17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık’a göre “evet” oylarında sıkıntı yok

Galip Ataman

07 Nisan 2017 tarihli yazısı

16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği referandumuna sayılı günler kaldı.

9 gün sonra “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için  “evet” ya da “hayır” oyu kullanmak için sandığa gideceğiz.

AK Parti ve MHP meydanlarda “evet” CHP, HDP ve diğerleri salonlarda “hayır” için çalışıyor.

Televizyonlarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” savunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 16 Nisan’da “rejim değişikliğinin” oylanacağını söyleyerek 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğini eleştiriyor.

Gazetelerde, televizyonlarda boy boy “evet” ve “hayır” reklamları ile klipler.

Cadde ve sokaklarda peş peşe dolaşan giydirilmiş minibüslerden yükselen referandum şarkıları.

Siyasi parti liderlerinin açıklamalarına, söylemlerine, üsluplarına bakılırsa 16 Nisan’da Anayasa değişikliği değil de milletvekili seçimi oylanacağını sanırsınız.

Dilin kemiği yok. Televizyon kameraları karşısına geçen, eline mikrofon alan, gazetecilere konuşan liderler öyle laflar ediyorlar ki şaşırmamak mümkün değil.

Dün güne, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile başladım.

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker ile devam ettim.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ile nokta koydum.

Bakan Işık, milletvekili Şeker ve Başkan Ayaz ile Anayasa değişikliğini ve sandıklardan çıkacak referandum sonucunu konuştuk.

Milletvekili Şeker’in uçuk referandum tahmini ve Başkan Ayaz’ın “Başiskele’den yüzde 80 evet oyu bekliyorum” tahminini şimdilik bir kenara bırakıyorum.

Milli, Savunma Bakanı ile yaptığım görüşmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ankara’da “hükümet değişikliği” konuşulduğu, İstanbul gazetelerinde “erken seçim” manşetleri atıldığı Ekim ayında Bakan Işık, “referandum” sözcüğünü ilk telaffuz eden siyasetçi olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmit mitingini değerlendirirken, “Referandumda sıkıntı olmaz” demişti.

Kocaeli il başkanlığının ardından 23, 24, 25, 26. Dönem Milletvekili seçilen, 61, 62, 63 v3 64. Hükümetlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan, 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümetin Milli Savunma Bakanlığı’na atanan Fikri Işık yine her zamanki gibi kendisinden emin.

 

16 Nisan referandum sonucunu sorduğumda cevabı, “Hocam, evet oylarda sıkıntı olmaz. Türkiye genelinde ve Kocaeli özelinde yüzde 50 barajını rahat aşarız” oldu.

Daha net konuşmasını istediğimde, ilk kez “Kocaeli’de evet oyları yüzde 60 bandını yakaladı” dedi.

Türkiye geneli ile ilgili “Evet oyları Türkiye genelinde yüzde 55’e doğru tırmanıyor” şeklinde konuştu.

Bakan Işık’ın söylediklerinin sadece bir tahminden ibaret olmadığını, belli merkezlerde yaptırılan ciddi anketlerin sonucunu yansıttığını bildiğimden 16 Nisan’a kadar oranların değişip değişmeyeceğini sordum.

Cevabı, 16 Nisan’a kadar CHP başta olmak üzere hayırcıların yapacağı hatalar sonrası evet oylarında artış bekliyoruz” oldu.

 

HATA YAPAN BEDELİNİ ÖDER

Sayın Bakan Işık ile referandum sürecini konuşurken, son günlerde Antalya milletvekili Deniz Baykal ve Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un talihsiz açıklamalarını sordum.

 “Halk oylamasında hayır çıkarsa İzmir’de düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz” açıklamasına tepkili idi.

Deniz Baykal’ın gibi deneyimli bir siyasetçinin böyle bir açıklamayı nasıl yaptığına hala inanamıyordu.

Deniz Baykal’ın Bakan Işık dahil tüm “evet”çiler ile birçok “hayır”cıyı hayrette bırakan ne söylemiş ona göz atalım.

İstannbul Maltepe’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Baykal, bakın ne söylemiş, “Cumhuriyetimizi o gün ilan etmişiz gibi. Hatta 9 Eylül 1922’de İzmir’de düşmanı denize döküp, kadınlarımızın kırmızı bezler üzerine ay ve yıldız çizerek diktikleri o sevimli bayrağımızı askerlerimizin vilayet konağının çatısına kadar heyecanla çıkıp diktikleri anda nasıl yüreğimiz kabarıyor, gözlerimiz doluyorsa o duygularla vatanı o gün kurtarmışız gibi... O sevinci yaşayacağız. Hep beraber o 23 Nisan’ı kutlayacağız.”

CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da katıldığı bir başka referandum toplantısında da skandal açıklamalarda bulunarak, “Halk oylamasında ‘hayır’ çıkarsa, İzmir’de düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz” demişti.

Bakan Işık CHP Konya Milletvekili emekli binbaşı, kulak burun boğaz uzmanı Dr. Hüsnü Bozkurt’un yüzde 65 “hayır” çıkacağını öne sürerken yaptığı konuşmaya tepkinin ötesinde öfkeli idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım gibi Bakan Işık’ı da isyan ettiren CHP Milletvekili Bozkurt bakın ne söylemiş, Diyelim ki ‘evet’ çıktı kimse heveslenmesin. Biz yine Samsun’dan başlarız, Amasya’ya  gideriz, Sivas’a  gideriz, Ankara’ya  geliriz. Buradan İnönü’ye, Sakarya’ya, Dumlupıunar’a..  Ulan sizi İzmir’e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de yine İzmir’den  denize dökeriz.”

CHP Konya Milletvekili Bozkurt’un açıklamalarına tepki gösteren sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Bakan Işık ve ‘evet’ diyenler değil.

CHP Milletvekili Bozkurt’a tepki gösterenler arasında yer alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi ve siyaset dersi verirken “Milli iradenin üzerinde hiçbir güç yoktur. Öyle asarım, keserim, denize dökerim demekle olmaz. Her arkadaşımın, her siyasetçinin diline hakim olması lazım. Üç tane alkış geldi diye diline hakim olamamak doğru değildir. Doğru bulmuyoruz” dedi.

Bakan Işık, son günlerde ‘hayır’ oyların düşüşe geçtiğine dikkat çekerken çok ilginç tahminde bulundu; “Evet oylar Kocaeli ve Türkiye’de tırmanışa geçerken, hayır oylar azalıyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Baykal ve diğer konuşmacılar hata üstüne hata yaparak, pot üstüne pot kırarak inandırıcılıklarını yitirdiler. Bu arada hayır’cıların anketlerini yapan firmalar da gerçeği görerek CHP kurmaylarını uyarmış olmalılar ki hayır’cı kanadında bir panik var. Konuşurken ağızlarından çıkanı kulakları duymuyor. Bu da hayır oyların 16 Nisan’a kadar daha da azalacağını, evet oyların artacağını gösteriyor.”

 

FİKRİ-Işık

 

KONGRE MERKEZİNE

KAVUŞMAYA AZ KALDI

 

Kocaelinüfusu 2 milyona dayandı ama soluklanacak meydanları yok.

Zirvede kış ve turizm merkezimiz var ama teleferiği yok.

Denizimiz var ama plajlarımız ve yenecek balık yok.

Müzelerimiz var ama ziyaret eden yerli ve yabancı turist yok.

Sahalarımız var ama şampiyonluğa oynayan kulüplerimiz yok.

Toplu taşıma araçları var ama geçecek yollar yok.

Özel araçlarımız var ama otoparklarımız yok.

Tramvaya binmeye sayılı günler kaldı ama metromuz yok.

İzmit gibi sanat ve kültür sevenlerin yoğun olduğu bir kentte, “Kongre ve Kültür Merkezi” yok.

Sabancı’nın 40 yıl önce yaptırdığı kültür merkezi miadını doldurdu ama yokluktan hizmete devam ediyor.

CHP’li Sefa Sirmen döneminde yaptırılan DYP’li Süleyman Demirel adı verilen “Süleyman Demirel Kültür Merkezi”ihtiyaca cevap vermiyor.

Kocaeli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi halka açık değil.

Büyükşehir Belediyesi’nin programına aldığı, projesini paylaştığı “Kristal Kongre ve Kültür Merkezi”nden vazgeçilince belediyelerin nikah ve düğün salonları ile yetinmek zorunda kaldık.

 

TAHİR HOCA SÖZÜ

“Kristal Kongre ve Kültür Merkezi”ndenneden vazgeçildiğini sorgulayacak değilim.

Kocaeli’nin alt yapısından üst yapısına, kavşak köprülerden duble yollara, spor tesislerinden çevreye onlarca projeyi hizmete açan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun haklı gerekçeleri olduğunu düşünüyorum.

Okullar ve hastaneler yaptırarak “devrim” niteliğinde kararlar alan merkezi yönetimin, “Kongre ve Kültür Merkezi” projesinin rafa kaldırılmasına izin vereceğini sanmıyorum.

Öyle de oldu. Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Büyükşehir Belediyesi olarak Kongre ve Kültür Merkeziuygulama projeleri bitmek üzere. En geç Mayıs ayı sonunda ihaleye çıkmayı planlanıyoruz”vazgeçmediklerini söyledi.

Başkan Karaosmanoğlu’nun seçim döneminde açıkladığı “Kongre ve Kültür Merkezi”projesi gecikmeli de olsa yapılacak.

İzmit’in büyük ihtiyacı çok amaçlı “Kongre ve Kültür Merkezi” en kısa zamanda hizmete açılacak.

İzmitli sanat ve kültür severler, etkinlikleri için 300-500 koltuklu nikah ve düğün salonlarına gitmek, bugün ihtiyaca cevap vermeyen yıllar önce yapılan kültür merkezleri ile spor salonlarını kullanmak zorunda kalmayacak.

 

2 BLOKTAN OLUŞACAK

Mannesmann fabrikası yerine yapılacak olan “Kongre ve Kültür Merkezi”

36  dönümlük alan içerisinde 2 bloktan oluşacak.

Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın verdiği bilgiye göre,

 Birinci Blokta; 1.400 kişilik ana kongre merkezi, fuaye ve sergi salonları, 2 adet yaklaşık 150 kişilik çok amaçlı salon, 4 adet 50 kişilik çok amaçlı salon, yuvarlak masa toplantı salonu ve idari ofisler, yeme-içme birimleri olacak.

İkinci Blokta; 2 adet 500 kişilik esnek kullanımlı nikah salonu, fuaye ve sergi salonları, farklı ölçeklerde toplantı odaları, atölyeler ve idari ofisler, yeme-içme birimleri yer alacak.

Büyükşehir Belediyesi’ne verilen Seka Fabrikası ve sahile kadar uzanan alan, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu öncülüğünde sosyal ve kültürel amaçlı değerlendirildi.

Vizyon proje kapsamında; Seka Parkın yanı sıra Seka Kağıt Müzesi, Bilişim Müzesi yapılarak bölgenin en önemli ihtiyacı giderildi.

Film platoları kuruldu, önümüzdeki günlerde taşınacak Kocaeli Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi konservatuarları ile ayrı bir kimlik kazanacak.

2 bloktan oluşacak “Kongre ve Kültür Merkezi”nin hizmete girmesi ile Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu için Başiskele’de bilmem ne oteline gitmek zorunda kalmayacağız.

Dini bayramlarda İzmitlilerin bir araya geldiği kent bayramlaşması için Yunus Emre Nikah Salonu ya da Antikkapı personel yemekhanesini kullanmayacağız.

Yapılacak toplantılar ve aktiviteler için köşe bucak salon aramayacağız.

Ben inanıyorum ki, “Kongre ve Kültür Merkezi”nin Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun “tramvay” projesinin ardından Kocaeli’nin kimliğini, vizyonunu yansıtan en önemli proje olacak.

Darısı, “metro” ve “kent meydanı” projelerine.

 

 

man 1

 

Mannesman_2

 

Mannesman_ (3)

 

Mannesman_4

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem