18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

BÜYÜKAKIN İLE YAVUZ’UN KEV TESİSLERİ PAZARLIĞI

Galip Ataman

29 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Bugün 29 Mayıs Pazartesi. Kocaelispor’un kaderinin belirleneceği son tarih 31 Mayıs’a sayılı günler kaldı.

İki gün içinde devlete olan 25 milyon TL bulunup ödenmezse Kocaelispor üzerindeki yasak kalkmayacak, oyuncu transferi yapılamayacak.

Aylardır susan, 24 Kasım 2016’daki basın toplantısında, 24 Aralık 2016’daki KEV Genel Kurulunda verilen sözleri unutanlar bugünlerde birbirlerini suçluyor.

Önce 16 Nisan referandum, ardından 14 Mayıs Kocaelispor-Altay maçı sonucunu bekleyenler “Kocaelispor’u Kurtarma Pazarlığı” yapıyor.

Spor Toto 3. Lig 1. Grup Play-Off Final maçında Kocaelispor, Altay’ı yenip şampiyon olsaydı yer yerinden oynardı.

Kocaelispor’un geleceği için herkes elini taşın alta koyar, devlete olan borçlarını öder, KEV Tesisleri pazarlığı yapmazdı.

Neyse! Kocaelispor’u ekonomik dar boğazdan çıkarmak, devlete olan borçlarını ödemek için kimin ne yaptığına bakalım.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükkaın ile Kocaelispor ve KEV başkanı bahri Yavuz arasındaki “pazarlığa” göz atalım.

KEV Tesisleri, Bahri yavuz açısından Kocaelispor’un borçlarından kurtulması kadar bundan sonra varlığını devam ettirmesi, 125 bursiyer öğrenci ve 125’er lira burs miktarını arttırması, en az 200 öğrenci kapasiteli “yurt” yapılması kadar da önemli.

Büyükakın için ise kamunun mallarının korunması, Kocaelispor için de olsa tesislerin birilerine “peşkeş” çekilmemesi açısından da.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun, “Ben yokum. Genel sekreter ne yaparsa yapsın” demesinin ardından yaşananları takip ediyorum.

Tahir Büyükakın ile Bahri Yavuz’un basın üzerinden birbirlerini eleştirmelerini, restleşmeleri, suçlamaları, sürdürdükleri pazarlığı dikkatle izliyorum.

Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un KEV Başkanı seçildiği 24 Aralık 2016’dan buyana Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri Mutlu’dan oluşan yönetimi ile bir araya gelmemesini, tesislerin satışı konusunda bilgi vermemesinin nedenlerini anlamaya çalışıyorum.

Gördüğüm kadarı ile Kocaelispor’un devlete olan 25 milyon lirası 31 Mayıs’a kadar bir şekilde ödenecek.

Derince’deki “pazarlık” konusu arsada yapılacak imar değişikliği karşılığı tesislere Bahri Yavuz’un dayattığı gibi 60 milyon liraya mı, yoksa Tahir Büyükakın’ın teklif ettiği gibi 40 milyon lira değer mi biçilecek belli değil.

Ama Kocaelispor’un garantisi ve gelecek teminatı olarak görülen KEV tesislerinin pazarlığı sonrası kim kazanacak kim kaybedecek bilinmiyor.

Yönetimden gizli, kapalı kapılar arkasında pazarlık yapan Başkan Bahri Yavuz’un KEV genel kurulunda alınan “KEV Tesislerinin Satışı” kararını yönetim kurulundan nasıl geçireceği ise karanlık.

Kocaelispor’un geleceğini ilgilendiren KEV tesisleri satışının şakası olmadığı gibi hafife alınır yanı da yok.

Tahir Büyükakın ve Bahri yavuz, pazarlıkta anlaşamıyor ise Bakan Işık mı, Vali Güzeloğlu mu, Başkan Karaosmanoğlu mu olur bilemem ama birileri devreye girip tarafları buluşturarak Kocaelispor’un geleceği KEV Tesisleri ile yapıcı karar alınmasını sağlamalıdır.

Her ay toplanan, yiyip içtikten sonra Vali Güzeloğlu’nu ziyaret ederek “bağlılıklarını” bildiren il başkanları nerede?

Kocaelispor ve KEV tesisleri bu beyleri ilgilendirmiyor mu? Böyle bir günde karar almayacaklar da ne zaman ve hangi konuda alacaklar?

Bu arada istifa edeceğini açıklayan Bahri Yavuz’un Kocaelispor’u bırakacağını sanmıyorum.

Bahri Yavuz, Kocaelispor Başkanlığından istifa edecekse elini çabuk tutup KEV Başkanlığı ile birlikte bırakmalıdır.

Sonuç; KEV Tesisleri pazarlığı, Tahir Büyükakın’ın 40 milyon TL inadı, Bahri Yavuz’un 60 milyon TL ısrarında düğümlenir ise kaybeden Kocaelispor olur.

Günlerdir kamuoyunu meşgul eden “pazarlığa” nokta koyun, maliyet ve değer hesaplarını işin uzmanlarına bırakın.

Kocaeli’nin ulaşımdan trafiğe, alt yapıdan üst yapıya kadar çok önemli sorunlarını çözmek için 7/24 çalışan Tahir Büyükakın’ı da “Kocaelispor-KEV pazarlığı” sarmalında daha fazla yıpratmayın.

kev-tesisleri-icin-satis-yetkisi-aldik-ama

 

*******************

 

TRAMVAY-ÇÖP FABRİKASI "HAYIR" OYLARINI ARTIRDI

16 Nisan Referandum sonuçları açıklandığında 11 ilçede “evet” oyları yüzde 50’nin üzerinde ve Türkiye ortalamasının üstünde çıkmıştı.

İzmit’te “evet” yüzde 49.82, “hayır” yüzde 50.18, fark yüzde – 0.36 olmuştu.

İzmitliler 825 oy farkı ile “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne “hayır” demişti.

Fatura; 2009’da Fikret Toker, 2014’te Sefa Sirmen karşısında seçim kazanan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a çıkarılmıştı.

AK Parti içinde projelerinden ve performansından rahatsız olanlar Başkan Doğan’ı “günah keçisi” ilan etmişti.

Başkan Doğan’ın “MHP’lilerin oyları İzmit’te sandığa yansımadı” açıklaması ile “evet” oyu veren MHP’liler tarafından tepki almıştı.

İzmit’te 16 Nisan’da “evet” oyları “hayır” oylarından yüzde 0.36 az çıkmıştı ama 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçimi ile kıyasladığımızda fark yüzde 3.6 idi.

Geliniz; Kocaeli’de 11 ilçede “evet” çıkarken “hayır” çıkan İzmit’te hangi mahallelerde önceki seçimlere göre azalarak değişen oylara ve nedenlerine göz atalım.

4 Kasım 2016 tarihinde kaleme aldığım “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” yer seçimi ile ilgili köşe yazımı okuyalım.

Fazla uzağa gitmeden, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014 seçimi ile Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olmasına olanak sağlayan 16 Nisan’daki “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı Anayasa Referandumunda AK Parti’nin İzmit’in 102 mahallesinde (52 mahalle, 50 köy) aldığı oylarına bakalım.

Mahalle ve köylerin büyük çoğunluğunda sonuçlar üç aşağı beş yukarı aynı, büyük değişiklik yok.

 

TRAMVAYIN GECİKMESİ

Ama “Tramvay” güzergah ve altyapı çalışmalarının büyük rahatsızlık verdiği özellikle esnafı mağdur ettiği Yenişehir ve M.Alipaşa mahallelerindeki oyları karşılaştıralım.

“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” kurulacağı açıklanan Orman depo alanı bölgesinde kurulu Çayırköy, Kabaoğlu, Solaklar (Eseler), Yassıbağ köylerindeki sonuçları mukayese edelim.

Yenişehir Mahallesinde; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 66.6, Anayasa Değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 62.8.

AK Parti ve MHP’nin “referandum kardeşliği” yaparak “evet” oyu kullandıklarını dikkate aldığımızda 2 partinin 1 Kasım 2015’teki oy toplamı  yüzde 75.3 (AK Parti yüzde 64.5, MHP yüzde 10.8) idi.

M. Alipaşa Mahallesinde; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 74.0, Anayasa Değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 63.0.

AK Parti ve MHP’nin “referandum kardeşliği” yaparak “evet” oyu kullandığı 2 partinin 1 Kasım 2015’teki oy toplamı yüzde 74.0 (AK Parti yüzde 64.3, MHP yüzde 9.7) idi.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimi ortalaması yüzde 68.2, fark yüzde 5.

1 Kasım 2015’teki AK Parti ile MHP oyları ortalaması yüzde 74.6, fark yüzde 11.6.

Sonuç;

1. Rakamlar, iki mahalledeki fark, “referandum kardeşliği” yapan AK parti ile MHP oylarında düşüş olduğunu gösteriyor, Başkan Nevzat Doğan’ın  “MHP’lilerin oyları İzmit’te sandığa yansımadı” açıklamasını doğruluyor.

2. Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Paşa Ali Gümüş’ün referandumdan 10 gün önce 6 Nisan’da yaptığı, Pek çok esnafı iflas ettiren, kiminin yuvasını dağıtan, kiminin kepengini indiren, trafiği keşmekeşe çeviren bu problemin adı tramvay” açıklama 16 Nisan’da İzmit’in kaderini belirleyen partinin Saadet Partisi olduğunu gösteriyor.

3. İzmit’te “hayır” oyların “evet” oylardan fazla çıkmasının en önemli nedeninin “tramvay çalışması” olması, alt yapı çalışmalarının zamanında bitirilememesi, 16 Nisan referandum öncesi seferlere başlamaması.

4. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren seçmenin 16 Nisan’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı referandumunda mağdur olan esnaf ve vatandaşların Erdoğan’a oy vermemesi.

 

ÇÖP FABRİKASI YERİ

Tramvay güzergah ve alt yapı çalışmalarından olumsuz etkilenen ve mağdur olan mahallelerin dışında “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin kurulacağı İzmit Orman Deposu çevresindeki köyler de 16 Nisan’da önceki seçimlerin aksine AK Parti’ye oy vermedi.

Çayırköy; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 61.5, Anayasa değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 56.4, fark yüzde 5.1.

Kabaoğlu; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 62.3, Anayasa değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 48.8, fark yüzde 13.5.

Solaklar; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 75.1, Anayasa değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 65.9, fark yüzde 9.2

Yassıbağ; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 70.6, Anayasa değişikliğinin yapıldığı 16 Nisan’da yüzde 65.3, fark yüzde 5.3.

Sonuç;

1. “referandum kardeşliği” yapan AK Parti ve MHP’nin 1 Kasım 2015 tarihindeki toplam oylarını dikkate aldığımızda makas açılıyor, fark artıyor.

2. 6 Kasım 2016 tarihinde yazdığım, “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin İzmit Orman Deposu mevkiinde yapılacak olmasına çevredeki Kabaoğlu, Sekbanlı,  Çayırköy, Yassıbağ köylerinde yaşayanlar susuyorsa, İzmit’in Kocaeli çöplüğü olmasına ses çıkarmıyorsa tepkilerini ilk seçimde gösterecektir, faturayı AK Parti’ye çıkartacaktır” yazımı hatırlattı.

Bu köylerde yaşayanlar 16 Nisan’da “hayır” diyerek AK Parti’ye “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisiyer seçiminin yanlış olduğu uyarısını yaptı.

Bu köylerde yaşayanlar 16 Nisan’da suskunluklarını bozarak, “hayır” oyu vererek faturayı AK Parti’ye kesti.

Keşke ben haklı çıkmasaydım. Keşke 7 ay önce yazdığım yazıyı AK Parti yöneticileri dikkate almış olsaydı.

 

TRAMVAY

*****************

 

28 HAZİRAN’DA KÜLTÜR TEPESİ

15 TEMMUZ’DA ŞEHİTLER ANITI

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, sohbet etmekten ve projelerini dinlemekten büyük keyif aldığım ender siyasetçilerdendir.

Geçen hafta “Son 3 Yılını” anlattığı basın toplantısına katılarak takip ettiğim gibi.

Özgüveni yüksek, kendi söylemi ile “eğilmeden, bükülmeden, kıvrılmadan” ilk ve örnek projeleri hayata geçiren Başkan Doğan “klasik belediyeciliği” çoktan aşmış.

8 yıllık başkanlığı döneminde zamanı ve parayı iyi değerlendirerek, kamuya, piyasaya ve çalışanlarına olan borçlarını ödeyerek yalnız iktidarın değil muhalefetin de takdirini kazandı.

Sermayeleri otobüs, işleri yolcu taşımacılığı olan özel halk otobüs kooperatif yöneticileri kurtuluşları “akaryakıt istasyonu” kurmayı beceremeyip zarar ettiklerini söyleyerek ağlarken Başkan Doğan “akaryakıt istasyonu” açarak birilerinin cebine girecek paranın belediye kasasında kalmasını sağladı.

Başkan Doğan’ın basın toplantısında neler söylediğini, hangi projeleri anlattığını gazeteler iki gündür yazıyor.

Geliniz; Tüm engellemelere rağmen bitirmeyi başardığı Osmanlı-Cumhuriyet Dönemlerini birleştiren “Kültür Tepesine”, 15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlatacak 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı ve Anıtına”, depremini unutturmayacak  “Deprem Müzesine”, Akçakoca’da kurduğu “Osmanlı Meydanına” bakalım.

“Kültür Tepesi” 28 Haziran’daİzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünde açılacak.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı ve Anıtına”, 15 Temmuz’da FETÖ/PDY Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin birinci yıldönümünde hizmete girecek.

“Deprem Müzesi”,17 Ağustos’ta asrın felaketi 1999 depreminin 18. Yılında ziyaretçi kabulüne başlayacak.

Eğitimden spora, sosyal projelerden kültür ve sanata, turizmden çevreye her alanda önemli projelere imza atan Başkan Doğan adı, gelecekte İzmit’i günü birlik de olsa turistlerin geldiği, tarihi yerleri ve müzeleri ziyaret ettiği “Turizm Kenti” yapan başkan olarak anılacak.

 

AKÇAKOCA’DA OSMANLI MEYDANI

Başkan Doğan’ın her projesi heyecanlandırıyor ama en çok da Akçakoca Mahallesi’nde yaptığı, “Osmanlı Meydanı”.

Bizanslılardan Romalılara, Osmanlılardan Cumhuriyet dönemine kadar 3 bin yıllık tarihi ile övünen İzmitliler Saat Kulesi, Atatürk Heykeli, Kasr-ı Hümayun’u biliyor.

Her gün önünden geçtiği “Atatürk ve Redif Müzesini” kaç kişi gezdi dersiniz?

Zaman ayırın ve Kapanca Sokağın son halini gidin görün.

Sırrı Paşa Konağından Akçakoca’ya doğru tırmanarak “Osmanlı Meydanına” uzanın.

Bugün unuttuğumuz tarihimizi ve tarihi şahsiyetleri çocuklarımıza, gençlerimize anlatacağımız, değerlerimizi paylaşacağımız “açık hava müzesinde” soluklanın.

Osmanlı’nın değerlerini, kültürünü gösteren rölyef, tablo, heykel ve baskılarla donatarak açık hava müzesine dönüştürülen “Osmanlı Meydan”ında İzmit’in en eski mahallelerinden biri olan Akçakoca Mahallesine adını veren Akçakoca Beyin heykelinin yanı sıra duvarlarda Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminin önemli isimleri Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun’un rölyef, baskıları görün, öğütlerini okuyun.

Gençlerin toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktaran, geleceklerini inşa ederken geçmişlerini bilmelerini ve onlardan ders almalarını sağlayan Başkan Doğan’ı kutluyorum.

Onlarca konak, çeşme, hamam restorasyonları yapılarak “sanayi kenti” olarak bilinen İzmit “Kültür ve Turizm” kentine dönüştürülüyor.

Yeterli mi elbette değil, daha yapacak çok iş var, hayata geçirilecek bekleyen çok proje var.

Başkan Nevzat Doğan’ın yaklaşık 2 saat süren basın toplantısında en çok bu anlattıklarını dinledim ve ilgilendim.

BAŞKAN DOĞAN

baskan_Akçakoca

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem