21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cahit Elginkan’da neler oluyor?

Hayrullah Demiray

10 Nisan 2017 tarihli yazısı

Bugün sizlere bahsedeceğim konu aslında eğitim camiamızın durumunu ve eğitim sistemimizdeki çarpıklıkların ne duruma geldiğini özetler nitelikte olacak.

Yani anlayacağınız bu okuyacaklarınız bir hikaye değil gerçekler.

Elbette bizlerin birilerine ya da yöneticilere akıl vermek asla haddimize değil ama kaş yapayım derken göz çıkaranlara birkaç kelam etmek gerekir.

Bizzat şahit olduğum için bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Öncesini de biraz araştırdım.

Nitekim bir şey yazmadan önce biraz bilgi sahibi olmamız gerekir.

Aynı zamanda aşağıda bahsedeceğim okul müdürümüzü geçtiğimiz yıl benim de oğlumun mezun olduğu ve herkesin özel okul zannettiği okuldan iyice tanıdığım için gönül rahatlığı ile yazabilirim ve bu tür haksızlıkları gündeme getirmek bizlerin boynunun borcudur.

Şimdi de gerçekleri aktaralım sizlere….

Bir okul vardı, hani şu halısıyla meşhur, küçük sahil kasabası Hereke’de. Bilenler bilir Hereke’yi. Körfez’in incisi, tatlı, şirin, art bölgesi olmadığı içinde nüfusu pek artmamış, kendi halinde bir kasabadır. Eski ihtişamını kaybetmiş, belediye olma özelliğini yitirmiş ve Körfez ilçesine bağlanmış bir Osmanlı şehri.

Yazımızın başında bahsettiğimiz okul, bu güzel ve güzide kasabanın tam ortasında bulunuyor. 1973 yılında Nuh Çimento Sanayi ve Anonim Şirketi’nin büyük desteğiyle yapılan bu okulun adı Hereke Nuh Çimento İlk ve Ortaokulu. Bu okula 2010 senesinde bir müdür atandı. Bu müdür okula geldiğinde köhne, rutubetli, eskimiş bir bina ile karşılaştı. Okul sadece binasının durumu ile talihsiz değildi, aynı zamanda eğitim olarak da ilçede bulunan 22 okul içinde-SBS başarısına göre-12. sıra idi. Bu durum, bir Osmanlı şehri olan ve Kocaeli’nin köklü geçmişinde önemli bir yeri olan Hereke’ye hiç yakışmıyordu. Şans, Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okuluna önce binası ile güldü. Yine Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın desteğiyle bina 2011 yılında yenilendi. Binanın yenilenmesi beraberinde bir ironiyi de doğurdu. Şans bu sefer eğitimiyle gülmeye başladı. Az önce bahsettiğim okul müdürü emsalsiz bir başarıya imza atılmasına vesile olacaktı. Herkesin ağzını açıkta bırakacak, “Yok Canım!” dedirtecek, “Hereke Nuh Çimento Ortaokulu mu?” sorusunu sorduracak bir başarı…

Malum, eskiden yola çıkılmadan önce kılavuz (rehber) ayarlanır; bu rehber, bütün yol boyunca güven içerisinde sizi hedefinize ulaştırırdı. Yukarıda bahsettiğim müdür tam da bunu başarmıştı. Öğretmenlerini motive ediyor, öğrencilerini maddi ve manevi destekliyor, velileri eğitimin içine çekiyordu. Başarıyı sağlayacak şeyin ekip ruhu olduğunu bildiği için birlik ve beraberliği önem veriyor,

Yeni binada yeni umutlar inşa ediyordu ve bu inşa başarı ile taçlanmalıydı artık. İlk defa 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlanan TEOG sınavlarında puan ortalaması ile ilçe birincisi oldu bu okul. Tesadüf dendi, şans dendi. Ne şans ki (!) 2014-2015 yılında 22 okul arasında yine birinci oldu. Dikkatler artık Hereke Nuh Çimento Ortaokulunun üzerinde idi. Okul bünyesinde bir anaokulu da vardı. Buna ek olarak yine bu müdürün şahsi girişimleri ve çabaları ile okula bir özel eğitim sınıfı açılmıştı. Okulun artık özel öğrencileri de vardı. Bu müdür, toplumsal kalkınma her fert ile olur anlayışına sahip biriydi.

2014 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile tüm ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, okuldan iki öğretmen, okulun en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmeni, okul aile birliği temsilcileri ve öğrenci temsilcileri okul müdürlerini değerlendirdi ve okul müdürlerini puanladı. İşte bu puanlamada 98,75 puan ile Hereke Nuh Çimento İlk ve Ortaokulu Müdürü Kocaeli’nin en yüksek puanını aldı.

Daha sonra ne mi oldu?

 

elginkan

 

Hereke’deki bu okulun müdürü, almış olduğu puan ile okul müdürlüğü makamı, yukarı bahsettiğim sistem ile,  boşalmış olan Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’ni ilk tercihi olarak yazdı ve kazandı. Aslında “KAZANDI” ifadesini “tırnaklarıyla kazıyarak ulaştı” ile değiştirsek abartmış olmayız. 2014 yılının Eylül ayında görevine başladı. Hereke’ye ilk geldiği manzaraya benzer bir manzarada bu okulda da vardı. Zaten başarılı öğrencilerin kazandığı okul, otomatik pilota alınmış, kendi halinde, liseler âleminde dolaşıyordu. Bir şeyler yapmasan bile okul en azından dibe batmazdı velhasıl.

Devlete ve millete hizmet etme aşkı bir yürekte yandı mı onu kimse söndüremez. Eğer yoksa bu şuur sende ve hala makama düşkünsen, hırslısın demektir. Hırs insanı kör eder. Kör bir rehber, yolcularını uçuruma sürükler.

Devlete ve millete hizmet aşkıyla yanıyordu bu müdür. Hemen kolları sıvadı, işe koyuldu. İki buçuk yıl gibi bir sürede okulun çehresinin, imajının nasıl değiştiğini görmek isteyenler varsa tarihçesini, fiziki durumunun öncesini-sonrasını, okulun iki buçuk yılda elde ettiği sportif, sosyal, kültürel ve akademik başarıları bir araştırsın. Okulun eski personellerini içeri soksan başka bir okul sanır. Yanlış geldim galiba, diye okuldan çıkar. “Allah Allah! Hereke mi?” diye soranlar, şimdi “Allah Allah! Burası Cahit Elginkan mı?” diye sormaya başladılar bile. İki buçuk yılda CEAL adı bir marka oldu. Türkiye’nin önemli sanatçıları bahar şenliklerinde, okul bahçesinde konserler düzenliyor, okulun taban puanı hızla artıyordu.  2013-2014 yılında 428.019 olan puan bu müdürle beraber, tesadüf ki(!),  2014-2015 yılında 454.1608’e, 2015-2016 yılında ise 462.8882’ye yükseldi.

Peki, ne mi oldu bu müdüre?

 

CAHİT ÇAKMAK

 

Yukarıda bahsettiğim sistem ile müdürlüğü alınan Cahit Çakmak isimli eski okul müdürü müdürlükten alınmasına dava açtı. Kazandı. Kazansın bir sözümüz yok. Ona, müdürlük normu boş olan Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi müdürlüğü verildi. Neticede dava ettiği şey müdürlükten alınmasıydı ve bu da ona verilmişti.

 Durmadı. 59 yaşındaki delikanlı bir dava daha açtı ve ne hikmetse daha önce bu tip durumlarda davalıyı haklı bulan; ancak özlük haklarının iade edilmesi pek çok mağduriyet doğuracağı için haklarını iade etmeyen mahkemeler, Cahit Çakmak’ ın eski okuluna iadesi kararını verdi ve idare bunu yürürlüğe koydu.

Ne suçu vardı bizim müdürün?

O mu almıştı Cahit Çakmak’ı müdürlükten?

Devletine ve milletine hizmet etmekten başka derdi olmayan bu müdürün suçu neydi?

 Mahkeme mağduriyeti gidereyim derken mağdur etmemiş miydi müdürü?

Suçu neydi öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin? CEAL markasının oluşmasında büyük emeği olan müdürlerinden ayrılmak isterler miydi?

Sabahtan beri bahsettiğimiz müdür kim mi? Hepiniz tanımışsınızdır belki ama ismini bir de ben zikredeyim.

 

ayhan erin tek

 

O müdür Ayhan Erin

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni.

Vatanı ve milleti için kendisine verilecek vazifeyi bekliyor.     

Ha elbette mahkemelerin verdiği kararlara diyecek bir şeyimiz yok ama bu kararın uygulanma zamanı manidar geldi bana….

Ya size….

Saygılarımla….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem