23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

TEOG-2’de “346 şampiyonun” başarısına şapka çıkarılır

Galip Ataman

02 Haziran 2017 tarihli yazısı

TEOG-1 (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından “şampiyon öğrenci” sayısının azlığını eleştirmiştim.

6 Ocak tarihli yazımı,“TEOG-1 sonuçlarına takılıp kalmadan gerekli önlemleri alarak, sonuçlardan ders çıkartarak 26 Nisan - 27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak TEOG 2. sınavlarına odaklanmalıyız” diyerek bitirmiştim.

Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin, müdürlerin heyecan ve merak ile beklediği gün geldi.

26 bin 125 öğrencinin katıldığı TEOG-2 sonuçları açıklandı, puanları belli oldu.

120 sorunun tamamını yaparak beni şoke eden “Türkiye Şampiyonu” sayısındaki artışa inanamadım.

Kendime gelince gecenin bir yarısında, Kocaeli’ye geldiği 1 Ekim 2014 tarihinde “Eğitim, önceliklerimin ilk sırasında” açıklaması yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu aradım.

Aldığı önlemlerin, verdiği mesajların, hayata geçirdiği projelerin sonucunda TEOG-2’de Türkiye şampiyonu olan 346 öğrencinin başarısını paylaşmak istedim.

Okul müdürleri ile öğretmenlere özgüven kazandıran, sorumluluk bilinci aşılayan, TEOG, YGS ve LYS’de başarıya odaklanılması için her türlü önlemi alan milli eğitim il müdürü Rasim Çelik ile konuştum.

Kurum içindeki ve dışındaki çatlak seslere kulağını tıkayan, milli eğitimde istedikleri gibi at koşturmak isteyen sendikacılara kapısını kapatarak izin vermeyen Rasim hoca sonuçtan çok mutlu idi ama bir o kadar da mütevazi.

TEOG-2’de Türkiye Şampiyonu olan 346 öğrencinin başarısını gördükten sonra yorum yapmanın, ahkam kesmenin faydası da gereği de yok.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik başta olmak üzere tüm ilçe milli eğitim müdürlerini, öğrencileri, okul müdürlerini, öğretmenleri, velileri, emek veren herkesi tebrik ediyorum.

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin girdiği SBS, OKS, TEOG sınavlarında tüm zamanların rekorunu kırarak sözünü tutan, gösterdiği kararlılık ile bir ilk’e imza atan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu gönülden kutluyorum.

 

vali öğrenciler ile

Vali Güzeloğlu, TEOG-1’de şampiyon öğrencileri ödüllendirmişti

 

DİLOVASI'NDA ŞAMPİYON YOK

Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz abartılacak, övünülecek önemli bir işi başardı.

TEOG-2’de 120 sorunun 120’sini yaparak Türkiye Şampiyonu olan 346 öğrenci karşısında “şapka” çıkartıyor, ayakta alkışlıyorum.

TEOG-2’deki bireysel başarı sadece okulların genel başarısını değil önümüzdeki yıllarda liselerin başarısını etkilerken Kocaeli’nin iller sıralamasındaki ilk 5’teki yeri de tescillenmiş oldu.

TEOG-1’de 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye Şampiyonu olan 25 öğrenci ile övünürken TEOG-2’de 346 öğrencinin şampiyonluğunu yadsımamak lazım.

Vali Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Çelik’in elinde sihirli değnek olmadığına göre başarıda emek var, çalışmak var, disiplin var, bilgi var, sorumluluk var, takipçilik var.

TEOG-2’de şampiyon olan 346 öğrencinin ilçelere ve okullara dağılımlarına baktığımızda başarının tesadüf olmadığını, ilçe milli eğitim müdürlerinin performansını görebiliyoruz.

İşte o sayılar; İzmit 81, Gebze 44, Gölcük 38, Derince 37, Başiskele 37, Körfez 35, Darıca 28, Kartepe 24, Karamürsel 14, Çayırova 6, Kandıra 2, Dilovası 0.

Listeyi incelediğimizde, ilk göze çarpan özel okulların yoğunlaştığı Başiskele her yıl Kocaeli birincisi olurken TEOG-2’de dördüncü sırada yer alabildi.

Bir başka dikkat çeken ilçe, şampiyon öğrenciye hasret kalan Kandıra’nın TEOG-2’de 2 öğrenci çıkarması.

346 şampiyon öğrencinin yer aldığı listede Dilovası’nı göremeyince şaşırmadım.

Neden mi? Nereden mi biliyorum?

İlçe milli eğitim müdürü Murat Bayar  ile ilgili, “Murat hoca zamanının büyük bölümünü ilçenin başarısı için çaba harcamak yerine Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık ile geçiriyor. Sendikacılığı eğitimciliğin önünde görüyor” iddialardan, TEOG ve LYS sonuçlarından, eğitimcilerden gelen şikayetlerden.

Geçen sene “Yıl sonu karne dağıtım töreni” için TEOG şampiyonu çıkaran

Kartepe’nin Karatepe Köyünü seçtiği gibi bu sene de TEOG şampiyonların listesine öğrenci yazdıran Kandıra Safalı Köyünü seçer diye düşünüyorum.

TEOG-2’de kız öğrenci sayısının erkek öğrenci sayısından fazla olmasının yanı sıra İmam Hatip Ortaokul öğrenci sayısının da fazla olması dikkatimi çekti.

TEOG-2 sonuçlarına ulaştığımda arşivimden Vali Güzeloğlu’nun 1 Ekim 2014 tarihinden buyana değişik tarihlerde eğitim ile ilgili açıklamalarını okudum.

Yakalanan başarının tesadüf olmadığını görmek için manşet olan o açıklamalardan bazılarına göz atalım;

“Önceliğimiz Eğitimde Kalite ve Performans”

“Kocaeli, Eğitimde Hakettiği Başarıyı Yakaladı ama Yetmez”

“Okul Öncesinde Hedef Yüzde 80”

“Validen Proje Okul Uygulaması”

“Kocaeli Türkiye’ye Değer Katıyor”

Milli Eğitimde Başarı ve Kaliteyi Yakaladık”

“Eğitim, Kocaeli’nin Yükselen Değeri” böyle devam edip gidiyor.

Manşetler ve alınan sonuçlar, “Eğitimde Başarıya Odaklanan” Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile “Eğitim Gönüllüsü” olarak 7/24 özveri ile çalışan milli eğitim il müdürü Rasim Çelik ve ekibinin Kocaeli’yi eğitimde nereden getirdiğini gösteriyor.

2017 TEOG-1’de şampiyon sayısı 25 iken TEOG-2’de 346 oldu.

TEOG-1’de şampiyonların 12’si özel 13’ü devlet okullarından çıkarken TEOG-2’de 73’ü özel 273’ü devlet okullarında öğrenci.

TEOG-2’de 346 öğrencinin şampiyon olmasını, adlarını “Kocaeli’nin Altın Çocukları” panosuna yazdırmaları önemsiyorum

Daha da önemlisi, bu başarının önümüzdeki yıllarda da devamını sağlamak, 346 rakamının altına düşmemek.

Vali Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Çelik’in heyecanı, performansı, azmi, kararlılığından şampiyon sayılarının artacağı izlenimi alıyorum. Umarım yanılmam.

Koaceli’ye 346 şampiyonluk kazandıran öğrenciler başta olmak üzere başarıda katkısı olan, sahip çıkan, emek harcayan, hedef koyan, her türlü olanağı sağlayan herkesi bir kez daha kutluyorum.

Hem TEOG-1, hem TEOG-2’de şampiyon olan “Kocaeli’nin Altın Çocukları”

Tunahan Yılmaz, Yağmur Oğuz, Ayşe Azra Artur, Batuhan Sarıdere, Zehra Nil Sarışık, Zeynep Demirel, Pınar Balcı, Ahmet Hasan Okumuş, Tuana Ayşe Erol, Kübra Yıldız, Yiğit Çamur, Kerem Bayhan, Mustafa Öztürk’ü bir değil İKİ kere kutluyorum.

 

İşte TEOG şampiyonlarımız:

TEOG-2-BİRİNCİLER-1

TEOG-2-BİRİNCİLER-2

TEOG-2-BİRİNCİLER-3

TEOG-2-BİRİNCİLER-4

TEOG-2-BİRİNCİLER-5

TEOG-2-BİRİNCİLER-6

TEOG-2-BİRİNCİLER-7

TEOG-2-BİRİNCİLER-8

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem