26 Nisan 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erdoğan “2019 vizesi”ni aldı

Galip Ataman

19 Nisan 2017 tarihli yazısı

Ocak ayında TBMM’de başlayan, şubat’ta meydanlarda devam eden “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” maratonu 16 Nisan pazar günü sona erdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi olmayan sonuçlarına göre sandıklardan yüzde 51.41 ‘evet’, yüzde 48.59 ‘hayır’ çıktı.

Bir başka deyişle; 24 milyon 763 bin 516 seçmen ‘evet’ 23 milyon 511 bin 155 seçmen “hayır” dedi. Fark yüzde 2.82 (bir milyon 252 bin 361 oy) oldu.

Kocaeli’de durum; ‘evet’ yüzde 56.69 (650 bin 336 oy), ‘hayır’ yüzde 43.31 (496 bin 925 oy), fark yüzde 13.38 (155 bin 411 oy).

 

cumhurbaşkanı balkon

 

Sonuçların verdiği mesaj; Kaybedenin olmadığı, kazananın “demokrasi” olduğu referandumda herkes milli iradeye saygılı olacak.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere liderlerin açıklamalarına, siyasilerin yorumlarına bakılırsa; meydanlarda devam eden tartışmaların önümüzdeki günlerde TBMM’de hem de dozu artarak devam edecek gibi görünüyor.

Herkes siyaset diline sahip olur, üslubuna dikkat eder, sonuçları demokrasi kültürü ile değerlendirir ise kazanan Türkiye olur.

Ama daha ilk günden kullanılan dil ve üsluba bakılır ise umutsuzum, Cumhuriyet, demokrasi, rejim adına endişeliyim.

Umarım  “yüzde 51.41 evet, yüzde 48.59 hayır” sonuçları üzerinden yapılan tartışmalar fazla sürmez ve ben yanılırım.

 

BAKAN IŞIK YANILMADI

Referandumun sonuçlarının açıklanmasının ardından pazartesi gün boyu milli savunma bakanı Fikri Işık başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bazı milletvekilleri ile görüştüm.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve milletvekilleri Haydar Akar ile Fatma Kaplan Hürriyet’in açıklamalarını okudum.

Değer verdiğim dostlarımdan sonuçlar ile ilgili siyasi tespitlerini dinledim.

Geliniz son açıklamalara geçmeden önce arşivimden çıkardığım referandum süresince ve öncesi yazılarıma bakalım.

Gözüme ilk çarpan 3 Ekim 2016 tarihinde, Milli Savunma Bakanı Işık’ın “Erken Seçim Yok, Referandum Var” sözleri ve 7  Nisan’da yaptığı “Hocam, evet oylarda sıkıntı olmaz. Türkiye genelinde ve Kocaeli özelinde yüzde 50 barajını rahat aşarız. Kocaeli’de evet oyları yüzde 60 bandını yakaladı açıklama oldu.

Sonra, 10 Mart’ta kaleme aldığım, Kocaeli seçmeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi. Cumhurbaşkanı, milletvekili ve belediye başkanı seçimleri ile Anayasa değişikliklerinde Türkiye ortalaması üzerinde oy verdi” yazı.

Başka? 12 Mart’taki mitingi değerlendirme yazısındaki “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan Büyük ve Güçlü Türkiye’nin müjdecisi olacak sözleri ile 17 Nisan’da Ankara’da yapacağı Balkon Konuşması provasını yapıyor gibiydi” cümle.

 

fikri ışık

 

Deneyimli ve öngörüleri yüksek Bakan Işık, önceki seçimlerde olduğu gibi Pazar günkü referandumda da yanılmadı.

TBMM’den çıkan ‘referandum’ sonucu 6 ay önce yaptığı “Erken Seçim Yok, Referandum Var” açıklamasını doğruladı.

Referandum sonrası açıklanan rakamlar 7  Nisan’dakiTürkiye

genelinde ve Kocaeli’de yüzde 50 barajı aşarız. Kocaeli’de evet oyları yüzde 60

bandını yakaladı öngörüsü ile örtüştü.

Ben inanıyorum ki, ‘evet’ oyları için AK Parti ile ortak hareket eden MHP

Genel Başkanı Devlet Bahçeli son günlerde ‘eyalet’ çıkışı yapmasaydı evet ile hayır arasındaki makas daha da açılırdı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum rejim değişikliği çağrıştıran “Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor” açıklamasında bulunmasaydı

sonuç bugünkünden farklı olurdu.

İzniniz olur ise 10 Mart’ta yaptığımKocaeli seçmeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi”yazı ile 13 Mart’ta kaleme aldığım Cumhurbaşkanı Kocaeli’de 17 Nisan’da Ankara’da yapacağı Balkon Konuşması provası yaptı” değerlendirmelerimi de  paylaşmak istiyorum.

Kocaeli seçmeni Pazar günü yapılan referandum dahil 2002’den buyana 15 yılda yapılan 5 milletvekili, 3 yerel, 1 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa halkoylamasında Türkiye ortaklamasının üstünde oy vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi.

17 Nisan akşamı Ankara’da Külliye’de “balkon konuşması” yaparak beni şaşırtmadı.

 

BAŞARI, CUMHURBAŞKANI’NIN

Bakan Işık’ı hazır bulmuşken referandum sonuçları ile değerlendirme yapmasını

istedim.

3 Ekim tarihli Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi manşetinde yazdığım “Erken

Seçim Yok Referandum Var” açıklamasının gerçekleşmesinden çok mutlu idi.

Yazılmaması isteğinde bulunarak referandum öncesi ve sonrası yaşananlar ile ilgili çok önemli cümleler kurdu.

Pazar günü yapılan Anayasa değişikliği ile Türkiye’de rejimin değişmediğini sadece yönetim sisteminin değiştiğini söyledi.

Kabul edilen Anayasa değişikliği ile kurulan sistemin adının iddiaların aksine “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olduğunun altını çizdi.  

“16 Nisan Referandumunda elde edilen başarının mimarı Sayın

Cumhurbaşkanımızdır” dedi.

16 Nisan referandum oylaması kahramanlarının ‘evet’ oyu veren seçmenler olduğunu anlatmaya çalıştı.

Seçmenin Pazar günü sandığa giderek, ev oyu vererek 3 Mart 2019 tarihinde yapılacak başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vize verdiğini ima etti.

 

 

***

 

TBMM  İÇİN ZOR DÖNEM

18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği kabul edildi. YSK’nın kesin sonuçları açıklamasının ardından yürürlüğe girecek.

Bu arada referandum nedeni ile tatile giren TBMM’de dün yeniden açıldı.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı referandumda ‘evet’ ile ‘hayır’ oylar arasında yüzde 2.92’lik (1 milyon386 bin 14) fark olması TBMM’nin işini zorlaştırıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile kurmaylarının sonuçlara itiraz etmesi, Anayasa değişikliğinin meşruluğunu tartışmaya açması TBMM’nin rahat görev yapamayacağını gösteriyor.

Anayasa değişikliği sonrası çıkarılacak uyum yasalarını CHP grubunun engelleyeceği ya da TBMM’yi boykot edeceği açıklamaları TBMM’yi zorlayacak.

Seçimlerin Temel Hükümleri, Siyasi Partiler ve Milletvekili Seçimi Kanunları dahil 7 kanunda yapılacak 144 madde değişikliği CHP’nin engellemesi ile karşılaşacak.

Bu arada “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni yorumlayanlar da referandum öncesi olduğu gibi yine ikiye ayrıldı.

 

TBMM

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve ‘evet’ oyu kullananlar kaybedenin olmadığını, kazananın millet olduğunu söylüyor.

CHP lieri Kemal Kılıçdaroğlu, parti sözcüleri ve ‘hayır’ oyu kullananlar yüzde 2.82 (bir milyon 252 bin 361 oy) fark ile kabul edilen Anayasa değişikliğinin meşru olmadığını iddia ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı resmi olmayan sonuçları yorumlayanlar ise Pazar günkü rakamlar ise en son yapılan 1 Kasım seçiminde alınan oyları karşılaştırılarak kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor.

Doğrusu, tam örtüşmese de “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı 16 Nisan referandumu ile 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi olmalı diye düşünmüyorum.

Bu tezi doğrulayan ve kamuoyunu doğru bilgilendiren birçok gerekçe var.

Birincisi; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde de 16 Nisan’da oylanan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nde de seçmen Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi.

İkincisi; 1 Kasım 2016’da yapılan, 7 Haziran seçimleri sonrası kurulamayan hükümeti kurmak için yapılan milletvekili seçimi idi.

Üçüncüsü; 1 Kasım’da yapılan milletvekili seçimi olup seçmen tercihini üyesi ya da sempati duyduğu siyasi parti için kullandı.

Dördüncüsü; 16 Nisan’da yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı, 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği idi.

Beşincisi; Pazar günü sandığa giderek oy kullanan seçmenlerden ‘evet’ diyenler sistem değişikliğini onayladılar. Rejim değişikliği olduğunu söyleyenler ‘hayır’ oyu vererek Anayasa değişikliğine karşı çıktılar.

Gelelim, 10 Ağustos 2014 ile 16 Nisan 2017 oylarının karşılaştırmasına.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıklardan Recep Tayyip Erdoğan’a çıkan oy oranı yüzde 51.79.

16 Nisan 2017’de yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni onaylayarak ‘evet’ oyu verenlerin oranı yüzde 51.46. Fark, 00.33. Nerede ise aynı oranda.

Kocaeli’ye baktığımızda; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıklardan Recep Tayyip Erdoğan’a çıkan oy oranı yüzde 58.54.

16 Nisan 2017’de yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin oylandığı referandumda ‘evet’ oyu verenlerin oranı yüzde 56.69. Fark, yüzde 1.85.

 

 

***

 

BAŞKAN DOĞAN VE SONUÇLAR

Kocaeli sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler 12 ilçenin aldığı oylara çevrildi.

AK Parti içinde ve dışında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın çalışmalarından ve performansından rahatsız olanlar açıklamaları ve yorumları ile yıpratma kampanyası başlattılar.

İzmit’te sandıklardan çıkan ‘hayır’ oyların ‘evet’ oylardan fazla çıktığını söyleyerek Başkan Doğan’ı başarısız göstermeye çalışıyorlar.

Önce sonuçlara bakalım; evet oy oranı yüzde 49.80 (111 bin 96 oy), ‘hayır’ oy oranı yüzde 50.20 (111 bin 921 oy).

‘hayır’ oylar ‘evet’ oylardan yüzde 00.40 fazla. Oy farkı ise sadece 825.

CHP’nin Kocaeli’yi İzmit’ten ibaret saydığını, referandum süresince ağırlığı İzmit’e verdiğini düşündüğümüzde 825 oy hiçbir şey.

 

imgres

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki, genel başkan Deniz Baykal, genel başkan adayı Muharrem İnce, genel başkan yardımcılarını İzmit’e getirdiğini dikkate aldığımızda 825 oy farkı Başkan Doğan’ın değil CHP’nin hanesine yazılacak olumsuzluk olmalıdır.

Her seçim döneminde sandıklardan birinci çıkan ve Kocaeli’nin oy potansiyeli olarak bilinen Başiskele’de bile 10 Ağustos 2014’e göre yüzde 4.24 oy kaybı olurken İzmit’teki 825 oyu fazla abartmamak lazım.

Başkan Doğan’ı sorgulayanlar, başarısız olmakla suçlayanlar CHP’lilerin “rejim değiştirilmek isteniyor” iddiası ile propoganda yaptığı referandum döneminde özellikle kadınlar üzerinde etkili olan MHP’den koparılan Meral Akşener’in etkisi unutulmamalıdır.

Kaldı ki, 16 Nisan referandumunda sandıklardan çıkan oylar ile 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyları karşılaştırdığımızda Dilovası dışındaki tüm ilçelerde ‘evet’ oylar azaldı.

10 Ağustos 2014’te Kocaeli oyu yüzde 58.54 iken 16 Nisan’da yüzde 1.85 azalarak yüzde 56.69’a geriledi.

İzmit seçim sonuçlarını sorgulayanlar Başkan Nevzat Doğan’ı bıraksınlar 16 Nisan öncesi mahallelerde başarılı olduklarını söyleyenlere hesap sorsunlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi