23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele, seçimde de hizmette de şampiyon

Galip Ataman

21 Nisan 2017 tarihli yazısı

Başkan Hüseyin Ayaz’ı, 17 Ağustos 1999 depremi öncesi Yeniköy belediye meclis üyesi iken tanıdım.

Son 13 yılı belediye başkanı olmak üzere 31 yıldır siyasetin içinde olan 47 yaşındaki Ayaz’ın çalışmalarını yaklaşık 20 yıldır takip ediyorum.

Girdiği, destek verdiği, çalıştığı tüm seçimlerdeki başarısını yazıyorum.

Başiskele’ninHuzurda, Doğada, Turizmde, Sağlıkta, Eğitimde, Yatırımda, Konumda7 Yıldızlı Kent” sloganıile adını Türkiye ve dünyaya duyuruş öyküsünü zaman zaman kaleme alıyorum.

 

Başkan Ayaz oy kullandı

 

Başkan Hüseyin Ayaz’ın son 10 yılda hayata geçirdiği projeler ile Başiskele’yi cazibe merkezi yaparken gösterdiği başarı performansını okurlar ile paylaşıyorum.

Başiskele; Sağlık, turizm, eğitim, kültür ve sosyal projelerde yarattığı farkındalıklar ile örnek gösterilen şirin bir ilçemiz.

Başiskele; Doğa dostu yerli ve yabancı iş adamlarının yatırım yapmak için sıraya girdiği bölgemizde model alınan cazibe merkezi.

Hastaneleri, otelleri, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, toplu konutları ile şanslı olanların yaşadığı marka şehir.

Her an halkın arasında olan, vatandaşın sorunları ile birebir ilgilenen, kapısını çalan herkesin hayır duasını alan Başkan Hüseyin Ayaz’ın başarısını takdir ediyorum.

Akıl, emek, alın teri harcayarak, risk alarak, cesaret ve azim göstererek hayata geçirdiği projeler ile her alanda “Başarı Öyküleri” yazmayı başaran Başkan Hüseyin Ayaz’ı ve 7/24 özveri ile çalışan ekibini kutluyorum. 

Yazımı bitirmek üzereyken başarılı, verdiği sözleri tutan, son 10 yılda hayata geçirdiği projeler ile Başiskele’yi örnek alınan, model gösterilen ilçe yapan Başkan Hüseyin Ayaz aradı.

 Cumartesi günü Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile toplam 4 milyon TL harcanan Bahçecik’te yaptırılan “Şehit Ersin Özkaradeniz Semt Konağı” dahil değişik parkların açılışına davet etti.

Gitmeyi, projelerini takdir ettiğim Başkan Ayaz’ın konuğu olmayı çok isterdim ama Kocaeli dışında olacağımı söyleyerek teşekkür ettim.

En kısa zamanda Başiskele’ye giderek Başkan Ayaz ile projelerini yerinde görmek istiyorum.

 

ŞEHİT ENGİN ÖZKARADENİZ SEMT KONAĞI (7)

 

BAŞİSKELE’DE SEÇİM KAZANMAK

Başiskele’nin 2004 yılından itişbaren Başkan Hüseyin Ayaz ile başlayan “seçim maratonu” grafiğine baktığımızda yatırımlarda yakaladığı şampiyonluğu seçimlerde de gösterdiğini görüyoruz.

Bakanların, milletvekillerinin, valilerin, başkanların, AK Parti, CHP, MHP, SP’li kanaat önderlerinin yaşadığı Başiskele’de seçim kazanmak zor.

Demografik yapısı, ekonomik ve sosyalyaşamları farklı, değişik kültürlere sahip insanların ikamet ettiği yaşam kalitesi yüksek seçmenlerin oy kullandığı Başiskele’de her seçim sonrası“seçim şampiyonu” olmak kolay değil.

Ama zoru seven, Başiskele halkının gönlünde taht kuran, Başkan Hüseyin Ayaz, hizmet alanında gösterdiği performansı siyasette de gösterdi.

Katıldığı üç belediye başkanlığı, destek verdiği dört milletvekili, üç halkoylaması ve bir Cumhurbaşkanı seçiminde aldığı oylar ile Kocaeli birinciliğini kanıtladı.

Başiskele Belediye Başkanı olarak Başiskele halkına, AK Parti kimliği ileCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği her sözü tuttu, hiç mahcup olmadı.

Geliniz projeleri, hizmete açtığı yatırımları ile tarih yazmaya devam eden Hüseyin Ayaz’ın başkanlığını yaptığı Başiskele’nin ilçe olmasının ardından yapılan seçim sonuçlarına göz atalım;

28 Mart 2004’te Yeniköy Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Ayaz, 22 Mart 2008’de ilçe olan Başiskele’nin ilk Belediye Başkanı seçildi.

Başiskele Belediye Başkanı olarak girdiği, desteklediği, katkı verdiği, çalıştığı ilki 29 Mart 2009, sonuncusu 16 Nisan 2017 olmak üzere iki belediye başkanlığı, üç milletvekili, iki halkoylaması, bir Cumhurbaşkanı olmak üzere toplam sekiz seçimde Kocaeli ve Türkiye ortalaması üzerinde oy alarak Kocaeli birincisi oldu.

29 Mart 2009 Başiskele Belediye Başkanlığı yüzde 51.76 oy, Kocaeli ortalaması yüzde 47.02.

12 Eylül 2010 Anayasa Değişiklik referandumu yüzde 74.96,Kocaeli ortalaması yüzde 60.90.

12 Haziran 2011 Milletvekili seçimi yüzde 63.53,Kocaeli ortalaması yüzde 52.67.

30 Mart 2014Başiskele Belediye Başkanlığı yüzde 54.79, Kocaeli ortalaması yüzde 50.60.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi yüzde 74.39, Kocaeli ortalaması yüzde 58.54.

7 Haziran2015 Milletvekili seçimi yüzde 58, 68,Kocaeli ortalaması yüzde 46.32.

1 Kasım 2015Milletvekili seçimi yüzde 67.70, Kocaeli ortalaması yüzde 56.50.

16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu yüzde 66.84, Kocaeli ortalaması yüzde 56.69.

 

 

***

 

TRAMVAYA BİNİŞ; 1.75 TL

Tüm belediye başkan adaylarının her seçim öncesi verdiği “tramvay” sözü, 25 yıldır Kocaeli’nin gündeminde.

Geç de olsa “tramvay sözünü” tutmak, yerine getirmek Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na nasip oldu.

Tramvay projesinde sona gelinmesine rağmen tartışmalar bitmediği gibi özel halk otobüs sahipleri başta olmak üzere muhalefetin eleştirileri de sona erecek gibi görünmüyor.

Başkan Karaosmanoğlu kimin ne söylediğine aldırış etmeden, eleştirilere kulaklarını tıkayarak önce 23 Mart’ta yerli ve milli tramvayın kaptan köşküne geçerek ilk test sürüşünü Otogar-Anıtpark arasında başarı ile gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde yanına genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı alan Başkan Karaosmanoğlu, Akçaray Tramvay’ı Otogar’dan Yeni Cuma Camii durağına kadar getirdi.

Enerji hattının tamamlanmasının ardından Başkan Karaaosmanoğlu’nun üçüncü test sürüşü İlk durak Otogar’dan son durak Sekapark’a kadar tamamlaması benim için sürpriz olmayacaktır.

Haziran ayında test sürüşlerini tamamlayan tramvay yolcu taşımaya başlarken Başkan Karaosmanoğluda İzmitlilerin 25 yıllık hayalini gerçekleştirmiş olacak.

Başkan Karaosmanoğlu başta olmak üzere katkı veren, destek olan herkesi kutluyorum.

Tramvay projesinin hayata geçirilmesinde, İzmitlilerin tramvay ile tanışmasında en büyük teşekkür, her türlü eleştiriyi hoş görü ile karşılayan genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın.

Tahir hoca tramvayın gecikmesi sonrası İzmitlilerden, güzergah çalışmalarında verdiği rahatsızlık nedeni ile esnaftan özür dileme erdemliliği göstererek takdiri fazlası ile hak etti.

 

tramvay 1

 

BİNİŞLER 1.75 OLACAK

16 Nisan referandum sonrası sonuçları konuştuğum Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na tramvay ücretini sordum.

Sayın Başkana, 11 Nisan’da hizmete giren İzmir Karşıyaka tramvayının haziran ayına kadar yolcuları ücretsiz taşıyacağını hatırlatarak İzmit Akçaray Tramvayından da ilk günlerde ücret alınıp alınmayacağını öğrenmek istedim.

İbrahim Başkan, konforlu, güvenli, seri tramvayın önümüzdeki günlerde yolcu taşıyacak olmasından mutlu idi.

Ücret konusunda çalışmaların yapıldığını, rakamın belli olmadığını söylerken, sanki lastikli toplu taşıma araçları fiyat tarifesinden daha düşük olacağı mesajı aldım.

Ücretsiz yolcu taşıması ile ilgili olarak, “Tramvayın yolcu taşımaya başladığı ilk günlerde bizde ücret almayacağız. Ama ne kadar süre olduğu konusunda arkadaşlarımızın yapacağı çalışma sonrası törende açıklayacağım” dedi.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüştüm. Ne mi dediler?

Tramvay biniş ücreti; 2.30 TL tam ve 1.80 TL indirimli ücretten düşük, 1.50 TL öğrenci ücretinden yüksek olacak.

Kesin değil ama 1.75 TL olacak gibi geliyor bana. Belli olmaz 2.00 TL de olabilir ama sanmıyorum.

 

tramvay 3

 

ALEMDAR’DA TRAFİK

TERSTEN AKACAK

 

Yol fakiri İzmit’te trafiğin rahat akması, ulaşımın kolay olması için Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve ekibi 7/24 çalışıyor.

Ttramvayda sona yaklaşıldığı bugünlerde bazı güzergahlarda değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Ankara Caddesinin tramvaydan dolayı araç trafiğine kapatılacak olması nedeni ile İzmit Doğu-Batı istikametinde alternatif arayışlar sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin sona yaklaştığı ilk çalışma; Yürüyüş Yolu’nun alt tarafındaki Cumhuriyet Caddesi’ndeki trafik Batı-Doğu istikametinde (İstanbul-Ankara yönünde) akmaya devam edecek.

Üst taraftaki Hürriyet Caddesinde yapılacak değişiklik ile trafik akışı değişecek, araçlar Doğu-Batı (Ankara-İstanbul yönü) istikametinde seyredecek.

Bir başka deyişle; Anıtpark’tan hareket eden, İstanbul yönüne seyreden araçlar Leyla Atakan kavşağında İstanbul yönünde devam edecek, Alemdar Caddesini geçecek, birinci geçidin oradan merkez bankası önündeki yolu devam ederek D-100’e çıkacak.

Yol boyu araç park yasağı devam edecek. Merkez Bankası önündeki yol gidiş-geliş olacak.

Yürüyüş yolundan demiryolu geçtiğini hatırlayanlar Hürriyet Caddesi’nde trafiğin Doğu-Batı istikametinde aktığını bilirler.

Hürriyet Caddesindeki değişikliğe eskiye dönüş de diyebiliriz.

Bir başka önemli değişikliğin, Alemdar Caddesinde yapılacağı konuşuluyor.

Hürriyet Caddesi’ndeki değişiklik ile birlikte uygulamaya konması planlanan çalışmaya göre Alemdar Caddesi, Kuzey-Güney (Ankara caddesinden-şehir merkezine) istikameti yerine trafik tersten akacak.

Bir başka deyişle; Alemdar Caddesini kullanacak araç sahipleri Araçlar Cumhuriyet Parkından Yürüyüş yoluna dönüş yapacak.

Bir diğer değişikliğin de Leyla Atakan Caddesinde yapılacağı konuşuluyor ama henüz Hürriyet ve Alemdar Caddelerindeki gibi prensipte karar verilmiş bir durum yok.

Rahat, konforlu, seri ve ucuz tramvayın hayatımıza girmesi ile birlikte araç sayısının çok fazla olmasına karşılık alternatif yol sıkıntısı çekilen İzmit’te güzergahlarda yapılacak değişikliklere alışacağız.

Uygulamaya konmadan başta özel halk otobüs sahipleri olmak üzere özel araç sürücüleri karşı çıkacak, tepki gösterecektir.

Zahmetsiz rahmet olmayacağı gibi bazı değişikliklere alışıncaya kadar katlanacağız.

Uzağa gitmeye gerek yok. Tramvay güzergah çalışmaları sırasında raylar döşenirken alt yapıda bazı değişiklikler olurken başta mağdur olan esnaf olmak üzere herkes haklı olarak şikayet etti, tepki gösterdi.

Ama yarın tramvay çalışmaya başladığında dün şikayet edenler, tepki koyanlar Başkan Karaosmanoğlu ve genel sekreteri Tahir hocaya teşekkür edecekler.

Tramvay çalışması sırasında mağdur olanlar zararlarını kazanacakları ile fazlası ile gidermiş olacaklar.

Buradan Büyükşehir Belediyesi yetkililerine, kent içi trafik akışında araçlar ile ilgili düzenleme yaparken yayaların kullanmasını bilmediği “Yürüyüş Yolu Yaya Geçişleri” ile ilgili çalışma yapmasını öneriyorum.

Yaya geçişleri düzenlenmez ise ne yaparsanız yapınız yeni düzenleme trafiği daha çok zora sokacaktır.

 

***

 

BAHÇEŞEHİR OKULLARINDA

AYDINLIĞA İLK ADIM ŞÖLENİ

Bizim öğrenciliğimizde ve öğretmenlik yaptığımız yıllarda ilkokul birinci sınıfta okuma-yazmayı söken öğrenciler için “okuma bayramı” adı altında etkinlik yapılırdı.

Geçtiğimiz günlerde torunlarımdan Bahçeşehir Okulları 1/A sınıf öğrencisi Mert Özkan, “Galip Dede, Cumartesi günü Aydınlığa İlk Adım Törenimiz var, bekliyorum” deyince önce şaşırdım, ardından okuma bayramından bahsettiğini anladım.

Çok istememe rağmen Mert’in en anlamlı gününe katılamadım.

Ama annesi Ayhur hanım ve Behçeşehir Koleji Genel Müdürü Mahmut Kalcı’nın gönderdiği fotoğraflardan “Aydınlığa İlk Adım Gösterisi”nin muhteşem olduğunu gördüm, katılamadığıma hayıflandım.

“Aydınlığa İlk Adım Gösterisi”ne katılan 1/A sınıf öğrencisi ve 101 arkadaşını tebrik ediyorum.

Öğrencilerine okuma yazma öğreterek “aydın” olmanın ilk adımını attıran, uzun öğrencilik yılını başarı ile tamamlamalarına önemli katkı sağlayan, geleceğin bilim insanlarını, sanatçılarını, sporcularını, siyaset ve bürokrasiye yön verecek, Türkiye’yi yönetecek liderlerini yetiştiren Mert’in öğretmeni Sebiha Demir başta olmak üzere tüm öğretmenlere ve Behçeşehir Koleji Genel Müdürü Mahmut Kalcı’ya teşekkür ediyorum.

 

fotoğraf 1

 

 

1

 

2

 

 

BAHÇEŞEHİR-1

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem