23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli Fen Lisesi birinciliğe abone

Galip Ataman

31 Mart 2017 tarihli yazısı

 

12 Mart’ta yapılan 49 bin 611’i Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde 2 milyon 162 bin 895 öğrencinin girdiği YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) sonuçları açıklandı.

YGS’de 150 altında puan alan aday LYS’ye giremeyecek. tercih yapamayacak.

150-180 arası puan alanlar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek.

YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girebilecek.

O nedenle YGS’de 150 ve üstü puan alan öğrenciler ile velilerinin gözleri

10-17 Haziran tarihlerinde yapılacak LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) çevrildi.

YGS’de başarılı olan öğrenciler LYS maratonuna hazırlanırken biz Kocaeli’nin YGS’de aldığı sonuçlara göz atalım.

2017 YGS’de öğrencilerin bireysel, liselerin toplu sonuçlarına baktığımızda başarı çıtasının yukarılara çıktığını görüyoruz.

Önceki yıllarda okullaşmada ve fiziki alt yapıda alınan önlemler ile son 3 yılda okul yöneticileri ve öğretmenlerin motivasyonu dahil her alanda alınan önlemlere baktığımızda Kocaeli’nin Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun koyduğu hedefe emin adımlarla ilerlediğine tanık oluyoruz.

YGS’ye katılan 49.611 adaydan 28.894’ünün okul dışından girdiğini dikkate aldığımızda 20.717 lise 12. sınıf öğrencisinden ilk 100 ve ilk 1000’e girenleri kutluyorum.

Türkiye genelinde YGS’ye giren 2.162.895 öğrenciden Türkiye 14’üncüsü olan Sümeyye Nur Kocacık, Türkiye 40’ıncısı Hatice Kübra Aksu, Türkiye 53’üncüsü Cumhur Özbaş Türkiye 64’üncüsü Emine Gülşah Ceylan, Türkiye 98’incisi Hilal Kara ve ailelerini tebrik ediyorum.

Her yıl şampiyonlar yetiştiren, liseler arasında ilk sıraya abone olan Kocaeli Fen Lisesi başta olmak üzere üstün yetenekli öğrencilerin okuduğu Gebze TEVİTÖL, Gebze Yücel Boru Fen, İzmit Muammer Dereli Fen, Darıca Ülkü Yalçın Anadolu, özel okullardan listeye girmeyi başaran Özel Kültür Okulları  ile Özel Etken Fen Bilimleri Lisesi öğretmenleri ve yöneticilerini alkışlıyorum.

YGS-2016’da 1’i ilk yüzde olmak üzere ilk bine 29 öğrenci girerken YGS 2017’de 6’sı ilk yüzde olmak ilk bine 36 öğrenci girdi.

Burada, geçen sene 1’i ilk 100’de olmak üzere ilk bine 15 öğrenci sokarken  YGS-2017’de 3’ü ilk 100’de olmak üzere ilk bine toplam 19 öğrenci sokan Kocaeli Fen lisesine ayrı bir parantez açmak istiyorum.

Başarının tedadüf olmadığını, her yıl giderek arttığını kanıtlayan Kocaeli Fen Lisesi Müdürü ve öğretmenlerini bir kez daha kutluyorum.

Bir zamanlar Kocaeli’nin medar-ı iftiharı olduğunu iddia eden Sosyal Bilimler Lisesi ile diğer Anadolu liseleri müdür ve yöneticilerine sorumluluklarını hatırlatmak istiyorum.

Körfez, Derince, Karamürsel, Kandıra, Kartepe, Çayırova, Dilovası’ndaki liselerde ilk 100 ve ilk bine öğrenci girmeksen Kocaeli’nin gururu şampiyonlar İzmit, Gebze, Darıca ve Başiskele’den çıktı.

 

GÜLŞAH EMİNE CEYLAN- YGS TÜRKİYE-24\'ÜNCÜSÜ  HATİCE KÜBRA AKSU- YGS TÜRKİYE 43\'ÜNCÜSÜ  SÜMEYYE NUR KOCACIK- YGS TÜRKİYE 14\'ÜNCÜSÜ

 

 

Kocaeli Fen L; Sümeyye Nur Kocacık (14), Emine Gülşah Ceylan (24), Hatice Kübra Aksu (40), Engin Oğuzhan Şenol (109), Mustafa Mert Sülün (122), Muhammet Can Alagöz (124), Yiğit Alp Keskin (161), Gülşah Özyıldız (175), Berkant Koç (182), Ecemnar Öztürk (302), İlayda Tezcan (306), Ö. Devrim Yılmaz (410), Erkut Bahadır (560), Emine Nur Çakmak (750), E. Metehan Yıldırım (780), Yasin Çağrı Demirci (782), Berk Karan (823). Reyhan Kalkan (848), Melikşah Eser (991). İzmit Muammer Dereli Fen L; Ö. Recep Vural (887). TEVİTÖL; Cumhur Özbaş (53), Taylan Adar Avşar (167), Kadir Kaan Kocaman (289), Gül Sena Altıntaş (453), İlke Bayazıtlı (998). Gebze Yücel Boru Fen Lisesi; Hilal Kara (98), Duygu Nur Yaldız (599). Darıca Ülkü Yalçın AL; Hasan Ocak (173) Özel  Etken Fen Bilimleri Temel Lisesi; Merve Sevingen (94), Rana Pehlivan(159), akif acar (313)

 

Özel Kültür Okulları; Serhat Emre Çoban (117), Raşit Yiğit Türközü (317).

Gölcük Fen Lisesi; Efe Berkay Yitim(673), Elif Beyza Yılmaz(462).

Kocaeli Anadolu Lisesi; Ömer Recep Vural(887).

 

 

 

 

 

CUMHURBAŞKANININ, MUHTARLIKLARI

 

KAPATMA VE İPTAL ETME YETKİSİ YOK

16 Nisan’da 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğini oylayacağız.

Siyasi parti liderleri meydanlarda, salonlarda, televizyon programlarında, gazete sayfalarında seçmene “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni anlatıyor.

“evet” ya da “hayır” oyuvermelerini isterken zaman zaman bilerek ya da bilmeyerek yanlış açıklamalarda bulunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Tek adam, bir sabah kalktığında bütün muhtarlıkları kapatabilir” dediği gibi.

Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanına “Temel Hak ve Özgürlükler” dışında kararname imzalama yetkisi verse de keyfi kullanma hakkı tanımıyor.

Toplumu doğrudan ilgilendiren, Anayasa ve kanunlara aykırı kararname çıkarma yetkisi vermiyor.

İmzalarsa ne olur? TBMM ve Anayasa Mahkemesi’nden döner.

Kaldı ki bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 16 bin muhtarı konuk eden, 55 bin muhtarı ağırlamaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlık müessesesini bir sabah iptal etmesi düşünülebilir mi?

Kaldı ki, muhtarlıkları kuruluş ve görevleri ile yetkileri Anayasa’nın 127’nci, 5442 Sayılı İller İdaresi Kanununun 1. ve 2’nci, 4541 Sayılı Şehir ve Kasabalardaki Mahalle Muhtarlarının çalışmasını düzenleyen kanunun 8, 9 ve 18’inci maddelerine göre yerinden yönetim ilkesine uygun olarak düzenlenir.

Muhtarın devletin temsilcisi olarak görev yaptığı köy; Bayındırlık, Sağlık, Şehircilik Bakanlıklarının mütalaası alınmak suretiyle İçişleri Bakanının onayı ile kurulur, aynı yöntemle tüzel kişiliği sonlandırılır.

Köy muhtarının görevden uzaklaştırılması ise Köy Kanununun 41. maddesine göre il ve ilçe idare kurulu kararı ile gerçekleşir.

O nedenle 17 Nisan sabahı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Muhtarlıkları iptal ettim, muhtarların işine son verdim” deme gibi bir yetkisi, görevi ve lüksü yoktur.

 

TBMM

 

REFERANDUMA 16 GÜN KALDI

Mevcut madde 77; TBMM seçimleri 4 yılda bir yapılır. Meclis bu süre dolmadan yenilenmesine karar verebileceği gibi Anayasa’da belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenir. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir.

Yeni madde 77; TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılır. . Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde 101. maddedeki usule göre ikinci oylama yapılır.

En çok tartışılan TBMM’nin görev ve yetkileri ile ilgili madde.

Mevcut madde 87; TBMM görev ve yetkileri; kanun koymak değiştirmek ve kaldırmak Bakanlar Kurulu ve bakanları denetlemek, Bakanlar Kuruluna belli klnularda KHK çıkarma yetkisi vermek, bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek TBMM üye tam sayısının 3/5 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilan etmek, Anayasa’da öngörülen diğer yetkileri kullanmak.

Yeni madde 87; TBMM görev ve yetkileri; kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek, bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek TBMM üye tam sayısının 3/5 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilan etmek, Anayasa’da öngörülen diğer yetkileri kullanmak.

 

PROF. DR. BAKİ KOMSUOĞLU’NU

ÖZLEM VE RAHMET İLE ANIYORUZ

 

Yarın 1 Nisan, rahmetli Baki hocamın doğum günü.

Yaşıyor olsaydı eşi Sezer hocam, kızları Ayşegül ve İpek, torunları Ela, Mehmet Ergin, Uğur Baki, damatları Ahmet ve Umut71’inci yaşını kutlamak için sıraya gireceklerdi.

23 Ocak 2008 tarihinde yaşama veda etmeseydi, biz sevenleri yeni yaşını kutlayacaktık.

Ama Tıp Fakültesi ve hastanesini kuran, ilk dekanı Baki hocam yok.

Kocaeli Üniversitesi’nin efsane RektörüBaki hocam 9 yıl önce daha yapacak çok işi varken bırakıp gitti.

Umuttepe Yerleşkesinin mimarı Baki hocam yok.

Her 1 Nisan’da doğum günü anısına düzenlenen “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim, Teknoloji, Sanat Teşvik Ödül” töreni de yasaklandı.

Varsın Baki hocam aramızda olmasın.

Varsın birileri,“Üniversite, endüstri ve toplum ilişkilerini geliştirmek, bilimsel araştırmalara ve araştırmacılara destek olmak, çalışmalarına güç katmak, yetişmekte olan genç bilim insanlarını özendirmek” amacı ile düzenlenen töreni çok görsün.

62 yaşında aramızdan ayrılan Baki hocamı; sevenleri, dostları hiç unutmadı, unutmayacak, kimse de unutturamayacak.

Bir araya gelemezsek de, törenler düzenleyemesek de Baki hocamızı doğum günü olan her 1 Nisan’da, ölüm tarihi her 23 Ocak’ta özlem ile rahmet ile anacağız.

“Cumhuriyet çocuğu olarak demokrasi, Atatürk ve devrimlerine sahip çıkmak, savunmak benim en birinci ilkemdir” diyen Baki hocamızı çok özlüyoruz

Sadık bir eş, şefkatli bir baba,değerli bir dost, saygın bir bilim insanı, başarılı bir hekim olan Baki hocam doğum günün kutlu olsun, ruhun şad olsun!

 

BİR ‘İLK’ YAŞATTILAR

Kocaeli Üniversitesi’nde sadece Prof. Dr. Baki Komsuoğlu değil, değerli eşi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu da unutturulmak isteniyor.

Ne yaparlarsa yapsınlar, güneşin balçık ile sıvanamayacağı gibi “Komsuoğlu” ailesini unutturamayacaklar.

Güneşin balçık ile sıvanamayacağı gibi Baki ve Sezer Komsuoğlu çiftini, Kocaeli Üniversitesi ve tıp dünyasına kazandırdıklarını sevenleri hatırlayacaklar.

Türkiye üniversiteleri tarihinde yaşattıkları bir “ilk”i yakalayamayacaklar, kırdıkları “rekoru” geçemeyecekler.

Merak ettiniz söyleyeyim; Üniversite sayısı 190’ı geçen güzel ülkemde aralıksız 4 dönem, 16 yıl rektörlük yapan sadece “Baki-Sezer Komsuoğlu” çifti var.

Daha da önemlisi;“Baki-Sezer Komsuoğlu” çifti kararnamelerinde dünya ve siyasal görüşe sahip, sosyal ve kültürel yaşamları farklı 5 Cumhurbaşkanı imzası var.

Kocaeli Üniversitesi’nin son 21 yıllık zaman tünelinde yolculuk yaptığımızda; Baki hocamın ilk dönem rektörlüğünde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, ikinci döneminde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in imzası ve onayı var.

Bir başka deyişle; Sezer hocamın ilk dönem rektörlük atamasında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikinci dönem atamasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzası var.

Sezer hocamın YÖK’te oluşturulan “Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” kuruculuğuna atanmasında 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var.

Yalnız üniversiteler de değil bürokrasi ve siyaset dünyasında da9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan bir başka aile olduğunu sanmıyorum.

Bu onur, “Baki-Sezer Komsuoğlu” adını Kocaeli Üniversitesi’nde unutturmaya kalkanlara “kapak” olsun!

 

baki hoca eşi ile  

DOSTLAR IRMAK GİBİDİR

 Uzun lafın kısası. Baki hocamı en güzel anlatan Can Yücel’in “Dostlar Irmak Gibidir” dizelerini geliniz birlikte bir kez daha okuyalım;

“Kiminin suyu az, kiminin çok 

Kiminde elleriniz ıslanır yalnızca 

Kiminde ruhunuz yıkanır boydan boya.

İnsanlar vardır derin bir okyanus

İlk anda ürkütür, korkutur sizi 

Derinliklerinde saklıdır giz, 

Daldıkça anlarsınız, daldıkça tanırsınız 

Yanında kendinizi içi boş sanırsınız

İnsanlar vardır; sakin akan bir dere

İnsanı rahatlatır, huzur verir gönüllere 

Yanında olmak başlı başına bir mutluluk 

Sesinde, görüntüsünde tatlı bir durgunluk.

İnsanlar vardır; çeşit çeşit, tip tip 

Her biri başka bir karaktere sahip 

Görmeli, incelemeli, doğruyu bulmalı 

Her şeyden önemlisi insan, insan olmalı 

İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz 

Boşa gitmez ne kadar güvenseniz 

Dibini görürsünüz her şey meydanda 

Korkmadan dalarsınız, sizi sarar bir anda 

İçi dışı birdir, çekinme ondan 

Her sözü içtendir, her davranışı candan.

Can YÜCEL”

 baki

 

  

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem