24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gazetecilik yapıyoruz, dedikodu üretmiyoruz

Galip Ataman

07 Haziran 2017 tarihli yazısı

Yarım asrı geçen gazetecilik yaşamımda, köşe yazılarımı “manşet atar gibi” ilk günkü heyecan ile yazıyorum.

Kamu yararı olan her haberi araştırarak, bilgi ve belgelerine ulaştıktan sonra okurlar ile paylaşıyorum.

Kocaeli’de yayınlanan Kocaeli Gazetesi, Özgür Kocaeli Gazetesi, Bizim Kocaeli Gazetesi, Demokrat Kocaeli Gazetesi, Mavi Kocaeli Gazetesi’nde çalıştım.

Yazılarımı toplumun ve kamunun çıkarını değil de kurumun (çalıştığım gazete) çıkarı doğrultusunda yazmam istendiğinden tamamından ayrılmak zorunda kaldım.

1 Ekim 2016 tarihinden bu yana Hayrullah Demiray’ın sahibi olduğu “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde yazıyorum.

Kocaeli’nin en iddialı habercilerin ve köşe yazarlarının olduğu“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde çalışmaktan, yazmaktan büyük keyif alıyorum.

Nasıl keyif almam ki? Toplum ve kamu yararını öne çıkaran yazılarımı kullanan, manşetten veren “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”yönetim kadrosuna doğru değerlendirmeleri nedeni ile teşekkür ediyorum.

Eğitim, üniversite, ulaşım, trafik, toplu taşıma, tramvay, çöp fabrikası başta olmak üzere tüm yazılarım ile gündemi belirleyerek ve devam ettirerek tüm gazetelerin “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”ni takip etmelerini, peşimizden “nal toplamak” zorunda kalarak gelişlerini köşemden izliyorum.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkımızı gazeteciliğe gönül veren, dürüst ve ilkeli gazetecilik yapan arkadaşlar ile paylaşıyorum.

Dedikodu üretmiyoruz. Şantaj, tehdit, “Kes-Kopyala-Yapıştır” Gazeteciliği yapmıyoruz.

Çoğu yargıya taşınan ama her seferinde Yargıtay tarafından onaylanan gerçek, güncel ve kamu yararı olan “özel” haberlere imza atıyoruz.

Ne yalan söyleyeyim yaptığım işten, eski-yeni tüm gazetelere haber atlatmaktan büyük keyif alıyorum.

En çok da yaptığım haberleri bir iki gün sonra diğer gazetelerde yer almasından.

Bugün Kocaeli’de “eğitim” denince akla gelen ilk ve tek ismin, “Galip Hoca” olduğunu seven sevmeyen, eleştiriye tahammülü  olan olmayan herkes kabul ediyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin günler, haftalar öncesi yaptığı haberlerin diğer gazetelerde bugünlerde manşetten verilenlerine bakmak yeterli.

Örnek mi? “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin 29 Mart ve 15 Mayıs tarihlerinde manşetten verdiği “Kavşak çalışmaları ile Hürriyet, Alemdar, Leyla Atakan Caddelerindeki trafik akış değişikliğini diğer gazeteler son günlerde yazmaya başladı.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin 20 Mart’ta yazdığı “Huzurevi eski yerine yapılacak” haberini bir başka gazete daha bir iki gün önce yazdı.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin 22 Mart’ta yazdığı “Darıca’ya 2.7 km tünel” haberi, diğer gazetelerin tamamında Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın bir hafta sonra yaptığı basın toplantısı sonrası haber oldu.

Ramazan pide fiyatının 250 TL, gramajının 390 olacağını yine “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” yazdı, diğer gazeteler fırıncılar odası açıklamasının ardından manşetten verdi.

Toplu taşıma ücretlerine yüzde 10 zam yapılacağını İzmit şehiriçi tarifesinin 2.30 TL’den 2.50 TL’ye çıkarılacağını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 24 Mayıs’ta “Dolmuş Zammı Haziran’da” başlığı ile duyurdu.

Diğer gazeteler bir hafta sonra UKOME toplantısının ardından yapılan açıklama sonrası gündeme taşıyabildi.

Özel Halk otobüslerinde, “Aktarmalı Yolculuk Paralı Olacak” haberi yalnız  “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde yayınlandı.

Gelelim en iddialı olduğumuz “eğitim” haberlerine.

Bir ilde Vali dahil tüm okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, kamuoyu ve rakiplerimiz gazeteler, yazarlar TEOG-2 sınavında Kocaeli’de tüm zamanların rekorunun kırıldığını, 346 şampiyon çıktığını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nden öğreniyorsa orada durmak, herkesin “şapka” çıkarması gerek.

TEOG-2 Türkiye Birincileri sayısının 346’dan son güncellemede 365’e yükseldiğini, Vali Güzeloğlu’nun şampiyon öğrencileri Çarşamba günü altın vererek ödüllendireceği, karne dağıtım töreninin Cuma günü Kandıra Safalı Köyünde yapılacağı haberlerini de yine çıktığını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nden öğrendi.

Birileri dedi kodu ile uğraşırken, yalan ve asparagas haberler peşinde koşarken, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi sahibi Hayrullah Demiray’a “iftira” atarak aklınca karalamaya çalışırken biz ilkeli gazetecilik yapıyoruz.

Onlar attıkları iftira sarmalında boğulurken biz zirveye doğru emin ve güçlü adımlarla ilerliyoruz.

.....................................................................................................

 

365 TEOG TÜRKİYE BİRİNCİSİ KOCAELİ'NİN GURURU OLDU

Bugün, “İnandık, çalıştık, başardık. Bu gurur Kocaeli’nin” diyen, eğitimi önceliklerinin ilk sırasına yazan Vali Hasan Basri Güzeloğlu için anlamlı bir gün

Bugün, “Her şey Kocaeli için. Durmak yok hedefe tam gaz devam” diyen, eğitim kalitesini arttırmak için 7/24 özveri ile çalışan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik için önemli bir gün.

Bugün, 26 bin 125’i Kocaeli’de olmak üzere TEOG-2 sınavına giren 1 milyon 185 bin öğrenci arasında 120 sorunun 120’sini yaparak “Türkiye Birincisi” olan 365 öğrenci için mutlu bir gün.

Bugün, 365  “TEOG-2 Şampiyonunun” sevincini paylaşmak, mutluluğuna ortak olmak için öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin, müdürlerin bir araya geldiği bir gün.

Bugün, eğitimde tüm zamanların rekorunu kuran öğrencilerin Sabancı Kültür Merkezinde Vali Güzeloğlu tarafından ödüllendirileceği bir gün.

Sadece şampiyonları değil, TEOG-2’de başarılı olan tüm ortaokul 8. Sınıf öğrencilerini, velilerini, öğretmenlerini, müdürlerini, destek veren, sahip çıkan herkesi kutluyorum.

Yüksek puanları ile Kocaeli’deki liseleri tercih etmelerini, lise öğrenimlerini Kocaeli’de tamamlamalarını önermenin ötesinde istiyorum.

Önceki yıllarda yüksek puanlı 250-300 öğrenci Kocaeli dışındaki liseleri tercih ettiğinden YGS ve LYS’deki başarımızın düşmesine neden oluyordu.

Geçen sene şampiyonların büyük bölümü Kocaeli’de kaldı, 60 kadar öğrenci Kocaeli dışındaki liselere kayıt yaptırdı.

Şampiyon öğrencilerin İstanbul yerine bu sene açılacak “tematik liselerin” yanı sıra başarılı yönetici ve öğretmen kadroları bulunan  “Kocaeli Fen, Şehit Özcan Kan Fen, Muammer Dereli Fen Liseleri”ni tercih edeceklerini umuyorum.

Geçen gün yazdım. Şampiyonlar için düzenlenen ödül töreninin yapılacağı bugün bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

İktidara yakın olduğunu söyleyen ve milli eğitimi yönetmeye soyunan Eğitim Bir Sen, milliyetçi çizgiden taviz vermeyen Türk Eğitim Sen, aşırı solcu olup zaman zaman teröristlere destek verdiği iddia edilen Eğitim Sen şimdilik de olsa susuyor.

Çoğunlukla CHP’lilerin üye olduğu Eğitim İş ise sendikacılıkta ve üye kaydetmekte yakalayamadığı ilk sırayı alabilmek için TEOG-2 sınavının şaibeli olduğun söylemeye başladı.

Şampiyon öğrencilerin başarısına gölge düşürmeye çalışan bu beyler, TEOG-2 sonuçlarını eleştirirken aralarında, üyelerinin de bulunduğu öğretmenleri başarısız göstermeye çalıştıklarının farkında değil.

İlk günden haddini aşan açıklama ve suçlamalar ile başarıya gölge düşüren Eğitim İş Sendikası ilk sırayı aldı.

365 şampiyon ile tüm zamanların rekorunun kırıldığı TEOG-2’deki başarıya duyarsız kalan, tekkelime etmeyen Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen’ ne demeli?

Bu beyler eleştiriyi, susmayı bıraksınlar Kocaeli’de eğitim kalitesinin artması için hangi çalışmayı yaptılar, hangi projeyi ürettiler, hangi başarıyı sahiplendiler, milli eğitim yöneticileri ile bir araya geldiklerinde hangi konuları konuştular onu söylesinler?

Sendikalardan daha fazla bahsederek değer vermeyi bırakalım başarının sahibi öğrencilerimize ve okullarımıza bakalım.

 

KOCAELİ’NİN ALTIN ÇOCUKLARI

TEOG-1 ve TEOG-2’de 26 bin 125’i Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde 1 milyon 385 ortaokul 8.sınıf öğrencisi sınava girdi.

Kocaeli’de TEOG-1’de 25 olan şampiyon sayısı, TEOG-2’de 270’i devlet, 95’i özel okullarda olmak üzere toplam 365’e yükseldi.  

15 öğrenci ise hem TEOG-1 hem TEOG-2’de tüm soruları yaparak “şampiyonlar şampiyonu” oldu.

Türkiye genelinde TEOG-1 ve TEOG-2 sorularının tamamını yapan öğrenci sayısının binin altında 700-800 civarında olduğunu dikkate aldığımızda 15 öğrencinin başarısını küçümsememek lazım.

Anladın mı Eğitim İş Sendikası Başkanı Bilal Şener? Sözüm öncelikle sana.

Neyse. Biz dönelim TEOG-1 ve TEOG-2’de şampiyon olan öğrencilere ve okullarına;

1)Tunahan Yılmaz (İzmit Yahya Kaptan), 2)Yağmur Oğuz (İzmit Özel Atafen), 3) Ayşe Azra Artur (İzmit Özel Atafen), 4) Batuhan Sarıdere (İzmit Özel Bilgi Küpü), 5) İrem Dülek (İzmit Final) 6) Zehra Nil Sarışık (Başiskele Özel Bilgili Kültür), 7)Tuana Ayşe Erol (Gölcük Uğur Mumcu), 8) Kübra Yıldız (Gölcük Uğur Mumcu), 9) Yiğit Çamur (Gölcük KSO Dumlupınar), 10) Zeynep Demirel (Başiskele Özel TED), 11) Pınar Balcı (Derince Şükrü Aracı), 12) Ahmet Hasan Okumuş (Derince Alparslan), 13) Kerem Bayhan (Kartepe Özel Bahçeşehir), 14) Mustafa Öztürk (Darıca Zeki Gezer), 15) Gökhan Gülçakır (Gebze Koç).

 

REKOR, DERİNCE ALPARSLAN’DA

Gelelim, 2017 TEOG-1’de şampiyon sayısı 25 iken TEOG-2’de 270’i devlet, 95’i özel okullarda olmak üzere toplam 365 öğrencinin 12 ilçeye dağılımına; İzmit 89, Gebze 53, Gölcük 39, Derince 37, Başiskele 37, Körfez 35, Darıca 28, Kartepe 24, Karamürsel 14, Çayırova 7, Kandıra 2, Dilovası 0.

19’u özel olmak üzere 293 ortaokulda ilk 10’a giren okullar ve şampiyon öğrenci sayılarını vermezsem Kocaeli Rekortmeni Alparslan Ortaokulu ve ilk 10’a giren okullara haksızlık etmiş olurum.

İşte o okullar; Derince Alparslan Ortaokulu 16, Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu 14, Kartepe Özel Bahçeşehir Ortaokulu 13, Körfez Özel Körfezim Ortaokulu 11, İzmit Özel Seymen Ortaokulu 11, İzmit Yahya Kaptan Ortaokulu, İzmit Özel Atafen Ortaokulu 9, Gebze Mustafa Üstündağ Ortaokulu 9, Başiskele Özel Nadide Ortaokulu 9, İzmit Edebali Ortaokulu 8.

120 sorunun tamamını yapan, adlarını “Kocaeli’nin Altın Çocukları” panosuna yazdıran şampiyon öğrencilerimizi bir kez daha kutluyorum.

Bir soruyu yanlış cevapladığı için listeye giremeyenlerin sayısı şampiyonların iki üç katı fazla.

Bu da bireysel başarıdan çok okulların kurumsal başarılarının yüksek olduğunu gösteriyor.

En fazla şampiyon çıkaran, “TEOG-2 Rekortmeni” Derince Alparslan Ortaokulundan bahsetmek istiyorum.

Göksel Taş’ın müdür vekili olarak görev yaptığı Alparslan Ortaokulunda 6 Türkçe, 4 matematik, 5 fen bilimleri, 3 sosyal bilimler, 4 İngilizce, 2 din kültür olmak üzere 30 kadrolu, tamamı emekli 26 ücretli öğretmen görev yapıyor.

16 şampiyondan 7’si 8 B sınıfında okuyor. 8 A’da 2, 8 C’de 2, 8 D’de 2, 8 E’de 3 öğrenci var.

 

teog çocuklar

 

*********************

 

ÖZEL YENİ ATLAS OKULU

ŞAMPİYONLAR İLE GELDİ

 

Sendikaların eğitim sorunları ile ilgilenmediği, aralarında TED, Final, Seymen’in de olduğu bazı özel okulların duyarsız kaldığı bugünlerde Gebze’den Özel Yeni Atlas Orta Okul Müdürü Yeliz Altunbaş aradı.

Sistemden kaynaklanan sorun nedeni ile TEOG-2’de tüm soruları cevaplayan Mehmet Bahadır Dursun, İrem Şeyda Bulut, Yağız Keleşoğlu’nun  şampiyon öğrencilerden olduğunu söyledi.

İzmit’te burnumuzun dibindeki özel okul yöneticilerine ulaşmakta zorlanırken Gebze’den Yeliz öğretmenin aramasından etkilendim.

Adını ilk kez duyduğumÖzel Yeni Atlas Orta Okulu’nun 2016-22017 eğitim öğretim yılında açılmasına rağmen daha ilk yılda, adını şampiyonlar listesine yazdırmasının nedeni anlaşılıyor.

“Özel Yeni Atlas Orta Okulları” kurucu müdürüFuat Akyel’in kalabalık sınıfların olduğu okullar yerine öğrencisi az“butik okullar” açmasının nedeni ve iddiası daha birinci yılında sonuç verdi.

TEOG-2’de 3 şampiyon çıkarmanın yanı sıra Türkiye genelinde 1600 okulun katıldığı I. ve II. Okulistik sınavda Türkiye 27’ncisi, Kocaeli ve Gebze birincisi oldu.

Geç de olsa anaokulu, ilkokul, ortaokuldan oluşan “Özel Yeni Atlas Orta Okulları”na “hoş geldiniz” diyor, başarılar diliyor, TEOG-2 şampiyon öğrencileri kutluyorum.

yeni atlas

 

atlaas a

 

***************

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi