20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık’ın koltuğu sağlam

Galip Ataman

26 Nisan 2017 tarihli yazısı

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile ilgili Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından siyasette öneli kararlar alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın önceliği; sonuçların Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından hemen uygulamaya girecek maddelerin gereğini yapmak, uyum yasalarının çıkarmak, hükümette ve AK Parti teşkilatında küçük de olsa değişikliğe gitmek.

Açıklanan resmi olmayan yüzde 51.41 evet, yüzde 48.59 hayır oyuna itiraz eden CHP’nin önceliği ise referandumu tekrarlatmak, TBMM’de “Net ve Sert” muhalefet yapmak.

İlk örneğini genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı nedeni ile özel gündemle toplanan TBMM’de yaptığı sert konuşma ile gösterdi.

Referandum sonuçlarını kabullenemeyen CHP+HDP+SP+ MHP (genel merkeze karşı olan)’liler başta olmak üzere 16 Nisan’da hayır oyu kullananların oluşturduğu “Hayır Koalisyonu” ile 3 Kasım 2019 yılına hazırlanmak.

Anayasa değişikliğinin görüşüldüğü TBMM’de yaşananları arayacağımız zor bir 2.5 yıl olacak.

Tüm olacakları ve yaşanacakları şimdilik bir kenara koyup önümüzdeki günlerde Kocaeli’yi de yakından ilgilendiren olası hükümet değişikliğine göz atalım.

 

BAKAN IŞIK İLE DEVAM

Başbakan Binali Yıldırım’ın Mayıs ayı başlarında 5 başbakan yardımcısı ve 21 bakandan oluşan 26 kişilik bakanlar kurulunda değişiklik yapması kesin gibi.

Ankara kulislerinde 5-6 bakanın kabine dışı kalacağı, bir o kadarının da yerinin değişeceği konuşuluyor.

Hükümet değişikliğine bizi ilgilendiren Milli Savunma Bakanlığı ile Gebze’deki Bilişim Vadisi ile bağlantılı olan ve sanayinin lokomotifi Kocaeli’yi doğrudan ilgilendiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan başlayalım.

Hemen söyleyeyim, 26 kişilik bakanlar kurulunda yeri sağlam bakanların başında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık geliyor.

AK Parti il başkanlığı yapan, 4 dönem milletvekili seçilen, 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümetlerde görev alan Fikri Işık 24 Mayıs 2016 tarihinden buyana Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturuyor.

FETÖ Silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sürecinde ve sonrasında aldığı kararlar ve uygulamalar kamuoyunun beğenisini aldı.

Bakanlığının zor bir sınavdan geçtiği dönemde yurt içinde ve yurt dışında yapılan toplantılarda mevkidaşları ile olan ilişkiler, yaptığı açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım tarafından hep takdir edildi.

Sayın Işık’ın kabinede yerini koruyacak olmasının en önemli nedenlerinden biri de, siyaset adamlığının yanı sıra devlet adamlığındaki performansı.

Kaldı ki sayın Bakan Işık ile kabine değişikliğinin konuşulduğu Eylül-2016 sonlarında Milli Savunma Bakanlığı makamında sohbet ederken, Hocam, bakanlar arasında değişiklik Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın takdiridir. Bakanlık bohçamız her zaman hazır. Uygun görüldüğünde bayrağı bir başka arkadaşa devrederiz” diye cevaplamıştı.

Sizin anlayacağınız, siyasetin her kademesinde üstlendiği görevleri başarı ile tamamlayan Sayın Işık koltuk heveslisi olmadığı gibi verilecek her görevi severek yapmaya hazır.

Ama Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın görevinde değişiklik yapmak gibi bir kararları ve düşünceleri yok.

 

OLASI DEĞİŞİKLİKLER

 

bakanlar_kurulu_toplandi1172016882

 

Gelelim Mayıs ayı başlarında kabinede yapılması düşünülen bakan değişikliğine.

Kulislerde adı öne çıkan ilk isim Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak.

İnsan hakları ve vakıflardan sorumlu olan Kahraman Maraş Milletvekili Kaynak’ın genel merkezde görevlendirileceği belirtiliyor.

Dinlendirilmesi beklenen isimler arasında Dışişleri Bakanı olan Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu adı geçiyor. Çavuşoğlu’nun yerine TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı ve Malatya Milletvekili Talha Özhan’ın adı geçiyor.

Gençlik ve Spor Bakanı, Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın da kabine dışında kalacağına kesin gözle bakılıyor.

Kılıç’tan boşalacak koltuğa, TBMM AK Parti Grup Başkan Vekili ve   Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın oturması bekleniyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında beklenen performansı gösteremeyen Düzce Milletvekili Faruk Özlü de kabine dışı kalacaklar arasında.

Özlü’den boşalacak koltuğa, 16 Nisan referandum öncesi Hollanda’da konuşturulmayan, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine sokulmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın oturacağı konuşuluyor.

Fatma Betül Sayan Kaya’dan boşalacak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan adı geçiyor.

16 Nisan referandumda, memleketi Denizli’de yüzde 55.42 hayır oyuna karşılık yüzde 44.57 evet çıkan, ekonomide başarısız olduğu gözlenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruması altında olduğundan dokunulamıyor.

Zeybekçi’nin hükümette kalacağı, görevden alınacağı konuşulan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’nin koltuğuna oturması bekleniyor.

Zeybekçi’den boşalacak Ekonomi Bakanlığı’na getirilecek ismin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile uyum içinde çalışabilecek bir isim olacağı belirtiliyor.

 

BAKAN IŞIK (2)

 

fatma betül sayan kaya

 

bakan nihat zeybekçi

 

Faruk Özlü

 

başbakan yardımcısı veysi kaynak

 

*******************

TEOG-2 SINAVI

BUGÜN VE YARIN

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG-1) sınavları 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılmış, sonuçları 7 Ocak’ta açıklanmıştı.

Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG-2 sınavları bugün ve yarın yapılacak.

Kazanacakları lise ve sonrası okuyacakları üniversitenin belirlenmesinde önemli bir etken olan TEOG-2 sınavına katılacak tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

Önceki yıllarda yakalanan eğitimde başarı çıtasını son yıllarda aldıkları önlemler ile daha yukarılara taşıyan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü TEOG’da ilk 10’a yerleşmemizi sağladılar.

TEOG toplam puan sonuçları ile ilk 100 ve ilk 1000’e giren TEOG şampiyon öğrenci sayılarına baktığımızda fark olumlu bir şekilde karşımıza çıkıyor.

TEOG-2 sonuçları açıklandığında, öğrencilerin ve ortaokulların başarı puanları Kocaeli’nin eğitimde yakaladığı başarının tesadüf olmadığını göreceğiz.

Yaklaşık 26 bin ortaokul 8. Sınıf öğrencisinin bugün ve yarın gireceği TEOG-2 sınavı süresince sürücüler başta olmak üzere herkesi gürültü etmemeye çağırıyorum.

2016-2017 TEOG-2 Sınavına katılan tüm öğrencilere bir kez daha başarılar diliyorum.

 

teog1

 

teog2

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi