17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yargıtay Başsavcısından Sefa Sirmen’e kötü haber

Galip Ataman

28 Nisan 2017 tarihli yazısı

Referandum, sonuçlar, CHP’nin “net ve sert” muhalefet açıklamaları, uyum yasaları, hükümet değişikliği derken günlerdir dosyamda bekleyen Sefa Sirmen ile ilgili haberi yazmaya fırsatım olmadı.

Bugün, bir dönem siyasette ve sporda kazandığı başarılar ile adından söz ettiren, son günlerde talihsizliklerden kurtulamayan Sirmen ile ilgili son kötü haberi paylaşmak istiyorum.

Sefa Başkan, CHP Gölcük gençlik kollarında başlayan 46 yıllık politik yaşamında değişik görevlerde bulundu.

1989-2002 yılları arasında İzmit ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

2002 yılında milletvekili seçildi, 2008’de il başkanlığı koltuğuna oturdu.

Yuvacık Barajı ve İzgaz projeleri ile ünlendi, Kocaelispor’u şampiyon yaparak efsane oldu.

Osman Pepe, Meral Akşener, İbrahim Artvinli, Hayrettin Uzun, Necati Çelik, İsmail Kalkandelen gibi bakanlık ve milletvekilliği yapan siyasetçiler karşısında seçim kazandı.

Son yıllarda peş peşe gelen şanssızlıklar sonrası “sihir” bozuldu, siyaset ve iş yaşamında kaybetmeye başladı.

Sirmen ilk yenilgiyi, 28 Mart 2004’te CHP adayı olarak katıldığıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde tattı.

CHP adayı Sefa Sirmen yüzde 28.42 oy alırken AK Parti adayı Kadir Topbaş yüzde 45.68 oy ile başkan seçilmişti.

Sirmen ikinci yenilgisini, 29 Mart 2009’da CHP adayı olarak girdiği Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aldı.

AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu yüzde 47.20 oy ile başkan seçilirken Sirmen yüzde 31.30 oyda kalmıştı.

30 Mart 2014 yerel seçimlere gelindiğinde, Sirmen ile 2004’te İstanbul ve 2009’da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden CHP hedef küçülttü.

1989-2002 yıllarında aralıksız 13 yıl İzmit’te seçim kazanan Sirmen’i ikna ederek İzmit Belediye Başkanlığına aday gösterdi.

Ama İzmit’te hiç seçim kaybetmeyen CHP ve Sirmen üçüncü kez sandıktan çıkamadı.

CHP bayrağını Belsa’ya dikeceklerine inanan Sirmen yüzde 41.95 oy alarak hayal kırıklığı yaşadı.

Sandıklar açıldığında CHP’lilerin “kolay lokma” dediği AK Parti adayı Dr. Nevzat Doğan 45.48 oy alarak İzmit Belediye Başkanı seçilirken koltuğa ikinci kez oturdu.

Sirmen ise üst üste üçüncü seçimini kaybederek “siyasi mevta” olarak köşesine çekilmek zorunda kaldı.

 

BAŞSAVCI RET ETTİ

Gelelim asıl konumuz Sirmen ile ilgili habere.

Belsa binası yapılırken yakılan ve yıkılan tekel binası, Yuvacık Barajı ve İSU alımlarında görevi kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, kamuyu zarara uğratmak iddiaları ile açılan davalardan “zaman aşımı” ile kurtulan Sefa Sirmen İzgaz davasında kurtulamadı.

Sirmen, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı yıllarda Gaz A.Ş. (İzgaz) şebekesinin yapımında görevini kötüye kullanmaktan 6 yıl 3 ay hapis cezasına

mahkum oldu.

Yerel mahkeme kararının Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleşmesinin ardından Sirmen, cezasını çekmek üzere 24 Haziran 2016 tarihinde Kocaeli T Tipi Cezaevine girdi.

Sirmen cezaevinde iken rahatsızlığı nedeni ile KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gördü, genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dahil çok sayıda CHP’li ziyaret etti.

7.5 ay cezaevinde kalan Sirmen, “Denetimli Serbestlik Yasası”ndan yararlanarak 7 Şubat’ta tahliye oldu.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından karşılanan Sirmen ilçe binası önünde yaptığı teşekkür konuşmasında, Bugün yeniden doğdum. Bana bu güzelliği yaşattığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.Sizlerden ayrı kaldım, cezaevi hayatını yaşattılar bize. İzmit, Kocaeli bugün bizim yarattığımız projelerle hayat buluyor. Yuvacık Barajı 36 yıl devletin temel atıp bıraktığı projeydi. Biz 30 ayda tamamladık. Orada bizi cezaevine attıramadılar, doğalgaz projesinden cezalandırdılar. İZGAZ iftihar ettiğimiz ödül alan bir projeydi. Kamu zararı var diye 7.5 aydır cezaevindeyim” demişti.

Konuşmasını bitirirken, “Bana ceza veren hakim savcılar içerdeler, adalet yerini bulacak” diyerek yargı sürecini devam ettireceği, yüksek mahkemelere başvuracağı mesajı vermişti.

İzgaz projesinde kamuyu zararı uğrattığı gerekçesi ile 6 yıl 3 ay mahkumiyetin 7.5 ayını cezaevinde geçirdikten sonra serbest kalan Sirmen söylediğini yaptı.

İlk işi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Tashih-i Karar” için başvuruda bulundu.

Yargıtay Başsavcılığı, Sirmen’in “Tashih-i Karar” başvurusunu “ret” ederek sonuçlandırdı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararının bugünlerde Sirmen ve avukatlarına ulaşması bekleniyor.

Kararın tebliğ edilmesinin ardından Sirmen “pes” etmeyecek, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacaktır.

Anayasa Mahkemesi’nin nasıl bir karar vereceğini bekleyip, göreceğiz.

Oradan da olumsuz bir karar çıkar ise Sirmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaktır.

 

OY KULLANDI, ADAYLIK YASAK

Belediye Başkanlığı ve milletvekilliği dahil siyasetin her kademesinde görev
yapan, başarılı projelere imza atan Sefa Sirmen, cezaevinden çıkıp özgürlüğüne kavuştuğu günlerde gazetelere teşekkür ziyaretleri yapmıştı.

O günlerde gazeteler aracılığı ile kamuoyuna “Siyaseten cezaevine girdim, siyasete devam edeceğim” mesajı vermişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Muharrem İnce’nin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Anayasa değişikliği referandumu öncesi düzenlediği toplantılara katılmıştı.

16 Nisan’da sandığa giderek, büyük olasılıkla “hayır” oyu kullanmıştı.

Referandum toplantılarına katılsa da, 16 Nisan’da oy kullansa da gazeteler aracılığı ile “Siyasete devam edeceğim” mesajı verse de yasalar siyasete devam etmesine izin vermiyor.

 

sirmennn

 

 

BİLİM VE SANAT MERKEZİ

VE ŞAMPİYON ÖĞRENCİLER

 bilim merkezi

Son yıllarda “Bilişim Vadisi” ile yatıyoruz, Gebze Teknik Üniversitesi“Ar-Ge ve İnovasyon” projeleri ile kalkıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Nisan 2015 tarihinde açılışı yapılan Büyükşehir Belediyesi “Bilim Merkezi” ile övünüyoruz.

Gebze Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) üstün zekalı öğrencilerinin LYS’deki başarıları ile gurur duyuyoruz.

Ama burnumuzun dibindeki üstün zekalı ve özel yetenekli öğrencilerin devam ettiği “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”nden habersiziz.

23 Nisan Çocuk ve Bilim Festivali kapsamında “Türkiye Beyin Olimpiyatı ve Zeka Yarışması” düzenlemeseydi, İzmit Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Efe Özbal, Alkım Altıntaş ve Sertan Hakkı İmamoğlu’dan oluşan ekibin Türkiye şampiyonu olduğunun farkında olmayacaktık.

Dehaları yetiştiren okul müdürü Mustafa Özgül, Matematik öğretmeni Duygu

Alyeşil Kabakçı ve Felsefe öğretmeni Engin Güneş’i tanımayacaktık.

Yarışmaya ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Bilim ve Sanat Merkezi müdür, öğretmen ve öğrencileri ile katkı veren herkesi kutluyorum.

“Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması” dahil ulusal ve uluslararası tüm yarışmalarda öğrencilerin başarısında, İzmit Bilim ve Sanat Merkezi kadar devam ettikleri okullardaki öğretmenlerin katkısını göz ardı etmeyelim.

Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nin atölyelerindeki görevliler ile bu olanağı sağlayan Başkan Karaosmanoğlu ile genel sekreter Doç.Dr. Tahir Büyükakın’ı da unutmayalım.

 

BİLİM VE SANAT MERKEZİ

bilsem

İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’nin2008 yılında Kuruçeşme’de Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinin boşalttığı binada açıldığını, geçen sene yeni binasına taşındığını biliyordum.

Ama ilk ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarına, kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarına olanak sağlayarak dehalar yetiştirdiğini bilmiyordum.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim bütçesinden sağlanan 5 milyon lira ile mevcut binayı yaptırmamış olsaydı dehalara ev sahipliği yapma konusunda bir arpa boyu mesafe alınmayacaktı.

Arsaları üzerine “Bilim ve Sanat Merkezi” yapımına karşı çıkan Elginkan Vakfı yöneticileri, bugün şampiyonların yetiştiğini gördüklerinde umarım pişman olmuşlardır.

Geliniz, 86 Bilim ve Sanat Merkezinden 332 çocuğun katıldığı “Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması” birinciliğini kazanan, dehalar yetiştiren “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ni tanıyalım.

Katıldığı tüm yarışmalarda adından en çok söz ettiren, her şampiyonada birinciliğe abone olan, 470 öğrencisi bulunan “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi” özveri ile çalışan 22 rehber ve danışmandan oluşan kadroya sahip.

Kocaeli’nin 12 ilçesindeki okullarda öğrenim gören, ders dışı saatlerde “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ne devam eden öğrenciler, ulusal ve uluslararası yarışmalara; 3 resim ve 4 müzik sınıfı, 4 fen laboratuvarı, 8 atölye ve işlikte hazırlanıyor.

Katıldıkları yarışmalarda başarılara imza atan birinciliklere abone olan “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi” son dönemlerde zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasiteleri yüksek öğrencilerin ilgi odağı ve adresi oldu.

Üstün yeteneğe sahip oldukları gözlemlenen, sınıf, şube ve rehber öğretmenler kurulunca aday gösterilenüstün yeteneğe sahip öğrencilerin devam edebildiği “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ne geçen sene14 bin 650 başvuru olmuş.

Pazartesi günleri tatil, Cumartesi ve Pazar günleri dahil haftanın 6 günü açık olan “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ne başvuru sayının bu yıl 20 bini bulacağı bekleniyor.

“İzmit Bilim ve Sanat Merkezi” öğrencilerinin başarılarını görmek isteyenler merkezin sitesine girerler ise her şeyi öğrenebilirler.

 

VALİ VE BAŞKANA ÇAĞRI

DEHALAR

Buradan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na çağrıda bulunmak istiyorum.

“İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ne, okullardaki derslerinin dışında 12 ilçeden gelen 477 öğrenci ve velilerinin zamanla yarıştıklarını, çoğunun zorlandığını biliyorum.

Ekonomik durumu iyi olan ailelere sözüm yok. Ama ilçelerden çoğu zaman aileleri ile gelmek zorunda kalan üstün yetenekli çocuklarımızın okullarına ve “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”ne giderken ödedikleri yol parasını hesapladığımızda önemli bir rakam ediyor.

Toplu taşıma araçlarına ücret ödemeyen sperm sayısı eksik yolcular gibi bu üstün zekalı çocuklardan da ücret alınmasa ne olur?

Cumartesi ve Pazar gün boyu, diğer günler saat 19.00’da kadar Bilim ve Sanat Merkezinde kalan çocuklara kumanya verilemez mi?

Benim tanıdığım Vali Güzeloğlu ve Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin adını şampiyonluklar ile duyuran zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasiteleri yüksek öğrencilerin üstün yetenekli çocukların sorunlarını gidermek,  ihtiyaçlarını karşılamak konusunda üzerlerine düşeni fazlası ile yaparlar.

Hiçbir şey yapmasalar, “İzmit Bilim ve Sanat Merkezi”nin yarışmalara katılmalarını sağlayacak, öğrencilerin ihtiyaçlarını giderecek “sponsor” bulmaları bile yeterli olacaktır.

 

BÜYÜKŞEHİR BİLİM MERKEZİ

BÜYÜKŞEHİR TOPLANTI

 

İzmit Bilim ve Sanat Merkezini anlatırken Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nden bahsetmemek olmaz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen “Uluslarası Çocuk ve Bilim Festivali”nden söz etmemek haksızlık olur.

Genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile düzenledikleri festival öncesi düzenledikleri basın toplantısında Kocaeli’den dünyaya kardeşlik ve barış mesajının yanı sıra “Türkiye’nin dehaları 23 Nisan Festivalinde çıkacak” mesajı vermişlerdi.

Kocaeli’deki çocukların yanı sıra 41 ülkeden gelen bin çocuğu Uluslararası Fuar Merkezinin 30 eğlence, 22 bilim ve 6 kağıt atölyesinde ağırlarken “Bilim ve Çocuk” temasını işleyerek unutamayacakları bir 23 Nisan yaşatmışlardı.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem