16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele Çocuk Üniversitesi Yaz Okulu Ağustos'ta başlıyor

Galip Ataman

19 Mayıs 2017 tarihli yazısı

 Kocaeli; yıllarca sanayi kenti olarak anıldı.

Özellikle 1999 depremi sonrası büyük göç aldı.

Bakanlar, valiler, milletvekilleri, başkanlar, iş adamları sorunların giderilmesi, projelerin hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadı.

Vergi tahakkukundan tahsilata, yatırımlardan üretime, istihdamdan ihracata hep ilk beşte yer almayı başardı.

Bilişim Vadisi, Gebze Teknik ve Kocaeli Üniversiteleri, teknoparklar, Ar-Ge merkezleri ile hep örnek gösterildi.

Turizmde patlamanın merkezi ve eğitimde başarının lokomotifi olan“7 Yıldızlı Başiskele” sosyal ve kültürel farkındalıkları ile anıldı.

Şanslı olanların yaşadığı cazibe merkezi ve marka şehrin mimarı ise girdiği her seçimde aldığı oy ile Kocaeli birincisi olmayı başaran,“Başkan Hüseyin Ayaz”oldu.

Herkesi kucaklayan, herkes ile barışık, hoşgörü sahibi, gülen güzü ve tatlı dili ile gönüllerde taht kuran Başkan Ayaz yine“ezberleri bozdu”.

Hayata geçirdiği projelerde risk almayı seven, kararlılığı ve cesareti ile öne çıkan, alın teri kurumadan çalışanın ücretini ödeyen Hüseyin Başkan bir ilk’e daha imza attı.

 

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan liderleri ve bilim insanlarını yetiştirmek, beyin göçünü önlemek, üstün yetenekli gençlerimizi Türkiye’de tutmak üzere projelendirilen “Çocuk Üniversitesi ( Bilim Teknoloji, Deney ve Eğitim Merkezi)” gibi.

Kocaeli’de 12 ilçe, onlarca hayırsever kişi ve kurum olmasına rağmen,8-12 yaş

Grubu “üstün zekalı çocuklara”Başkan Hüseyin Ayaz sahip çıktı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof: Dr. Sadettin Hülagü,Türkiye’de sayıları 2 bini“dahi”olmak üzere500 bin civarında üstün zekalı çocuktan Başiskele’de yaşayanların “akademik eğitimini”üstlendi.

Milli eğitim müdürlüğü de önümüzdeki günlerde imzalanacak protokol sonrası “üstün zekalı” çocukların eğitiminde “ben de varım” diyecek.

Başkan Ayaz’ın düzenleyerek tahsis ettiği binada, “üstün zekalı” çocuklara okul dışı saatlerde Kocaeli ÜniversitesiFen, Sosyal ve Sağlık Bilimler Enstitüsü hocaları tarafından Umuttepe kampüsünde yeteneklerine uygun proje ve Ar-Ge eğitimi verilecek.

30 Eylül 2017 tarihinde başlayacak ve Başiskele’de yaşayan 200 özel yetenekli öğrenci yararlanacak“Çocuk Üniversitesi”3 kademeden oluşacak.

Birinci kademede (2017-2018); Fizik, kimya, biyoloji ve deney, elektrik, elektronik ve robot teknolojileri, zihin haritaları, duyu, beyin, beden koordinasyonueğitimi verilecek.

İkinci kademede (2018-2019); Üstün zekalı öğrencilerinyeteneklerini belirlemek amacı ile geleceğin önemli meslekleri yerinde uygulamalı olarak tanıtılacak.

Bilim, sanat ve spor alanlarında verilecek destek eğitimleri ile zihinsel ve bedensel yetenekleri geliştirilecek.

Üçüncü kademede (2019-2020); Kocaeli Üniversitesi Spor Akademisinde eskrim, masa tenisi, modern okçuluk, Sanat Akademisinden ebru, resim/grafiti, tezhib/kaligrafi branşlarında eğitim alacaklar.

Sonuç olarak; Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)’nin vereceği rapor doğrultusunda “Çocuk Üniversitesi”ne devam etmeyi hak eden öğrenciler 3 yıl süre ile akıl, bilgi, zeka, kültür, sanat ve spor alanlarında eğitim alacaklar.

 

YAZ OKULU BAŞLIYOR

Tuttuğunu koparan, verdiği sözü tutan, inandığı kişi ve konuların sonuna kadar arkasında duran Başkan Hüseyin Ayaz’ı tanıyanlar bilir.

Önceki projelerde olduğu gibi “Çocuk Üniversitesi” de daha ilk günden ses getirmeye başladı.

“Çocuk Üniversitesi”, Başkan Ayaz’ın heyecanı, Rektör Hülagü’nün sahiplenmesi ile kuruldu.

Bugünlerde üstün yetenekli 200 öğrenci seçimine, 30 Eylül’de de birinci kademe eğitimlere başlayacak.

Kurumun başında koordinatörlüğünü yapan, fikir babası olan, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ile KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü buluşturan Kent Konseyi önceki başkanı Abdullah Köktürk var.

Başarılı ve saygın bir eğitimci olan Abdullah hoca, belli ki Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden’in yolunda ilerliyor. İyi de yapıyor.

İlk işi; Başiskele ilçe milli eğitim müdürü Cemil Akkaya ile bir araya gelmek oldu.

Ardından; Çocuk Üniversitesi’nin kuruluş amacı, çalışmaları ve öğrenci kayıtları için belirlenen kriterleri anlatmak üzere Başiskele’deki okulların rehber öğretmenleri ile toplantı yaptı.

Başkan Ayaz’ın isteği ve talimatı doğrultusunda, 3 Temmuz-4 Ağustos tarihlerinde hizmet verecek “Yaz Okulu” hazırlıklarına başladı.

80 öğrenciye göre planlanan başvuruların 200’e ulaşması üzerine Başkan Ayaz’ın “Başvuran her öğrenciyi yaz okuluna alalım” isteği sonrası kimse geri çevrilmedi.

 “Yaz Okulunda” haftanın 4 günü okulda eğitim verilecek, diğer günler İstanbul başta olmak çevre illere tarihi geziler düzenlenecek.

Yaz Okulunun sonunda Başkan Ayaz’ın katılımı ile düzenlenecek piknikte öğrencilere, “Yaz Okulu Katılım Belgesi” verilecek.

Farklı siyasi ve dünya görüşüne sahip Kocaeli’nin sosyal-kültürel ve ekonomik açıdan en donanımlı ailelerinin yaşadığı Başiskele’nin sevilen başkanı Hüseyin Ayaz’ın “Çocuk Üniversitesi” ve bünyesinde açılacak “Yaz Okulu” hayırlı olsun.

Sahip çıkan Başkan Başkan Hüseyin Ayaz, destek veren Rektör Sadettin Hülagü, fikir babası Abdullah Köktürk, her türlü yardıma hazır ilçe milli eğitim müdürü Cemil Akkaya’yı kutluyorum.

 

başiskele çocuk üniversitesi

huseyin-ayaz-001

****************

 

BİLİM SANAT MERKEZİNDEN

ÇOCUK VE GENÇLİK KONGRESİ

 

Başiskele Belediyesi Çocuk Üniversitesi’ni yazarken milli eğitim bünyesinde üstün zekalı çocuklara eğitim veren İzmit Bilim ve Sanat Merkezi müdürü Mustafa Özgül ziyaretime geldi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan “Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması”nda kazandıkları birinciliği konuştuk.

2 gündür Sivil Toplum Merkezinde devam eden “2. Kocaeli Çocuk ve Gençlik Kongresi” halkında bilgi verdi.

Kocaeli eğitimine katkı sunmak amacı ile sadece Kocaeli bölgesindeki ortaokul ve lisede öğrenim gören 93 öğrencinin sunduğu 65 bildiriden bahsetti.

Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile açılan “Başiskele Çocuk Üniversitesi ( Bilim Teknoloji, Deney ve Eğitim Merkezi)” ile ilgili görüşlerini paylaştık.

 

bilsem

çocuk

 

*******************

19 Mayıs Atatürk’ü Anma

ve Gençlik Spor Bayramı

 

Bugün, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı.

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk istiklal mücadelesinin temellerini attığı günün 98’inci yıldönümü.

Bugün, milli irade meşalesinin yandığı, milli kurtuluş güneşinin doğduğu günün yıldönümü.

Bugün, Türk milletinin dirilişi ve şahlanışının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığının yıldönümü.

Atam, emanetin Cumhuriyete, Demokrasiye, Devrimlerine ve Özgürlüklere başta Türk Gençliği olarak topyekün sahip çıkıyoruz, çıkmaya devam edeceğiz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlu olsun.

19-mayıs-gençlik-ve-spor-bayramı

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem