18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yer gök atalarımız için ağladı

22 Mayıs 2017 tarihli yazısı

21 Mayıs 1864 tarihi bizim için matem günüdür. Çarlık Rusyası ile Kafkas savaşı uzun sürer. Ancak mağlubiyet sonrasında Kafkas kökenli atalarımızın yaşadığı bölgenin stratejik önemi nedeniyle sürgün edilmek için Ruslar ellerinden geleni yapmakta ve halkımıza zulüm etmektedirler. Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında yapılan anlaşma ile atalarımız topraklarımıza getirilmek istenir.

Osmanlı tekneleri Rus gemileri tarafından beklemeye alınır.

Sonrası mı, malum…

Kimi kaynaklara göre 600 bin, kimi kaynaklara göre ise 2 milyon Kafkasya kökenli vatandaş Çarlık Rusyasının zalimce davranışları nedeniyle ya salgın hastalıklardan ya da haince davranan tekne sahiplerinin insanımızı karşı sahile götüreceğini belirtmesine karşın Karadeniz'in azgın sularına bırakmaları nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir.

İşte benim dedem de bu mezalimden nasibini almış, bir kardeşi Sibirya'ya sürülmüş.

Onun için 21 Mayıs bizim için matem günüdür.

Onun için her 21 Mayıs'ta bizler atalarımız için ağlarız.

Sadece bizler mi, gök de her 21 Mayıs'ta matemimize yağmuru ile eşlik eder.

Ancak öyle bir yağıştır ki bu, kadife kadife yağar.

Çünkü canlarımız 21 Mayıs 1864’te yanmıştır.

Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi boyunduruk altına girmemek için canlarını hiçe sayan bu milletin evlatları Karadeniz'in serin ve azgın sularında balıklara yem olmuşlardır.

Büyüklerimiz de uzun yıllar bu neden ile balık yememişlerdir.

Dün yağmur altında etkinlikler yapıldı. Kocaeli Abhaz Kültür Derneğimiz ve Kocaeli Kafkas Kültür Derneklerimiz anma etkinliklerini gerçekleştirdiler.

İki derneğimizin başkanları Hasan Konca ve Erdal Çatan ve yönetim kurulundaki tüm arkadaşlara emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Acılarımızı unutmadan, geleceğe daha iyi bakabilmek ve bulunduğumuz topluma fayda sağlamak adına çalışılıyor. Kafkas kökenli hiç bir vatandaşımız bulundukları ülkelere ihanet eden bir yapı içersinde asla girmemişlerdir. Atalarımızla ne kadar gurur duysak az.

Yine Kocaeli’de derneklerimize büyük katkı sağlayan işadamı abimiz Ruhi Karaalp ve Ümit Karaalp'i de yürekten kutluyorum.

Tarih herkesin işine geldiği gibi yorumlanabilecek bir şey değildir. Mesela sözde Ermeni soykırımı yalanı ile ilgili ülkemizdeki maşaları acaba hiç atalarımıza yapılan zulmü akıllarına getiriyorlar mı?

600 bin ile 2 milyon insanın salgın hastalık veya Karadenizin azgın sularında canlarını nasıl yitirdiklerini düşündüler mi?

Biraz soykırım sevicileri bu gerçekleri de görürlerse iyi olur. 153 yılı geride bıraktığımız acılarımızı, daha 153 yıl daha geçse unutmayacağız.

 

……………..

 

Fedakar

 

Başkasının iyiliğini kendi çıkarlarından üstün tutan.  Özverili.  Bir şey uğruna  Başka bir şeyden vazgeçme manasına gelen Arapça kökenli feda kelimesinin, Farsça kar ekiyle melezlenmesi sonucu oluşmuştur.

 

" Bu alemde hiçbir hesap bağlanma bedava değildir. Hepsi aynı fedakarlıkları ister. Ve en iyiden en kötüye bir adımda geçilebilir"

 

Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem