19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KEV tasfiyeye mi hazırlanıyor?

Galip Ataman

26 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Kocaelispor, 14 Mayıs’ta Antalya’da oynanan Spor Toto 3. Lig 1. Grup Play-Off Final maçında Altay’a penaltı atışlarında yenilerekşampiyon olamadı veSpor Toto 2’nci Lige yükselemedi.

Bu arada Bahri Yavuz’un başkanlığı bırakacağı mesajları vermesinin ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu dahil çok kişi, “Aman ha, sakın ha, bekle. İstifa edersen ne yaparız” demeye başladı.

Israrla ve inatla bir koltuğa “iki karpuz” sığdıran Bahri Başkan önümüzdeki günlerde ne yapar, yalnız Kocaelispor Başkanlığından mı, hem Kocaelispor hem KEV Başkanlığından mı istifa eder, ya da istifa etmekten vaz mı geçer bilmiyorum.

Bildiğim; başkanlık koltuğuna oturduğu 24 Aralık 2016 tarihinden buyana KEV’i yönetemediği, KEV arazisi ile ilgili imar değişikliği yaptıramadığı, Kocaelispor’a tesis ve 200 kişilik öğrenci yurdu kararı aldıramadığı, kasasında para kalmayan KEV’i“tasfiye!” aşamasına getirdiği.

Bahri Yavuz’un “tılsımının” bozulduğu, “umutların” tükendiği bugünlerde gözler; Zeynel Başlak’ın başkanlığı Bahri Yavuz’a bıraktığı Kocaelispor Eğitim Vakfı (KEV)’na çevrildi.

Geliniz; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. TahirBüyükakın’ın,24 Kasım 2016 tarihinde Seka Park Otelde sağına Bahri Yavuz’u, soluna Zeynel Başlak’ı alarak düzenlediği basın toplantısına gidelim.

KEV’i 22 yıl başkanlık yapan Sefa Sirmen ve ekibinden “kurtarma operasyonu” ile Kocaelispor’un ekonomik darboğazdan kurtulması için  yazdığı “kurtuluş reçetesi”ni okuyalım.

Sefa Sirmen’in cezaevine girmesinin ardından KEV başkanlık koltuğuna oturan Zeynel Başlak’ın açıklamalarına göz atalım.

Tarih, 31 Ekim 2016; KEV Başkanı Zeynel Başlak’ın açıklaması,“Kocaelispor kurtuluşunun KEV’e bağlı olduğunu herkes kabul ediyor. Tapusu KEV’e ait tesislerin arsasında imar değişikliği yapılmadan, konut alanına çevrilmeden masaya oturmayız.”

Tarih, 24 Kasım 2016; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın konuşması, “Kocaelispor’a sahip çıkmamız gerekiyor. Bugün hem süreci değerlendireceğiz hem de KEV arazisi ile ilgili düşüncelerimizi ileteceğiz. Burada bir imar değişikliği yapılacak. Orası bir spor alanı. İmar değerinin artırılması için bizim 50 dönümlük yakın bir yerde arazinin spor alanına dönüşmesi gerekiyor. Arazinin imarı ile ilgili çalışmaları Büyükşehir yürütecek. Bahri Yavuz'un başkan olması sonrası KEV'in imar değeri artacak spor alanından çıkarılacak ve sonrası Kocaelispor ayağa kalkacak.

Görüşmeler, anlaşmalar sonrası verilen sözler tutuldu.

Kamuoyundan gelen talep ve Büyükşehir Belediyesi’nin destek vereceği açıklaması sonrası Zeynel Başlak yönetimi istifa etti.

Genel kurulda Bahri Yavuz başkanlığında Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri mutlu’dan oluşan KEV yönetimi göreve başladı.

 

KEV KAN KAYBEDİYOR

Bahri Yavuz’un KEV Başkanlığını Zeynel Başlak’tan devir aldığı 26 Aralık 2016 tarihinden buyana 6 ay geçti.

Başkan Yavuz, KEV Başkanı olarak basın mensuplarının karşısına geçip kamuoyuna tek kelime açıklamada bulunmadı.

KEV’in gelir ve giderini, kasasında kaç para olduğunu bırakın kamuoyunu yönetim kurulu üyelerinden çoğunun bildiğini sanmıyorum.

Kira geliri kesilen, EKCAN İş Merkezinde kirasını ödeyemediği için Temmuz ayında büroyu boşaltmaya hazırlanan Bahri Yavuz’un başkanlığını yaptığı KEV, 125 öğrencinin aylık 100’er TL’lik burs parası ile çalışanların ücretlerini elde edilen 7-8 bin TL çelenk parası ile ödemeye çalışıyor ama yetmiyor.

750 Bin TL’ye satıla binadan kalan paranın da bitmek üzere olduğu konuşuluyor.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Büyükakın’ın verdiği “Kocaelispor’a tesis, 200 kişilik öğrenci yurdu ve mevcut tesislerin bulunduğu alana yapılacak konutlar karşılığı elde edilecek gelir ile Kocaelispor borçları ödenecek” sözü yerine getirilmediği için KEV kan kaybediyor, S.O.S veriyor.

Kasasında para kalmayan, kirasını ve öğrenci burslarını ödeyemeyen, verdiği sözleri tutmayan Büyükşehir Belediyesi’nin ilgisizliği nedeni ile 7 Nisan 1989 tarihinde kurulan Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV)’in “tasfiye” edileceği iddia ediliyor.

Buradan Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz’u, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyülkakın’ı iddiaların doğru olup olmadığı konusunda açıklama yapmaya çağırıyorum.

Genel sekreter Büyükakın mı olur, Kocaelispor ve KEV Başkanı Yavuz mu olur yoksa birlikte mi açıklama yaparlar bilmiyorum ama şu soruların cevabını kamuoyu bilmek ve öğrenmek istiyor.

En çok da Bahri Yavuz’un KEV’in başına getirilmesi halinde Kocaelispo’un borçlardan kurtulacağına ikna edilen Zeynel Başlak başkanlığındaki KEV önceki yöneticileri.

  1. Başkan Yavuz aradan 6 ay geçmesine rağmen bugüne kadar kaç yönetim kurulu toplantısı yaptı, hangi kararları aldı?
  2. Şeffaf olması gereken KEV yönetimi, KEV’in mali durumu ile ilgili kamuoyunu neden bilgilendirmiyor?
  3. Tesislerinin bulunduğu alan ile ilgili imar değişikliği yapılacak mı, gecikmesinin nedeni nedir?
  4. İmar değişikliği sonrası Kocaelispor borçlarına karşılık yapılacak konutları Toplu Konut mu yoksa Kent Konut mu yapacak?
  5. KEV’in EKCAN iş merkezindeki bürosundan aylık 2.700 TL aylık kirasını ödeyemediği için Temmuz ayında çıkmaya zorlandığı doğru mu?
  6. Bahri Yavuz’un Kocaelispor başkanlığından Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sözler tutulmadığı için istifa etmek istediği iddiaları gerçek mi?
  7. Bahri Yavuz, Kocaelispor Başkanlığından ayrılırken KEV Başkanlığını da bırakacak mı?

kev-yönetimi

KKEV

 

KOÜ REKTÖRÜ HÜLAGÜ’YE

ABBAS GÜÇLÜ’DEN ‘SİTEM!’

 

Milliyet Gazetesi köşe yazarı ve eğitim editörü Abbas Güçlü geçtiğimiz günlerde Sakarya, Kocaeli, TOBB ETÜ, Çukurova ve Gazi üniversitelerini ziyaret etmiş.

Öğrencilerile veözellikle de rektörler ile uzun uzadıya konuşmuş.

İzlenimlerini “5 kent, 5 üniversite, 5 rektör” başlığı altında yayınlamış.

Abbas Güçlü’nün yazdıklarını merak edenler 19 Mayıs Cuma günkü köşe yazısını okurlar.

Ben bizi ilgilendirenKocaeli Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile ilgili bölümü yorumsuz paylaşmak istiyorum;

“Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktoru olması ve içerideki çekişmeler nedeniyle olsa gerek, daha ilk tanışmada şok yarattı. Cep telefonunu kapıda bırakmadan odasına giremedik! İlk kez böyle bir şeye şahit oldum. Kendisini tanıdıkça, sohbet ilerledikçe sakinleşsem de bu üniversiteye kuruluşundan bu yana gidip gelen ve destekleyen bir isim olarak kırılmadım desem yalan olur.”

 

abbas güçlü

 

***************

 

BİZİM YAKA GAZETESİ

YİNE ÖNCÜ YİNE GÜÇLÜ

 

Gazetecilikte yarım asrı geride bırakmama rağmen hala ilk günkü heyecan ile çalışıyorum.

Manşet atar gibi yazdığım köşe yazıları ile habercilikte rakiplerimizenal toplattırmaya devam ediyorum.

Hele hele “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde yayınlanan haberlerimizin günler hatta haftalar sonra “özel haber” olarak manşetten verilmesinden, köşelerde yazılmasından büyük keyif alıyorum.

Bizim mesleğin en çarpıcı, en can alıcı, en gurur verici yanı da bu olsa gerek.

Boşuna “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi Haberde Öncü, Yorumda Güçlü”demiyoruz.

Gençlerin haber atlamasını anlıyorum da aralarında Kocaeli’nin duayeni deneyimli isimlerin de bulunduğu genel yayın yönetmenlerinin benzer duruma düşmesine üzülüyorum.

Kocaeli gibi gündemin yoğun, haberin bol olduğu bir kentte günler haftalar önce yayınlanan haberlerin tekrar yazılmasına anlam veremiyorum.

Bir kere daha gördüm ki, habere ulaşmak için çaba harcamıyoruz, gündemi takip etmiyoruz, haber kovalamıyoruz, araştırmıyoruz, okumuyoruz.

Oturduğumuz yerden kolaycılığa kaçıp masa başında kes-kopyala-yapıştır yöntemini çok seviyoruz.

Öyle olunca da rakiplerimiz, “Haberde Öncü, Yorumda GüçlüKocaeli Bizim Yaka Gazetesi”ni takip etmek zorunda kalıyorlar.

Örnek mi? O kadar çok ki hangi birisini yazayım.

Son günlerin gündemi “ramazan pidesi” haberinden başlayalım.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin 17 Mayıs Çarşamba günkü köşe yazım ve manşetin yanından verilen haberin başlığı, “400 gram pide 2.50 TL”.

Günler önce bakın ne yazmışız, “2015 yılında 350 gram ramazan pidesi 2.00 TL idi.2016 yılında (geçen sene) fırıncılar odası 425 gram ramazan pidesinin 2.50 TL’den satılmasını kararlaştırdı.Ancak Vali Güzeloğlu’nun müdahalesi sonrası 5 gram artış ile 430 gram ramazan pidesi 2.50 TL oldu.2017’de yani bu sene, fırıncıların belirlediği rakam; 400 gram ramazan pidesi 2.50 TL.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Kemal Kaya onaylar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu itiraz etmez ise ramazanın başladığı 26 Mayıs Cuma günü 375 gram ramazan pidesi 2.50 TL’den satılacak.Satılmasına satılacak da gramaj ve fiyat konusundaki hassasiyetini bildikleri Vali Güzeloğlu ile karşı karşıya gelmemek için bugünlerde kapısını çalacaklar. ‘Sayın Valim, oda ve birlik olarak girdi fiyatlarını dikkate alarak yaptığımız çalışma sonrası 375 gram ramazan pidesini 2.50 TL’ye satmayı düşünüyoruz. Uygun görürseniz ramazan pidesi gramajı ve fiyatını kamuoyuna açıklamak istiyoruz’diyecekler.Sayın Valinin “evet” demeyeceğini, Kocaeli’de375 gram ramazan pidesinin 2.50 TL’den satılmasını onaylamayacağını kesin biliyorum. Ramazan pidesinin 2.50 TL fiyatına dokunmayıp gramajının 25 gram arttırılarak 400 gram olmasının uygun olacağını söyleyeceğini tahmin ediyorum”.

9 gün önce biz böyle yazmışız.

Özgür Kocaeli Gazetesinden Büyük Kocaeli Gazetesine, Demokrat Kocaeli Gazetesinden Kocaeli Gazetesine kadar tüm yerel gazeteler kapalı kapılar arkasından dışarı sızan “pide” dedikodu bilgileri ile yatıp kalktı.

Fırıncılar odasının resmi açıklamasını dün manşetten “390 Gram Pide 2.50 TL” olarak verdi.

Sizin anlayacağınız tüm gazetelerin dün yazdığı pide gram ve fiyatını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 9 gün önce okurları ile paylaşmıştı. 

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğumuzu gösteren bir başka örnek, “trafik ve ulaşım” ile ilgili.

Son günlerde yerel gazetelerin tamamı ve köşe yazarların kaleminden “trafik,  ulaşım, kavşak, güzergah” hiç düşmüyor.

Genel sekreter Tahir hocanın açıklamalarını, yaptıkları sohbetleri, yedikleri yemekleri okuyoruz.

Zahmet edip arşivlerine bakmış olsalardı benzer haberlerin daha fazlasını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde günler, haftalar, aylar önce yayınlandığını görürlerdi.

İZGAZ davasında mahkum olan, Kandıra Cezaevinde yatan, denetimli serbestlikle tahliye eden, “Tashih-i karar” isteyen Sefa Sirmen’e Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının “red” kararını diğer özel haberlerde olduğu gibi sadece “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” yazdı.

Aynı şekilde; Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) ile ilgili Mürsel Yaylalı’nın “karar düzeltme” isteğine Danıştay 6. ve 10. Dairelerinin “red” kararı yalnız “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde yayınlandı.

Son olarak başiskele’de Başkan Hğüseyin Ayaz’ın “Termal Müjdesi” haberi de ilk kez “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde haber oldu.

Emek isteyen, araştırma sonrası ulaşılan, güven sonucu elde edilen benzer özel haberleri çoğaltmak mümkün.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”ni okuyunuz, okutunuz.

GAZETE KUPÜRLERİ

 12 Mayıs 2017

Kandıra GİOSB (12 Mayıs)

15 Mayıs 2017

TrAFİK Sil Baştan (15 Mayıs)

17 Mayıs 2017

EKMEK HABERİ (17 Mayıs)

22 Mayıs 2017

Başiskele’ye Termal (22 Mayıs)

24 Mayıs 2017

DOLMUŞ ZAMMI (24 Mayıs)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem