26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sandığa gideceğim, ‘oyumu’ vereceğim

Galip Ataman

14 Nisan 2017 tarihli yazısı

Anayasa değişiklik referandum maratonunda sona gelindi.

Pazar günü sandığa giderek “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi”ni oylayacağız.

18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği için “evet” ya da “hayır” oyu

Kullanarak Anayasal hak olan vatandaşlık görevimiziyerine getireceğiz.

16 Nisan akşamı sandıklardan“evet”çıkarsa sevinenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve değişikliği onaylayanlar olacak

“hayır” çıkarsa sevinenler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere Anayasa değişikliğine karşı çıkan herkes.

Son söz milletin, son söz seçmenin. Sandıklardan ister “evet” çıksın ister “hayır”, kazanan demokrasi ve milli irade olacak.

 

cumhurbaşkanı

 

60 GÜNLÜK MARATON

AK Parti tarafından hazırlanan, MHP’nin desteği ile TBMM’de 339 oy ile kabul edilen 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği 16 Şubat’tan buyanatartışılıyor.

Geliniz sona yaklaştığımızreferandum maratonunda 60 günde yaşananlara göz atalım;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, MHP Genel Başkanı Bahçeli Türkiye’nin her tarafında meydanlarda onbinlere“evet” demenin gerekçelerini anlattı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve diğerleri salonlarda toplananlardan  “hayır” oyu istedi.

Kocaeli’deAK Parti il teşkilatı,Cumhurbaşkanın katıldığı mitingde 100 binin üzerinde kalabalık topladı.

CHP il örgütü,Kocaeli’ye2 kez gelen genel başkanları Kılıçdaroğlu’na bırakın miting düzenlemeyi Tanyıldız düğün salonda 300-400 kişiye konuşmasını layık gördü.

Caddelere, sokaklara bakıyorum; Her yerde AK Partili kadınlarve gençler var.

Karşılaştıkları, kapılarını çaldıklarıherkese 18 maddelik Anayasa değişikliğini anlatıyorlar.

Başlangıçta kararsızların çoğunluğuna aldanan “hayır”cılar sona yaklaştığımız bugünlerde ibrenin yön değiştirip “evet”ten yana döndüğünü görünce umutlarını yitirmiş olacaklar ki ortalıkta görünmüyorlar.

AK Parti il yöneticileri, yerel medya temsilcilerini bakanlar ve milletvekilleri ile biraraya getiriyor, il başkanı gazeteleri ziyaret ediyor.

Ama CHP’de dal kıpırdamıyor. Bırakın milletvekillerini, il ve ilçe başkanlarınıı görene aşk olsun.

 

CHP’DEN HODRİ MEYDAN

Halkın arasına giremeyen, meydanlara çıkamayan, ev ziyaretlerini beceremeyen CHP Pazar akşamı sandıklardan çıkacak sonucu kabullenmiş görünüyor.,

Genel başkan Kılıçdaroğlu, önceki genel başkan Baykal ve televizyon kameraları karşısında kendisini kontroıl edemeyen milletvekilleri pot kırmakta yarışıyor.

3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili seçilen, 29 Mart 2009 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı dahil22 Mayıs 2010 tarihinde seçildiği genel başkan olarak CHP’nin girdiği 12 Hairan 2011, 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 milletvekili, 30 Mart 2014 mahalli idareler, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı, 12 Eylül 2010 Halkoylamasıseçimlerini kaybeden Kılıçdaroğlu

“hodri meydan” diyerek meydan okuyor.

18 maddelik Anayasa değişikliğini televizyon kanalında tartışılmasını isterken “Ben tek başıma, onlar 3 değil 33 kişi gelsin, istedikleri kanal da, istedikleri moderatörün yönetiminde tartışalım. Hodri meydan” diyor.

Seçmenden “evet” oyu isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Bahçeli’den oluşan 3’lünün teklifi kabul etmemesine rağmen Anayasa değişikliğini yüz yüzwe tartışma konusunda ısrar ediyor.

Son güne kadar da “hodri meydan” demekten vazgeçmeyecek görünüyor.

Benzer çıkışlara, meydan okumalara önceki seçimlerde de tanık olduk.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası 22 Ekim 1983’de yapılan ilk milletvekili seçimi öncesi Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp TV kanalında karşı karşıya geldiği ANAP Genel Başkanı Turgut Özal’a “Boğaziçi Köprüsünü satamazsınız, köprüyü sattırmam” demişti.

Seçim sonrası HP yüzde 30 oy, ANAP yüzde 45 oy aldı. Özal hükğmeti kurmuş, Calp ise muhalefette kalmıştı.

31 Ekim 1989’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi benser çıkış Deniz Baykal’dan gelmişti.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine karşı çıkan Deniz Baykal, “Seni ne yapıp yapar oradan indiririz” demişti.

Ama Özal TBMM’nin450 milletvekilinden oylamaya katılan 285’inden 263’ünün oyu ile 3. turda 8. Cumhurbaşkanı seçildi. Vefat ettiği 17 Nisan 1993 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu da7 Haziran 2015 seçimleri sonrası Başbakan da olsa Cumhurbaşkanlığı Sarayına gitmeyeceğini söylemişti.

7 Ağustos 2016 tarihinde Yenikapı’da yapılacak “Şehitler ve Demokrasi Mitingi”nekatılmayacağınıaçıklamıştı.

Sonuç;Kılıçdaroğlu, gitmeyeceğini söylediği Cumhurbaşkanlığı Sarayına gitti, katılmayacağını açıkladığı “Şehitler ve demokrasi Mitingi”ne katıldı.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun son günlerde tekrarladığı “hodri meydan” resti ve iktidarın uygulamalarına tepkisi, CHP’de yeni ve ilk değil.

 

KILIÇDAROĞLU YORULDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 60 günlük referandum maratonunda çok yoruldu ve yıprandı.

Kolay değil. Kılıçdaroğlu’nun performansını takdifr etmemek haksızlık olur.

Bir trarafta partisinin Deniz Baykal gibi deneyimli, Hüsnü Bozkurt gibi tribünlere oynayan milletvekillerinin tepki alan“Sandıklardan hayır çıkarsa evet diyenleri düşmanı denizde dökmüş gibi sevineceğiz” sözlerine cevap vermek ile meşgul olacaksın.

Anayasa değişikliğinin sakıncalarını anlatırken “Çift başlılık var diyorlar, asıl bu sistem geçerse çift başlılık olacak” diyerek Anayasa değişijkliğini savunanlara cevap verirken yaptığı“gafları” düzeltmeye çaba harcayacaksın.

Kocaeli başta olmak üzere CHP’nin bir çok il örgütünün ilgisizliği, gençlerin sessizliği sonrası “neden hayır?” cevabını meydanlarda onbinlere değil de düğün salonlarında 300-400 kişiye anlatmak zorunda kalacaksın.

Anayasa referandumunu bahane ederek 16 Nisan sonrası “genel başkanlık” yarışı mesajları veren milletvekillerine karşı direneceksin.

İktidara yakın gazete ve televizyonların “Kılıçdaroğlu” karşıtı yayınlar ile mücadele edeceksin.

Devletin ve teknolojinin tüm olanaklarınıkullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve birlikte hareket eden Bahçeli karşısında “pes” etmeden Anayasa değişikliğinin geçmemesi için 7/24 çalışacaksın.

Zoru seçen, yılmadan 60 gün boyunca Anayasa değişikliğinin geçmemesi için doğru bildiklerini savunan Kılıçdaroğlu’nu kutluyorum.

16 Nisan Anayasa referandumu önceki seçimlere benzemiyor.

Partiler ve liderler 60 günlük “Anayasa Değişikliği Maratonu”nda söylenecek her sözü söylediler, verecekleri her mesajı verdiler.

Siyasiler konuştuğuna göre sıra biz seçmenlerde.

16 Nisan Pazar günü, yani 2 gün sonra Anayasal hak olan vatandaşlık görevimizi yerine getirmek üzere sandığa gidelim.

Kararımız ister “evet”, ister “hayır” olsun, oyumuzu kullanalım.

 

***

 

PAZAR GÜNÜ OYLANACAK

ANAYASA’NIN 18 MADDESİ

60 günlük maraton yarın akşam sona erecek. 16 Nisan Pazar günü sandğa giderek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni oylayacağız.

Anayasa’nın değiştirilmesi istenen 18 maddesini “evet” diyerek kabul, “hayır” diyerek red edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım; Koalisyon dönemlerini bitirmek, darbelere son vermek, ekonomik istikrar ve gençlerin meclise girmesini sağlamak, terör ve işsizliğe çözüm bulmak, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ için seçmenlerden “evet” oyu istiyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Anayasa değişikliğinin parti değil memleket, ülke ve memleket meselesi  olduğu, Cumhurbaşkanının bir sabah kalkıp yayınlayacağı kararname ile istediği kurumları kapatmaya imkan sağlayacak tek adamlık getirdiği, atanmış bir yardımvının Cumhurbaşkanı yetkilerini, kullanmasına olanak sağladığı, me ve yargıya tek kişinin hükmettiği, ekonomik istikrarsızlık getireceği içöin seçmenden “hayır” oyu istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın “evet”, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “hayır” dediği, siyasi ve sosyal yaşamımızda değişiklikler getirecek olan 18 maddeye göz atalım;

1) Yargı sadece bağımsız değil, tarafsız olacak

2) Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak

3) Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e indiiliyor

4) TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri birlikte ve 5 yılda yapılır

5) TBMM’nin görev ve yetkileri; kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, para basılmasına, savaş ilanına, af çıkarılmasına karar vermek

6) TBMM’nin denetimi; meclis araştırması, soruşturması, genel görüşme ve yazılı soru önergesi ile bilgi edinir, denetler.

7) Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından doğrudan halk tarafından seçilir

8) Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Yardımcıları, bakanları ve üst düzey yöneticileri atar. Yürütme yetkisi ile ilgili konularda kararname çıkarabilir. Temel kişi hakları ve ödevleri, siyasi haklar ve ödevleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenemez. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile aynı olan konularda kanun hükümleri uygulanır. Aynı konuda TBMM’nin kanun çıkarması halinde kararname hükümsüzdür. Kanunla düzenlenen konularda kararname çıkarılamaz.

9) Cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediğiiddiası ile TBMM’de soruşturma açılabilir. Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararı alamaz.

10) Cumhurbaşkanı, seçildikten sonra bir veya  daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilir.Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde 45 gün içinde seçim yapılır. Yenisi seçilene kadar yacısı vekalet eder.

11) TBMM üye tam sayısınınbeşte üçü çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu durumda Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri birlikte yapılır.

12) Cumhurbaşkanı savaş, ayaklanma, vatana ve Cumhuriyete kalkışma, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik şiddet olaylarının ortaya çıkması, tabii afet ve tehlikeli salgın hastalık çıkması halinde yurdun tamamında ya da bölgesel altı ayı geçmemek üzere volağanüstü hal ilan edebilir.

13) Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamaz.

14) Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda, yüksek ibaresi metinden çıkarılmıştır. Hakim ve Savcılar Kurulu onüç üyeden oluşur. Başkanı Adalet Bakanıdır, müsteşarı tabii üyesidir. 4 üyesi Cumhurbaşkanınca, 7 üyesi TBMM tarafından seçilir.

15) Cumhurbaşkanlığı bütçe kanun teklifi TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girer.

16) Süresinde yürürlüğe konmaması halinde geçici bütçe kanunu çoıkarılır. Geçici bütçenin de kanul edilmemesi halinde yeni bütçe kanunu kabul edilinceye kadar bir önceki yılın bütçesi yeniden değerlendirme oranına göre arttırılarak uygulanır.

17) Özellikle hükümetin yetkilerinin cumhurbaşkanına geçmesini içeren değişiklikler olmak üzere anayasanın bazı maddelerinde yukarıda sıralanmış maddelere uyum sağlamak için değişiklikler yapılır.

18) 2, 4 ve 7 numaralı değişiklerin yeni seçimlerin ardından yürürlüğe girmesine ve geçici madde hariç diğer değişikliklerin yeni seçilen cumhurbaşkanı yemin ettikten sonra yürürlüğe girer. Cumhurbaşkanının tarafsız statüsü referandum onayı alınır alınmaz sona erer.

 

UYUM YASALARI YAPILACAK

 “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni öngmören Anayasa değişikliğinin pazar günü kabul edilmesi halinde en geç 6 ay içinde TBMM içtüzüğü değiştirilecek, uyum yasaları çıkarılacak.

Anayasanın 8, 15, 17, 19, 73, 82, 87, 88, 89, 91, 93, 96, 98, 99, 100, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ve 125, 127, 131, 134, 137, 150, 151, 152, 153, 155, 161, 162, 163, 164, 166 ve 167’nci maddeleri, 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanının göreve başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Anayasanın 75, 77, 101 ve 102’nci maddelerinde yapılan değişiklikler, ilk TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başlaması ile uygulanacak.

Pazar günü sandıklardan “hayır” oyu çıkması halinde mevcut Anayasa ile devam edilecek.

 

Bu arada 1921, 1924, 1961, 1982 Anayasalarındaki, “Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir”.

1924, 1961, 1982 Anayasalarındaki, “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir”,

1924, 1961, 1982 Anayasalarındaki “Dili Türkçedir, Başkenti Ankara’dır.”

1961, 1982 Anayasalarındaki, “İnsan haklarına ve başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

1982 Anayasasındaki, “Milli marşı, İstiklal Marşıdır” maddesine dokunulmadı, aynen kaldı.

 

 

 

Adsız  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi