18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitimdeki başarı ve şampiyon öğrenciler

Galip Ataman

08 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Kocaeli’nin eğitimde yükselen değerlerinin anlatıldığı, şampiyon öğrencilerin ödüllendirildiği toplantılara katılmaya özen gösteriyorum.

Vali Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Çelik’in “Marifet iltifata tabidir” diyerek düzenlediği bu tür toplantıları önemsiyorum.

TEOG (Temel Eğitimden ortaöğretime Geçiş), YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı), LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)’de şampiyonlarının başarılarını ve öykülerini kamuoyu ile paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

12 Mart’ta yapılan ve Türkiye genelinde 2 milyon 162 bin 895 öğrencinin girdiği “Kocaeli’nin YGS Şampiyonları” için düzenlenen perşembe günkü toplantı gibi.

“Kocaeli’nin Gururu” öğrencileri onurlandıran, anne ve babaları ile öğretmenlerini gururlandıran bu tür toplantılar ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

Vali Güzeloğlu’nun heyecanı, müdür Çelik’in performansı, öğretmenlerin motivasyonu, öğrencilerin kıyasıya yarışı sürdükçe “şampiyon” sayısı bir önceki yılı katlayacaktır.

Son yıllarda eğitim adına yararlı projeler ve güzel işler yapılıyor.

Öğrencileri onurlandıran, öğretmen ve velileri gururlandıran sonuçlar alınıyor.

Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik’in katkıları, çalışmaları, performansları

 eğitimde kalite ve başarı çıtası yükseliyor.

Ama “Eğitimde yükselen değer, Kocaeli” tanıtımında “3 yıl öncesi hiçbir şey yapılmadı” mesajı verilmek istenmesini doğru bulmuyorum.

O nedenle aynı yanlışa düşüp, Kocaeli eğitiminin dünü ile bugününü kıyaslamayacağım.

Eğitim kalitesi, öğrenci başarısı ve öğretmen motivasyonunu paylaşırken Kocaeli’nin nereden nereye gelindiğini tartışmayacağım.

Hazreti Mevlana gibi, “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” diyerek 2 milyon 161 bin 895 öğrenciyi geride bırakarak ilk bine girmeyi başaran öğrencilerin, velilerinin, öğretmenlerinin haklı gururunu yazacağım.

Tanzimat edebiyatı şairlerinden Ziya Paşa’nın özdeyiş haline gelen “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” sözünü hatırlatacağım.

Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK, TÜSSİDE ile imzalanan protokolların okul müdür ve öğretmenlere kazandırdığı motivasyon ve sorumluluk bilincinden bahsedeceğim.

TEOG, YGS ve LYS yarışına katılarak başarılı olmak isteyen öğrencilere,

 “Afrika’da her sabah bir geyik uyanıyor / Çok hızlı koşması gerektiğini biliyor / Yoksa aslan onu yakalayacak. / Afrika’da her sabah bir aslan uyanıyor / Hızlı koşup geyiği yakalamak zorunda olduğunu biliyor / Yoksa açlıktan ölecek. / İster aslan, ister geyik olun, / Güneş doğduğunda, her sabah koşuyor olmalısınız, / Yoksa…” dizelerinin yer aldığı “Dünya acele ediyor, hızla koşuyor” (Worl is in a hurry) şiiri akıldan çıkarmamalarını önereceğim.

 

LİSE MÜDÜRLERİ UNUTULDU                                   

Kocaeli Valiliği Akçakoca Toplantı salonu Perşembe günü tarihi günlerinden birine ev sahipliği yaptı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, perşembe günkü ödül töreninde düşüncelerini ve duygularını anlatırken gözlerinin içi gülüyordu, heyecanlı idi, mutlu idi.

“İnandık, Çalıştık, Başardık. Hedeflerimizi Yakaladık” diyerek eğitimde 3 yıllık performansın getirdiği başarıyı paylaşırken gururlu idi.

Şampiyon öğrencilerin anne, baba, nine ve dedelerini sahnede birlikte fotoğraf çektirerek onurlandırdı.

Vali yardımcısı, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları ile şube müdürlerini sahnede alkışlattırarak başarının önemli figürleri olduğu mesajı verdi.

Her şey çok güzeldi. Adları anons edilen şampiyon öğrenciler, veliler, milli eğitim yöneticileri fotoğraf kareleri ve videolar ile belgelenen unutulmaz bir gün yaşadılar.

Ama şampiyonların yetişmesinde en büyük katkıyı sağlayan, 7/24 özveri ile çalışan, öğrencilerin başarısı için özel taktikler veren, yöntemler uygulayan lise müdürleri hatırlanmadı.

3’ü ilk 100’de, 9’u 101-500’de, 7’si 501-1000’de olmak üzere toplam 19 öğrencinin okuduğu Kocaeli Fen Lisesi başta olmak üzere 12 lise müdürü unutuldu, adları anons edilmedi, sahneye davet edilmedi.

Herkes sahneye davet edilirken, Valilik önünde toplu fotoğraf çektirilirken davet edilmeyen lise müdürleri olup bitenleri böyle bir davranışı hak etmediklerini düşünerek üzgün ve boynu bükük seyrettiler.

Ama başarılarında en büyük payın lise müdürlerinin olduğunu bilen, yaşayan şampiyon öğrenciler kendilerine yakışanı yaptılar.

Sahnede düşüncelerini söylemeleri için uzatılan mikrofona konuşan öğrenciler müdürlerinden övgü ile bahsettiler, teşekkür ettiler, hakkı sahibine teslim ettiler.

2 milyon 162 bin 895 öğrencinin katıldığı YGS’de ilk 1000’ne giren şampiyon 40 öğrencinin yanı sıra tüm öğrencilerin başarılı olması için özverili ile çalışan lise müdürlerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum.

Bu arada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum; Bireysel başarıları ve şampiyonları önemsiyorum.

Ama kitlesel başarıların daha önemli olduğunu, öğrenci puanlarından çok okul puanlarının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 

ÖDÜLÜ VE ALKIŞI HAK EDENLER

2017-YGS’de ilk 100’e giren; 14’üncü Sümeyye Nur Kocacık, 40’ıncı Hatice Kübra Aksu, 53’üncü Cumhur Özbaş, 64’üncü Emine Gülşah Ceylan,  98’inci Hilal Kara Tür’ü kutluyorum.

YGS şampiyonlar listesinin 101-500 arasında yer alan; Engin Oğuzhan Şenol (109), Serhan Emre Çoban (117), Mustafa Mert Sülün (122), Muhammet Can Alagöz (124), Rana Pehlivan (159), Yiğit Alp Keskin (161), Taylan Adar Avşar (167), Hasan Ocak (173), Gülşah Özyıldız (175), Berkant Koç (182), Kadir Kaan Kocaman (289), Ecemnar Öztürk (302), İlayda Tezcan (306), Mehmet Akif Acar (313), Raşit Yiğit Türközü (317), Enes Deniz (359), Ömer Yusuf Muhikanci (360), Şeyma Nur Tanrıverdi (374), Özgün Devrim Yılmaz (410), Elif Beyza Yılmaz’ı (462) tebrik ediyorum.

501-1000 arasında Kocaeli’yi temsil eden; Erkut Bahadır (560), Duygu Nur Yaldız (599), Hatice Tartar (647), Efe Berkay Yitim(673), Emine Gül Çakmak (750), Osman Nuri Bektaşoğlu (754), Ertuğrul Metehan Yıldırım (780), Yasin Çağrı Demirci (782), Berk Karan (823). Reyhan Kalkan (848), Gül Sena Altıntaş (873), Ömer Recep Vural (887), Melikşah Eser (991), İlke Bayazıtlı (998) dahil LYS’ye katılacak tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

2017-YGS’de ilk 1000’e giren öğrencilerimizin başarısında emeği olan velilerini, öğretmenlerini, destek veren herkesi, eğitimin tüm paydaşlarını alkışlıyorum.

12 Mart’ta yapılan YGS’ye giren öğrencilerin gösterdikleri başarıyı 10-11-17-18 Haziran’da yapılacak LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)’nda da göstereceklerine inanıyorum.

 

ygs şampiyonlar

*************

 

MÜDÜR ÇELİK’E SÜRPRİZ ÖDÜL

Vali Güzeloğlu, başarıyı ödüllendirme konusunda cömert olduğunu 3 yılda kanıtladı.

Perşembe günü YGS şampiyonları için düzenlenen törende milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’i yanına çağırdı.

Milli eğitime katkılarını, özverili çalışmalarını, eğitimdeki hedefin yakalanmasındaki performansını anlattı.

Ve özel kalem müdürü Erhan Dündar’ın getirdiği “Takdirname Belgesi”ni vererek sürpriz yaptı.

Sayın Valinin, 16 Nisan’da yapılan halkoylamasında görev yapan kaymakamlar ile birim amirlerine teşekkür belgesi verdiği günlerde Rasim hocayı aramış, sormuştum.

Rasim hocanın cevabı, “Abi, Sayın valimiz 16 Nisan sonrası değil ama daha önce teşekkür belgesi verdi” olmuştu.

O nedenle Rasim hoca dahil herkes için sürpriz olan “Takdirname Belgesi” benim için sürpriz olmadı.

Çünkü Rasim hoca özverili çalışması, eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkmasında gösterdiği performans ile teşekkürü de, takdirnameyi de fazlası ile hak ediyordu.

 

vali-müdür

 

*******

 

ŞEHİT ÖZCAN KAN FEN LİSESİ VE

ÖZGÜVENİ YÜKSEK ÖĞRENCİLERİ

 

Geçen hafta Cuma günü Şehit Özcan Kan Fen Lisesi’nin onur konuğu oldum.

Önce öğrenciler ile yarım asrı aşan gazetecilikte edindiğim bilgi ve deneyimleri paylaştım.

Gittiğim okulların çoğunda soru soracak öğrenci bulmakta zorlanırken “Şehit Özcan Kan Fen Lisesi” özgüveni yüksek öğrencilerin soru bombardımanına tutmalarına şaşırırken söyleşiden büyük keyif aldım.

İşini severek ve araştırarak yapan, yazılarını hakaret etmeden etik kurallar çerçevesinde yazan gazeteci sayısının azaldığı günümüzde şantaj, tehdit, dedikodu haberciliğinin medyaya güven yitirdiğini anlattım.

Türkçeyi doğru kullanmalarını, çok okumalarını, iyi birer yurttaş olmalarını önerdim.

Ardından bana yarım asır öncesi günlerimi ve anılarımı anımsatan hepsi birbirinden değerli öğretmenler ile sohbet ettim.

Onlarca okul dolaştım, binlerce öğretmen ile karşılaştım ama hiç birisinde Ali Paşa Naipoğlu’nun müdürlüğünü yaptığı “Şehit Özcan Kan Fen Lisesi”nde ki kadar etkilenmedim.

Neden mi? Günümüzde müdürler dahil erkek öğretmenlerin kravatsız ve kot pantolon, bayan öğretmenlerin kural ve sınır tanımaz kıyafet ile derslere girerken “Şehit Özcan Kan Fen Lisesi” öğretmenlerini takdir ettim.

Öğrencilere ve topluma “rol model” kıyafetler ile okula gelen, derslere giren öğretmenlere teşekkür ettim.

Ali Paşa Naipoğlu gibi işini severek yapan, sorumluluk alan, Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermeyen, her dönemde ilk günkü heyecan ile çalışan “arayan değil aranılan, yönetilen değil yöneten” bir müdürleri olduğu için şanslı olduklarını söyledim.

Önceki yıllarda müdürlük yaptığı İzmit Atılım, Yahya Kaptan, Gazi, Kartepe Sağlık Meslek, TÜPRAŞ 50. Yıl Anadolu Liselerini ziyaret etmediğime hayıflandım.

Ayrılırken, “Şehit Özcan Kan Fen Lisesi” farkını ve güzel bir gün geçirmemi yaşattıran müdür Ali Paşa Naipoğlu, müdür baş Yardımcısı Bayram Hasan Gülşen, müdür yardımcıları Ünal Demir, Naci Sarı, Süheyla Lüleci, psikolojik danışman/rehber öğretmenler Özlem Balcı, Fatih Peki ile tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ettim.

 

öğretmenler

 

öğrenciler

 

galip ataman

 

***************

 

‘FG’ PLAKA ‘FJ’ İLE DEĞİŞTİRİLDİ

 

Yargı, emniyet, TSK ve milli eğitim başta olmak üzere birçok kuruma sızan  ve devleti tümüyle ele geçirmek isteyen FETÖ, 17/25 Aralık 2013’te “sivil darbe” yapmak istedi.

15 Temmuz 2016’da bu kez hain subaylar ile işbirliği yaparak “silahlı darbe” girişiminde bulundu.

Her 2 darbe girişiminde de amacına ulaşamayan FETÖ terör örgütünün kirli yüzü ortaya çıktı.

Bugüne kadar 48 bin 636’sı tutuklu olmak üzere 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapıldı.

FETÖ üyesi olan kişi ve kurumların tüm mal varlıklarına el kondu, yurt dışı yasağı getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Ağustos-2016’da 81 il emniyet müdürlüklerine bir genelge göndererek FETÖ silahlı terör örgüt başı Fethullah Gülen adının baş harflerinden oluşan önceki yıllarda verilen “FG” plakaları toplatmaya başladı.

“FG” harf grubu plaka istemeyen araç sahiplerine de sıra esasına göre başka harf grubu plaka verilebileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “inlerine kadar ineceğiz” derken, hükümet Pensilvaya’da yaşayan elebaşı Fethullah Gülen’i yargılayabilmek için ABD’den iadesini isterken, emniyet “FG” harf grubu plakalar ile ilgili genelge yayınlarken bazı kişi ve kurumlar işin ciddiyetinin hala farkında değil.

 

BÜYÜKŞEHİRE “FG” PLAKA

Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda 60 hizmet aracı alımı için ihale açtı.

İhaleyi kazanan firma ihale şartları doğrultusunda araçları trafiğe tescil ettirdi ve tamamına Fethullah Gülen adının baş harfleri “FG” plaka takıldı.

İhale şartnamesine FETÖ silahlı terör örgütünü çağrıştıracak işaretler konmasını, plaka takılmasını yasaklayacak ifadelere yer vermeyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri araç plakalarında “FG” görünce tepki gösterdi.

“Araçların plakasındaki FG harfleri FETÖ silahlı terör örgütünün başı Fethullah Gülen’i çağrıştırıyor” diyerek araçları teslim almadı, plakaların değiştirilmesini istedi.

Otoparka çekilen binek araçlarındaki “FG” plakalar “FJ” plakalar ile değiştirildi.

Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen “FG” yerine “FJ” plakalar takılan binek araçlar kullanıcılara tahsis edilerek sorun çözülmüş.

Çözülmüşte önümüzdeki günlerde, “Hizmet Araç Kiralama İhalesi” hazırlayanların başı ağrıyacak gibi görünüyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri “FG” plakalı araçları teslim almadan uyanmışlar ve değiştirmişler.

Beşevlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere birçok valilik, adliye ve kamu kurumlarında onlarca “FG” plakalı araç yıllarca kullanılmış, trafiğe çıkmış.

 

 

1

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem