23 Temmuz 2018 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İki partili sistem ve CHP

09 Mayıs 2017 tarihli yazısı

İki büyük parti kalacağı ve diğerlerinin onların destekçisi olacağı yeni sistemde bir gerçek…

Bu iki büyük partinin de zamanla kendilerini tek cümle ile tanımlama gayretinde olacakları da bir başka gerçek…

Örneğin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 2017 yerine 2007’de hayata geçseydi bir sonraki seçimlerin iki büyük partisi yine AK Parti ve CHP olurdu.

Bilindiği gibi açılım süreçleri devam ederken AK Parti’nin birlikte olduğu parti HDP (BDP), CHP’nin ise MHP’ydi. Yani, “demokratlar” çatısını AK Parti oluştururken, “cumhuriyetçiler” çatısını da CHP oluştururdu. Olası bir ikili yarışta HDP AK Parti’yi, MHP de CHP’yi desteklerdi.  

Fakat takdir edersiniz ki son 10 yılda çok şey değişti. Ardı ardına açılımlar yapan AK Parti milliyetçi çizgiye yaklaştı ve yanına MHP’yi alırken, Kılıçdaroğlu ile birlikte “sosyal demokrasi” noktasında kurumsallaşmaya giden CHP, HDP ile yakınlaştı.

Yani, yarının siyasal sisteminde “demokratlar” çatısının başını CHP çekip, “milliyetçi-muhafazakarlar” çatısı da AK Parti öncülüğünde kurulabilir mi?

Bugün için buna “evet” diyenlerin sayısı fazladır. Fakat buna “evet” diyenler, bir önemli gerçeği görmemektedir:

Merkez sağ…

Yani, “hayır” oylarının yüksek çıkmasının ana nedeni olan ve özellikle batıda yer alan sağcı-cumhuriyetçi kitle… Bu kitle son seçimlerde yaşam tarzı – Atatürk meselelerini önceleyip CHP’ye yöneldi. Fakat asıl yerleri CHP değil.

Ve çok önemli nokta:

Bu kitle ne olursa olsun AK Parti’ye yanaşmıyor.

Bu kitleye bir de batıdaki seküler ülkücülerin eklenmesi gerek…

Onların sayılarının az olmadığı da referandumda ortaya çıktı.

***

Diyeceğim şu ki, Türk siyaseti yeni taraflaşmaya gebe… Bu yeni saflaşmaların 2019’a giderken yeni büyük çatılar oluşturacağı ortada…

Peki, kimler kimlerle yan yana olacak?

CHP, yanına kurulması muhtemel bir merkez sağı alıp “cumhuriyetçi” yapının temsilcisi mi olacak? Yoksa HDP ile dirsek temasını sürdürüp sol-sosyalist partiler, Kürt vatandaşlarımızın yoğun olduğu bölgelere mi göz kırpacak?

Evet, isimleri tartışıyor CHP…

Evet, birilerinin genel başkan hesapları uğruna uykusu kaçan iktidara adeta uyku hapı sunuyor…

Fakat CHP’nin tartışması gereken nokta farklı:

Yarın, tarafınız ne olacak?

HDP ile bir blok kurup “demokrat” olmak mı?

Yoksa merkez sağ ve seküler ülkücülere yaklaşıp “cumhuriyetçi” bir görünüm kazanmak mı?

“Hala ikisi de olur” diyen yoktur herhalde… (Gerçi Baykal ümitli)

***

Bu yeni siyasal sisteme uyum sağlaması ve bu nedenle kendi içinde bir tartışma sürecine girmesi gereken tek siyasi parti elbette ki CHP değil.

Önümüzde, en az CHP kadar AK Parti’yi de kritik günler bekliyor. Örneğin, AK Parti’ye yakın yazarların ciddi bir bölümü, “AK Parti ilk dönemki çizgisine gelmelidir” diyor.

Yani, demokratikleşme noktasında ciddi adımlar atıldığı…

Açılımlar konusunda cesur projelere imza atıldığı o ilk dönem…

Parti içinde bu görüşte olan birçok isim de mevcut. Yani, yarın AK Parti’nin yeniden eski çizgisine dönebilir.

Bu durum da siyasal saflaşmanın unsurlarını bir anda değiştirir.

***

CHP özeline gelirsek…

“Yarın nasıl bir siyasal konjonktür olacak ve biz nerede olacağız?” sorusunun yanıtını net bir şekilde vermeli ve yönünü sert çizgilerle belirlemelidir.

“Böyle gideyim, herkes bana oy versin” anlayışı karşısında güçlü bir AK Parti’nin olduğu parlamenter sistemde sonuç verir. Fakat cumhurbaşkanlığı yarışında CHP’yi ilk ikiye dahi sokmaz.

***

Önceki yazılarımdan birinde okuyucularımızdan biri, “Hep CHP kendi içinde tartışsın, diyorsun, senin görüşün ne?” şeklinde ifade kurdu.

İzmir, Aydın, Çanakkale, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nin görüşü neyse benim görüşüm de o…

Atatürk…

Cumhuriyet…

 

………………………

 

AK Parti’nin hedefi

 

Sabah’taki haber önemliydi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından hayata geçmesi planlanan dört hedefi içeriyordu.

İşte haberin ilgili bölümü:

“Toplumun her kesiminin kucaklanmaya devam edeceği bu dönemde kadrolarda yapılacak düzenleme ile daha enerjik ve dinamik bir yapı kurulacak. Anayasa paketindeki 18 yaş düzenlemesinin de verdiği destekle genç kadroların önü daha da açılacak. Yeni dönemde gençler ve kadınlar ön planda tutulmaya devam edilecek. Gençlere ve kadınlara yönelik yeni projeler üretilerek, toplumun önemli bir kesimi oluşturan bu kitlelerin AK Parti ile daha da bütünleşmesi sağlanacak. Yerel yönetimlerle ilgili düzenlemeler yapılacak. Özellikle referandumda 'hayır' oylarının yüksek çıktığı yerlerdeki belediyelerin çalışma yöntemleri gözden geçirilecek.”

Merakım ise şu:

Acaba diğer partiler de yeni Türkiye’ye ilişkin hedefler belirlemiş midir? 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr