23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Görevler ve Hizmetler..!

Mustafa Kalabalık

11 Nisan 2017 tarihli yazısı

 

Bazen siyasi parti, kurum, sistem vs. değil, yöneten, işleten insanın önemli olduğunu gösteren başarılı işler de yaşanıyor. Başarının insan ile olabileceği gibi, olmayabileceğini de gösteren örnekleri gibi.

 

Kısaca, siyasi partilerin, kurumların, şirketlerin, yönetici olarak “doğru seçebildikleri insan”, başarıların da asıl kaynağını oluşturur.

 

Tabi ki başarıdan ne anladığımız da önemli..!

 

Mesela, Belediye Başkanlarını nihayetinde asıl seçen, partilerin genel merkezleri.

 

Seçimde halkın, seçmenin bir etkisi asla olmuyor. Bizler, sadece sandıkta bir parti tercihinde bulunuyoruz o kadar…

 

Mesela bir belediye başkanını bile belirleyemiyoruz. Sadece “muş” gibi yapıyoruz. Çünkü sistemi böyle kurgulamışlar. Kimse de düzeltmek istemiyor. Çünkü işlerine öyle geliyor.

 

Ben birkaç yıl Ankara’da, Çankaya ilçesi sınırlarında oturdum. Anıtkabir’e komşu olarak Anıttepe mahallesinde yaşadım.

 

Gittim geldim, bozuk kaldırım taşları, yer yer çökmüş yollar, düşmüş mazgallarla yaşadım.

 

Gün geldi aracım mazgala düştü, yakıt depom delindi.

 

Mahallede sohbet ettiğim, siyasi yönünü bildiğim bazı esnaflara sitem ettim.

 

“Çankaya Belediyesi CHP’li. Tamam olsun ama, bari doğru isimler seçebilseniz! Neden ısrarla CHP’ye oy veriyorsunuz?” dedim.

 

Aldığım cevap; “B.k içinde de kalsak, kaldırım taşından değil, toprak yoldan da gitmek zorunda kalsak, özgürlüğümüzü, huzurumuzu, taşa, yola, kaldırıma tercih etmeyiz” dediler.

 

İlk seçimde, Değirmendere’lilerin tanıdıkları bir isim, Bülent Tanık aday yapıldı ve Çankaya Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

 

Tanık’ın göreve başlamasıyla, sadece bir yılda dahi,  benim yaşadığım mahalledeki değişime, Kızılay’daki Sakarya Caddesinde yer alan mezbelelik SSK iş hanının değişimine,  parklara, yürüyüş yollarına, doğru insan bulunduğunda da görevlerin ve hizmetlerin nasıl da başarılabileceğine “TANIK-lık” ettim.

 

Demek doğru isim olunca, doğru işler de yapılabiliyormuş..!

 

***

 

Kocaeli gibi bir kentte, beldelerin birleşmesiyle oluşan yeni ilçeleri de göz önüne aldığımızda, maalesef ki geriye gittiğine şahit olduğumuz ilçelerden birisi “Gölcük”...

 

Özellikle Başiskele, İzmit, Kartepe, Körfez, Dilovası, Çayırova, Darıca, biraz Kandıra ve Karamürsel, eh işte büyüyen(!) limanı ile Derince’de yapılanlar, belediyelerin görevleri ve hizmetleri ile ortada.

 

Ya Gölcük..!

 

Nüfusun artması ile konutların fazlalaşması, bunların yüzü suyu hürmetine yapılan yollar, kanalizasyonlar, eh işte kaldırımlar, çocuk parkları da olmasa, değişen, gelişen ne var sizce?

 

En uzun sahil bandına sahip olan bir ilçe, hala denizinden faydalanamıyor ve insanlarına da faydalandırmamakla ısrar ediyor...

 

Var olan merkez parkının döşeme taşlarının yenilenmesi, ilçe merkezindeki bazı sokakların “prestij sokak” gibi tanımlarla lütfedilip yenilenmesi dışında, sosyal hayata dair.. kültürel yaşama dair ne var yapılan?

 

Kamu binaları olan belirli okulların yenilenmesi, adliye binasının hem yenilenmesi hem de şehir merkezi yapısının ötelenmesi dışında ne var yapılan?

 

Hala görevlerle hizmetleri karıştıranlar işbaşında... “Gözünüze, dizinize dursun” diyenlerin de varlığını biliyor, seslerini işitiyorum.

 

Çöplerin toplanması, yeni yolların açılması, kaldırımlar, eh işte çocuk parkları, zaten asli görevler arasında. Hizmet denince sadece görevlerdeki hizmeti mi anlayacağız!

 

Vizyoner projeler üretemeyecekler mi hala? Üretemeyeceklerse, üretmeyeceklerse, insanlar da bunu görmemeye devam edecekse, vebal bunun neresinde ki?

 

Zaman zaman yerel yönetimlere dair düşüncelerimi paylaşmaya devam etmek istiyorum. Yapılanları ve özellikle yapılmayanları ele almaya, dile getirmeye, sizlere aktarmaya çalışacağım.

 

Sevgiyle kalın...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem