19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ayaz'ın Termal Projesi Yine "Ezber" Bozacak

Galip Ataman

22 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz kararları, uygulamaları ve projeleri ile “ezber bozmaya” devam ediyor.

Yeniköy’de süren sondaj çalışmaları tamamlandığında yalnız Başiskele’yi değil Kocaeli’yi “Sağlık ve Termal Turizm” merkezi yapmaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar yerli ve yabancı iş adamlarının yatırım yapmak için sıraya girdiği Başiskele ve Başkanı Hüseyin Ayaz ile ilgili çok haber yaptım.

Huzurda, Doğada, Turizmde, Sağlıkta, Eğitimde, Yatırımda, Konumda Yedi Yıldızlı Kent” Başiskele ile ilgili sayısız köşe yazısı yazdım.

Başiskele’yi başkanlığı döneminde şanslı olanların yaşadığı marka şehir, cazibe merkezi yapan Hüseyin Ayaz’a her projesinde destek verdim.

Hiç birisinde geçen hafta Başkan Ayaz ile “Yeniköy Sağlık ve Termal Merkezi” sondaj sahasında konuşurken ki kadar heyecanlanmamıştım.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’i dinlerken ki kadar etkilenmemiştim.

Şimdi birileri çıkıp, “Birkaç kilometre ileride Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası varken Başiskele Belediyesi Yeniköy Sağlık ve Termal Projesini bu kadar abartmaya değer mi?” diyenler çıkabilir.

Başlangıçta ben de öyle düşünmüştüm. Ama sondaj çalışmalarını yerinde gördükten, Başkan Hüseyin Ayaz ve proje yöneticisi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’i dinledikten sonra fikrim değişti.

Yeniköy’de sondaj çalışmaları tamamlanıp “Sağlık ve Termal Turizm Merkezi” hizmet vermeye başlayınca yalnız Başiskele’nin değil Kocaeli’nin kaderi değişecek.

Yalova Termal Tesislerinin pabucu dama atılırken Başiskele başta olmak üzere Kocaeli’nin yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayacak.

Başkan Ayaz’ın farklı firmalara yaptırdığı “Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeofizik Çalışması ve Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeoloji Çalışması” Araştırma Raporlarını okuduktan sonra bölge insanının gelir seviyesini arttıracağına ben de inandım.

 

AYAZ VE HAKAN HOCA UMUTLU

Gelelim Başkan Hüseyin Ayaz’ın sondaj çalışmaları devam eden “Yeniköy Sağlık ve Turizm Merkezi” projesi öyküsüne, bugünkü durumuna, yarın Başiskele ve Kocaeli’ye kazandıracaklarına.

Başkan Ayaz önceki projelerinde olduğu gibi “ezber” bozacak bu projede de kendi işini kendisi yapıyor.

Jeotermal Arama ruhsatı alımından Jeotermal Amaçlı Araştırma Raporları hazırlanmasına, 15 ayrı yerde yapılan jeofizik ölçümlerden belirlenen noktada başlatılan sondaj çalışmalarına kadar yakından ilgileniyor.

Samanlı Dağları eteklerinde Yeniköy sınırları içinde 2 bin 563 hektarlık ruhsat alanında yapılan sondaj çalışmalarının tüm giderlerini kimsenin kapısını çalmadan Başiskele Belediyesi bütçesinden ödüyor.

Çalışmaların tamamlanıp “Yeniköy Sağlık ve Turizm Merkezi”nin hizmet vermeye başlamasının ardından “Kocaeli’nin Yükselen Değeri” Başiskele’nin kaderinin değişeceğine, yaşam kalitesini arttıracağına inanıyor.

Sondaj çalışmalarında; İstanbul Beylikdüzü, Yalova Termal (Umut Kuyusu), Çanakkale-Geyikli, Gölcük-Yazlık Jeotermal tesislerinde birlikte görev yapan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez ve Prof. Dr. Ali Malik Gözübol (İÜ emekli) çalışıyor.

Başkan Hüseyin Ayaz gibi Başiskele’nin yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olacağına “Yeniköy Sağlık ve Turizm Merkezi” sondaj çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez de inanıyor ve sonuçtan umutlu.

Samanlı dağları eteğindeki vadide kurulan şantiyede konuştuğum Hakan hoca “Yeniköy Sağlık ve Turizm Merkezi” sondaj çalışmaları ile ilgili bakın ne dedi, “Şu ana kadar 360 metre derinliğe indik. Çamur örtüsünün kaplandığı bölgede sıcaklık bulguları beklentilerimizin üstünde. 500-600 metreye

indiğimizde 45 derece sıcaklığa ulaşacağımızı umuyoruz. Yılmadan yorulmadan bin metreye kadar inmeyi düşünüyoruz”.

Hakan hocayı umutlandıran bir başka bulgu da; sondaj çalışmalarında kil ve çamur tabakasına rastlanması, suyun yukarı çıkarken soğuma riski olmaması.

 

JEOTERMAL RAPORLAR

Biraz da Bşkan Ayaz’ı heyecanlandıran, Hakan hocayı umutlandıran “Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeofizik Çalışması ve Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeoloji Çalışması” Araştırma Raporlarına göz atalım.

Jeotermal Amaçlı Jeoloji ÇalışmasıAraştırmaRaporunda, “İnceleme alanında rezervuar kayanın yüksek rezistivite değerleri nedeniyle kireçtaşı olması beklenmektedir. Elde edilen saha gözlemleri, arazi çalışmaları ve jeofizik ölçümlere göre sondaj yeri belirlenmiştir” yazıyor.

Jeotermal Amaçlı Jeofizik ÇalışmasıAraştırmaRaporunda, “Elde edilen saha gözlemleri, arazi çalışmaları ve jeofizik ölçümlere göre, koordinatları belirlenen noktalarda sondaj açılması durumunda jeotermal alışkana ulaşılması yüksek olasılıktır” görüşüne yer veriliyor.

Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası ÇalışmasıAraştırmaRaporunda, “İnceleme alanında yapılan toprak gazı ölçümlerine göre jeotermal alışkan açısından en olasılık yüksek bölge olarak belirlenmiştir. Rezervuar ortam sıcaklığı Termal Sağlık Turizmi için yeterli olduğunu düşündürmektedir” denilmektedir.

Raporda yer alan “Çalışma alanının yakınındaki 4 lt/sn debili ve 30.5  derece sıcaklıktaki ılıca Yazlıköyün 600 metre Kuzeydoğusundadır. Eski bir tesisten arta kalan son derece ilkel bir yapı içinden çıkmaktadır. Kaynağın hemen yanında 17 derecelik bir soğuk su çıkışı vardır. Soğuk su sıcak suya karışarak ısısını bir miktar düşürmektedir” bölüm dikkatimi çekti.

Bu cümleleri Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın tamamen kendi olanakları ile sondaj çalışmalarını sürdürdüğü “Yeniköy Termal Sağlık Turizm Merkezi” ile Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in Kocaeli Valiliği adına MTA’ya yaptırılan sondaj sonrası 2013’te hizmete giren “Yazlık Ilıcası” arasındaki farkı anlatması bakımından önemsiyorum.

Sonuç olarak;

 1. Başiskele adını Huzurda, Doğada, Turizmde, Sağlıkta, Eğitimde, Yatırımda, Konumda 7 Yıldızlı Kent” sloganı ile Türkiye ve dünyaya duyuran Başkan Hüseyin Ayaz “ezber” bozmaya devam ediyor.
 2. 36 – 52 derece su sıcaklığı beklenen “Başiskele Sağlık ve Termal Turizm Merkezi” hizmete girdiğinde, yalnız Yazlık Ilıca’nın değil Yalova Termal Merkezinin de pabucu dama atılmış olacak.
 3. Samanlı dağları eteğinde, Yeniköy vadisinde, yeşillikler arasında tüm parametrelere sahip “Başiskele Sağlık ve Termal Turizm Merkezi” Araplar başta olmak üzere yabancı turistleri ve yerli ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.
 4. “Başiskele Sağlık ve Termal Turizm Merkezi”ne gelecekler Gölcük Yazlık’ta olduğu gibi sadece ılıca değil doktor kontrolunda sağlık hizmeti de verilecek.
 5. Doğa dostu, şanslı olanların yaşadığı 7 Yıldızlı Başiskele’de bölge halkının gelir seviyesi yükselecek.
 6. Yerli ve yabancı iş adamlarının yatırım yaptığı 7 Yıldızlı Başiskele, sondaj çalışmalarının bitmesi, tesislerin kurulmasının ardından “Termal Kenti” olarak ünlenecek.
 7. Yüksek yüksek ağaçlar ve yeşilliklerden oluşan vadide kurulacak “Sağlık ve Termal Turizm Merkezi” Körfez’de “deniz”, Samanlı dağlarında “kar” ile bütünleşerek yalnız Kocaeli’de değil Türkiye’de bir ilk’e imza atacak.
 8. Başkan Ayaz, bugüne kadar Başiskele halkına verdiği hizmetlerin tesadüf olmadığını, akıl, emek ve alın teri ürünü projelerin risk alarak, 7/24 çalışan ekibine güvenerek ve inanarak yazdığı başarı öyküleri ile kanıtladı, kanıtlamaya da devam ediyor.
 9. “Yeniköy Sağlık ve Termal Turizm Merkezi’nin hizmete girmesi ile doğa dostu, şanslı olanların yaşadığı 7 Yıldızlı Başiskele’de bölge halkının gelir seviyesi yükselecek.”
 10. “Yeniköy Sondajında; İstanbul Beylikdüzü, Yalova Termal (Umut Kuyusu), Çanakkale-Geyikli, Gölcük-Yazlık Jeotermal tesislerinde birlikte görev yapan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez ve Prof. Dr. Ali Malik Gözübol (İÜ emekli) çalışıyor.”
 11. “Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Jeotermal Amaçlı Jeofizik, Jeotermal Amaçlı Jeoloji Araştırma Raporları dahil ruhsat ve sondaj çalışmaları için bugüne kadar harcanan 1 milyon 500 bin TL tamamen Başiskele Belediyesi tarafından karşılandı”
 12. sondaj

fotoğraf 3

 

********

İSU’NUN ‘ÖRNEK LABORATUVARI’

GELİŞEN ÜLKELER İLE YARIŞIYOR

 

Büyükşehir Belediyesi İSU’nun, alanında örnek ve bir numara gösterilen laboratuvarın, 4 Nisan’daki açılışına katılamamıştım.

Gecikmeli de olsa geçen hafta; performansı, heyecanı, vizyon projeleri övgüyü fazlası ile hak eden genel müdür İlhan Bayram ile “merkez laboratuvarda” buluştuk.

Seka eski arıtma tesisi yanındaki alana kurulan binanın girişinde çaylarımızı yudumlarken yapılan kısa sohbetin ardından galoşları giydik, “Nano Teknoloji Üssü”nü andıran laboratuvarları dolaşmaya başladık.

“İçme Suyu Kimya, Mikrobiyoloji ve Atık Su” olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşan tesisi gezerken; arıtma tesisleri daire başkanı Ünal Bostan ve laboratuvar şube müdürü Dilek Katıca bilgi verdi.

17 milyon TL harcanarak kurulan tesiste çoğu Türkiye’de olmayan makinaların başında işine odaklanmış tamamı üniversite mezunu, genç ama alanında uzmanlaşmış, güler yüzlü personel ile sohbet ederken heyecanlarını da paylaştım.

Türkiye’nin örnek ve modern laboratuvarını Kocaeli’ye kazandıran genel müdür İlhan Bayram ve ekibinin mutluluğuna ortak oldum.

Sevgili Bayram, Kocaeli’ye geldiği 2004 yılında Başkan Karaosmanoğlu ile çekilmiş fotoğrafı önünde, “Hocam, 13 senede Kocaeli’ye bir buçuk milyar liranın üzerinde alt yapı çalışması yaptık. Atık suyun yüzde 99’unu arıtan ve alıcı ortamlara veren ve gelişen ülkelerle yarışabilen bir kurumuz. Düne kadar 30 değişik analiz yaparken bugün içinde bulunduğumuz tesiste kurduğumuz laboratuvarlarda 245 farklı parametrelerin analizini yapabilen, akredite olmuş bir kuruluş haline geldik” derken çalışmaktan büyük keyif aldığı Başkan İbrahim Karaosmanloğlu ve yönetim kurulunun destek verdiğini, projelere sahip çıktığını söyledi.

 

ÜÇ ÖRNEK LABORATUAR

İSU Genel Müdürü Bayram, aldıkları önlemler ile Koaceli halkını susuz bırakmazken yaptıkları yatırımlar ile de “Kocaeli’de Su Musluktan İçilir” iddiasını kanıtladı.

Su ve Kanal İdareleri arasında öncü, TÜBİTAK ölçeğinde tesisleri ile “referans merkezi” olarak gösterilen “İSU Merkez Laboratuvaı”nda gördüklerimi uzun uzun yazacak değilim.

“İçme Suyu Kimya Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Atık Su laboratuvarı”ndan oluşan tesiste teknik olarak yapılan sunumun çoğunu ben de anlamadım.

Girişten çıkışa kadar her yerin hijyenik, her numune ve sonuç analizlerinin gizli, her türlü bilginin kayıt altında olduğunu söyleyebilirim.

Başka? Son teknoloji makine ve cihazların bulunduğu, güler yüzlü çalışanların görev yaptığı laboratuvarlarda elde edilen sonuçlara bakarak; Kocaeli’de yaşayan herkes çok şanslı.

Gönül rahatlığı ile barajlardan gelen suyu “şükrederek” içebiliriz, denizden çıkan balığı “afiyetle” yiyebiliriz.

Plansız ve sorumsuz sanayileşmenin yanı sıra artan nüfusun denizi, doğayı ve çevreyi kirlettiğini dikkate aldığımızda bugün suyun içilebilir olduğunu, deninizin girilebilir, balığın yenilebilir olduğunu söyleyebiliyorsak “en büyük pay İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ive ekibine ait” dersek abartmış sayılmayız.

Akademisyenlerin uyarıları doğrultusunda Bakanlıkların ve Kocaeli Valiliği’nin önlemlerini saymazsak haksızlık etmiş oluruz.

Özetle; Büyükşehir Belediyesi İSU 2014 yılına kadar kamuyu zarara uğratmak, ihaleye fesat karıştırmak, haksız kazanç sağlamakla suçlanıyordu.

Dönemin başkan ve genel müdürü dahil tüm siyasileri ve bürokratları yargılanmakla, çoğu mahkum olmakla anılıyordu.

İSU 13 yılda çok değişti. Bugün; 235 ayrı parametrede analiz yapabilen, akredite olmuş laboratuvarlara sahip. Gelişen dünya ülkeleri ile yarışan projeleri ve yatırımları sonrası örnek gösteriliyor.

20170518_112658 (1)

IMG-20170518-WA0003 (1)

GTÜ’DE YÜKSEK LİSANS

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve genel müdür İlhan Bayram, alt yapıda ilk’lere, örnek projelere imza atarken, modern teknolojinin ve makinaların kullanıldığı laboratuvarlar kurarken insan kaynağını geliştirmeyi de unutmadı.

Kazma kürek ile iş yapma devrinin geride kaldığı, teknolojinin öne çıktığı günümüzde 49 çalışanın Gebze Teknik Üniversitesi’nde “Yüksek Lisans” yapmasını teşvik etti.

22’si geçtiğimiz günlerde diploma aldı, 27’sinin eğitimleri dcevam ediyor. En az o kadarı da sırada bekliyor.

yüksek lisans

 

 

“Yeniköy Sağlık ve Termal Turizm Merkezi’nin hizmete girmesi ile doğa dostu, şanslı olanların yaşadığı 7 Yıldızlı Başiskele’de bölge halkının gelir seviyesi yükselecek.”

 

 

“Yeniköy Sondajında; İstanbul Beylikdüzü, Yalova Termal (Umut Kuyusu), Çanakkale-Geyikli, Gölcük-Yazlık Jeotermal tesislerinde birlikte görev yapan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez ve Prof. Dr. Ali Malik Gözübol (İÜ emekli) çalışıyor.”

 

 

“Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Jeotermal Amaçlı Jeofizik, Jeotermal Amaçlı Jeoloji Araştırma Raporları dahil ruhsat ve sondaj çalışmaları için bugüne kadar harcanan 1 milyon 500 bin TL tamamen Başiskele Belediyesi tarafından karşılandı”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem