17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İktidarın beslemeleri!..

Hayrullah Demiray

20 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Son günlerde siyaset ve siyasetçi profili ülkemizde her geçen gün değişiyor. Yanlış anlamayın siyasetçi profilinden kastım her an her yerde görebileceğiniz sözde siyasetçilerden bahsediyorum.

            Siyasetçi yaftası yapıştırılan insanların asıl amaçları siyaset değil aslında. İsim de bulamıyorum.

Sadece ülkemize mahsus bir özellik değil bu elbet; dünyanın hemen her ülkesinde iktidarı elinde bulunduran güçlerin, kendileri ve temaşa içinde bulunduğu yakın çevreleri, halkın durumu ne olursa olsun bal kaymak yerler.

Bu durum bizim ülkemizde öylesine belirgindir ki atalarımız dahi “Bal tutan parmak yalar” sözünü sarf etmişlerdir. Yeni gelen jenerasyonlar da bu sözü pek benimsemiş bulunuyorlar.

Bu arada ‘bal - kaymak’ öyle her iktidar sempatizanına pay edilmez. Seçkin olmak gerekir. Yani kendileri, çok yakın akraba ya da mecburen menfaat ilişkisi içinde bulunduğu çevreler dâhil edilir bu işlere. İşlere diyorum çünkü bu hangi iş olursa olsun fark etmez. İçinde bal - kaymak olsun yeter ki...

Tabiî ki bu insanlar da içimizden birileridir. Onlarında dillerinde hep; dine, milli - manevi değerlere, demokrasi ve özgürlüğe, adalete, kardeşliğe, paylaşmaya, hoşgörüye vs. dair birçok söylemleri vardır. Tıpkı bizim ki gibi.

Geniş bir çevreden destek bulabilmek, bu desteğin sürmesini sağlamak için şarttır bu. İktidar olunca, aslında hesap soran sorabilen de pek azalır. Aksine güce tapan - boyun eğen birçok çevre de, iktidara yaranmak, yakın görünmek sevdasına düşer.

Hak, hukuk, gerçek zaafiyete uğrar. Doğru ile yanlışın, iyi ile kötü, çirkin ile güzelin ayırt edilmesi güçleşir.

Durum; ‘iktidar ne yaparsa doğru, iyi, güzel olur’ noktasında muhafaza edilmeye başlanır.

Oysa dünyanın her yerinde halklar, yöneticileri mahallelerine, ilçelerine, ülkelerine, partilerine, derneklerine sonuçta insana hizmet etsin diye seçerler. Onlara böyle bir sorumluluk yüklerler.

Hiçbir iktidar, kısa bir süre sonra bulundukları makamı kendi yakınları ve işbirlikçilerinden oluşan seçkin bir zümreye menfaat temin etsinler diye seçilmez.

İşte ne zaman iktidardakiler bu anlayışa göre davranmak zorunda bırakılırlarsa, o zaman memleketin vatandaşın da iki yakası bir araya gelmeye başlar.

Bunun için de halkın - kamuoyunun, sorumluluk sahibi herkesin; yanlış giden işler için; “Hop kardeşim! Siz ne yapıyorsunuz orada bakayım!” şeklinde hesap sorması, duyarlılık göstermesi gerekir.

İşte tam da bu noktada devreye giriyor gün geliyor birileri menfaatlerine dokunduğunda başlıyor yaygara koparmaya. Önceki gün ak dediğine bugün kara diyor açıp ağzını yumuyor gözünü bencillik mi ararsın her şey var içinde birde sosyal medya dedikleri facebook üzerinden bunları yapıyor. Bir takım bal parmakçılar birde ne görelim ağza alınmayacak sözler herkesin dolaştığı ve çoluk çocukların ve geleceği emanet edeceğimiz gençlerimizin en çok uğrak yeri sosyal denilen ama sosyalleşmekten çok uzak bir alanda birde siyasi kimliği bırakın edepten ve hayâdan yoksun bir sürü cümle sarf ediyor.

Daha bilmiyor ki bunları sarf edenler büyük olmak saygın olmak la küfürbaz olmak eş değerde değildir.

Ülkede idareyi elinde bulunduranlara önemli görevler düşmektedir toplum değerlerini ön yargılarını hiçe sayan sadece kendi menfaatlerinden başka bir şeyi düşünmeyen kişisel ahlaktan yoksun kişileri de toplumun önüne alın siz bunları seçin biz öyle uygun gördük deme gibi bir lükse sahip değillerdir.

Bakın şöyle bir aynada ağalar beyler kendinize dönün birde insanlara bakın sizler bu güne kadar ne yaptınız arkanızda önünüzde ne var ona bir bakında ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun duy sun ki bu insanların yüzüne bakacak yüzünüz olsun.

Siz sevgili okurlarımızı saygıyla selamlıyor sevgiler sunuyorum… 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem