18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

1 Mayıs mı?

01 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Sizlere şimdi google arama motorunda yazdığı gibi,  1 Mayıs’ın 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde ağır işlerde çalışan taş ve inşaat işçilerinin günlük 8 saat çalışmak istemesi ile birlikte başladığından bahsederek, klasik bir yazıyı yazarak canınızı sıkmayacağım.

1 Mayıs, İşçi Bayramı olarak tüm dünyada kutlanan özel günlerden birisidir. İşçiler kendilerine yapılan haksızlıklara karşı birlikte olarak seslerini duyurur olanları anlatırlar.

İlk olarak bayram 1923 yılında kutlanmaya başlamıştır. 2008 yılından itibaren ismi değiştirilerek “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.

Buraya kadar süslü sözlerle 1 Mayıs yazılabilir.

Şimdi sizlere kendisini işçinin yegane temsilcisi zanneden işçilerini bir çırpıda satan bazı sendikalardan da bahsetmeyeceğim.

Yine kendisini emekçi dostu gösteren su solcuları emekten bahsederken, konu yöneticisi oldukları kurumlarda emekçi kardeşlerimize nasıl davrandıklarından bahsetmeyeceğim.

Hele bu kentte öyle gazeteciler var ki, “Hak verilmez alınır, direne direne kazanacağız” diye yazılarına konu ederler.

Ama taşeron muhabirlikten tutun da, yazmadıklarından para kazanmaya kadar da her türlü pisliğin içinde yer alırlar.

Bugüne kadar görevim gereği hep ılımlı olmaya, bizlere laf atanlara düştüklerinde yine destek olmaya çalıştım.

Ancak artık bu tiplere karşı susmayacağım.

Adamlar üç kağıtçılıkta sınır tanımıyorlar.

Para ile haber yaparlar.

Her türlü aleme giderler.

Yok öyle yağma.

Çift bordolu maaşlar, göstermelik ilan alacağım diye evden gösterilen sigortalılar, gazeteci olmadığı halde basın kartı sahiplendirmelerini dile getireceğim.

Hele bir ilçede, bir üç kağıtçı var ki, tam yavuz hırsız ev sahibini bastırır nitelikte. Hani adam diyeceğim, adam değil. Hangi vasfı söyleseniz o vasfa uymaz.

1 Mayıs Emek Bayramı ile ilgili sakın süslü lafları bugün köşelerinizde veya sosyal medya aracılığı ile yazmayın.

Ben de biliyorum sizin gibi ortalıkta işçiyiz haklıyız, kazanacağız demeyi. Ama biz sözlerimizle değil, icraatlarımızla konuşuruz. Kurum değiştirince siyasal, sendikal görüşlerimiz de asla değişmez.

Neysek oyuz.

Meslekler arasında en komik ücretleri alan meslektaşlarımın 1 Mayıs İşçi Bayramlarını kutluyorum.

Bugün sizler yine sahalarda olacaksız. Bayramlar bizlere esasında daha fazla çalışma demektir.

Tabi gazetelerimiz ve televizyonlarımızın da ekonomik durumları ortada. Kesinlikle acil eylem planı yapılarak yerel basına daha fazla destek verilecek projeler üretilmeli.

Yoksa yakında yayın kuruluşlarımızın sayıları bir bir azalacak.

O zamanda İletişim Fakültesi mezunu kardeşlerimiz ne iş yapacak merak ediyorum.

Böylesi bir ortamda tekrar 1 Mayıs İşçi Bayramımız kutlu olsun.

 

-----  

 

 

 

Yarhisar’ı hala gezmediniz mi?

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin üyesi çok sevdiğim İlhan Akbulut, on parmağında on marifetli kişi tabirine tam oturuyor. Naif kişiliği ile Gölcük ilçesinde çok sevilen bir abimizdir. Yazarlık ve programcılığının yanı sıra uzun yıllar görev yaptığı Yarhisar Müze Gemisinin de müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Geçtiğimiz hafta sonu hem İlhan Akbulut abimizi ziyaret etmek hem de Yarhisar Müze Gemisini gezmek için sevgili patronumuz Hayrullah Demiray ve Nebiye Azak abla ile yola koyulduk.

Her zamanki nazik ve güler yüzlü bir şekilde bizleri karşılayan İlhan abimiz,

Türkiye’nin karaya yerleştirilmiş ikinci Su Üstü Savaş Gemi Müzesi, Gölcük’ün de ilk ve tek müzesi olan Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi ile ilgili bilgiler verdikten sonra birazda torpil yaparak müzenin her bölümünü bizlere gezdirdi.

Gemicilikle ilgili çok ilginç bilgiler öğrendik.

27 Ekim 2006 tarihinde açılışı yapılarak, bu güne kadar 197 bin 380 kişiye ev sahipliği yapan Yarhisar müze gemisinin anı defterini de imzalamayı ihmal etmedim.

İlhan Akbulut abimiz ile bir kez daha başarılı anlatım ve çalışmalarından dolayı gurur duydum.

Sizleri de Gölcük sahilinde karaya çıkarılmış Yarhisar Müze Gemisini ziyaret etmeye davet ediyorum.

 

MÜZE GEMİ

------ 

Ayhan’dan kopamıyoruz

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevinden Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine atanan Mustafa Ayhan ile Kocaeli Kent Konseyi Yönetim Kurulunda da birlikte görev yaptığımızı sizlere daha önce bahsetmiştim.

Mardin’e gitti diye bağımızı koparmadık. Kocaeli Kent Konseyi Başkanımız Adnan Uyar ve Genel Sekreterimiz Gültekin Görüm’ün öncülüğünde gerçekten çok güzel bir ekip çalışması içersindeyiz.

Düşünün ki, yönetim kurulunda görev yapan Mustafa Ayhan’ı Mardin’de ziyaret ettik. İşte o da her fırsatta Kocaeli’ne geldiğinde bizleri ziyaret ediyor.

Mardin ile kardeşlik köprümüz yeni projelerle perçinlenecek. Tabi bir gerçek var ki, Mustafa Ayhan, Mardin için büyük bir şans.

Önemli bir devlet adamı.

Gittiği her yerde mutlaka iz bırakan Mustafa Ayhan abimize biz de elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.

……………

 

 

 

Eyvallah

 

Lügat 365 isimli kitabımızdan bu hafta seçtiğimiz kelime, Eyvallah.

İşte sizleri Eyvallah ile baş başa bırakıyorum.

 

Teşekkür etmek ve razı gelmek anlamlarında kullanılan bir seslenme sözü. Dilimize Arapçadan geçen kelimenin birebir tercümesi yemin olsun ki evet şeklindedir.

 

Geniş bir çukur. Derin mi derin. Toprağın içinde bir oyuk. Yerim orası. Gömsem kendimi. Bitse her şey. Sonuna gelsek filmin. Kopsa film! Fark etmez bizim için. Yeter ki derine, çok derine gömsünler bizi. On dakika uğraşsak nefes almak için sonra da yorulup “ Eyvallah!” desek ölüme. Bitse her şey.

Hakan Günday

 Kinyas ve Kayra 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem