17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bakan ve Vali temsil etti

Galip Ataman

10 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Devlet ve millet olarak şehit çocukları ve yakınları ile gazilere her zaman sahip çıktık.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 29016’da kalkıştığı darbe girişiminde 249 şehit verdik.

Birlik, beraberlik, kardeşlik, barış mesajlarında olduğu gibi şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize bakışımız da değişti.

25 Şubat 2008’de Hakkari 4’üncü Dağ Komando Taburu'nda görev yaparken şehit olan Üsteğmen Serkan Çakal’ın oğlu Metehan Çakal’a sahip çıktığımız gibi.

Hafta sonu tüm gazete manşetlerinde ve televizyonlarda Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın kırmızı plakalı makam otomobili birinci haber olarak verildi.

 Metehan Çakal’ın sünnet konvoyuna katılan Bakan Işık’ın otomobilinin hikayesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli Valiliği’ni ziyaret ettiği 12 Mart’ta programlanmıştı.

Valilikte şehit Üsteğmen Serkan Çakal’ın emaneti Metehan Çakal’ı kabul eden Cumhurbaşkanı bir isteği olup olmadığını sorar.

9 yaşındaki Metehan’ın cevabı, “Mayıs ayında sünnet olacağım. Sünnet konvoyuma katılırsanız sevinirim, beni mutlu edersiniz” oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı Mayıs ayında başka programı olduğunu söyleyerek Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu göstererek, “Ben sünnet töreninde bulunamayacağım ama Bakan ve Vali amcaların benim adıma sünnet törenine katılacaklar” der.

Hafta sonu Bakan Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak, Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz Kandıra Prof. Dr. Turan Güneş Kültür Merkezindeki sünnet törenine katılır.

Şehidi

Bakan Işık kırmızı plakalı makam otomobilini Metehan’ın isteği doğrultusunda sünnet konvoyuna katılmasına izin verir.

Ben de unutamayacağı bir sünnet töreni yaşayan Metehan’ı tebrik ediyorum.

Bakan Işık ve Vali Güzeloğlu daha sonra 27 Eylül 2015 tarihinde Tunceli’de bölücü terör örgütüne düzenlenen operasyonda şehit düşen Binbaşı Yavuz Sonat’ın Kandıra’daki ailesini ziyaret eder.

cumhurbaşkanı metehan

bakan ışık- metehan

vali- metehan

makam arabası

 

TEOG, YGS VE LYS'deki başarı tesadüf değil

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile sohbet ederken dinleniyorum.

Bilgi birikiminden, yaptığı tespitlerden, verdiği mesajlardan yararlanıyorum.

Eğitim başta olmak üzere Kocaeli’nin nereden nereye geldiğini, hayata geçirdiği projeleri öğreniyorum.

Karaman, Gümüşhane, Samsun, Mersin’de olduğu gibi zamanı geldiğinde Kocaeli’den ayrılırken de “Hoş bir seda bırakmak” için çaba harcadığını görüyorum.

Kocaeli gibi farklı kültürlerin yaşadığı, diri, 7/24 yaşayan bir kentte ‘ben’ değil‘biz’ diyerek çıktığı yolda başta eğitim olmak üzere “model ve örnek” projelere imza attığına tanık oluyorum.

Farklı platformlarda yaptığı konuşmalarda ve kamuoyuna yaptığı açıklamalarda başarının ekip ile yakalandığına dikkatçekerken Milli Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere katkı veren herkese teşekkür ettiğini duyuyorum.

Sayın Vali ile önceki gün sohbet ederken zaman tünelinde geçmişe yolculuk yaparak 3.5 yılda eğitime kazandırdıklarını, TEOG, YGS ve LYS’de her yıl artarak yükselen başarı çıtasını konuştuk.

Geçen hafta YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)’de 6’sı ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e giren 40 öğrenci için düzenlenen ödül töreninin 10, 11, 17, 18 Haziran tarihlerinde yapılacak LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) öncesi “moral” olduğunu söyledi.

Hayatın tek anlamının sınav başarısı olmadığına dikkat çekerken, LYS’ye girecek tüm öğrencilere başarılar diledi.

Eğitim başta olmak üzere her alanda projelerinin hayata geçirilmesinde eher zaman yanında olan, destek veren, sahip çıkan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a “teşekkür” etti.

Kocaeli’de eğitimden güvenliğe, turizmden sosyal projelerin hayata geçirilmesine her alanda yakalanan başarının mimarının, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık olduğunu her platformda yüksek sesle söyledi.

Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanları ile uyum içinde çalışarak projelerin hayata geçirilmesini sağladı.

İlçe ilçe, köy köy, okul okul dolaşarak, müdürler, öğretmenler, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek, dinleyerek, herkese dokunarak, sorunları çözerek, adını tabelalara değil gönüllere yazdırmayı başardı.

Kocaeli’yi“model ve örnek kent” yapmak konusundaki kararlılığını her platformda dile getiren Sayın Vali, “İnandık, Çalıştık, Başardık. Hedeflerimizi Yakaladık” derken abarttığını sanmıyorum.

Öğrencilerin bireysel başarılarından çok kitlesel başarıya odaklandıklarını önemseyen Vali Güzeloğlu, hedeflerinin, “eğitimi kurumsallaştırmak”düşüncesine aynen katılıyorum.

TEOG, YGS, LYS ve okullaşma sıralamalarını Kocaeli’ye yakıştıramayan Sayın Vali, bugünlerde 3.5 yıl önce verdiği sözü tutmanın, eğitimde kaliteyi yakalamanın ve başarı çıtasını yukarılara taşımanın haklı gururunu yaşıyor.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, kaymakamlar, ilçe milli eğitim ve okul müdürleri ile başarıda en büyük paya sahip ÖĞRETMENLER de en az Vali Güzeloğlu kadar heyecanlılar, mutlular.

Sayın Vali önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalar ile 3.5 yılda Kocaeli’nin yalnız eğitimde değil istihdam ve uyuşturucu ile mücadelede de ‘ilk’ sırada olduğunu rakamlar ile açıklayacak.

 

BAŞARI TESADÜF DEĞİL

Hasan Basri Güzeloğlu gibi “eğitim gönüllüsü ve başarıya odaklanmış” bir vali ile benim gibi üç çeyrek asır yaşamının yarım asrını eğitime adayan ve yazan bir gazeteci bir araya geldiğinde elbette eğitimi konuşacak.

Sayın valinin talimatları ve önerileri doğrultusunda uyum içinde çalışan tüm paydaşların azimle, kararlılıkla büyük değişim ve dönüşümün gerçekleştiği eğitimimasaya yatıracak.

Önceki günkü benim için olduğu kadar sayın vali için de yararlı olduğunu düşündüğüm sohbetin özeti;

Birincisi; Vali Güzeloğlu göreve başladığı 1 Ekim 2014 tarihinde; TEOG, YGS, LYS ve okullaşma sıralamalarının Kocaeli’ye yakışmadığını gördü, eğitimi önceliklerinin ilk sırasına yazdı.

İkincisi;Müdüründen çaycısına, yardımcısından veri memuruna değişiklik yapmadan, aynı personel ile çalışarak, ‘ben’ değil, ‘biz’ diyerek hedefe kilitlendi.

Üçüncüsü;Elinde sihirli değnek yoktu ama orkestra şefi gibi eğitimin tüm paydaşları ile uyum içinde çalışarak sorumluluk alan, elini taşın altına koyan kaymakam, il, ilçe milli eğitim ve okul müdürleri, öğretmenler, veliler ile başarıya odaklandı.

Dördüncüsü; Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK, TÜSSİDE gibi kurumların kapısını çalarak okul müdürleri ile öğretmenlerin motivasyonunu ve özgüvenlerini arttıracak ortak çalışmalar yapılmasını sağladı.

Beşincisi; Kocaeli adını ilk sıralara yazdıran, “model ve örnek kent” olması için sorumluluk alarak çaba harcayan herkesi “Marifet İltifata Tabidir” diyerek

ödüllendirdi.

Altıncısı;Gülen yüzü, tatlı dili, ikna edici üslubu ile herkese dokunarak, herkesi kucaklayarak eğitimde gelinen noktanın tesadüf olmadığını, başarının kendiliğinden gelmediğini kanıtladı.

Yedincisi;Kocaeli, okul öncesi eğitimdebüyükşehir olarak ilk defa pilot il seçildi, mesleki eğitimde örnek ve bir model kent tanımına  geldi.

Sekizincisi; Bize düşen görev, Kocaeli’yi her alanda olması gereken yere taşıyan, Kocaeli adını eğitim başta olmak üzere ‘ilk’lere yazdıran Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür etmek olacaktır.

 

galip vali

ygs şampiyonlar

 

******************

 

İL BAŞKANLARI TOPLANTISINDA

HANGİ PROJELER GERÇEKLEŞTİ

 

Yıllarca bir araya gelemeyen siyasi parti il başkanlarına FETÖ silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin ardında bir haller oldu.

O bir birlerine söylenmedik söz bırakmayan il başkanları 15 Temmuz akşamı “birlik, beraberli,k, kardeşlik, barış ve demokrasi” mesajları vermek için bir araya geldi.

15 Temmuz’un üzerinden aylar geçmesine rağmen buluşmalarını aksatmadan sürdürdü.

Önceki gün AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, BBP İl Başkanı Serhat Duyar 11. kez bir araya geldi.

Ev sahipliğini DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül’ün yaptığı buluşmada başkanlar yediler, içtiler.

Ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret ederek, “Sayın Valim, bizler il başkanları olarak 11. kez bir araya geldik. Yedik, içtik ve zat-ı alinizi de ziyaret ederek bilgilendirmek istedik” dediler.

Yedikleri içtikleri başkanların olsun. Başkanların 11 kez yaptıkları toplantılarda neler konuştuklarını, Kocaeli’nin hangi sorununu çözdükleri ve ürettikleri projeleri bir vatandaş ve gazeteci olarak merak ediyorum.

OHAL olmasaydı il başkanları benzer toplantıları yapar mıydı, bir araya gelir miydi, sanmıyorum.

Sırf görüntü vermek, çekilen fotoğrafları medyaya paylaşmaktan öte fazla bir yararı görünmeyen toplantılara geliniz bir son veriniz.

Böylece hem kendizi kandırmayın hem de Vali Güzeloğlu’nu meşgul etmeyin.

İL BAŞKANLARI

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem