26 Nisan 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KAVŞAK VE GÜZERGAHLAR TRAMVAYA HAZIRLANIYOR

Galip Ataman

15 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Tramvayda sona gelindi.

Haziran’da deneme sürüşleri, Temmuz’da tarifeli seferler başlayacak.

Bugün eleştirenler, karşı çıkanlar, isyan edenler çalışmalar bittiğinde “Geç oldu, zahmetli oldu ama değdi” diyecek.

Anıtpark, Hafız Binbaşı Caddesi, Yeni Cuma, Halkevi gibi hareketli bölgeler güzelleşecek.

Tramvay güzergahı kenarında iş yeri olanların kazancı ikiye katlanacak.

Tramvayda sona gelindi ama esnafın tepkisini, minibüsçülerin ahını, siyasilerin eleştirisini alan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreteri Tahir Büyükakın ve ekibine durmak yok.

Sırada Anıtpark kavşağı ve Cumhuriyet, Alemdar, Leyla Atakan caddelerinde yeni düzenlemeler var.

Deneme sürüşlerinin başlayacağı Haziran ayına kadar öncelikle Anıtpark’ta yoğunlaşacak trafiği rahatlatmak gerekiyor.

Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın da tramvaydan kaynaklanacak olası sorunları ortadan kaldıracak çözümler üzerinde çalışıyor.

Tramvay güzergahında ve kavşaklarda var olan sıkışıklığın artmaması için zamanın büyük bölümünü alternatif projeler üretmek ile geçiriyor.

Hani haksız da değil! Tramvayın belirlenen sürede çalıştırılamaması sonrası az eleştiri almamıştı.

Esnaf başta olmak üzere mağdur olduklarını söyleyenlerin koro halinde yükselen hakaretlerinin hedefindeki kişi olmuştu.

Şehir içindeki trafiğin gelecekte çok daha sıkışık olmaması, şehrin gelecekte tamamen kilitlenmemesi için çalışıyoruz. Kocaeli gibi 7/24 yaşayan bir şehirde raylı sistemi kurmaya mecburuz. Bu nedenle zorluklarına katlanmak gerekiyor. Ama kent hem sorun olmasın istiyor, hem sorunları hafifletmek için yapılan çalışmaların getirdiği doğal külfetlere sabır gösteremiyor” diyerek “özür dilemek” zorunda kalmıştı.

Öyle ya da böyle tramvay da sona gelindiğine, konforlu, güvenli, seri, ucuz seyahat başlayacağına göre bakalım başkan Karaosmanoğlu, genel sekreter Büyükakın ve ekibine kaç kişi teşekkür edecek?

 

ANITPARK’A YENİ KAVŞAK

Geçmişte kimin ne söylediğini, gelecekte ne söyleyeceğini bir kenara bırakalım. Ulaşım Master Planına bağlı kalarak, üzerinde düşünülerek yapılan Otogar-Sekapark arasında çalışacak tramvay projesinin hayata geçmesi ile yaşanacak sıkıntıları gidermek için alınan önlemlere bakalım.

Tahir hoca yeni hakarete varan eleştiriler ile karşılaşmamak, tramvaydan kaynaklanacak olası sıkışıklıkları bugünden gidermek konusunda kararlı.

Sürücüleri çileden çıkartmamak, yolcuları ve yayaları isyan ettirmemek için işe “Anıtpark Kavşağı”ndan başlamış.

Bu bölgede trafik akışını engelleyen göbek kaldırılarak ortadaki ışıklı sinyalizasyon yeniden düzenlenmiş.

Adliye Köprüsü - Anıtpark Kavşağı arası yol, real tarafına dönüşü kolaylaştıracak şekilde genişletilerek sıkışıklık önemli ölçüde giderilmiş.

15 gün içinde hayata geçirilecek projeye göre, Endüstri Meslek Lisesi (sanat okulu) karşısında Dünya Göz Hastanesi önündeki trafik akışına benzer “Kavşak Düzenlemesi” yapılacak.

Real ve Dünya Göz Hastanesi tarafından gelerek Adliye Köprüsüne (Gölcük, Derince, Bursa, Ankara, İstanbul yönüne gidecek) dönmek isteyen araç sürücüleri Anıtpark kavşağı yerine yeni açılacak “Sanat Okulu Kavşağı”nı kullanacak.

Bana göre, bugünün sorununu çözecek, trafik akışına “can suyu” olacak doğru ama geçici bir uygulama.

Önümüzdeki yıllarda yolcu, lastik tekerlekli araç ve tramvay sefer sayıları arttığında yaşanacak sıkışıklığı öngörmek için kahin olmaya gerek yok.

Perşembe pazarı alanına en az 3 bin araçlık otopark yapıldığında, Mia projesi hayata geçirildiğinde Anıtpark kavşağında saatlerce beklemek zorunda kalacak araç sürücülerinin tepkisini, isyanını bugünden tahmin etmek için uzman olmak da gerekmez.

Zaman geçirmeden Doğu-Batı, Kuzey-Güney istikametinde trafiğin rahat akışını sağlayacak kalıcı ve köklü çözüm olan, “Adalet Köprüsü- Santral Viyadük Projesi” çalışmasına bugünden başlanmalıdır.

Maliyeti yüksek olduğu gerekçesi ile sürekli ertelenen, gündeme bile alınmayan projeye, tramvay sonrası start verilmelidir.

 

HÜRRİYET VE ALEMDAR

Tahir hocanın üzerinde çalıştığı kent içi trafik akışını rahatlatacak bir diğer proje “Hürriyet, Alemdar ve Leyla Atakan Caddeleri”nde yapılacak düzenleme.

Yakında uygulanması beklenen projeye göre, yürüyüş yolu üstünde kalan Hürriyet Caddesi’nde Batı-Doğu istikametinde akan trafik tersine dönecek.

Önceki yıllarda olduğu gibi Anıtpark’tan gelen araçlar Leyla Atakan Kavşağında Baç’a çıkmayıp Hürriyet Caddesinde devam edecek.

Birinci geçitten İstasyon yoluna girerek gidiş-geliş tek yönde seyrederek D-100’e çıkacak.

Bir başka deyişle yürüyüş yolu altında kalan “Cumhuriyet Caddesi”nde değişiklik yapılmayacak, araçlar Batı-Doğu istikametinde seyredecek.

Yürüyüş yolu üstünde kalan “Hürriyet Caddesi”nde yapılacak değişiklik sonrası araçlar birinci geçide kadar Doğu-Batı istikametinde kadar devam edecek.

Bu arada yıllardır araçların Güney-Kuzey istikametinde kullandığı “Alemdar Caddesi”nde trafik, Cumhuriyet Parkından Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerini geçerek D-100 Kuzey yan yola bağlanacak.

Gidiş-Geliş çift yön olan “Leyla Atakan Caddesi” orta röfüj kaldırılarak tek şerit olarak trafiğe açılacak.

Araçlar Güney-Kuzey istikametinde tek yön seyrederken, otobüsler için güvenlik şeridi ve özel araçlar için otopark oluşturulacak.

Bir başka değişiklik “İnönü Caddesi”nde Baç Kavşağı ile Acısu Kavşağı (Yeni Turan Anaokulu) arasında yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan çalışmaya göre trafik, “İnönü Caddesi”nde Baç Kavşağı ile Acısu Kavşağı arasında Doğu-Batı istikametinde (Cumhuriyet parkına doğru) tek yönlü akacak.

Baç’tan Devlet hastanesi ve Santral’a doğru bugün olduğu gibi çift yönlü devam edecek.

anıtpark

................................................................

 

KOCAELİ KİTAP FUARI'NDA 15 TEMMUZ'U UNUTTUK!

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, son 14 yılda bilimden kültüre, eğitimden sağlığa, çevreden spora, alt yapıdan kavşaklara kadar çok önemli projelere imza attı.

Kocaeli’nin sosyal projelerde model ve örnek şehir gösterilmesini sağlayan, “Kitap Fuarı” ile Türkiye’nin en büyüğü olduğunu kanıtlayan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve ekibini kutluyorum.

Cumartesi günü kapılarını 9. kez açan, yaklaşık bir milyon okuru kitap ile buluşturacak “Kitap Fuarı”, 13-21 Mayıs tarihlerinde 10.30-21.00 saatleri arasında kitapseverleri ağırlayacak.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ışıkların söndüğü ana denk gelen “Kitap Fuarı”nda, “Değerli konuklar, karanlığı aydınlığa çeviren, insanın ve toplumun yolunu  aydınlatan, rehber olan ve kurtuluşu içeren bir kitap fuarında” diyerek başladığı konuşmasını her zamanki gibi büyük bir keyif ile dinledim.

Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasındaki, “Kitap hayat kaynağımızdır. Fuarlar yazanla okuyan arasında keyifli ve zengin bir buluşmadır. Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetin önüne geçme inancımıza ancak kitaplarla ulaşabiliriz. Sövmemek, hakaret etmemek koşulu ile her renge ve her görüşe açığız” cümleler dikkatimi çekti.

Kitap Fuarı Tarihi; Dünyada 404, Türkiye’de 36, Kocaeli’de 9 yıl öncesine gidiyor, yayıncıları, yazarları, aydınları ve kitapları okurla buluşturuyor.

Ama ana maddesi mürekkep-kağıt olan kitap ve gazetenin yerini sosyal medyanın alması ile “okuma özürlü” bir toplum olduk.

Bilişim teknolojisinin geliştiği, internetin yaygınlaştığı günümüzde okumuyoruz.

57 yıllık yaşamına 3 bin 900 kitap sığdıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kitap okumada da örnek almıyoruz.

Kafasında ve elinde kitap listesiyle “Kocaeli Kitap Fuarı”na gelen bilinçli okur sayısı her geçen yıl artarken eli cebinde kuru kalabalıkların tezgahtan elma armut seçer gibi kitap seçenlerin sayısının azalmasını önemsiyorum.

“9. Kocaeli Kitap Fuarı” 465 yayınevi, 600’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza günü ev sahipliğinin yanı sıra “Edeb-i hayat Okumaları” projesine katılan 7.885 öğrenciden “Öğrenci, Öğretmen ve Okul” kategorilerinde dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Açılış töreninde  58 ülkeden, 493 karikatüristin 1218 eser ile katıldığı “Kitap ve Medeniyet” konulu  “1. Uluslararası Karikatür Yarışması”nda başarılı olanların ödülleri de verildi.

7 Mayıs’ta “Kitaba Koş, Halk Koşusuna Katıl”, 7 Mayıs’ta “Ağaçlar Kitap Açtı” etkinlikleri düzenlendi.

Dağılma kitrap tranıtımı  

 

15 TEMMUZ’U UNUTTUK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 9. Kitap Fuarını protokol ile dolaşırken, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi standına uğradık.

13 genç yazarı tarafından “Bu Vatan Bizim Dağılma’dık, Dağılma’yacağız”  diyerek kaleme alınan 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı Utopik Roman “Dağılma! (T’Enar 2086)” kitabın tanıtımına katıldık.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce hazırlanan eski yıllara ait İstanbul gazetelerin tanıtıldığı standda yerel gazete sayfaları yoktu.

Kocaeli İletişim Fakültesi’nin; Kocaeli’nın sesi, gözü, kulağı “yerel basını” yok saymasına, önemsememesine bir kez daha üzüldüm.

Bu düşüncelerimi; İstanbul Gazete arşivleri önünde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve standı düzenleyen İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Baştürk Akca ile de paylaştım.

Fuarı gezerken, karakalem ile çizdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmini twitter hesabından paylaşması ile ünlenen Derince’li Gülşah Yağmur Yazıcı’nın Karakalem Sergi açılışını yaptık. 

Protokolden ayrıldıktan sonra fuarın neredeyse tamamını dolaştım, kitap aldım, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik dahil kitapsever dostlarla karşılaştık, sohbet ettik.

9. Kitap fuar alanında; sağdan soldan her renkten, her görüşten yayınevi var, sivil toplum örgütleri tanıtım yapıyor.

Ama 229 şehit verdiğimiz, nutuk atarken lanetlediğimiz FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbegirişimi ardından Kocaeli’de düzenlenen “Demokrasi Mitingleri” ile ilgili tek kare fotoğraf, tek satırlık cümle yok.

15 Temmuz gecesi başlayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde 7 Ağustos’ta Yenikapı’da düzenlenen“Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ile taçlandırılan birlik, beraberlik, kardeşlik ve barış mesajlarının verildiği o günler Anadolu Ajansı’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas’tan birkaç fotoğraf karesi ile mi geçiştirilmeliydi?

İzmit Demokrasi Meydanı başta olmak üzere Vali Güzeloğlu ile Başkan Karaosmanoğlu’nun 12 ilçeyi dolaşarak “demokrasi nöbeti” tutan vatanseverler ile Ay Yıldızlı Türk Bayrağı altında el ele, kol kola, omuz omuza hiç mi fotoğraf yoktu?

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde Kocaelilerin verdiği “demokrasi mücadelesi”, tutulan “demokrasi nöbetleri”, atılan “birlik, beraberlik, kardeşlik, barış” sloganlarının görüntülerine Kocaeli Kitap Fuarında yer verilmedi.

Ve 13-21 Mayıs tarihlerinde fuara katılacak yazarlar ile bir milyon ziyaretçinin o görüntüleri izleme fırsatı kaçırıldı!

Gülşah sergi açılışı

 

***********

 

HALİM BAYAR BİLSEM’E DÖNÜYOR

 

Her derecedeki okul müdürlerinden 4 yılını dolduranlar 2014 yılında rotasyona tabi tutuldu.

O tarihte, ilçe milli eğitim ve şube müdürlerinin verdiği mahkemelerce de kanıtlanan “haksız ve adil olmayan puanlar” ile başarılı müdürler öğretmen yapıldı.

Boşalan koltuklara; “çakma ve keyfi” puanlar verilen, büyük çoğunluğu Eğitim Bir Sen üyesi olan ya da Türk Eğitim Sen’den istifa ettirilerek Eğitim Bir Sen üyesi yapılan eğitimciler oturtuldu.

Mağdur edilen o yöneticilerden biri de İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) kurucu müdürü Halim Bayar idi.

Bir süre İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğünde çalıştırılan Halim hoca, daha sonra Körfez Çamlıtepe MTAL müdür yardımcısı oldu.

Ama mağduriyetine neden olan “keyfi ve haksız” kararı iptal ettirmek için kimseye kırılmadan, amirleri ile karşı karşıya gelmeden hukuk mücadelesi başlattı.

Uzun ve yorucu sürecin ardından yargı, "Uygulama keyfi, adil değil, yanlış. Mağdur edilmiş” diyerek Halim hocayı haklı buldu.

Büyük olasılıkla Halim hoca bugünlerde, kurucusu olduğu İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)’ne iade edilecek.

Yaklaşık 3 yıl aradan sonra tekrar BİLSEM’e dönecek Halim Bayar’a başarılar diliyorum.

bayar

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi