat bu ayda olması aslında bizleri çok fazla düşündürüyor. Bazı lüks yerlerde lüks şekillerde, bin bir çeşit ürünün yer aldığı bir kuş sütünün eksik olduğu, sözde iftarlardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü böyle bir anlayış ne insanlığa ne de dinimize sığmaz.

Bence, bu ay içerisinde insanlar gündüzleri kendi kendine bir muhasebe yapmalı ve aç kalmanın ne demek olduğunu bir an olsun anımsamalıdır. İşte böyle bir durumda aç olan, belki de bir dilim ekmeğe muhtaç olan insanları arayıp bulmamız gerekmektedir. Aslında bu, sadece bu aya özel bir şey olmamalıdır. Her zaman ihtiyaç sahibi insanları arayıp bulmamız ve onlara yardımcı olmak gerekir ama bu ay da bu durum, daha da önem arz etmektedir.

Bu mübarek ayın getirdiği tüm güzelleri birlikte paylaşmalı ve insanlar arasında ki sohbetin, dostluğun, sevginin, kardeşliğin ve birlik olmanın daha da doruğa çıktığı bir ay olmasını temenni ediyorum. İnsanlar arasındaki husumetlerin kalktığı ve insanların sadece Allah rızasını gözeterek yardım ettiği bir Mübarek Ramazan-ı Şerif daha atlatırız ve inşallah Rabbim bizleri Bayrama da ulaştırır. Tekrar tüm okurlarımızın ve İslam Aleminin Ramazan-ı Şerifi Mübarek olsun.

Saygılar sunuyorum…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem