17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

TEOG-2 şampiyonlar sayısı 365’e yükseldi

Galip Ataman

05 Haziran 2017 tarihli yazısı

2017 TEOG-2 sonuçlarının açıklanması, Kocaeli’de sınava giren 26 bin 125 öğrenciden 365’inn 120 sorunun 120’sinin tamamını yapması bana Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun “İnandık, Çalıştık, Başardık” sözün hatırlattı.

2016 TEOG-2’de  Eğitimde kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmak için “Her şey Kocael için. Durmak yok hedefe tam gaz devam” diyen milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in azmini, heyecanını takdir ediyorum.

Vali Güzeloğlu’nun şampiyon öğrencileri, velilerini, öğretmenlerini, müdürlerini kutlarken iliklerine kadar yaşadığı gururu fazlası ile paylaşıyorum.

2 Haziran Cuma günü “Bizim Yaka Gazetesi” olarak TEOG Şampiyonlarını 346 olarak duyurduk.

Diğer gazeteler sonuçları bir gün sonra 3 Haziran Cumartesi günü Vali Güzeloğlu’nun twetter hesabından yaptığı açıklamasının ardından haber yapabildi.

Cumartesi günü “Bizim Yaka Gazetesi” şampiyonlar için Çarşamba günü  Sabancı Kültür Merkezinde tören düzenleneceğini, karne dağıtım töreninin de TEOG şampiyonlarından Berkan Vural’ın okulu Kandıra Safalı Köyünde yapılacağını yazdı.

“Bizim Yaka Gazetesi”nin “Haberde Öncü, Yorumda farkı” bitmedi.

Onlar 347 şampiyon rakamına takılıp kalırken “Bizim Yaka Gazetesi” sayının 365’e çıktığını, ilçelerin değişen şampiyon sayılarını (İzmit 89, Gebze 53, Gölcük 39, Derince 37, Başiskele 37, Körfez 35, Darıca 28, Kartepe 24, Karamürsel 14, Çayırova 7, Kandıra 2, Dilovası 0) okurları ile paylaşıyor.

 

Başarı ortada iken her zaman olduğu gibi “Tüm zamanların rekorunu” kıran gururumuz TEOG-2 şampiyonlarının başarısını küçümseyen ya da sessiz kalan eğitim sendikaları yöneticilerini kınıyorum.

En çok da ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin başarısını kıskanan, tepki gösteren, hiçbir belge olmadan eleştiren Eğitim İş Sendika yöneticilerini.

 

BİLAL ŞENER’E YAKIŞMADI

TEOG sınavının bir merkezi sınav olmayıp yerleştirme sınavı olduğunu bilmeyen, TEOG-2 şampiyonlarının başarısını küçümseyen bu beyler, akıllarınca milli eğitim politikasını eleştirmişler!

Eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için en ufak çaba harcamayan, tek sermayeleri eleştirmek olan bu beyler TEOG-2’de yakalanan başarıya gölge düşürmek için “Soruların tamamını 2 bin bilemedin 4 bin öğrenci yapabilir. 15 bin öğrencinin yapması imkansız. Milli eğitim bakanlığı, birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırladı” demiş!

El insaf! “Marifet iltifata tabidir” diyerek Türkiye genelinde sınava giren 1 milyon 185 bin öğrenciden 120 sorunun tamamını yapan 17 bin öğrencinin başarısını görmezden gelerek kutlamayabilir.

Kocaeli’de sınava giren 26 bin 125 öğrenciden 120 sorunun tamamını doğru yaparak Kocaeli’nin gururu olan 365 şampiyon öğrenciyi tebrik etmekten rahatsız olabilir.

Bari susun, konuşmayın, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan açıklamalar ile suçlamalar ile öğrencilerinizin, öğretmen arkadaşlarınızın başarısını küçümsemeyin.

Eğitim İş Genel başkanı Mehmet Balık’ın “PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratıldı. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı” açıklamasını anlıyorum.

Kocaeli şube başkanı olduğunu ve İzmit Kılıçarslan İlkokulu'nda görev yaptığını unutup, genel başkanın sözlerini “papağan” gibi tekrarlayan Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener’e ne demeli.

Bilal hoca Kocaeli bırakmış, “2. dönem TEOG’ta yaklaşık 15 bin öğrenci 120 sorunun tamamını doğru yapmıştır. Buradaki sorun çocuklarımızın soruların tamamını doğru yapabilmesi değil Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapay bir başarı hikayesi yazma girişimidir” açıklamasında bulunmuş!

Bilal hoca keşke Türkiye’de sınava giren öğrenci ve şampiyon sayıları yerine Kocaeli’de sınava giren öğrenci ve şampiyon sayılarından bahsetseydi!

Kocaeli’deki aralarında öğrencileri, üyesi öğretmen arkadaşlarının başarısını da küçümseseydi!

Bilal hoca bugüne kadar eğitimin kalitesinin artması, başarı çıtasının yükselmesi için hangi projeyi milli eğitim ve kamuoyu ile paylaştı?

Milli eğitim müdürlerinin kapısını eylem yapan üyelerine soruşturma açılmaması, ceza verilmemesi dışında ne zaman hangi gerekçeler ile çaldı?

Kocaeli’nin Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen’in ardından en küçük sendikasının başkanı Bilal hocaya tavsiyem; Bu tür açıklamalar sana da başkanlığını yaptığın sendikana da prim kazandırmaz. Vazgeç bu tür açıklamalardan.

Varsın genel başkanın konuşsun. Sen Kocaeli’de tüm zamanların rekorunun kırıldığı bir sınavda 365 öğrencinin başarısını küçümseme Çık aslanlar gibi bu çocukları kutla, sevincine, mutluluğuna ortak ol.

Öğretmen olarak sana bu yakışır. Hükümeti, milli eğitim politikalarını eleştir ama çocukların başarısına bu tür gerçeği yansıtmayan, belgesi olmayan suçlamalar ve varsayımlarla gölge düşürme.

Bill hoca sınıf öğretmeni olduğu, sendikacılığı öğretmenliğin önünde tutarak ücretsiz izin alarak derslere girmediği için öğrenci başarısını, başarının sonunda öğrencileri tebrik etmeyi, onların mutluluğunu paylaşmayı bilemez!

Bilal hocaya tavsiyem; Vali Güzeloğlu, 365 TEOG Şampiyonu öğrencileri onurlandırmak için 7 Haziran Çarşamba günü Sabancı Kültür Merkezinde ödül töreni düzenliyor.

O gün tüm randevularını iptal et, Sabancı Kültür Merkezine gel, 365 öğrencinin, velilerinin, öğretmenlerinin, müdürlerinin sevincine, mutluluğuna, gururuna “ortak” olma ama tanık ol.

Kürsüye çık, sahnede ödüllerini alan öğrencileri başarılarından dolayı tebrik et.

Ardından mikrofunu al Kocaeli’nin gururu TEOG şampiyonlarından, velilerinden, öğretmenlerinden haddin aşan, başarıya gölge düşüren sözlerinden dolayı “özür” dile.

Erdemlilik, öğretmenlik bunu gerektirir. Var mısın?

2 haz

2 HAZİRAN 2017

3 haz

3 HAZİRAN 2017

20170604_113236_1

Yukarıdan aşağıya Özgür Kocaeli, Demokrat Kocaeli, Mavi Kocaeli, Büyük Kocaeli

...........................................................................................

BÜYÜKŞEHİR'DEN KEV’E TOPLAM 1.5 MİLYON LİRA

Günlerdir, haftalardır, aylardır Kocaelispor’u, KEV’i konuşuyoruz.

Kocaelispor’un borçlarına karşılık KEV tesislerinin satılmasını tartışıyoruz.

KEV tesislerine karşılık Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz’un kapalı kapılar arkasında yaptıkları pazarlıkları yazıyoruz.

Tarafların şartları ile yattık, siyasette ve ticarette “mevta” olanların dışardan okudukları gazel ile kalktık.

Kocaelispor’u kurtarmak için yola çıkanlar KEV yönetimi dahil Hüseyin Erol dışında kimseyi bilgilendirmediler.

Bırakın bilgilendirmeyi KEV’in eski ve yeni yöneticilerinin telefonlarına cevap

vermediler, dönüş yapmadılar.

Görüşlerini, düşüncelerini, kararlarını, mesajlarını dostları gazetecilere yemek yerken söylediler.

Kocaelispor taraftarlarına “umut” dağıtırlarken  kamuoyunu “aptal” yerine koydular.

6 ayın sonunda Tahir Büyükakın ile Bahri Yavuz kameraların karşısına geçip el sıkışarak anlaştıklarını açıkladılar.

İşte açıklamaları manşetten veren gazetelerin 31 Mayıs tarihli manşetleri; Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi “KEV’den Kocaelispor’a 30 milyon”

Özgür Kocaeli Gazetesi “Yavuz ikna oldu”

Kocaeli Gazetesi  “KEV Tesislerini 55 milyon liraya Kent Konut alacak”

Kocaeli Demokrat Gazetesi “Kocaelispor için tarihi anlaşma”

Çağdaş Kocaeli Gazetesi “55 milyona el sıkıştılar”

Büyük Kocaeli Gazetesi “55 milyona anlaştılar”

Mavi Kocaeli Gazetesi “KEV’de anlaşma sağlandı”  

Haberleri okuyanlar; KEV Başkanı Bahri Yavuz’un yönetim kurulunu acilen olağanüstü toplayarak tesislerin satışı ile ilgili karar aldığını, Tahir hocanın 31 Mayıs akşamına kadar Kocaelispor’un devlete olan 25 milyon TL borcunun tamamını ödediğini sandı.

Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’un, tesisler karşılığı KEV’e öğrenci yurdu yapımı için 10 milyon, vergi dahil sporculara ve piyasaya olan borçlar karşılığı 45 milyon olmak üzere toplam 55 milyon lira verdiğini düşündü.

Ve saf saf, “KEV Tesisleri, yönetimin aldığı satış kararı doğrultusunda 55 milyon TL’ye Kent Konuta satıldı. Kocaelispor’un borçları ödenecek, kulüp önündeki tüm engeller kalkacak ve düzlüğe çıkacak” açıklamasına inandı.

 

KOCAELİSPOR’A 1.5 MİLYON

Tahir Büyükakın ve Bahri Yavuz’a inananlar; Nereden bilsinler ki, KEV Başkanı Bahri Yavuz’un Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri Mutlu’dan oluşan yönetim kurulunu değil olağanüstü, 6 aydır toplamadığını, tesislerin satışı ile ilgili karar almadığını.

Nereden bilsin ki; Tahir hoca ile kapalı kapılar arkasındaki pazarlıkları Hüseyin Erol ile görüşerek yaptığını.

Nereden bilsin ki; 31 Mayıs günü Kocaelispor’un devlete olan borçlarının tamamının ödenmediğini, sadece “yapılandırma” için Kent Konut tarafından 1.5 milyon lira yatırıldığını.

Öyle olunca insanın aklına cevabı olmayan, kamuoyuna açıklanmayan sorular geliyor.

 1. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz arasında imzalanan, tarafların yükümlülüklerini ve sorumluluklarını belirleyen bir anlaşma ve sözleşme var mı?
 2. Var ise o sözleşme, tarafların düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilere neden dağıtılmadı?
 3. “Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz ile her şeyi açık açık konuştuk. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. KEV’in arazisini TOKİ veya Kent Konut’un almasını sağlayacağız. Ama ÖNCE KEV YÖNETİM KURULUNUN RESMEN SATIŞ KARAARINI ALMASI, BUNU BİZE ULAŞTIRMASI LAZIM. KEV’DEN HALA BÖYLE BİR YAZI ALMADIK” diyen genel sekreter 55 milyon liraya anlaştıklarını açıklarken KEV’den tesislerin satışı ile ilgili karar yazısı aldı mı?
 4. Genel sekreter Büyükakın Biz TOKİ’yi ya da Kent Konut’u göz göre göre zarara uğratamayız. Bunun hesabını veremeyiz. Benim hesabıma göre bu arazi karşılığında KEV’e verebileceğimiz para 40 milyon TL’dir” derken ne değişti de 55 milyon TL’ye “evet” dedi?
 5. KEV Tesisleri karşılığı 55 milyon TL’ye evet diyecekti de neden 6 ay Kocaelispor’u, KEV’i ve kamuoyunu oyaladı?

Gelelim Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz’a;

 1. Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz genel sekreter Büyükakın’ın “Önce KEV yönetim kurulunun resmen satış kararını alması ve bunu bize ulaştırması lazım” ön şartını bildiği ve her görüşmelerinde söylenmesine rağmen neden yönetim kurulunu toplayıp tesislerin satış kararı almadı?
 2. KEV Başkanlığına 24 Aralık 2016 tarihinde seçilmesine ve tüzükte “her ay toplanılır” yazmasına rağmen neden KEV yönetim kurulunu toplamadı?
 3. Genel sekreter Büyükakın ile yaptığı KEV tesisleri ile ilgili görüşmeler ve pazarlıklar hakkında neden yönetim kurulundaki arkadaşlarını bilgilendirmedi?
 4. KEV’i eski başkan Zeynel Başlak’tan devir aldığı tarihten buyana 7 ay geçmesine rağmen neden gazetecilerin karşısına geçip yönetim kurulu üyeleri dahil kamuoyunu KEV’in bütçesi hakkında bilgilendirmedi?
 5. Bahri Yavuz, yönetim kurulu üyelerini KEV ile ilgili gelişmeler, alınan kararlar, varılan sonuçlar hakkında bilgilendirmediğine, aradan bir hafta geçmesine rağmen toplantıya çağırmadığına göre bir iki kişi dışındaki arkadaşlarına güvenmiyor mu?

Neyse, kafalara takılan ve cevap bekleyen soruları çoğaltmak mümkün.

Sonuçta; Tahir Büyükakın ve Bahri Yavuz’un 6 ayda hiç bir şey yapmadıklarını, havanda su dövdüklerini söylemek haksızlık olur.

 1. Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut; sponsorluk adı altında 2  milyon TL vermeseydi, geçmişte forma giyen 3 Sırp futbolcu Andelkovic, Tutoric ve Jestrovic için Kızılyıldız Kulübü'ne olan 850 bin Euro’luk borcu 13 Kasım 2016 tarihine kadar ödenemeyecekti ve Spor Toto 3. Ligde mücadele eden Kocaelispor küme düşecekti.
 2. Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut; 2017 başlarında Kocaelispor’a sponsorluk adı altında 2 milyon TL vermeseydi transfer yapamayacak şampiyonluğa oynayamayacaktı.
 3. Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut; sponsorluk adı altında 1.5 milyon lirayı maliyeye yatırmasaydı Kocaelispor devlete olan 25 milyon TL borcunu yapılandıramayacaktı, Kocaelispor’a getirilecek yasaklar nedeni ile önümüzdeki sezon 3. Ligde mücadele edemeyecekti.
 4. Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut sponsorluğu adı altında verilen toplam 5.5 milyon TL sonrası Kocaelispor Spor Toto 3. Ligde mücadele etti ve şampiyonluğu penaltılar ile kaçırdı. Önümüzdeki sezon 3.ligde mücadele etme hakkı kazandı.
 5. Henüz ortada ikili görüşmelerin açıklanmasının dışında kayıt altına alınmış, resmiyete dökülmüş bir çözüm yok gibi görünse de KEV Tesislerinin satışından elde edilecek gelir ile 200 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun yapılması, Kocaelispor’un devlete, sporculara ve piyasaya olan borlarının ödenebilmesi için ışık belirdi.
 6. KEV genel kurulunda alınan tesislerin satışı ile ilgili temenninin yönetim kurulunda karara bağlanabilmesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün onayının alınması için umut oluştu.
 7. Uzun yıllar Kocaelispor ve KEV Başkanlığı yapan, son dönemlerde üst üste seçim kaybederek siyasette, iş yaşamında iflas ederek ticarette “mevta” olan Sefa Sirmen, KEV tesisleri ile ilgili açıklamaları sonrası Kocaelispor konusunda samimi olmadığını kanıtladı.
 8. 6 aydır toplanamayan, karar alamayan KEV yönetim kurulunun toplanması ve başkan Bahri Yavuz’un daha şeffaf olması sağlandı.

 

kocaelispor-tesislerini-satarak-borc-odeyecek-9676050_o

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem