23 Nisan 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Dolmuş zammı Haziran'da

Galip Ataman

24 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Referandum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından sırada ötelenen kararlar ve uygulamalar var.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli özelinde gündem yoğun ve hızla değişiyor.

Hayat bir şekilde devam ederken Kocaeli’nin en önemli sorunlarının başında “Trafik ve Ulaşım” geliyor.

Tramvay tarifeli seferlere başlamak için gün sayarken yerel sorunların başında, Referandum sonrasına ötelenen “Ulaşım Zammı” ile 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüleri Kooperatifi seçimini bekleyen “Ulaşım ve Trafikte” yapılacak düzenlemeler geliyor.

Okulların tatil olduğu haziran ayı; trafikteki düzenlemelerden güzergah değişikliklerine, ulaşımda alınacak kararlardan toplu taşıma ücretlerine yapılacak zamma kadar en uygun dönem.

Büyükşehir Belediyesi tüm birimleri ile trafiğin rahat akması, ulaşımda aksama olmaması, yolcuların konforlu, güvenli, seri araçlarla seyahat etmesi için çalışıyor.

Toplu taşımadan sorumlu genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç, yönetim ile kooperatifler arasındaki güven sorununu gidermek için Gebze, Körfez ve Başiskele’deki özel halk otobüs sahiplerini ziyaret ediyor, çaylarını içiyor, sorunlarını dinliyor, düşüncelerini paylaşıyor.

Bugün (24 Mayıs) Kocaeli genelindeki 56 kooperatif başkan ve yöneticileri ile yapılacak ortak toplantıda önümüzdeki süreçte “ulaşım ve trafikte” yapılacak değişiklikler anlatılacak.

Kooperatiflerden, kan kaybı yaşamamaları için alınacak kararlara uymaları istenecek.

Hürriyet, Alemdar, Leyla Atakan ve İnönü Caddelerinde “trafik akışı” ile ilgili yapılacak radikal değişiklik önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

Özel halk otobüslerinin haklı olarak karşı çıktıkları “ücretsiz aktarmalı taşıma” mağduriyetler giderilmeden uygulaması zor görünüyor.

İzmit sınırları içinde yolcu taşıyan 55 Nolu Alikahya Kooperatifinin havuza girerek 5 Nolu İzmit Kooperatifi ile ortak hareket etmesi an meselesi gibi.

 

ZAM HAZİRAN AYINDA

Özel halk otobüs kooperatiflerinin merakla bekledikleri 30 Mayıs’ta yapılacak UKOME toplantı gündemine alınan minibüsçülerin zam talebi Haziran ayında karara bağlanmak üzere komisyona havale edilecek.

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası, Ocak ayında maliyet artışlarını gerekçe göstererek, toplu taşıma ücretlerine yüzde 20 zam talep etmişti.

Haziran ayında yapılacak UKOME toplantısında üniversite hocalarına hazırlattırılacak rapor doğrultusunda zam yapılacak.

Zam oranı, minibüsçülerin istediği gibi yüzde 20 mi olur, bilirkişiler ne önerir bilmiyorum.

Geçen sene bugünlerde yapılan çalışmalar sonrasında toplu taşıma ücretlerine yüzde 9 zam yapılmış, tam 2.30 TL, öğrenci 1.50 TL, indirimli 1.80 TL olmuştu.

UKOME Haziran ayında geçen sene olduğu gibi yüzde 9-12 arası zam kararı alınırsa; Tam 2.50 TL, öğrenci 1.75 TL, indirimli 2.00 TL’ye yükselir diye düşünüyorum.

Deneme sürüşlerine başlayan tramvayın tarifeli seferlere başlaması ile birlikte tramvayın ücret tarifesinin de 1.50 – 1.75 TL olması bekleniyor.

OTOBÜSS (2)

 

...............................................................................

 

36 YILLIK "YÖK YASASI" DEĞİŞİYOR

Son dönemde en çok tartışılan kurumların başında; Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) gelse de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yıllarca ilk sırada yer aldı.

Kararları, raporları ve atamaları en çok tartışılan, eleştirilen, protesto edilen YÖK hep gündemde oldu.

1980 askeri müdahale sonrası kurulan YÖK’te; Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Prof. Dr. Kemal Gürüz, Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Prof. Dr. Yekta Saraç olmak üzere 7 başkan görev yaptı.

“ceza” eksenli yönetim anlayışının hakim olduğu YÖK’te başörtüsü başta olmak üzere zaman zaman yapılan ‘pansuman’ düzenlemeler dışında öğrenciler ve akademisyenlerin sorunlarını çözecek, şikayetlerini sonlandıracak kararlar alınmadı.

1982 Anayasasının ilk 4 maddesi dışında “Hükümet Sistemi” dahil onlarca maddesi değiştirilmesine rağmen “YÖK’ün teşkilat, görev, yetki, sorumluluk ve çalışma esasları”nı belirleyen 130. ve 131. maddelerine dokunulmadı.

Ama Prof. Dr. Yekta Saraç’ın başkanlık koltuğuna oturduğu 11 Kasım 2014 tarihinden buyana “YENİ YÖK” sloganı ve kullandığı dil, “Yükseköğretimde Kalite Odaklı Uygulama Dönemi”nin başlangıcı oldu.

36 yıldır üniversiteler başta olmak üzere herkesin şikayetçi olduğu ama kimsenin değiştirmek için cesaret edemediği “YÖK Yasası” değişikliği için çalışma başlatıldı.

Nereden mi biliyorum? Başkan Saraç’ın 17 Mayıs Pazartesi gündüz Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’yu ziyaretinde ve akşam saatlerinde YÖK’te TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız ve üyelerini ağırlarken yaptığı konuşmalardan ve verdiği mesajlardan.

Başka? Önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülmesi beklenen “Üretim Reform Paketi” içinde yer alacak “Yükseköğretim Kanunu”nu değiştiren maddelerden.

Sayın Başkanın, gündüz KOTO’da sanayicilere, akşam YÖK’te siyasilere verdiği mesajlar, yaptığı açıklamalar, dile getirdiği beklentilerden “Sanayi-Üniversite İşbirliği” konusundaki samimiyetinden ve kararlı tavrından.

KOTO’daki toplantıya, Türkiye’de 1976 yılında açılan meslek yüksekokulları kuruluşunda görev alan, 1976-1981 yılları arası Kocaeli Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yapan biri olarak katılmayı, “meslek yüksekokullarının yeniden yapılandırılması ve mezunların istihdamı” ile ilgili düşüncelerimi anlatmayı çok istedim.

Ama katılamadım, sayın başkan ile karşılaşamadık ve çok önemsediği “İşyeri Odaklı Eğitim” konusundaki görüşlerimi paylaşamadım.

 

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Ankara’daki yoğun gündemine rağmen vergi rekortmenleri çıkaran, sanayi üretiminde ve ihracatta lokomotif görevi üstlenen, Bilişim Vadisi’nin hizmete girmesi ile sanayinin yanı sıra teknolojinin de başkenti olmaya hazırlanan Kocaeli’ye sıradan bir ziyaret yapmadı.

“Sanayi-Üniversite İşbirliği” paydaşları Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Halük Görgün, sanayicilerin temsilcisi KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile buluştu.

Mevcut YÖK yasasından kaynaklanan sıkıntıları, meslek yüksekokullarının sorunlarını anlattı, sanayicilerden destek istedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Kocaeli ziyaretini, sanayicilere ve rektörlere verdiği, “Üniversitelerimizin toplumun bütün dinamikleri ile yakın ilişki içerisinde olmalarını destekliyoruz. Bilim, teknoloji ve inovasyonu stimüle etmek ve hızla ivmelemek zorundayız” mesajı önemsiyorum.

Ramazan ayı sonrası, Kocaeli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında toplanacak, YÖK ve TOBB Başkanlarının yanı sıra sanayicilerin de katılacağı “Meslek Yüksekokulları Çalıştayı”nı destekliyorum.

 

YÖK BAŞKANININ MYO ATAĞI

Meslek Yüksekokullarına alınan öğrenci profillerini, öğrencilerin eğitimlerini, sanayi ile ilişkilerini müdürlüğünü yaptığım 1976-1981 yılları dahil 41 yıldır izliyorum.

Sanayinin ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ancak müfredatları amacı dışında hazırlanan meslek yüksekokulları beklenen performansı gösteremedi.

İş dünyasından kopuk, sanayiden uzak, atölyeye girmeden, akademisyenlerin yetiştirdiği öğrenciler mezun olunca hayal kırıklığı yaşadı.

Meslek lisesi girişliler hariç diğerleri sanayinin ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağı profiline uygun yetiştirilmediklerinden ya iş bulmakta zorlandı ya da diplomalı işsiz olarak işsizler ordusuna katıldı.

“Türkiye Gerçeği” acı tabloyu gören YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Yükseköğretim meselesi ülkenin kalkınma meselesidir” diyerek 100 yıldır bilinen ve çok konuşulan ama çözümlenemeyen “Sanayi-Üniversite İşbirliği” gerçekleştirmek ve meslek yüksekokullarının kötü gidişe “dur” demek için düğmeye bastı.

İlktespiti veözeleştirisi, “Beceri odaklı insan kaynağına ihtiyacımız var ama meslek yüksekokulları bu isteğimize cevap veremiyor” oldu.

Ardından “Ayrışma değil, uzlaşma noktalarında yoğunlaşalım” diyerek

Meslek yüksekokul mezunlarının “Sanayiden uzak, atölyeye girmeden aldığımız eğitim sonunda iş bulamıyoruz” feryadını duydu.

düğmeye bastı.

“Üniversiteli işsizler, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlardaki iş gücü yetersizliği ve mezun-istihdam ilişkisi” gerçeğini görerek Yükseköğretimin yapısını, işlevini ve misyonunu değiştirmek üzere 4.11.1981 tarih ve 2547 sayılı YÖK Yasasının değiştirilmesi için taslak hazırladı.

“Üretim Reform Paketi” içinde yer alacak yasanın ilk sırasına, “Meslek yüksekokullarının Organize Sanayi Bölgelerinde açılması teşvik edilecektir” maddesini yazdı.

İşte YÖK Yasa taslağında yer alan “Sanayi-Üniversite İlişkisini” geliştirecek ve süreci iyileştirecek maddelerden bazıları;

 1. Bu yasal düzenleme ile oluşturulacak kurul, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, MEB, MYK yanı sıra TOBB gibi dış paydaşlar ve iş dünyası yer alacak.
 2. Meslek yüksekokullarının iş dünyası ile olan ilişkilerini en üst düzeye çıkarmak için Organize sanayi Bölgelerinde açılması teşvik edilecek.
 3. Üniversitelerin özellikle fen ve mühendislik bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin eğitimleri sürecinde beceri odaklı yetkinlik kazandırılacak.
 4. Yükseköğretim sisteminin küresel rekabeti ve sürdürülebilirliği için yetkilerini gerekirse ilgili kurumlara devretmesi sağlanacak.
 5. YÖK’e bağlı olmayan ama YÖK ile ilişkili, rekabet edilen ülkelerdeki kalite ajanslarına benzer yapıda, idari ve mali açıdanözerkliğe sahip YÖK ile ilişkili Kalite Kurulu oluşturulacak
 6. YÖK’ün almış olduğu kararların sonuçlarının değerlendirecek bu kurul; YÖK ve ÜAK’ın seçeceği 6 öğretim üyesi, MEB’in seçeceği 1 öğretim üyesi, MYK, TÜAK, TÜBİTAK, TÜSEB, TOBB ile öğrenci temsilcisi  dahil 13 üyeden oluşacak.
 7. Türkiye’nin 2013 hedeflerine ulaşabilmesinde önemli görevler düşen üniversitelerimizin ihtisaslaşması sağlanacak, rekabet gücü teşvik edilecek.
 8. YÖK’ün kontenjan planlaması diğer paydaşların da görüşü alınarak daha rasyonel ve katılımcıbir şekilde yapılacak.
 9. Bilimsel araştırma projelerinde görev alacak tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerine bursverilebilecek.
 10. Yeni kurulan üniversiteler başta olmak üzere öğretim üye ihtiyacını karşılamak üzere emekli öğretim üyelerine göreve çağrılacak.
  1. Yüksek teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi sürecinde üniversitelerde “Teknoloji Transfer Ofisleri” kurulacak.
  2. Araştırma görevlilerinin sorunları, performans odaklı yaklaşımla ele alınarak giderilecek,  üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacının karşılanmasında değerlendirilecek.

SONUÇ; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 36 yıl önce askerlerin denetiminde hazırlanan YÖK Yasasını değiştirmek için düğmeye bastı.

YÖK’ün kuruluşunu, işleyişini, misyonunu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, MYK yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi dış paydaşlar ve iş dünyasından oluşacak YÖK’e bağlı olmayan ama YÖK ile ilişkili, idari ve mali açıdanözerkliğe sahip YÖK ile ilişkili “Kalite Kurulu” oluşturulacak.

OSB’ler içinde meslek yüksekokulları kurulması teşvik edilecek.

Önce cesaretinden sonra kararlılığından ve samimiyetinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta saraç ve ekibini kutluyor, başarılar diliyorum.

yök başkanı vali rektörler

yök başkanı TBMM üyeleri

 

 

*****************

IŞIK, MİLLİ SAVUNMA’DA KALIR

DEĞİŞİRSE İÇİŞLERİ BAKANI OLUR

 

TBMM’de Anayasa değişiklik tartışmaları, referandum ve sonrası yaşanan gerilim derken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 998 günlük aranın ardından AK Parti’ye döndü ve genel başkan seçildi.

Sırada hükümette yapılacak değişik, valiler kararnamesi ve TBMM’de uyum yasalarının çıkarılması var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Başbakan Yıldırım da Bakanlar Kurulunda dar kapsamlı değişiklik yapılacağını açıkladı.

En erken Cuma en geç Pazartesi günü Bakanlar Kurulundaki değişiklik belli olur.

Bizi ilgilendiren yanı Kocaeli Milletvekili ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın durumu.

AK Parti il başkanlığı yapan, 4 dönem milletvekili seçilen, 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümetlerde görev alan, 24 Mayıs 2016 tarihinden buyana Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan Fikri Işık kalır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ/PDY örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası aldığı kararlar, milli savunma bakanlığının sivilleşmesinde gösterdiği performans ile dikkat çeken Bakan Işık ile “yola devam” der.

Sivilleşen Yüksek Askeri Şüra (YAŞ)’ın yapacağı ilk toplantısında Bakan Işık’ın da bulunmasında yarar görür.

Olur da Fikri Işık’ın Milli Savunma Bakanlığı’nda değil de bir başka bakanlıkta görev yapması istenir ise gideceği adres, İçişleri Bakanlığı olur.

 

Fikri Işık YAŞ

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi