21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ak Parti, 16 yıl önce açıklamıştı!

Galip Ataman

03 Nisan 2017 tarihli yazısı

Türkiye, referanduma 12 gün kala böyle bir seçim görmedi. Ortalık toz duman, sinirler gergin.

Kuruluşundan buyana girdiği 5 Milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı seçimi ile 2 Anayasa oylamasını açık ara kazanan AK Parti, ilk kez gündemi belirleyen değil CHP’nin belirlediği gündeme göre konuşmak zorunda kalıyor.

Aralıksız 16 yıldır iktidar olan, önceki seçimlerde gündemi belirleyen AK Parti,

ilk kez CHP’nin sorularına cevap vermekte zorlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti sözcüleri, ilk kez CHP’nin iddialarına cevap vermekten, seçmene neden “evet” oyu kullanması gerektiğini istediği gibi anlatamıyor.

Partilere, liderlere, ittifaklara baktığımızda 16 Nisan öncesi bir değil birden fazla “ilk” yaşıyoruz. En büyük sürpriz çıkışı da MHP’de görüyoruz.

Birincisi; AK Parti, 16 yıllık siyasi yaşamında 16 Nisan öncesi seçmenden “evet” oyu isterken kendisini anlatmakta ilk kez bu kadar zorlanıyor.

İkincisi; CHP’nin iddialarına cevap vermekten, Anayasa değişikliğindeki birçok maddenin 16 yıl önce kurulan AK Parti programında yer aldığını söylemeye fırsat bulamıyor.

Üçüncüsü; Girdiği her seçimi kaybeden CHP ilk kez gündem belirleyen parti olurken, ilk kez yeni, eski, aday, potansiyel genel başkanlar seçmenden birlşikte “hayır” oyu isterken bir “ilk”e imza atıyor.

Dördüncüsü; 21 Ekim 2007’de yapılan Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini, 12 Eylül 2010’da Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ya yapılan değişikliklere “hayır” diyen MHP 16 Nisan’da “evet” diyecek.

Beşincisi; 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP, Recep Tayyip Erdoğan’a “hayır” diyerek CHP ile ortak aday çıkarırken bu 3 yıl sonra Erdoğan’ın tek adamlığına “evet” diyerek destek veriyor.

Şunun şurasında oy kullanmamıza ve sonuçların açıklanmasına 12 gün kaldı.

16 Nisan akşamı sandıklar açıldığında “evet” ve “hayır” oyları ile birlikte “Balkon Konuşması” yapacak lideri birlikte öğreneceğiz.

 

CUMHURBAŞKANI LİDERLER

 

2001 PROGRAMINDA VAR

Gelelim son günlerde CHP lideri Kemal Kılıuçdaroğlu dahil “hayır” oyu kullanacakların en çok eleştirdiği, Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu üyelerini milletvekili olmayanlardan atamasına ve görevine son vermesini öngören 104. maddesine.

AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinde açıkladığı programına baktığımızda bugün tartışılan ve eleştirilen bu maddenin orada “Yasama ve yürütme erklerinin birbirlerinden net bir biçimde ayrılması için TÜM BAKANLARIN MECLİS DIŞINDAN atanmasını sağlayacak değişiklik yapılacaktır” yazdığı görülecektir.

Anayasa değişiklik paketinde yer alan parlamentonun güçlendirilmesi maddesi programda, “Parlamentonun yasa çıkarmada ve denetimde etkin, bağımsız  ve verimli olması için  gerekli düzenlemeler yapılacaktır” şeklinde yer alıyor.

Programda yer alan bir diğer madde, “Yüksek mahkeme üyelerinin yeniden belirlenmesi usulü, mahkemenin bağımsızlığı, meslek ölçütler ve seçim yapacak organlar demokratik ülke deneyimleri dikkate alınarak yeniden düzenlenecektir.”

Bir başka madde, “Yeni Anayasa yürürlüğe girdikten sonra mevcut tüm kanunlar gözden geçirilecek ve anayasal sisteme uymayanlar süratle yürürlükten kaldırılacak ya da değiştirilecektir.”

Değişikliğin kabul edilmesi ile bürokratlarla ilgili yapılacak çalışmalar programda şöyle yazıyor, “Tüm kamu görevlilerinin yargılanabilmeleri önündeki engeller ve ayrıcalıklar yeniden ele alınarak düzenlenecek”.

Referandumda “evet” çıkması halinde AK Parti’nin 2001 yılında programına yazdığı “Siyasi Partiler ve Seçim Kanunun değiştirilecek, Daraltılmış Bölge ve Tercihli Seçim Sistemi getirilecek” maddeleri de hayata geçirilecektir.

18 maddeden oluşan Anayasa Değişiklik paketinde, AK Parti Programında olmayan maddeler de var.

Örneğin, Anayasa değişiklik paketine konan seçilme yaşının 21’e indirileceği AK Parti programında 25 olarak yazıyor.

O değişiklikte önceki yıllarda programda yazdığı gibi seçilme yaşı 30’dan 25’e indirilerek gerçekleştirildi. 

 

 

İŞTE GERÇEK GAZETECİLİK

 

Türkiye’de medya giderek gerçek ve özel haberlerden uzaklaşıyor. Basın toplantısı haberciliği, demeç gazeteciliği, yandaş, yanlı yayıncılık Türk medyası kanser gibi sardı

Teknoloji; her alanda olduğu gibi medyada da daha çok çalışmayı, daha çok bilgi sahibi olmayı öngörüyor.

Biz gazeteciler ne yapıyoruz? Okura güncel ve doğru haberleri okutmak için daha çok okumak, daha çok araştırmak yerine emek harcamadan ayağımıza gelen bilgiler ile yetiniyoruz.

Oturduğumuz yerden ajanslardan, belediyelerden gelen bültenleri çoğu kez noktasına virgülüne dokunmadan gazete sayfalarına, haber sitelerine koyuyoruz.

Ya da gazetelerde yayınlanan özel haberleri kaynak belirtmeden “kes-kopyala-yapıştır” yöntemi ile kullanıyoruz.

Kendisini zeki, okurları aptal sanan gazeteciler de bir süre sonra çıkıp yaptıkları “emek hırsızlığı” ile övünüyorlar.

Zaman zaman bu köşeden “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganı kullanırken tam da bunu anlatmaya çalışıyordum.

Çünkü gençlerde heyecan yok, orta yaşlılar araştırmayı sevmiyor, yaşlılar ziyaretlerde anlatılanlar ile yetiniyor.

Logolarındaki “10. Yıl, 20. Yıl, 30. Yıl, 40. Yıl” rakamları ile övünen yerel gazetelerin son 15 günlük manşetlerini ve haberlerini taradım.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” manşetleri, haberleri, köşe yazıları ile karşılaştırdım.

Bir kez daha “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olmanın gururunu yaşarken diğer gazetelerin “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” ardından nal topladıklarını gördüm.

“Gazetecilik, böyle bir şey” diyerek kahvemi keyifle yudumlarken “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkını okurlar ile paylaşmak istedim.

 

İŞTE BİZİM FARKIMIZ

İzmit’te en çok konuşulan ve tartışılan, bazı çevrelerce eleştirilen “tramvay” ile ilgili haberleri okurları ile önceki aylarda olduğu gibi Mart ayında da yine “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” paylaştı.

İzmitlilerin konforlu, güvenli, seri ve ucuz yolculuk etmeye hazırlandığı “tramvay test sürüşlerini” okurlara ilk “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” duyurdu.  

Büyükşehir Belediyesi’nin geceleri saat 02.00’de yaptığı test sürüşü haberini ve fotoğrafını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 20 Mart Pazartesi günü yazdı.

Diğer gazetelerin tamamı 24 Mart Cuma günü Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun tramvayın vatman koltuğunda gerçekleştirdiği test sürüşü ile yazdı.

Büyükşehir Belediyesi programlı bir test sürüşü gerçekleştirmemiş olsaydı yine yazamayacaklardı ya da çoğu kez olduğu gibi “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nden kopya çekeceklerdi.

CHP yeni il binası ile ilgili haber tüm gazetelerde yer aldı ama Başkan Cengiz Sarıbay’ın, “Katkı verenleri plaket ile ödüllendireceğiz” açıklamasını nedense kimse dikkate almadı.

1 milyon TL’ye alınan binanın 600 bin lirasını genel merkez göndermiş, 400 bin lirasını Başkan Sarıbay eski-yeni milletvekilleri, başkanlar, üyelerden toplamıştı.

CHP binası için kimlerden ne kadar “bağış” alındığını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 27 Mart pazartesi günü yazdı. Başka yazan da olmadı.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Fransa Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde 28 Mart’ta yaptığı konuşmayı  “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 29 Mart’ta verirken diğer gazetelerin tamamı 30 Mart’ta okur ile paylaşabildi.

 

fen lisesi

 

ÖSYM’nin 28 Mart Salı günü açıkladığı YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) sonuçlarını “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” 29 Çarşamba günü haber yaptı.

49 bin 611’i Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde 2 milyon 162 bin 895 öğrencinin girdiği YGS’de 6’sı ilk yüzde olmak üzere ilk 1000’e giren 36 öğrenci listesi sadece “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nde yayınlandı.

Diğer gazetelerin hiç birisi Türkiye 14’üncüsü Sümeyye Nur Kocacık, Türkiye 40’ıncısı Hatice Kübra Aksu, Türkiye 53’üncüsü Cumhur Özbaş Türkiye 64’üncüsü Emine Gülşah Ceylan, Türkiye 94’üncüsü Merve Sevingen ve Türkiye 98’incisi Hilal Kara ile ilgili tek kelime yazmadı.

Sadece Özgür Kocaeli Gazetesi 3 gün sonra “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” haberini aynen kullanırken haber kaynağını yazma nezaketi bile göstermedi.

Yerel gazetelerin tamamı, İSU’nun Darıca’daki 35 milyon liralık dev yatırım haberinde de “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin ardından nal toplamak zorunda kaldı.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin 22 Mart’ta manşetten verdiği 2.7 kilometre uzunluğundaki tünel proje haberini tüm gazeteler 9 gün sonra 31 Mart’ta İSU’nun düzenlediği toplantıda yayınladığı bülten sonrası yazabildi.

Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı gibi gururla Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu söylüyoruz.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”nin bölgemizin en güçlü kadrosuna sahip, habercilikte “bir” numara olduğunu söylerken mütevazi olmayacağız.

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkını, diğer gazetelerden bir değil birkaç adım önde olduğunu anlatırken abartmayacağız.

“Söz Uçar, Yazı Kalır”. Aksini söyleyenler, “Galip hoca abartmış” diyenler arşivlere girerler, bakarlar.

Galip hocanın abartmadığını, fazla değil eksik yazdığını, gerçekleri paylaştığını görürler.

Heyecanını yitirenleri “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” ile yarışamazlar.

Evet değerli okurlar. Gazetecilik böyle bir şey, “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkı bu olsa gerek.

 

 

VALİ VE GTÜ REKTÖRÜNE

‘YILIN EN İYİLERİ’ ÖDÜLÜ

 

Gazeteciler Cemiyetleri, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, üniversiteler her yıl düzenledikleri yarışmalar ve anketler ile alanında dikkat çeken, başarıları ile öne çıkan isimleri seçiyor.

“Magazinci.com”un geleneksel hale getirdiği “Internet Medyası Magazin Oskarları Yılın En İyileri Ödül Töreni” gibi.

Wyndham Grand Levent İstanbul Otel’de hafta sonu 17’ncisidüzenlenen organizasyonda, TRT 1, CNN Türk, Haber Türk, Fox, Show, Star, Kanal D, ATV, NTV, TV 8 kanallarının yanı sıra spor, medya, sanat ve kültür, iş dünyasının ünlü ve saygın isimlerine ödülleri verildi.

 

VALİ ÖDÜL

 

Ödüle layık görülen 80 isim arasında Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’nde bulunması dikkatimi çekti.

Türkiye genelinde yapılan seçimde Sayın Güzeloğlu’nun 81 Vali, Sayın Görgün’ün 194 rektör arasından seçilerek “Marifet İltifata Tabidir” denerek ödüllendirilmesini önemsedim.

Sayın Vali ile Sayın Rektörün projeleri, çalışmaları ve performanslarının takdir görerek “taçlandırılmasını” Kocaeli adına gurur duydum.

iş, medya, televizyon , müzik, sinema, tiyatro, sanat ve kültür dünyası dışında ödüle layık görülen Kocaelililerin yakından tanıdığı sadece Vali Güzeloğlu ve Rektör Prof. Dr. Görgün değil.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı İbrahim Kalın’a “Yılın Bürokratı”, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım’a “Sanayi ve Üretime Katkı”, Gebze Ticaret Odası Başkanı (GTO) Nail Çiler’e “Ticaret Odası” ödülü verildi.

Vali Güzeloğlu, GTÜ Rektörü Görgün, GOSB Başkanı Yıldırım, GTO Başkanı Çiler’i bir kez daha kutluyorum.

“Internet Medyası Magazin Oskarları Yılın En İyileri Ödül Töreni” düzenleyen ve ev sahipliği yapan “Magazinci.com” yöneticilerine teşekkür ediyorum.

 

gtü rektör

 

VALİ VE REKTÖR

Ev sahipliğini magazinci.com yayın yönetmeni Nurettin Soydan’ın yaptığı ödül töreninde “Yılın Valisi” ödülüne layık görülen Vali Hasan Basri Güzeloğlu geceye katılamadı ama ödülünü GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün aldı. Sayın Valiye, 2003 yılında da Anadolu Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen GAP Oskarı Ödül töreninde “En Başarılı Vali” ödülü verilmişti.

1996 ve 2002 yıllarında Türk İdareciler Derneği ve İçişleri Bakanlığı tarafından “Türkiye’de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü” verildi, çalıştığı il ve ilçelerin “Fahri Hemşehrilik” beratları ile onurlandırıldı.

Değişik tarihlerde birçok gazete ve dergi tarafından “Yılın Valisi” seçilen Sayın Güzeloğlu, 2003 yılından buyana sırası ile Gümüşhane, Karaman, Samsun, Mersin, Kocaeli Valisi olarak “Aralıksız 14 yıl ve En Uzun Süre Görev Yapan Vali” unvanı kazanarak bir “ilk”e imza attı.

Sunuculuğunu Ece Vahapoğlu’nun üstlendiği, müzik yorumcularının şarkılarıyla geceye renk kattığı yıldızlar şölenine dönüşen gecede, “Yılın Üniversite Rektörü” ödülüne layık görüldü.

 

ÖDÜL ALAN BAŞKANLAR

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörlüğüne 2014 yılında atanan, kısa sürede yaptığı çalışmalarla üniversitenin akademik başarısına, yenilikçi, inovatif atılımlarına, üniversite sanayi bütünleşmesine verdiği destek ile dikkat çeken, takdir gören haluk hoca, “Yılın Üniversite Rektörü” ödülünü fazlasıyle hak ediyor.

Elektrik ve Elektronik profesörü olan, Yıldız Teknik Üniversitesinde rektör yardımcılığı dahil farklı birimlerde yöneticilik yapan GTÜ Rektörü Görgün, 2013 yılında da Türkiye Bilimler Akademisi Asoşiye, geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK üyeliğine seçildi. 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem