20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, Kocaeli’den umudunu kesmiş gibi

Galip Ataman

12 Nisan 2017 tarihli yazısı

16 Nisan’da yapılacak “Cumhurbaşkanlığı Anayasa Sistemi” oylamasına 4 gün kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çoğunlukla meydanlarda seçmenlerden “evet” oyu istiyor.

 

6437

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki genel başkan Deniz Baykal ve genel başkan adaylarından Muharrem İnce daha çok 300-500 kişilik konferans ve düğün salonlarında seçmenden “hayır” oyu istiyor.

Partilerin ve liderlerin yaklaşık 2 aydır yürüttüğü

Referandum kampanyalarına baktığımızda AK Parti’nin “evet” oylara daha çok asıldığını, CHP’nin “hayır” oylar için fazla istekli olmadığı görülüyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Mart’ta İzmit’te düzenlediği mitingde on binlere seslenirken önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun düğün salonunda 400-500 kişi ile sohbet etmesini karşılaştırmak yeterli.

 

fotoğraf 5

 

Belli ki Cengiz Sarıbay’ın il başkanlığı yaptığı CHP Kocaeli örgütü ile Bozkurt UsluErdem ArcanHamiyet GöksuFatih TekinHüseyin Erol, Sefa Sözer’den oluşan “CHP Refeandum Koordinasyon Kurulu” 16 Nisan’dan umudunu kesmiş gibi.

Referandum Mitinglerine Amasya’dan başlayan, son mitingi Trabzon’da düzenleyen CHP, genel başkan Kılıçdaroğlu Kocaeli’ne iki kez gelmesine rağmen miting düzenlemedi, salon toplantıları ile geçiştirdi.

Dahası, Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun İzmit’e gelişini duyuran afişlerde “10 Nisan 2017” yazmasına rağmen saat ve yer belirtilmemesi CHP’nin işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na miting düzenleyemeyen CHP il örgütü ve Referandum Koordinasyon Kurulu’nun Yalova Milletvekili Muharrem İnce için 13 Nisan Perşembe günü Anıtpark’ta miting için seçim kurulu nezdinde girişimde bulunması, başvuru yapması dikkat çekici.

Dahası, CHP il örgütü İzmit’e kadar gelen genel başkan Kılıçdaroğlu’nu bir süre önce satın alınan ve taşınan il binasına götürmeyerek fırsatı kaçırdı.

Sayın genel başkan il binasını açıp, yaya olarak Fethiye Caddesi ve Yürüyüş yolunda vatandaşları selamlayarak Tanyıldız düğün salonuna gidebilirdi.

Çok da güzel olurdu. Ama nedense CHP İl Başkanı ve Referandum koordinasyon Kurulu düşünemedi ya da işlerine öyle geldi.

16 Nisan akşamı sandıklar açıldığında AK Partililer “Balkon Konuşması” dinlemeye hazırlanırken CHP’liler sandıklardan “evet” de “hayır” da çıksa genel başkanlığı tartışmaya başlayacaklar.

 

***

TÜRKİYE’NİN İLK KİMYA

TEKNİK KOLEJİ GEBKİM’DEN

Ankara’da bakanlık yetkilileri, illerde valiler eğitimde kaliteyi arttırmak ve başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için önlemler alıyor.

Yüzde 22’yi bulan işsizlik oranını aşağıya çekmek için “istihdam seferberliği” ilan ediliyor.

Eğitimde ve istihdamda bire bir diyalog kurulan kitlelerin başında, OSB’lerdeki sanayiciler ve işverenler geliyor.

Geriye dönüp baktığımızda; Yaklaşık dört milyon öğrencinin 2 milyonunun öğrenim gördüğü mesleki ve teknik liselerde nitelikli ve kaliteli eleman yetişmedi.

Sanayicilerin ve işverenlerin mevcut mesleki ve teknik lise mezunlarını nitelikli bulmayarak tercih etmedi.

Mezunlar iş bulamadıkları gibi üniversiteye mesleki ve teknik liseleri “günah keçisi” ilan edildi.

Bugüne geldiğimizde; 2012 yılında organize sanayi bölgelerinde (OSB) mesleki ve teknik eğitim kurumları açılması kararı alındı.

Geliştirilen teşvikler ile OSB’lerde açılan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında sanayinin ihtiyacı olan kaliteli ve nitelikli eleman yetiştirilmeye başladı.

29 Mart 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü arasında “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında “300 Organize Sanayi Bölgesine 300 resmi ve özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Teknik Kolej)” açılması kararlaştırıldı.

 

ibrahim aracı

 

İLK KOLEJ GEBKİM’DEN

Milli eğitim ve Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığının imzaladığı protokol doğrultusunda ilk açıklama GEBKİM (Gebze V Kimya İhtisas OSB)’den geldi.

Kocaeli’de 13 OSB’den biri olan ve yönetim kurulu başkanlığını Vefa İbrahim Aracı’nın yaptığı GEBKİM, 300 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Teknik Koleji) ilki, İbrahim Aracı’nın öncülüğü ve girişimi ile önümüzdeki öğretim yılında açılacak.

İbrahim Aracı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bahsederken “Galip bey protokol imzalandıktan sonra ilk başlayan okulu GEBKİM olarak biz başlattık. Bu projeyi Valimiz ve milli eğitim müdürümüzün ilgilenmesi önümüzü açması ile projeden çok önce başlattık ve okulu yaptık” dedi.

 

WhatsApp Image 2017-04-11 at 17.44.11

 

Okulun renklerini GEBKİM renklerinden seçtiklerine dikkat çeken Aracı, GEBKİM Sanayiciler Vakfı olarak 4-5 yıl içinde daha ileri ve üst düzeyde “İhtisas ve Kimya Bilim Merkezi” kurmak istiyor.

Başkanlığını İbrahim Aracı’nın yaptığı GEBKİM yöneticilerini kutluyor, diğer OSB’lere ve sanayicilere örnek olmasını diliyorum.

Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret AŞ ile Koruma Temizlik AŞ sahiplerinden olan, GEBKİM yönetim kurulu başkanlığı yapan Aracı sanayinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de katkı veriyor.

Koceli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yaptırdığı merhum annesi adına “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Bakım Merkezi” inşaatı devam ediyor.

Merhum babası adına Derince’de yaptırdığı “Şükrü Aracı Ortaokulu ve Anaokulu” eğitim öğretimi başarı ile sürdürüyor.

Vatandaş, eğitimci ve gazeteci olarak İbrahim Aracı’yı gönülden kutluyorum. 

 

***

SORUMSUZ GAZETECİLİĞİN

SONU VE DÜŞTÜĞÜ DURUM

Bilişim teknolojisinin geliştiği, sosyal medya hesaplarının çoğaldığı çağımızda medya güven yitiriyor.

Kulaktan dolma bilgiler ile masa başında haber yapan gazetecilerin türediği günümüzde gazetecilik yerlerde sürünüyor.

 

fotoğraf 3   01_yeni_copy_6

28 OCAK 2017                           9 NİSAN 2017

 

Araştırmadan ve belgesine ulaşılmadan yapılan, bilgi sahibi olmadan yazılan “yalan ve iftira” haberler bağımsız ve tarafsız yargıdan dönüyor.

Gazeteciliğe, 1964 yılında Ankara’da “Söz Milletindir” sloganı ile yayınlanan Adalet Gazetesi’nde başladım.

Araştırarak ulaştığım, belgesini koyduğum gerçek, güncel, kamu yararı bulunan yazılarımı 53 yıldır ilk günkü heyecan ile yazıyorum.

Yıllarca ders verdiğim İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri ile genç gazetecilere “Gazeteci, patronu izin verdiği kadar özgürdür” gerçeğini anlattım.

Çalıştığım tüm gazetelerden patronlar ile genel yayın yönetmenlerinin ekonomik ve siyasi istekleri doğrultusunda yazmadığım için ya ayrılmak zorunda kaldım ya da işime son verildi.

Hakkımda açılan onlarca ceza ve hukuk davalarının neredeyse tamamını kazanarak okurlardan hep, “Galip hoca araştırmadan, belgesini koymadan yazı yazmaz. Yazmışsa mutlaka doğrudur” övgüsü aldım.

Ama son zamanlarda, gazetecilik meslek ilkelerini bir kenara bırakıp kişisel kavgalarını gazete sayfalarına yansıtan, kulaktan dolma bilgiler ile masa başında haber yapan gazetecilerin “yalan” haberleri yargıya tosluyor.

 

fotoğraf 1   fotoğraf 4

 

Mavi Kocaeli Gazetesi’nin 20 Ağustos 2016 tarihinde manşetten verdiği, “FETÖ/PYD Operasyonları Doğan’ın Başını Ağrıtacak” haberinde olduğu gibi.

Bizim meslekte zamanla yarışırken yapılan bazı haber ve yorumlarda eleştiri sınırlarının aşılmasının yargı kararı ile “tekzip” metninin yayınlanması doğaldır.

Biz buna gazetecilik refleksi ile yapılan “iş kazası” der gereğini yaparız ve işimize devam ederiz.

Ama Mavi Kocaeli Gazetesi’nin 9 Nisan Pazar günü 1. Sayfasında manşetten yayınladığı yarım sayfa “tekzip” yazısı çok farklı.

Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koyduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği dönemler dışında Mavi Kocaeli Gazetesi’nin yaşadığı duruma gazetecilik adına üzüldüm.

Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2016/5386 sayılı kararının tüm gazetecilere ibret ve örnek olması düşüncesi ile paylaşmak istedim.

Önce Mavi Kocaeli Gazetesi’nin 20 Ağustos 2016 tarihinde manşetten verdiği, “FETÖ/PYD Operasyonları Doğan’ın Başını Ağrıtacak” haberine gözatalım.

İşte Olcay Sanal imzalı o yazıda, “İlimizde FETÖ/PDY operasyonlarının başlamasıyla en çok tartışılan belediye başkanı olan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın uykuları kaçmaya devam ediyor. Paralel operasyonların yerel yönetimlere sıçraması sonrası en büyük darbeyi başkan Doğan’ın yiyeceği belirtiliyor” deniyor.

Devamında, Başkan Doğan’ın kamuoyunda “FETÖCÜ” olduğu algısı oluşturacak, ihalelerde usulsüz yaptığı izlenimi yaratacak cümlelere yer veriliyor.

Tekzip metninin yayınlanmasını isteyen Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2016/5386 sayılı kararında, “FETÖ/PYD Operasyonları Doğan’ın Başını Ağrıtacak” haberinin gerçekleri yansıtmadığı, eleştiri sınırlarını aştığı, kamuoyunda Nevzat Doğan’ın FETÖCÜ olduğu algısı oluşturduğu yönünde ve benzer ifadeler yer alıyor.

 

MANŞETTE İLK TEKZİP DEĞİL

7 Nisan pazar günü Mavi Kocaeli Gazetesi’nin birinci sayfasında İzmit Belediyesi ile ilgili manşetten yayınlanan “tekzip” metni ilk değil.

Gazetenin 28 Ocak cumartesi günkü sayısının birinci sayfasında da manşetten “tekzip” yayınlanmıştı.

Kocaeli 1.Sulh Ceza Hakimliği’nin 2016/4218 sayılı kararı ile yayınlanan “cevap ve düzeltme” metnine geçmeden önce Olcay Sanal imzası ile yayınlanan “İzmit Belediyesi’nde FETÖ’cü AVI” manşetine bakalım.

O yazıda, “İzmit Belediye Başkan yardımcısı ve aynı zamanda Başkan Nevzat Doğan2ın öz yeğeni olan Güray Oruç, kültür müdürü Muhammet Öztürk ve harita teknikeri Ali Çalpan Valilikten gelen yazılı talimatla FETÖ operasyonları çerçevesinde görevinden alındı” diyor.

Devamında Selam TV genel yayın yönetmeni Abdullah Kaya’nın “FETÖ’cü iş ortağın oldu mu, FETÖ’cü dostun var mı, her akşam saatlerce baş başa görüşüyor musun, FETÖ’cülerle ortaklık yaparak ticaret yaptın mı, FETÖ’nün karşısında olanlara düşmanlık yaptın mı, FETÖ’ye himmet, zekat, kurban verdin mi, yetki alanında FETÖ’cü kadrolaşma yaptın mı” kamuoyunda algı oluşturacak sorularına yer verildi.

28 Ocak 2017 tarihli sayısının birinci sayfasında manşette yer verilen “tekzip” yazısında özetle, “Yalan haberle açığa alınan başkan yardımcısını Başkan Nevzat Doğan’ın öz yeğeni olarak göstermekle yetinmemiş toplum nezdinde prestijini, onur ve saygınlığını rencide etmek maksadıyla akrabalık bağını kullanarak sıranın Başkan Dr. Nevzat Doğan’a geldiğini  ima etmiş, haber içeriğinde çirkin  ve haddini aşan sorularla Başkan Doğan’ı ve belediyeyi hedef göstermiştir. Bu kasıtlı karalama çabaları ve haber yapma etiğine aykırı girişimler karşısında kamuoyunu doğru bilgilendirmek belediyemizin boynunun borcudur” denmiştir.

Mahkeme kararlarında da yer verildiği gibi takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem