18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehitlerimizin çocuklarını çocuk bayramında unuttuk

Galip Ataman

24 Nisan 2017 tarihli yazısı

Milli egemenliğimizin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920’de açılışının 97. Yılını kutladık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada ilk ve tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, 41 ülke ve 81 ilden gelen çocuklar ile coştuk.

Düzenlenen etkinliklerde, törenlerde, okullardan seçilen öğrencileri kabullerde barış, birlik ve beraberlik mesajları verdik.

“Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir” diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisini açan, Samsun’dan başlattığı kurtuluş mücadelesini Cumhuriyet’i ilan ederek demokrasi ile taçlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve özlem ile andık.

Ama yabancı ülke çocuklarına ev sahipliğinde gösterdiğimiz duyarlılığı şehitlerimizin çocuklarına gösteremedik.

41 ülkeden gelen yabancı çocukları en üst seviyede ağırlarken vatan, millet, devlet ve bayrak uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin çocuklarını unuttuk.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun şehirlerimizin emaneti çocuklarına ne denli sahip çıktığına yakından tanık olanlardanım. 

Zaman zaman eşi Ayşe hanımefendi ile şehit çocuklarını evlerinde, okullarında ziyaret ettiğini biliyorum.

Biliyorum da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde okullardan seçilen öğrenci temsilcileri artasında şehit ve gazi çocuklarının olmamasına anlam veremiyorum.

Umarım yanılıyorumdur. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun makamında kabul ettiği 12 ilçeden seçilen 216 öğrenci arasında şehit ve gazi çocuğu vardı.

Ya da milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’i ziyaret eden İzmit 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul öğrencileri ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na giden Ferdi Kocal İlkokul öğrencilerinden kaçı şehit çocuğu idi.

Son 30 yılda yüzlerce şehit verdik. Uzağa gitmeye gerek yok. Sayın vali Güzeloğlu’nun Kocaeli’de göreve başladığı 2014’ten buyana verdiğimiz şehitlerin çocuklarına, kardeşlerine, yeğenlerine bakalım.

Örneğin, Kartepe’de helikopter kazasında şehit düşen Binbaşı Deniz Akdeniz’in çocukları Sude ve Doruk.

Kayseri’de bombalı saldırıda şehit düşen Abdülsamet Özen’in kardeşi Semih,

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında İstanbul’da şehadet mertebesine erişen şehit polis memuru Serdar Gökbayrak’ın kardeşi Soner.

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Ankara’da şehadet mertebesine eren Ömercan Açıkgöz’ün kız kardeşi Esma.

Fırat kalkanı harekatında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Murat Tevlim’in kızı Defne Yağmur.

Şırnak Cizre’de şehit düşen özel harekat polis memuru bayram Özdere’nin yakınları.

Şehit polis memuru Ahmet Can’ın emaneti çocukları ve şehit Alper Al’ın yeğenleri.

Şırnak Cizre’de şehit düşen jandarma uzman çavuş Ümit İnan, Diyarbakır Hani’de şehit olan uzman Çavuş Polat Özbek’in yakınları.

Şehitlerimizin bizlere emaneti okul çağındaki çocukları, kardeşleri, yeğenlerini çoğaltmak mümkün.

Sahi, şehitlerimizin çocuklarının, kardeşlerinin, yeğenlerinin sayısını ve kaçının hangi okullarda okuduğunu bilen var mı?

Önümüzdeki yıllarda şehit çocuklarının ve yakınlarının hatırlanacağı umuyorum.

Şehitlerimizin emaneti çocuklarımızın kurduğu bir dünyada barışın, sevginin, kardeşliğin artarak dünyanın her köşesinde egemen olacağına inanıyorum.

 

VALİ2

 

ATATÜRK KOLTUĞUNU VERDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, dünyada çocukların kutladığı ilk ve tek bayram olması ile övünüyoruz.

Ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı, savaşta yetim ve öksüz kalmış çocukları mutlu etmek için onlara armağan edişinin değerini bir türlü kavrayamadık.

1933’de Atatürk ile başlayan, Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Valiler ve Başkanların koltuklarını temsilen birkaç saatliğine de olsa çocuklara bırakılmasının önemini anlayamadık.

2013 yılına geldiğimizde; çocukların makam koltuklarına oturma uygulaması öğrenciler arasında olumsuz bir rekabete dönüştüğü ve seçme işlemi hem öğrenci hem de öğretmenler için strese neden olduğu gerekçesi ile yasaklandı.

 

ATATÜRK

 

 

 EKMEK 1.25 TL OLUYOR

 

16 Nisan’da yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” referandumu sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ötelenen zamlara çevrildi.

Hatırlanacağı gibi yılbaşında sessiz sedasız suya TÜFE artış oranında yüzde 8.53 zam yapılmış ve 1 Ocak’ta uygulamaya konmuştu.

Özel halk otobüs sahiplerinin 6 ayda ikinci zam istekleri Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme bile alınmamıştı.

250 gram ekmeği 36 aydır 1.00 TL’den satan fırıncıların zam beklentisi ise “referandum sonrası” diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na takılmıştı.

Şubat 2016’da 250 Gram ekmeğin 1.00 TL yerine 1.25 TL’ye satılmasına Vali Güzeloğlu’nun zam kararını mahkemece iptal ettirdiğini bilen fırıncılar ısrar etmedi.

Un, akaryakıt, sigorta primi başta olmak üzere tüm maliyet girdilerindeki artışa rağmen Vali Güzeloğlu ile ikinci kez zam konusunda kaşı karşıya gelmek istemeyen fırıncılar beklemeyi tercih etti.

İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Yalova, Elazığ, Ordu, Giresun, Bartın, Tunceli gibi illerde 250 gram ekmek 1.25 TL’den satılırken Kocaeli’de 1.00 TL’den satılmasını sineye çektiler.

Yaklaşık 40 aydır ekmeğe zam alamadıkları için 250 Gram ekmeği 1.00 TL’den satmak zorunda kalan fırıncıların canına tak dediğini biliyorum.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Anayasa değişikliği referandumu yapıldı ve sandıklardan yüzde 51.41 “evet”, yüzde 48.59 “hayır” çıktı.

Merakla, heyecanla beklenen an geldiğine göre bugünlerde yaklaşık 6 ay önce alınan ve referandum nedeni ile ötelenen “ekmek zammı” uygulanabilir.

 

BU HAFTA UYGULANIR
Önceki gün Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ile konuştum.

Sarı da Kaya da fırıncıların mağdur olduğunu, Vali Güzeloğlu ile tekrar karşı karşıya gelmemek için 2016 yılı sonlarında aldıkları zam kararını uygulamadıklarını söyledi.

Her iki başkan da bugünlerde Vali Güzeloğlu’nun kapısını çalacaklar, ekmek zammı konusunu görüşecekler, bilgi verecekler.

Referandum sonuçlandığına göre Sayın valinin 250 gram ekmeğin 1.00 TL yerine 1.25 TL’den satılmasını olumlu karşılayacağını, 2015 yılında olduğu gibi 25 kuruşluk ekmek zammına itiraz etmeyeceğini düşünüyorum.

Öyle tahmin ediyorum ki ekmek zammı Çarşamba günü uygulanır, 250 gram ekmek 1.00 TL yerine 1.25 TL’den satılmaya başlar.

Zor koşullarda, çoğu zaman zarar ederek ekmek üretimini aksatmayan fırıncıların yüzü yaklaşık 40 ay sonra güler.

Kimse kusura bakmasın. Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulunun 15 Ekim 2015 tarihinde aldığı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 6 Kasım 2015 tarihinde onayladığı 250 gram ekmeğin 1.25 TL'ye satılması kararının uygulanmamasının en büyük sorumlusu Vali Güzeloğlu’nun itirazı sonrası oluşturulan komisyonun Kocaeli Ticaret Odası ile Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları üyeleridir.

Vali Yardımcısı Dursun Balaban başkanlığında oluşturulan komisyonda KOTO temsilcisi Semih Barış ve Esnaf Odaları Birlik temsilcisi Kadir Durmuş “Gıda Kodeksi Ekmek Yönetmeliğine” rağmen 275 gram ekmeğin 1.25 TL’den satılmasında ısrar etmeseydi bugünlere gelinmeyecekti.

KOTO’dan Semih Barış, Esnaf Birliğinden Kadir Durmuş Kocaeli Valiliği’nin 300 gram ekmeğin 1.25 TL’den satılması önerisini kabul etmiş olsalardı Vali Güzeloğlu ekmek zammını yargıya taşımayacak, mahkeme iptal kararı vermeyecekti.

KOTO ve Esnaf Birliği temsilcilerinin ısrarı fırıncılara pahalıya mal oldu.

Fırıncılar 250 gram ekmeği 2014 yılı fiyatı 1.00 TL’den satmak zorunda kaldı.

İstediklerini alamayan, istedikleri zammı yapamayan fırıncılar Vali Güzeloğlu ile karşı karşıya gelmekten kaçınıyor.

Mahkemenin verdiği kararı merak edenler Valiliğin yaptığı açıklamayı okumalarında yarar var, “Komisyonun itirazımı ret etmesi üzerine konu valiliğimizce mahkemeye taşınmış ve mahkemenin kararı ile valiliğimiz haklı bulunarak, 250 gram ekmeğin 1 TL'den satılmasına kesin olarak karar verilmiştir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54/4 maddesine göre, bundan böyle Kocaeli il sınırları içerisinde 250 gram ekmeğin 1 TL’ye satılacaktır.”

 

FIRINCILAR

 

ALİ SARI

 

kemal kaya

 

MİNİBÜSE ZAM HAZİRAN’DA

 

Özel halk otobüsleri de “zam” yapmak için fırıncılar gibi referandumu bekliyordu.

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Ocak ayında toplu taşıma ücretlerine yüzde 10 zam talebinde bulunmuştu.

Taleplerinin Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından gündeme alınmadığını gören Kurt, “Zam talebimiz referanduma kadar askıya alındı. Referanduma kadar zam konusunu gündeme getirmeyeceğiz. Şimdilik zam gündemimizde yok” demişti.

Referandum yapıldığına göre oda başkanı bugünlerde UKOME’nin kapısını çalıp, “Biz zam talebimizi referandum sonuna erteleyerek sözümüzde durduk. Sıra sizde” diyecektir.

UKOME ne der, özel halk otobüsleri sahiplerinin yüzde 10 zam talebini gündeme alarak toplu taşıma araçlarına zam yapar mı bilmiyorum.

Büyükşehir Belediyesi’nin konforlu, güvenli, seri otobüs almasına karşı çıkan, tramvaya harcanan paranın haram olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Kurt’un isteğini anında yerine getireceğini sanmıyorum.

Haziran ayından önce zam talebinin UKOME gündemine alacağına ihtimal vermiyorum.

Haziran ayında belki. Yeni tarife ise İzmit şehir içi tam bilet 2.50 TL, öğrenci bileti 1.60 TL, indirimli bilet 2.00 olur.

Otogar-Sekapark arasında Haziran ayında hizmete girmesi planlanan tramvayın çalışmaya başlaması ile minibüsçülerin eskisi gibi direneceğini, “kontak kapatırım” restinde bulunacağını düşünüyorum.

Toplu taşıma araçlarına en son 16 Ağustos 2016 tarihinde yapılmış, İzmit şehir içi tam bilet 2.10 TL’den 2.30 TL’ye, öğrenci bileti 1.35 TL’den 1.50 TL’ye, indirimli bilet 1”.65 TL’den 1.80 TL’ye çıkarılmıştı.

 

halk otobüsü

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem