18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İyi insan olmak

08 Mayıs 2017 tarihli yazısı

4 Mayıs Perşembe günü Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun daveti üzerine 2017 yılında Yükseköğretime Geçiş Sınavında Türkiye’de ilk 1000’e giren öğrenciler için düzenlenen programa katıldım.

Pırıl pırıl 40 genç ilk binin içine girmeyi başardılar ve bu başarıları ile göğsümüzü kabarttılar. Öncelikle onları yürekten kutluyorum. Bizi ve ailelerini zaman zaman ödüllerini alırken söyledikleri ile duygulandırdıkları gibi geleceğe dair de umutlandırdılar. 

Valimiz ile ilgili sayısız yazı yazmışımdır. 1996'dan bu yana Kocaeli'de görev yapan tüm valilerimizi ve İl Milli Eğitim Müdürlerimizi de tanıma fırsatım oldu. Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik arasındaki senkronizasyonu hiçbir dönem görmedim desem yalan olmaz. Göreve geldikleri günden itibaren adeta şehrin eğitimini masaya yatırıp röntgenini çektiler. Sorun tespit edildikten sonra da kaymakamlar, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul idarecileri ve öğretmenler ile bir araya geldiler, teşhis ve tedavi başlatıldı. 

Mesela Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinde projeler geliştirildi. Eğitimcilerin tümü liderlik ve kişisel gelişim üzerine kurslara tabi tutuldular. 3 yıl önce yerlerde sürünen Kocaeli eğitimde meyvelerini şimdi almaya başladık. 

Bitti mi, hayır tabiki. Okul öncesi eğitimin % 100'e ulaşması ile Kocaeli'nin çocukları da ilk bin içinde sayılarını arttırarak gururumuz olmaya devam edecekler. 

Nasıl okuma yazma bilmeyen anne ve babanın evladı olan Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel ödülü alabiliyorsa, bizim de kentimizden böylesi değerlerimiz çıkacak. 

Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun eğitimdeki kaliteyi arttırmak için ortaya koyduğu modeli önümüzdeki yıllarda daha iyi anlayacağız. Evet konu eğitim olunca, konu memleket meselesi olunca Valimiz çok disiplinli oluyor. 

Yeri geliyor kızıyor. 

Yeri geliyor en ufak yapılan güzelliği de takdir etmeyi biliyor. 

Onun içindir ki, Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik'e süpriz yaparak törende takdirname ile ödüllendirdi. O takdirname anasının ak sütü gibi helaldir. Aslında sahne de sadece Müdür beye takdirname verilmedi. Çok iyi bir takım oyunu içinde olan İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul idarecileri ve öğretmenlerimize takdirname verilmiş oldu. 

Eğitimde başarı aşağıda yazacağım değerler ile buluştuğunda esasında ete kemiğe bürünmüş olacak. 

Teşekkür etmek ve özür dilemek.

Bu iki kelime yaşamımızın kalitesini artırmak noktasında anahtardır. Teşekkür etmek kolaydır. Ama özür dilemek zor gelir. Halbuki özür dilemek erdemliliğin bir göstergesidir. 

Vali beyin dediği gibi sınavlarda % 100 başarı elde edebilirsiniz. En iyi okulları da kazanabilirsiniz. Ancak iyi insan olmak. Sevilen insan olmak hepsinin üstünde ana gayemiz olmalıdır. Bu değerler ile çocuklarımızı yetiştirmenin önemini bilen Valimiz, onun için eğitime en üst düzeyde önem vermektedir. Tabiki öğretmenlerimiz yavrularımızı yetiştiriyor. Hele öyle öğretmenlerimiz var ki, daha mezun olalı bir iki yıl olmuş ama kusura bakmasınlar 40 yıllık eğitimcilere taş çıkarmaktadırlar. Bunu da yaparken sevgi ile aşk ile yapmaktadırlar. 

Ben bu yolda emek sarf eden tüm öğretmenlerimizi kutluyorum. 

Vali beyinde bana göre en büyük serveti gelecekte başarılı olan gençler olacaktır. Hizmet ettiğiniz, aşk duyduğunuz işinizin meyveleri belki sizi hiç tanımayabilir. Karşılığını da alamayabilirsiniz. Bazı şeyler karşılıksız yapılır. İşte, aşkta bu bazı şeylerin en başında gelir. 

İyiki varsın'ız.'

 

çetin g. yazı foto

 

Tahayyül 

 

Evet 365 lügat kitabımızdan bugün sizin için seçtiğim kelime, ' tahayyül.'

Öncelikle sizlerle anlamını paylaşmak isterim.

 "Gözünün önüne getirme. Hayalde canlandırma. İmgeleme. Zihinde tasarlanan şey manasına gelen hayal kelimesinden türetilmiş olup dilimize Arapçadan geçmiştir."

 

Onu biran evvel kollarımın arasında tutmak... Yahut sadece yüzüne bakmak, uzun uzun ellerini okşamak ve artık beraber olduğumuzu bilerek karşı karşıya oturmak... Bu artık hakikattir, halbuki ben şimdiye kadar bunu tahayyül etmekten bile çekiniyordum.

Sebahattin Ali 

İçimizdeki Şeytan

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem