17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

NCITY'de ne oluyorsa biri çıkıp anlatsın!

Hayrullah Demiray

11 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Kocaeli’de en tartışmalı yerlerden biride NCITY’dir. Deprem sonrasında yeniden yapılandırılan NCITY geçtiğimiz aylarda henüz nedeni açıklanmayan bir sebepten dolayı çıkan yangınla kullanılmaz hale geldi.

Kaynağı henüz belirlenemeyen yangın sonrasında ortaya çeşitli iddialar da çıktı. En önemli iddia ise AVM’nin ruhsatsız olduğu yönündeki söylemler oldu. Yaşanan büyük yangının ardından geçtiğimiz günlerde yeni bir yangınla sarsılan NCITY AVM  merak edilen tek konu Kocaeli’nin göbeğinde koskoca bir yer eğer ki iddialar doğruysa burada sıkıntı varsa ki bunlar hiçbir şekilde yalanlandığını duymadım e o zaman bu nasıl bir iştir ve nasıl bu şekilde bir yer hala yükselmeye devam ediyor?

İnsanın aklı almıyor. İnsanlar ufak bir kulübe yapsa müdahale anında yapılıyor. Dev bir yer yaparsanız kimse size bir şey demiyor.  Her neyse orasını bilemem benim bildiğim tek bir şey var işi neden kuralına göre yapmamakta ısrar ettikleri ve bu şekilde hala neden kimse bu konuda ağzını açıp ta bir şey söylemiyor ya da belediye bu konuda hala bir şeyler yapmıyor?

Bu sorumluluk kime ait ve nasıl bir çelişkidir. Hem mühür vuracaksınız hem de ona rağmen o inşaat devam edecek insanlar bu konuda yetkililerden bir açıklama bekliyor. Eğer ki bu konuda bir şey yapılmadığı takdirde sizler insanlara kentsel dönüşümden kaçak ya da kuralına uygun yapılmayan binaların yıkılması gerektiği konusunda nasıl ikna edeceksiniz.

Burada saçmalıklar zinciri devreye girer ve insanlar sorar ” bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye.”sormayı bir kenara bırakın daha kimse inanır mı insanlar bu ülkede eşitlik olduğuna her şeyin parası olandan yana olduğunu düşündüğü zaman insanların güveninin kaybolması bence her şeyden önemlidir.

Bu durumda neyin neden ve nasıl olduğunun bir açıklaması mutlaka olmalıdır işte bizler asla bu tür yerler yapılmasın insanlara iş sahaları açılmasın demiyoruz. Bunlar elbette ki olsun ama herkese başka kural uygulanmasın bizim karşı olduğumuz vatandaş başını sokacak bir yer yapana kadar onca zahmet prosedür varda aynı prosedür neden uygulanmıyor? Esasen karşı olduğumuz nokta burası yaksa özel bir şeyimiz asla yok, yoksa insanlara iş imkanı sağlayan ve insanlara iş vermek için her türlü zorluğu göze almış ticaret yapan ufak ya da büyük işletme hiç fark etmez bizler her zaman bu tür yerlerin çoğalmasından yanayız ama bin bir zorluklarla ufak bakkal açanın da, dev mağazalar kuranlarında eşitlik ilkesine göre muamele görmesinden yanayız.

İşte bunlar olmuyorsa ve bu konuda her halde hem NCITY Yetkilileri hem de İzmit Belediyesi Hatta Büyükşehir Belediyesi de bir açıklama yapar da Kamuoyu neyin nasıl ve neden olduğunu öğrenmiş olur.

Yoksa aksi takdirde Hükümetin almış olduğu ve kentsel dönüşümün konuşulduğu bu günlerde insanların kafasında daha farklı soru işaretleri oluşacaktır onun için bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Saygılarımla…        

 

                  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem