18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hürriyet Caddesi, Anıtpark, Orduevi

Galip Ataman

29 Mart 2017 tarihli yazısı

 

İzmit, dağ ile deniz arasına sıkışmış “yol ve otopark fakiri” bir kent.

Yıllar önce yapılmış mevcut şehir içi yollar artan nüfusu ve araç sayısını taşıyamıyor.

Alınan önlemler, açılan köprülü kavşaklar ve yan yollar, yapılan düzenlemeler sorunu çözmüyor.

Orduevi, Merkez Bankası, Alemdar, Leyla Atakan, Anıtpark, Çınarlı, Santral, Mehmet Ali Paşa, Yeni Turan kavşakları günün her saatinde tıkanıyor.

Sabah ve akşam “pik” saatlerde trafikte araç kullanmak eziyet, yolculuk etmek çile oluyor.

Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerinde araç ile ilerlemek sürücülere de yayalara da ızdırap.

Köprülü kavşaklar yapılmasaydı, yan yollar açılmasaydı, şehir merkezindeki katlı otopark zamanında yapılmasaydı İzmit trafiğinin durumunu düşünmek bile istemiyorum.

Haziran ayında Otogar-Sekapark arası hizmete girecek olan “tramvay” yolcuların konforlu, güvenli, seri ve ucuz seyahat etmesini sağlayacak.

Ama birilerinin iddia ettiği gibi kent içi trafik akışını rahatlatmayacak.

Şehirlerin “mobilyası” olarak bilinen “tramvay” elbette gerekli, geç bile kalındı.

Ama kent içi trafiğin rahatlaması, trafiğin akması, mevcut sıkışıklığın giderilmesine en ufak katkısı olmayacak.

Vatandaşın araç alması yasaklanamayacağına, gün içinde belli saatlerde araç kullanma yasağı getirilemeyeceğine göre önlem almak şart.

Alternatif yollar açılamayacağına, açılanları kullanma alışkanlığı kazandırılamayacağına göre işimiz zor.

İzmit trafiğinin İstanbul trafiğinden daha rahat olduğunu söyleyerek kent içi trafik sorunu sorumluluğundan da kurtulamayız.

Mazeret aramayı, geçmişe takılıp kalmayı bir kenara bırakıp, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tarafından 2013 yılında açıklanan “Kocaeli Ulaşım Master Planı”nı hayata geçirmeliyiz.

Öncelikle trafik akışını sağlayacak, Cumhuriyet ve Hürriyet Caddelerindeki araç parkını engelleyecek “katlı otopark” yapmalıyız.

Kavşaklarda yaşanan günün belli saatlerindeki sıkışıklığa son verecek alternatif simülasyon çalışmaları yapıp uygulamalıyız.

 

yürüyüş yolu

 

HÜRRİYET CADDESİ

İşe; İzmit kent içi trafikte en çok zorlanılan Doğu-Batı istikameti ve D-100 Ankara yönüne çıkıştan başlanmalı diye düşünüyorum.

Mevcut İnönü, Hürriyet, Cumhuriyet, Ankara Caddelerinin genişletilmesi imkansız, park yasağı getirilmesi zor olduğuna göre trafik akışında değişiklikler yapmak gerekecek.

Perşembe günü Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun vatman koltuğunda oturduğu 16 dakikalık tramvay test sürüşü ve sonrası genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile trafiği konuştuk.

Sayın genel sekreterden üzerinde 7/24 çalıştığı, İzmit kent içi trafik sıkışıklığını en aza indirecek uzmanlara yaptırdığı çalışmaları dinledim.

Tahir hocanın kararlı, Tahir hocanın samimi, Tahir hocanın iyi niyetli olmasıİzmit kent içi trafik sıkışıklığına neşter vurması içinyetmiyor.

Alınacak kararların uygulanabilmesi, sorunun çözülebilmesi için bir değil çok kişinin olası projelere onay vermesi, desteklemesi, sahip çıkması gerekiyor.

Genel sekreter Büyükakın’ın gündeminde, belki de ilk sırada İzmit şehir içi trafiğinin en çok tıkandığı, sürücüleri, yolcuları ve yayaları çileden çıkaran Hürriyet Caddesi var.

Büyükşehir Belediyesi uzmanlarının üzerinde tartıştığı alternatif projeler arasında, trafiğin “Doğu-Batı” istikametinde akışını sağlayacak çalışma öne çıkıyor.

Tahir hocayı dinlerken yıllar öncesine gittim. Trafik, Cumhuriyet Caddesinde Batı-Doğu istikametinde, Hürriyet Caddesinde Doğu-Batı yönünde akıyordu.

Sonra ne oldu, neden Cumhuriyet ve Hürriyet caddelerinin Batı-Doğu istikametinde seyretmesi kararı alındı bilmiyorum.

Ankara Caddesinin tramvay güzergahına terkedilmesinin ardından şehir içi trafik akışını sağlamak, Ankara-İstanbul yönünde seyreden araç sürücülerini rahatlatmak adına yerinde bir çalışma.

Ama karar alınması ve uygulaması zor görünüyor. Atatürk Bulvarı ve Şehit Rafet Karacan Bulvarı’ndan İstanbul yönüne giden araçlar Leyla Atakan kavşağında Kuzey ya da Güneye dönmek zorunda kalıyor, uzun kuyruklar oluşuyor.

Trafik sadece burada değil Santral ve Çınarlı Kavşaklarında da tıkanıyor.

Batı istikametinde ilerleyen ve şehre girmek isteyen araçlar Anıtpark ve Leyla Atakan kavşaklarından kuzeye dönmeden devam etmeleri sağlanırsa trafik sıkışıklığı tamamen çözülmez ama rahatlar.

Tek sorun; Birinci Geçitten sonra Atatürk Heykeline giden yolun trafiğe kapalı olması.

Yayalara ayrılan bu bölge yeniden araç trafiğine açılır mı bilmiyorum, zor görünüyor.

 

orduevi

 

ANITPARK TRAFİĞİ

Genel sekreter Büyükakın’ın üzerinde en çok çalıştığı, tramvay güzergâh çalışmaları ile uyguladığı bir diğer proje, “Anıtpark Kavşağı”.

Perşembe pazarı önündeki göbek kaldırıldı, araçlara “U” dönüş yasaklandı, Adliye Köprüsünden gelip sağa dönecek araçlar için açılan yol trafik akışı sağladı, sıkışıklığı önemli ölçüde giderdi.

Önümüzdeki günlerde Doğu’dan gelip Bursa, Ankara, İstanbul yönüne gidecek, “U” dönüş yapacak araçlar için 50 metre ileride oluşturulacak kavşağı kullanmaları ile bölgedeki trafik akışının rahatlaması hedefleniyor.

Yarın Perşembe pazarı alanında “kent meydanı” projesi uygulanır, en az bin araç kapasiteli otopark yapılırsa bugün yapılan düzenlemeler yetersiz kalacak, trafik sıkışıklığı D-100’ü de etkileyecektir.

Bence bugünden kalıcı ve köklü çözüm üretilmeli, Anıtpark ve Santral Kavşaklarındaki trafiğin rahat akışını sağlayacak önlem alınmalı.

Adalet Köprüsü ile Gazanfer Bilge Bulvarını birleştirecek “viyadük”projesi pahalı olduğu içindaha fazla ötelenmedendüğmeye basılmalı.

 

ORDUEVİ YIKILMALI

Trafik sadece kent merkezinde tıkanmıyor. Orduevi önünde özellikle akşam saatlerindeki trafik sıkışıklığı şehir merkezindekini aratmıyor.

Doğu istikametinden D-100 ve İnönü Caddesinden gelip İstanbul yönüne devam etmek, sahile dönmek isteyen araçlar ile batı yönünden gelip devam etmek, şehre girmek, sahile dönmek isteyen araçlar “orduevi” önündeki ışıklarda metrelerce uzunluğunda kuyruklar oluşturuyor.

Orduevi önündeki trafik sıkışıklığını sorduğum Tahir hoca da sıkıntının farkında, giderilmesi için çalışma başlatmış.

Seka Tüneli yapılırken düşünülmeyen trafik sıkışıklığının çözümünün tek formülü, orduevinin yıkılması.

Orduevi başka bir yere taşınmadan, yerine sıkışıklığı sonlandıracak proje uygulanmadan şehir içinde ne yaparsanız yapınız, hangi önlemi alırsanız alınız sorun çözülmüş olmaz.

Orduevi önündeki araç kuyrukları giderek artacak, İstanbul’daki görüntüleri aratmayacak hal alacak.

Atatürk Heykeli, Kültür Tepesi, Kapanca Sokak, müzeler, tarihi konakları ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler araçları ile bölgeye giremeyecek.

Oflaya poflaya, terleyerek, burnundan soluyarak girdiklerini varsayalım, araçlarını nereye park edecekler?

İzmit’i turizm kenti yapmak, günü birlik turlar ile turist çekmek için karar almak, çalışmak yetmiyor.

“Kocaeli, turizmde yıldızı parlayan marka haline geldi” demekle turizm kenti olunmuyor.

Önce turistin gezilecek turistik bölgelere rahat ulaşımını sağlayacak yollar ve otoparklar yapmak, orduevi önündeki trafik sıkışıklığına çözüm bulmak gerekiyor.

 

 

GTÜ REKTÖRÜ GÖRGÜN

ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 14 Mart Tıp Bayramında Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Tıp Fakültesi yöneticilerini Antikkapı’da ağırladı.

Saygın ve başarılı bir hekim olan Sadettin hoca, Tıp Fakültesi’nin önemli aşamalar kaydettiğini, görev süresinin bitimi 2018’e kadar ÜNİBEL ve AMATEM/ÇAMATEM gibi projelerin hayata geçirileceğini anlattı.

Başkan Karaosmanoğlu, tıp fakültesinin Kocaeli’nin yıldızı olduğunu söyledi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli Üniversitemiz sadece Kocaeli’mizin değil Türkiye’nin yüz akı, dünya çapında bir marka” dedi.

Tıp fakültesinin marka olduğu, hocaların başarılarının dünyaca kabul edildiği doğrudur.

Ama Kocaeli Üniversitesi, tıp fakültesinden ibaret olmadığına göre 70 bin öğrencinin öğrenim gördüğü 18 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul, 21 meslek yüksekokulu nereye koyacağız?

Tıp fakültesi ile ilgili haklı olarak söylediğimiz övgü dolu o sözleri ve diğer fakülteler ve yüksekokullar için ne zaman söyleyeceğiz?

İyi ki tıp fakültesi var da Kocaeli Üniversitesi halkla bütünleşiyor, kamuoyunda konuşuluyor, Türkiye ve dünya tanıyor.

Aradan 10 gün geçmesine rağmen neden bugün yazdığımı anlatayım.

Geçen hafta “Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı” mütevelli heyet toplantısı vardı.

Vakıf dediysem, öyle Kocaeli Üniversitesi Vakfı gibi üniversite çalışanlarından ve birkaç iş adamından oluşan vakıftan bahsetmiyorum.

 

GTÜ Vakıf

 

Bakan Fikri Işık, Milletvekilleri, TÜBİTAK Başkanı, Sabancı Holding, Zorlu Holding, Kibar Holding, Vefa Holding, Bayraktar Holding, Silahtar Holding, Ayhanlar Holding, Koçkaya Holding, Yıldızlar Holding, Kale Grubu Başkanları, OSB ve Oda yöneticileri, Belediye Başkanlarının da aralarında bulunduğu saygın 50 iş adamının üye olduğu vakıftan söz ediyorum.

Bu isimler bir araya gelerek GTÜ’yü Türkiye’nin den iyileri arasına sokacak, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’si yapacak finans desteği verecek vakfın Prof. Dr. Haluk Görgün başkanlığında Vahit Yıldırım, Ayhan Zeytinoğlu,  Celal Kaya, Nail Çiler’den oluşan yönetim kurulunu seçti.

Toplantıda konuşan bir dönem Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık “Gebze Teknik Üniversitesi projesine baştan beri büyük bir heyecanla sarıldım. Bugün de hamdolsun üniversitenin geldiği konumdan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Vakfımız üniversitemizin en önemli destekçisi olacak ve Gebze Teknik Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yerini alacak” diyerek Gebze Teknik Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Halük Görgün’den övgü ile bahsetti.

Doğruyu söylemek gerekirse GTÜ ve Rektörü Prof. Dr. Halük Görgün övgüyü de takdiri de teşekkürü de fazlası i,le hak ediyor.

 

 

BAŞKAN DOĞAN

STRASBOURG’DA

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan kişiliği, birikimi ve aldığı kararlar ile farklı bir siyasetçi.

Yurt içi ve yurt dışlında katıldığı toplantılarda sözünü esirgemeyen, yaptığı konuşmalar ile ezberleri bozan Başkan Doğan çok değil 6 ay önce Fransa’nın Strasbourg kentine “demokrasi elçisi” olarak gitmişti.

Avrupa Konseyi Yerel yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Assamblesinde 38 ülkeyi temsil eden 542 delegeye hitap ederken FETÖ Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbeyi anlatmış, OHAL eleştirilerini cevaplamış, PKK , PYD, DEAŞ terör örgütlerine tepki göstermiş, “Demokrasi, Barış, Birlik ve Kardeşlik” mesajları vermişti.

 

fotoğraf (1)

 

Çalışmaları, projeleri, uygulamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve bakanlar tarafından takdir edilen Başkan Doğan, Pazar akşamı Türkiye’yi temsil etmek üzere Fransa’nın Strasbourg kentine gitti.

Hükümet tarafından kayyum atanan Ağrı Diyadin ve Mardin Kızıltepe Belediyelerine danışman atanan Başkan Doğan’ın yapacağı konuşma, önceki yıllarda olduğu gibi Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Ulusal Heyeti Genel Kurulu’nda yine ses getirecek, çok konuşulacak.

Başkan Doğan, kayyum atanan belediyelerle ilgili Türkiye aleyhine hazırlanan karar taslağının kongrede rapora dönüşmemesi için üye ülke temsilcileri ile bir araya gelerek kulis de yapacak.

Konsey üyelerini, Roman ve göçmen vatandaşlarla ilgili Türkiye’de ve Kocaeli’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirecek.

 

 

REFERANDUMA 18 GÜN KALDI

 

18 Maddeden oluşan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile ilgili Anayasa değişikliği referandumuna 18 gün kaldı.

Bugünden itibaren Anayasa değişiklik maddelerinin mevcut ve değişik metnini siz okurlar ile paylaşacağım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti sözcüleri günlerdir 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğini anlatıyorlar.

 

EVET-HAYIR

 

16 Nisan’da oy kullanacak seçmenden neden “evet”, neden “hayır” demeleri gerektiğini açıklıyorlar.

Önümüzdeki günlerde referandum tarihine kadar çok konuşulan, liderleri ve partileri karşı karşıya getiren maddeler ile ilgili görüşlerimi paylaşacağım.

 

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI

Mevcut madde (9); Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

Değişik madde; Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır.

 

GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ DEMOKRASİ

Mevcut madde (75); Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oy ile 550 milletvekilinden oluşur.

Değişik madde; Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oy ile 600 milletvekilinden oluşur.

  

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem