16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ Tıp Fakültesi’nde; Sadettin Hoca'dan ‘ilk’

Galip Ataman

10 Nisan 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, yalnız Kocaeli’nin değil bölgenin referans hastanesi.

Başta Prof. Dr. Baki Komsuoğlu olmak üzere kurulduğu 1994 yılından buyana görev yapan değerli, başarılı, saygın hocalardan yaşamını yitirenleri rahmet ile görevde olanları şükran ile anıyorum.

Son zamanlarda yuvadan ayrılarak başka kurumlara gitmek zorunda kalan hocalarımıza da başarılar diliyorum.

Her şeye rağmen Tıp Fakültesi ve Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi’nin kente açılan penceresi olmaya, “ilk”lere imza atmaya, bilimsel çalışmalarla “ilk”leri gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

sadettin hoca 1

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Tıp Fakültesi Gastroenteroji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında gerçekleştirilen “Safra kesesine giden kanallarda bulunan kanserli hücrelerin ameliyatsız yöntem ile tedavi edilmesi” gibi.

Antalya’da düzenlenen 14. Ulusal Hepato-Gastroenteroloji Kongresine katılan alanında deneyimli ve saygın bilim insanları Sadettin hoca ve ekibini canlı yayında hem izlediler, hem dinlediler.

Sadettin hoca ve ekibi KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirilen safra kesesine giden kanallarda bulunan kanserli hücrelerin ameliyatsız yöntem ile tedavi ederek yalnız bir “ilk”e imza atmadılar.

 

sadettin hoca ekibi

 

Kongreye katılan bilim insanlarına Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve uygulama Hastanesi ile hocalarının farkını gösterirken aydınlatıcı bilgiler de verdiler.

İşte başarılı ve saygın bir tıp doktoru olan Sadettin hocanın yapılan işlemi anlatırken söyledikleri, Sindirim sistemlerinde kanserin erken teşhisine yönelik cihazların tanıtımı ve erken tanı yöntemleri, pankreas hastalıkları, ince bağırsak hastalıkları, karaciğer ile ilgili hastalıklara dair eğitimler gerçekleştiriliyor. Farklı üniversitelerden alanlarında oldukça tecrübeli bilim insanlarını bize eşlik etmeleri amacıyla buraya davet ettik. Yaptığımız operasyonlardan birinde erken evreli kanser vakalarında yeni teknik cihazların tanıda nasıl yardımcı olacağına dair tespitler yaptık. Bu tespitler sonucunda hastamıza ameliyatsız endoskopik yöntemle kanserli bölgeyi çıkarmış olduk.”

KOÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroji Bilim Dalı öğretim üyelerinden, sadettin hocanın sağ kolu Prof. Dr. Ömer Şentürk de “Hem tanısal hem tedavi edici yenilikler uygulanan yöntem ile ilgili, Bu tanıların cerrahi mi yoksa endoskopik yöntemle mi tedavi edilmesi gerektiğine dair incelemeler yapıyoruz. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde uygulanan endoskopik ultrason yöntemi ile sindirim kanalındaki tümöral lezyonları tanımlama ve tedavi edici yöntemleri uygulama gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz. Sindirim kanalının tamamıyla ilgili hem tanısal hem tedavi edici yenilikleri uygulamayı amaçlıyoruz” dedi.

Safra kesesine giden kanallarda bulunan kanserli hücrelerin ameliyatsız yöntem ile tedavi ederek bir “ilk”e imza atan Sadettin hoca başkanlığında Prof. Dr. Ömer Şentürk, Prof. Dr. Cem Kalaycı, Prof. Dr. Erkan Parlak, Prof. Dr. Orhan Tarçın, Doç. Dr. Emrah Alper, Doç. Dr. Bülent Ödemiş, Yrd. Doç. Dr. Ali Erkan Dumanlı, Yrd. Doç. Dr. Göktuğ Şirin’den oluşan KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroji Bölüm hocalarını kutluyor, başarılar diliyorum.

 

ENDOSKOPİK BEYİN AMELİYATI   

Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Tıp Fakültesi Gastroenteroji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında gerçekleştirilen “Safra kesesine giden kanallarda bulunan kanserli hücrelerin ameliyatsız yöntem ile tedavi edilmesi” alanında bir ilk.

Ama KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi saygın hocaları önceki yıllarda da ameliyatsız müdahalelerde bulunarak “ilk”lere imza atmıştı.

 

SAVAŞ CEYLAN

 

Örneğin; KOÜ Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan “Kafatasını Açmadan Burun Deliğinden Girerek Beyin Ameliyatı” yaptı.

Rekor sayıya ulaşılan kafatası açılmadan yapılan beyin ameliyatları ile ilgili Savaş hoca bakın ne diyor, “Son 20 yılda 1850 'Endoskopik transsfenidal tekniği' ile ameliyat yaptık. Bu Türkiye'de ulaşılmış en büyük seridir. Bizim ulaştığımız sayı bu işin yapıldığı Avrupa'daki birkaç önemli merkezin sayısına yetişmiştir, hatta üstüne de çıkmıştır.”

Prof. Dr. Ceylan ve ekibi endoskopik yöntemle hastaya konfor sağlarken İzmit dışından ve komşu ülkelerden gelen hastalara da şifa kaynağı oluyorlar.

 

TEOMAN KILIÇ

 

AMELİYATSIZ KALP KAPAĞI

Bir başka örnek; KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Dr. Teoman Kılıç doçent olduğu yıllarda Prof. Dr. Ertan Ural ve o dönemde doçent olan Prof. Dr. Tayfun Şahin ile “Ameliyatsız Kalp Kapağı” değiştirerek bir ilk”e imza attı.

Kalp Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Kamil Turan Berki, Prof. Dr. Şadan Yavuz ve Anestezi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tülay Hoşten de destek verdi.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin başarılı ve saygın hocaları açık kalp cerrahisi için çok yüksek risk taşıyan ve müdahale edilmediği takdirde 6 ay ile 1 yıl içerisinde kaybedilecek olan aort kapak darlığı hastalarının ameliyatsız yöntemle tedavisini gerçekleştirerek Kocaeli Üniversitesi adını Türkiye ve dünyaya duyurdular.

 

***

 

fotoğraf (1)

 

TÜRK EĞİTİM SEN, 16 NİSAN VE ‘EVET’

Seçmen olarak ilk oyumu 10 Ekim 1965’te kullandım.

O tarihten bu yana yapılan 14 milletvekili, 10 yerel yönetimler, 5 halk oylamasında toplam 29 kez sandığa gittim.

16 Nisan’da 30. kez “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile ilgili Anayasa değişikliği için oy vereceğim.  

Seçmen olarak; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Celal Bayar ve Adnan Menderes dışındaki tüm liderlerin konuşmalarını dinledim.

Gazeteci olarak; Gazi Mustafa Kemal Atatürk dahil tüm liderler ve siyasetçiler ile ilgili yüzlerce, binlerce yazı yazdım.

Üç çeyrek asırlık yaşamımda; askeri müdahalelere, post modern darbelere, e muhtıralara, idamlara, sürgünlere, yasaklara, baskılara, sansürlere, sıkıyönetimlere, siyasi ve faili meçhul cinayetlere tanık oldum.

Otel odalarında milletvekili transferleri ile kurulan hükümetler, altı ay süren 115 tur oylamada seçilemeyen Cumhurbaşkanları gördüm.

Atatürk’ü, Cumhuriyet’i, Demokrasiyi, Özgürlükleri, Barışı, İnsan Hak ve Özgürlükleri her zaman savundum.

Siyasetçilerden; siyasetin kaygan zeminde yalan, iftira, hakaret, kin üzerine yapıldığını öğrendim.

 

TES’DE ÇATLAK MI VAR

Ama siyaset; hiçbir dönemde 16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oylaması öncesi kadar kirlenmedi.

Siyaset dili bu kadar kirlenmedi, seçim ortamı bu kadar gerilmedi.

Kırmızı çizgilerini bildiğimiz siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri hiç bu

bu kadar işbirliği içinde olmadı.

Milliyetçi Cephe Hükümetleri döneminde bile böylesi ittifaklar kurulmadı.

Hiçbir dönemde sendika genel başkanları ile şube başkanları bir birleri ile ters düşmemişlerdi.

Hiçbir seçim öncesi, Türk Eğitim Sen ve Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile Türk Eğitim Sen ve Kamu Sen Kocaeli Şube Başkanları Süleyman Pekin ile Yaşar Şanlı karşı karşıya gelmemişti.

Türk Eğitim Sen ve Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Anayasa değişikliğine hayır diyeceğim” diyor.

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve önceki başkan Süleyman Pekin, “16 Nisan’da genel başkanımız gibi Anayasa’ya hayır diyeceğiz” diyemiyor.

Aksine, 16 Nisan’da neden “evet” oyu kullanılması gerektiğini anlatmak üzere AK Parti İl Başkanı Şemsetttin Ceyhan’ı konuşmacı olarak davet ederek kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyorlar.

Kim davet ediyor? Türk Eğitim Sen önceki başkanı ve Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin.

Türk Eğitim Sen mevcut başkanı Yaşar Şanlı da davetiyeyi sosyal medya üzerinden üyeleri ile paylaşıyor.

Nerede? Türk Eğitim Sen konferans salonu.

30-40 kişilik salonda kimler var?

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve önceki başkan Süleyman Pekin ile TES ve Selçuklu DK üyeleri.

 

PLAKET

 

Konferans sonunda konuşmacı AK Parti il başkanı Ceyhan’a teşekkür plaketini kimler veriyor? Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve önceki başkan Süleyman Pekin.

Konuşma sonrası başkan Ceyhan, TES Başkanları Pekin ve Şanlı ile bir avuç üyeyi 16 Nisan’da “evet” oyu kullanmaları konusunda ikna etmişler midir bilemem.

Toplantıya katılanlara baktım, AK Parti SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) üyesi Halil İbrahim Keleşoğlu yoktu. Türk Eğitim sen üyesi müdürler itibarsızlaştırılarak öğretmen yapılırken  Eğitim Bir Sen Başkanlığı yapan Keleşoğlu’nun çağrılıp çağrılmadığı konusunda bilgi sahibi değilim.

Keleşoğlu, davet edildiği halde katılmamışsa ayıp etmiş!

Pekin ve Şanlı çağırmayı unutmuşsa olmamış!

Her ne ise. Koskoca AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan,Türk Eğitim Sen Başkanları Süleyman Pekin ve Yaşar Şanlı’yı kırmayıp davetlerine gittiğine onlar da gereğini yaparlar.

Ya da çıkıp, “Genel Başkanımız hakkı Koncuk gibi, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliğine hayır oyu kullanacağız” derler.

Sakın kimse yanlış anlamasın. Amacım; Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve önceki başkan Süleyman Pekin ile TES ve Selçuklu DK üyelerinin Anayasa değişikliğinde kullanacakları oyun rengi değil.

Kaldı ki oy, her seçmenin Anayasal hakkı ve vatandaşlık görevi olup gizlidir.

Benimkisi; CHP, MHP, BBP, SP il başkanları değil de sadece AK Parti il başkanının davet edilerek Türk Eğitim Sen üyeleri ve kamuoyunun merakını gidermek.

 

***

 

TÜRK POLİSİ 172. YILDIR CESARET İLE ÇALIŞIYOR

10 Nisan 1845’te “Polis Nizamnamesi” adıyla kurulan. Cumhuriyet’in ilanında sonra Polis Teşkilatı” adıyla görevine devam eden polisimizin 172. Yılını kutluyorum.

FETÖ Silahlı Terör Örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere şehit düşen tüm polislerimizi rahmet ve şükran ile anıyorum.

Hayatta olan gazilerimize sağlıklı yaşam diliyorum.

172 yıldır cesaretle can ve mal güvenliğimizi sağlayan polislerimize sahip çıkalım, yardımcı olalım, görev yapmalarına engel olmayalım.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kırmızı çizgilerinden biri olan “güven ortamı” sağlanmasına yardımcı olalım.

Her kurumda ve teşkilatta olduğu gibi polis teşkilatında da karşılaştığımız hainler ve kötüleri öne çıkararak kahraman, cesur polisimizi yıpratmayalım.

 

polis_logo

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem