26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yargıdan, müdür Cahit Çakmak’a ‘iade-i itibar’

Galip Ataman

05 Nisan 2017 tarihli yazısı

AK Parti sözcüleri, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923’ten buyana 65 hükümet kurulduğunu söyleyerek ülkede istikrar sağlanamadığını anlatıyor.

Koalisyon pazarlıklarının darbelere davetiye çıkardığını anlatarak 16 Nisan’da seçmenin Anayasa değişikliğine “evet” demesini istiyor.

Ama son 15 yılda 6 milli eğitim bakanı (Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz), onlarca yönetmelik değiştirerek eğitimin sorunlar yumağı haline geldiğinden hiç söz etmiyor.

Eğitim Bir Sen üyesi olmayan başarılı, deneyimli okul müdürlerinin öğretmen yapılarak itibarsızlaştırıldığını göz ardı ediyor.

Çoğu sakıncalı, başarısız, deneyimsiz, düşük performanslı yöneticilerin müdür görevlendirildiklerinden hiç bahsetmiyor.

Türk Eğitim Sen üyesi müdürlerin koltuklarının ilçe ve şube müdürlerinin verdiği keyfi, yanlı puanlar ile Eğitim Bir Sen üyelerine ikram edildiğini görmezden geliyor.

Yargının verdiği “Yürütmenin Durdurulması” kararlarının uygulanmamasını sorgulamıyor, seyirci kalıyor.

Başarısız bulunarak öğretmen yapılan, itibarsızlaştırılarak kapı önüne konan o müdürlerden Cahit Çakmak, Türk Eğitim Sen üyesi olmanın bedelini İzmit Cahit Elginkan Lisesi Müdürlüğünden İzmit Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine öğretmen olarak gönderilerek ödedi.

Ama Cahit hoca, uygulamanın yanlış ve haksız olduğunu ileri sürerek “Yürütmenin Durdurulması” istemi ile yargıya gitti.

Düşük puan verilere öğretmen yapılmanın keyfi ve yanlış olduğunu yazan yargı kararların uygulanmaması karşısında “pes” etmedi.

Yargı kararlarının yönetmelik değişiklikleri ile uygulanmasının imkansız hale geldiği günlerde Danıştay kararı ile Kartepe Hayrettin Gürsoy Anadolu Lisesi Müdürlüğüne gönderildi.

Cahit Çakmak, öğretmen yapılan yüzlerce yönetici arasından müdürlük koltuğuna yeniden oturma şansını yakalayan 3-5 kişiden biri olmuştu.

Ama Cahit hoca yargı kararının uygulanmadığını, eski okulu İzmit Cahit Elginkan Lisesi Müdürlüğüne dönmek konusunda ısrar etti.

Yargı geçtiğimiz günlerde verdiği, “Cahit Çakmak, görevden alındığı eski okulu İzmit Cahit Elginkan Lisesi Müdürlüğüne dönmelidir” kararı ile

yaklaşık 3 yıl süren haksızlığa son noktayı koydu.

Milli eğitim bakanlığı da Cahit Çakmak’ın eski okulu Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Müdürlüğüne başlatılması isteği ile yargı kararını Kocaeli Valiliği’ne gönderdi.

Ve 29 yılını müdür olarak geçiren 35 yıllık eğitimci Cahit Çakmak haklı davasını ısrarlı takibi, kararlı duruşu sonucu kazandı.

Kocaeli Valiliği, öğretmen yaparak itibarsızlaştırdığı Cahit Çakmak’ı yargı kararı ve milli eğitim bakanlığı talebi sonrası Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’ne müdür atayarak “iade-i itibar” yaptı.

Mehmet Akif Ersoy, Mimar Sinan, İzmit Lisesi, Yavuz Kız Meslek Lisesi, Cahit Elginkan Liselerinde müdür olarak çalışan Cahit hoca, 29 Mart’ta eski okuluna döndü.

 

CAHİT ÇAKMAK

 

TÜRK EĞİTİM SEN

Cahit Çakmak’ın 3 yıl aradan sonra Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’ne dönmesinin ardından ilk ziyaretçisi, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve yönetim kurulu üyeleri olmuş.

Ziyarette, Cahit hocanın hukuk zaferine sahip çıkan başkan Şanlı, “Hukuksuzluklarla mücadelemiz sonsuza dek sürecektir” demiş.

Yaşar hoca hızını alamamış zafer kazanan komutan edası ile sosyal medyadan şu açıklamayı yapmış, “Cahit Çakmak onur, dik duruş, mücadele, azim. Bizim mana tasarrufumuz Yunus Emre Hazretlerinden, cengaverliğimiz Dadaloğlu’ndan, koçluğumuz Köroğlu’dan gelmektedir. Göreve mahkeme kararı ile dönen, kapısının önünde Atsız’ın şiirini asan şube eski başkanımız Cahit Çakmak Beyefendi görevine geri döndü. Her zaman olduğu gibi eğitimin beka davamız olduğu bilinci ile üstün başarılı olacağına inancımız tamdır. Var ol tunç yürekli Türk!!!”

İlahi, Türk Eğitim Sen Başkanı Yaşar Şanlı. Hepimiz din kardeşiyiz. İzmit’te yaşıyoruz. Birbirimizi tanıyoruz. Yapma. Cahit Çakmak’a sahip çıkarken yargı sürecinde yaşananları, gerçeği saptırma.

2014 yılında milli eğitim ilçe ve şube müdürlerinin verdiği keyfi, yanlı puanlar ile büyük çoğunluğu Türk Eğitim Sen üyesi müdürler başarısız bulunup itibarsızlaştırılarak öğretmen yapılırken Yaşar Şanlı nerede idi, sen onu söyle.

Türk Eğitim Sen üyeliğinden istifa ederek Eğitim Bir Sen’e geçen, taciz ile suçlanan 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul müdürü İbrahim Ergün’ün görevden alınması sonrası verdiğin desteği neden Cahit Çakmak dahil diğer görevden alınıp öğretmen yapılan Türk Eğitim Sen üyeleri için vermedin onu anlat.

Cahit Çakmak’a 3 yıllık yargı sürecinde hangi desteği verdiğini açıkla.

O günlerde galip Ataman olarak benim sahiplenirken küçücük bir teşekkürü çok görüşünün gerekçesinden bahset.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Boncuk Ankara’da parçalanırken Yaşar Şanlı olarak sen Kocaeli’de hangi girişimde bulundun. Onu söyle bana.

Cahit Çakmak’ın kararlı, inançlı, azimli haklı hukuk mücadelesi sonra kazandığı davaya sahip çıkma huyundan vazgeç. 

 

***

 

3 AYDA 19.730 İŞSİZE ‘İŞ’

Ülkemizde işsiz sayısı, 57 bini Kocaeli’de olmak üzere 3.5 milyonu geçti.

İşsiz sayısının bugünden yarına çözülemeyeceğini gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en aza indirebilmek üzere “İstihdam Seferberliği” başlattı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 2017 yılı için açıkladığı 60 bin hedefini yakalayabilmek için sanayicilerin, iş adamlarının, OSB’lerin kapısını çalıyor.

İş Kur Müdürü Ulvi Yılmaz ile 107 iş ve meslek danışmanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Vali Güzeloğlu’nun belirlediği 60 bin hedefini yakalayabilmek için 7/24 çalışıyor.

Mart ayı sonu itibari ile 3 ayda 19 bin 730 işsizin istihdam edildiğini dikkate aldığımızda yılsonunda 60 bin hedefi yakalamak zor olmayacak gibi görünüyor.

2017’nin ilk 3 aylık 19 bin 730 istihdam rakamını 2016’nın ilk 3 aylık 6 bin 651 rakamı ile karşılaştırdığımızda her şeyin yolunda gittiğini gösteriyor.

2017’nin Mart ayı istihdam rakamı 6 bin 413 ile 2016’nın Mart ayı istihdam rakamı 2 bin 100’ü kıyasladığımızda yılsonunda 60 bin rakamının yakalanmasının sürpriz olmayacağını söyleyebilirim.

Mart ayı rakamlarına baktığımızda Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra Türkiye 2. olduğunu görüyoruz.

Kocaeli istihdamda Türkiye birincisi olabilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın başlattığı “İstihdam Seferberliği” ve Vali Güzeloğlu’nun 60 bin hedefi açıkladığı tarihten buyana alınan kararları, gösterilen performansı, yapılan çalışmaları dikkate aldığımızda olabilir.

Ama İstanbul’un nüfusuna, iş potansiyeline baktığımızda zor görünüyor.

2017 sonunda rakamlar açıklandığında Kocaeli İş Kur marifeti ile tüm zamanların rekorunu kırması benim için sürpriz olmaz.

 

İlk 3 ayda gerçekleşen istihdam rakamları;

2015 Ocak 755, 2016 Ocak 2.455, 2017 Ocak 6.266

2015 Şubat 2.006, 2016 Şubat 4.247, 2017 Şubat 6.813

2015 Mart 4.300, 2016 Mart 6.413, 2017 Mart 6.651

Bir başka deyişle; 2015’in ilk 3 ayında 7 bin 61 işsiz, 2016’nın ilk 3 ayında 13 bin 115 işsiz, 2017’nin ilk 3 ayında 19 bin 730 işsiz işe yerleştirildi.

İşsizlerin işe yerleştirme rakamlarındaki artışın yanı sıra işsizlerin İş Kur’a başvurularında da artış var.

Mart 2016’da işsiz başvuru sayısı 38 bin 310 iken Mart 2017’de işsiz başvuru sayısı 3 bin 930 artış ile 42 bin 240 oldu.

 

***

 

KOÜ KÖRFEZ KAMPÜS

 

KÖRFEZ’E LOJİSTİK VE İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Körfez Belediyesi vizyon projelerinden “Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü” temeli geçtiğimiz günlerde atıldı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Başkan İsmail Baran konuştu.

20 bin metrekarelik alan üzerinde 18 milyon TL harcanarak Osmanlı ile Selçuklu mimarisi izlerini taşıyacak 4 bin 500 öğrenci kapasiteli “KOÜ Körfez Kampüsü” hayırlı olsun.

İzmit, Gölcük, Karamürsel, Kandıra, Gebze, Darıca, Kandıra’da üniversite, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu varken Körfez’de yıllardır yükseköğretim kurumu yoktu.

Körfez’e 4 bin 500 öğrenci kapasiteli “KOÜ Körfez Kampüsü” kazandıran Başkan İsmail Baran’ı kutluyorum.

Temel atma töreninde konuşan Bakan Işık, Vali Güzeloğlu, Rektör Hülagü ve Başkan Baran her şeyi söyledi.

Ama hiç biri “KOÜ Körfez Kampüsü”nde hangi fakülte ya da yüksekokulların eğitim-öğretim yapacağını açıklamadı.

Bakan, Vali ve Başkanı anlıyorum bilmediklerinden ya da bildikleri halde üzerlerine vazife olmadığından açıklamamış olabilirler.

İşin sahibi Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başkan Baran’a teşekkür ederken, “Körfez ilçenin sosyal, kültürel değişimine öncülük edecek, bölgenin ekonomisini canlandıracak kampüste 4 yıllık Lojistik Yüksekokul açılacak. Umuttepe’de yer sorunu olan, atölye, stüdyo, kütüphanesi bulunmayan İletişim Fakültesi’ni taşıyacağız” diyebilirdi.

Diyemedi. 2 yükseköğretim kurumundan birinin protokolunun 2012 yılında imzalandığını, adının 4 yıllık “Lojistik Yüksekokul” olduğunu herkes biliyor.

Ama Umuttepe’den taşınması planlanan “İletişim Fakültesi”nden  tepki almamak için telaffuz edilmiyor.

Çünkü  “İletişim Fakültesi”nin Umuttepe’den Körfez’e taşınmasını öğrenci ve hocalar istemiyor, karşı çıkıyorlar.

Alternatif olarak düşünülen Karamürsel’deki “Denizcilik Fakültesi” hoca ve öğrencileri gibi.

Başkan İsmail Baran’ın 20 milyon TL harcayarak yaptıracağı “KOÜ Körfez Kampüsü” boş kalmayacağına göre ilk kez açılacak “Lojistik Yüksekokul” yanı sıra İletişim Fakültesi mi olur, Denizcilik Fakültesi mi olur bilemem ama bir fakülte taşınacak.

Hocaların ve öğrencilerin fazla itiraz etme, “gitmeyiz” deme şansı yok.

Darısı Kandıralı hayırsever Rahmiye Cansever’in Kocaeli Üniversitesi’ne bağışladığı 6 milyon TL değerindeki 25 dönümlük arsa üzerine yapılacak fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullara.

 

 

***

 

fotoğraf 2   fotoğraf 1

 

ADA VE 43 ARKADAŞININ RESİM ATÖLYESİ SERGİSİ

Kocaeli olarak sanat ve kültür alanında yeterince başarılı olduğumuzu, dışa açıldığımız söylemek zor.

Önceki gün torunum 5 yaşındaki Ada’nın da devam ettiği “Kader Aktü Yetişkin, Yaratıcı Çocuk ve Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Sanat Atölyesi” öğrencilerinin Cumhuriyet parkında resim sergisi açılışı vardı.

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 2003 mezunu Kader Aktü, 44 kursiyeri verdiği eğitim ile farklı sanat disiplin ve metotları ile buluşturuyor, algılama ve organize etme becerilerini geliştiren sistem ile tanıştırıyor.

Her yaş grubundan 44 ressamın birer eserinin sergilendiği sergide Özleyiş ve Burak Bayoğlu’nun cici kızları Ada’nın resmini keyifle izleme ve anneannesi Elif hanım ile dedesi Mükerrem Bey ile sohbet etme fırsatı buldum.

 

fotoğraf 3

 

“Kader Aktü öğrencilerinden Ahmet Fırat Küçük’ün babası Kocaeli önceki Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük ile çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Yetişkin Resim Atölyesi, Güzel Sanatlara Hazırlık Atölyesi ve Yaratıcı Çocuk Resim Atölyeleri hakkında yeterince bilgi sahibi oldum.

Atölyesinin kokusunu ve oğlu Atlas ile birlikte atölyede geçirdiği zamanların

keyfini hiçbir şeye değişmeyen Kader Aktü ve 44 öğrencisini kutluyor, başarılar diliyorum. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi