18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Minibüslerde 'aktarmalı yolculuk’ ücretli olacak

Galip Ataman

31 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Tramvayda alt yapı çalışmaları bitti, raylar döşendi, sinyalizasyonlar tamamlandı.

Hürriyet, Leyla Atakan, İnönü, Alemdar Caddeleri trafik akışı düzenlemeleri ile Anıtpark ve Birinci Geçitteki ‘U’ dönüş çalışmaları sürüyor.

Otogar-Sekapark arası karşılıklı 6 dakika ara ile yapılacak tramvay seferlerin 12 Haziran’da başlaması bekleniyor.

İlk bir ayı ücretsiz olacak tramvay biniş fiyatının toplu taşıma fiyat tarifesinin altında (1.50-1.75 TL) olacağı tahmin ediliyor.

Tramvay projesi “mimarı”, en çok yorulan, en çok hedef gösterilen ismi; Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nde herkes heyecanlı.

Kentlerin mobilyası olarak bilinen, konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay ile ilk kez tanışacak yolcular sabırsız.

Şehir içine girmeleri yasaklanan özel halk otobüs sahipleri endişeli, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye ait otobüsler ve tramvay ile rekabet etme şansı ellerinden alındığı için tepkili.

Herkesin merak ettiği soru ise,“Tramvay kent içi trafiği ne kadar rahatlatacak?”

Tramvayın trafiği rahatlatacağını savunanlar olduğu gibi mevcut sıkıntının  artacağını iddia edenler de var.

Benim düşüncem; Konforlu, güvenli, seri, ucuz ve çevreci olduğu için tramvay projesini destekliyor ve sahipleniyorum.

Güzergahın Ankara Caddesi seçimine hala karşıyım ve yanlış olduğunda ısrar ediyorum. Benim tercihim ilk günden beri yürüyüş yolu idi.

Yol fakiri İzmit’te özel araç sahipleri toplu taşıma ile yolculuk etme alışkanlığı kazanırlar ise tramvayın trafiği rahatlatacağına inanıyorum.

Sayıları her geçen gün artan özel binek araç sahipleri araçlarını şehir içinde spor olsun diye kullanma lüksünden ve şımarıklığından vazgeçerler ise trafiğin kesintisiz akacağını düşünüyorum.

Tüm siyasilerin hayal edip de yapamadığı, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibinin hayata geçirdiği İzmitlilerin 25 yıllık hayali tramvayın artılarını eksilerini bekleyip göreceğiz.

 

AKTARMA ÜCRETLİ OLACAK

Tramvayın trafiği rahatlatıp rahatlamayacağını söylemek için zamana ihtiyacımız var.

Ama Otogar-Sekapark arası çalışacak tramvayı kullanacak yolculardan tepe semtler başta olmak üzere batı ve doğudaki yerleşim alanlarına gideceklerin yaşayacakları sıkıntıları bugünden söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Yalnız yolcular değil özel halk otobüs sahipleri de yaşanacak olumsuzluklardan etkilenecek.

Tramvaydan indikten sonra ikinci bir toplu taşıma araca binerek ya da toplu taşıma aracından indikten sonra tramvaya binerek “aktarma yapmak” zorunda kalanlar ile ilgili henüz alınmış bir karar yok ama üzerinde çalışılan seçenekler şöyle;

1)    Tramvaydan inenler Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye ait otobüslere 90 dakika içindebinerler iseKent Kartı okutarak“ÜCRETSİZ”seyahat edecekler.

2)    Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye ait otobüslere kent kartını okutarak binen bir yolcu 90 dakika içinde tramvaya binmek isterse kent kartını okutacak ama “ÜCRETSİZ” seyahat edecek.

3)    Tramvaya kent kartını okutarak binen bir yolcu 90 dakika içinde indiği yerden özel halk otobüslerine biner ise “ÜCRET” ödeyecek.

4)     Özel halk otobüsüne ücret ödeyerek binen bir yolcu indiği yerde tramvay ile seyahat etmek ister ise Kent kartını okutarak ikinci kez “ÜCRET”

ödemek zorunda kalacak.

 

MİNİBÜSÇÜLER 1 TL İSTİYOR

Önceki gün 5 Nolu Özel Halk Kooperatifin çiçeği burnunda başkanı Lokman Aydemir ile konuştum.

Tramvay seferlerinin başlaması ile uygulanması düşünülen “AKTARMALI YOLCUYA ÜCRETSİZ SEYAHAT” sorusunu sordum.

Meğer bu konuda Lokman başkan çok dolu imiş, içini dökecek, sorunlarını paylaşacak birisini arıyormuş.

“Hocam, karşılığı olmayan hiçbir karara evet dememiz mümkün değil. Önceki başkanlığım döneminde de aktarmalı yolcuyu ücretsiz taşıma gündeme gelmiş karşı çıkmıştım. Bu sefer de karşıyım. Aktarmalarda bir TL talebimiz vardı ama kabul etmediler. Aktarmalı yolcudan ücret almamız isteniyor. Bu mümkün değil. Yolcu sayımız azaldı. Üyelerimiz mağdur” dedi.

Büyükşehir Belediyesinin tramvayın başlaması ile birlikte rekabet yapacak ortamları ellerinden aldığını iddia ederek, “Büyükşehir Belediyesi yeni düzenleme ile özel halk otobüslerinin şehir içine girmesini yasaklıyor. E-5 kenarındaki yan yola gönderiyor. Yahya Kaptana gidecek çarşı yolcusunu tramvay ile taşımayı düşünüyorlar. Tepe hatlara da belediyeye ait küçük otobüsler koyacaklarmış” şeklinde konuştu.

Lokman başkanın haklı olduğu yanlar yok mu? Var.

Ama 65 yaş üzeri yolcuyu ücretsiz taşımamakta direnerek, özel halk otobüslerin Ulaşım Park AŞ’ye kiralanması teklifini geri çevirerek,araçlarını yenilemeyerek, UKOME kararlarına uymayarak, en önemlisi de Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını test etmeye kalkarak bugünlere gelişin alt yapısını otobüsler odası, minibüsçüler kooperatifleri ve üyeleri hazırladı.

 

ULAŞIM PARK AŞ’YE 30 ARAÇ

İzmit 5 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir’in sorunlarını, sitemlerini, eleştirilerini Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile konuştum.

Aktarmalı yolculuklarda 1 TL tekliflerini İçişleri Bakanlığına sorduklarını ancak olumsuz cevap aldıklarını söylediler.

Bu durumda özel halk otobüslerine aktarmalı yolculuklarda ödeme yapılması imkansız.

Her zaman vatandaşın yanında olan, konforlu, güvenli, seri ve ucuz seyahat etmesini isteyen Başkan Karaosmanoğlu çareyi Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ araç filosunu güçlendirmekte bulmuş.

Vatandaşın “ÜCRETSİZ AKTARMALI” seyahat edebilmesi için Ulaşım Park AŞ’ye 30’ı büyük, 20’si, küçük olmak üzere 50 otobüs vermiş. Ulaşım Park AŞ’nin araç parkı 200’den 250’ye çıkmış.

Yeni otobüsler belediyenin ihtiyaç duyduğu hatlarda çalıştırılşacak.

Bu arada tepe mahallelere çalışmak üzere kooperatife 20 araçlık hat tahsis edilmiş.

Başkan Karaosmanoğlu ve ekibi, toplu taşımayı tek elde toplayarak özel halk otobüslerinin yıllardır süren “tekelini” kırmak konusunda kararlı.

 

ULAŞIMA YÜZDE 10 ZAM

Büyükşehir Belediyesi ile İzmit 5 Nolu Özel Halk Otobüsçüler Kooperatifi arasındaki “kavga ve inatlaşma” sürerken ulaşıma yüzde 10 zam UKOME’nin dünkü toplantısında komisyona havale edildi.

Haziran ayı içinde yapılacak UKOME toplantısında karara bağlanır ve büyük olasılıkla 1 Ağustos tarihinden itibaren uygulamaya başlar.

Tramvay seferlerinin başlaması, kapanan okullardaki öğrenci ve öğretmenlerin tatile gitmesi ile yolcu sayısındaki azalmadan kaynaklanacak mağduriyet bir şekilde zam ile giderilmiş olacak.

Özel halk otobüsleri kooperatiflerinin istediği yüzde 20 ulaşım zammın yüzde 10 olarak uygulanacak olması sonrası yeni tarifenin şöyle olması bekleniyor; İzmit tam ücret 2.30 TL iken 2.50 TL, İndirimli ücret 1.80 TL’den 2.00 TL, öğrenci ücretinde değişiklik yapılmayacak bugün olduğu gibi 1.50 TL devam edecek.

 

OTOBÜSS

 

 

tramvayy

 

kü

 

***************

 

GEBZE HALK EKMEKTE

340 GRAM “PİDE” 1.75 TL

 

On bir ayın sultanı ramazanın lezzeti ve olmazsa olmazı “pide”sofralarımızdaki yerini aldı.

Ramazan geleneklerinin çoğunu unutsak da iftar saatine yakınfırınlar önünde oluşturulan“pide kuyruğu” alışkanlığımız hala sürüyor.

Son yıllarda sıkça rastladığımız ramazan pidesi gram ve fiyatı tartışmaları da.

Senede bir ay yediğimiz ramazan pidesinin gram ve fiyatını neden son güne bırakırız, neden hep değiştiririz anlayabilmiş değilim.

Geçen sene 2.50 TL’ye satılan 430 gram pideye bu sene yüzde 10 “gizli zam” yapıldı.

Ve uzun pazarlıklar sonrası fiyat değişmedi 2.50 TL kaldı ama gramajı 50 gram küçülerek 390 gram oldu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun onayı alınarak ramazandan bir gün önce kamuoyuna açıklandı.

OHAL olmasaydı, fırıncılar odası belirlediği 375 gram 2.50 TL pide fiyatını uygular asla taviz vermezdi.

Sayın Vali’nin itirazı, komisyon kurulması ve yargıya başvuru, mahkeme kararı derken ramazan ayı geçer.

Mahkeme fırıncıların belirlediği ramazan pide fiyatını iptal kararı almış olsa bile uygulanamayacaktı.

30 gün 375 gram ramazan pidesi 2.50 TL’den satılmış, zam oranı ise yüzde 10 değil yüzde 13 olacaktı.

Ramazanın vazgeçilmezi pidenin sofralarımıza 15 gram büyük gelmesini sağlayan Vali Güzeloğlu “teşekkürü” fazlası ile hak ediyor.

15 gram deyip geçmeyin. Kalabalık ailelerde bir kişinin yiyeceği pide demek.

Daha önemlisi gelecek sene yapılacak ramazan pidesi fiyat belirlemesinde fırıncıların belirlediği 375 gram değil Vali Güzeloğlu’nun onay verdiği 390 gram esas alınacak.

Neyse, biz gelelim aslı konumuz belediyelere ait halk ekmek fırınlarında hazırlanan ve satılan ramazan pidesi fiyatına.

 

GEBZE’DE 340 GRAM 1.75 TL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, spordan eğitime başta olmak üzere her alanda hep vatandaşın yanında yer aldı, menfaatlerini kolladı kollamaya da devam ediyor.

Ama ekmek konusunda aynı duyarlılığı gösteremediği gibi niyetli de olmadı.

Örneğin, Ankara, İstanbul ve GEBZE Belediyeleri gibi vatandaşa ucuz ekmek yedirmek için “Halk Ekmek Fabrikası” açmadı.

İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz ya da ucuz ekmek almalarını, fırıncılara verdiği destek ile karşılamaya çalıştı.

Konumuz ramazan pidesi. Ankara fırınlarında 300 Gram pide 2.00 TL. Bir başka deyiş ile Ankara’da pidenin kilosu 6.65 TL.

Ankara Belediyesi Halk Ekmekte 250 Gram pide 70 Kuruş. Kilosu 2.80 TL.

İstanbul fırınlarında 300 Gram pide 2.00 TL. Bir başka deyiş ile İstanbul’da pidenin kilosu 6.65 TL.

İstanbul Belediyesi Halk Ekmekte 350 Gram pide 85 Kuruş. Kilosu 2.4.3 TL.

GEBZE’de fırınlarda 390 gram pide 2.50 TL. Bir başka deyiş ile Gebze’de pidenin kilosu 6.41 TL.

GEBZE BELEDİYESİ HALK EKMEKTE, 340 Gram pide 1.75 TL. Bir başka deyiş ile GEBZE Halk Ekmekte pidenin kilosu 5.14 TL.

GEBZE Halk Ekmekte bu sene pideye zam yapılmadı, geçen seneki fiyattan satılıyor.

Ankara ve İstanbul Belediyeleri Halk Ekmek gibi ucuz olmamasının nedeni ise GEBZE Halk Ekmeğin doğrudan belediye tarafından değil de Gebze Belediyesi iştirakı Marmara Uzmanlar firması tarafından üretiliyor ve satılıyor olması.

Öyle de olsa fırıncıların sattığı pideden 1.27 TL ucuz satılıyor.

Son bir not; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ramazanda 300 gram pidenin 2.00 TL’den satılmasını açıklamıştı.

Bir başka deyişle 1 kilo pidenin fiyatı 6.66 TL olacak ve bu fiyatı geçemeyecek.

Bazı illerde ramazan pide fiyatları; Ankara 300 gram 2.00 TL, İstanbul 300 gram 2.00 TL, Antalya 300 gram 1.50 TL, Aydın 350 gram 1.50 TL, Bursa 370 gram 2.50 TL, Bursa Yenişehir 300 gram 1.50 TL, Çorum 200 gram 1.00 TL,Denizli 300 gram 1.50 TL, Edirne 300 gram 2.00 TL, Isparta 300 gram 2.00 TL, Kastamonu 400 gram 2.00 TL, Konya 250 gram 1.00 TL, Nevşehir 250 gram 1.00 TL, Samsun 300 gram 2.00 TL.

pide

 

 

**************

HALİM BAYAR BİLSEM’E DÖNDÜ

 

İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) kurucu müdürü iken verilen “haksız ve keyfi” puanlar ile öğretmen yapılan Halim Bayar’ın başlattığı hukuk mücadelesi sona erdi.

Yargının verdiği karar sonrası Kocaeli Valiliği, halen Körfez Çamlıtepe MTAL müdür yardımcısı olarak görev yapan Halim Bayar’ı eski görevi İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürlüğüne iade etti.

Bayar’ın 3 yıl aradan sonra bugünlerde kurucusu olduğu de göreve başlaması bekleniyor.

BİLSEM müdürlük görevini yürüten Mustafa Özgül ise başka bir okula müdür olarak atanıncaya kadar İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğünde görevlendirilecek.

 

bilsem

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem