16 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli'den Mardin'e dostluk köprüsü

27 Mart 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Kent Konseyi yönetim kurulu olarak Başkanımız Adnan Uyar ve Genel Sekreterimiz Gültekin Görüm'ün kafile başkanlıklarında Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atanan Mustafa Ayhan'ı ziyaret etmek amaçlı Perşembe günü Mardin'e gittik. 

Bu haftaki yazımı da Mardin'den yazıyorum. Geçtiğimiz aylarda da Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık ile Mardin ilimizi ziyaret etmiştik.

Bu benim Mardin'e işin gerçeği 3. gelişim. 

Her Mardin'e ziyaretim de sayısız dostluklar kurmuş, bu şehre bir kez daha aşık olmuşumdur. 

Bu dönem Kocaeli Kent Konseyi yönetim kurulu çok değerli isimlerden oluşuyor. 

Sağolsunlar bu dönem bizleri de bu yönetim kuruluna layık gören büyüklerime de teşekkür ediyorum. 

Kimilerine göre turistik bir gezi olabilir. Ancak şunu açık ve net söyleyeyim ki, en verimli gezimizi bu sefer gerçekleştirdim. 

Mükemmel dostluklar kurduk. 

Bizden biri olan Mustafa Ayhan abimiz ike gurur duyduk. Mardin'de binaların alt kısmında birbirlerine geçişleri sağlayan, 'Abbara ' denilen bir nevi geçitler var.

Bu geçişlerin maalesef bir bölümüz geçmiş yönetim tarafından tarihi özellikleri katledilerek sıvanmış. Normalde tarihi taşlardan örülen bu geçitler sıvama sonucunda berbat bir görünüm kazanmış.

Hevi metalci gençlerde buraları tarihi dokuya uymayan resimler ve yazılar yazmışlar. Rehberimiz Nurullah tarafından gezdirirken Bu çirkinliği fotoğrafladık ve sayın genel sekreterimiz Mustafa Ayhan'a gönderdik.

Hiç abartmıyorum yaklaşık 1 saat sonra çirkinliği müdahale edilmiş fotoğrafları bizlere ulaştırılmıştır. 

Onun için sevgili Mustafa Ayhan abimiz ile ne kadar gurur duysak azdır. 

Mardin bu dönemde şehircilik açısından çok önemli bir ismi kentlerine kazandırmıştır.

Tabi bu cevheri gören sevgili Mardin Valimiz Mustafa Yaman'ın da hakkını yememek lazım. Valimiz de hem vatanını milletini seven bir devlet adamı olduğu için hem de benim gibi FB olduğu için çok sevdik. 

Bu iki önemli işi Mardin'i kalkındıracağından hiç şüphem yok. 

Mardinli esnaflar, gençler ile sohbetler ettik. Bu bölgeyi uzaklardan değil, yakından tanımak, onların dertleriyle dertlenmek lazım. 

Kocaeli Kent Konseyi olarak şimdi bölgede bir okulumuzun bilgisayar sınıfını oluşturmak, GAP kapsamında oluşturulan Mardin Gençlik Evi içinde bulunan müzik, resim ve kültürel faaliyetler yapan gençlerimizi kentimizde ağırlayacağımıza söz verdik. 

Onlarla Berivan'ı söyledik. Onların Kürtçe sevda türkülerine alkış tuttuk. Onlarda birlik beraberlik istiyor, terörün son bulmasını yürekten talep ediyor. Bölücü terör örgütü PKK da her geçen gün yok oluyor. Askerimiz, polisimiz ve korucularımız hainlere göz açtırmıyor. 

Vatandaşta artık yapılan hizmetleri görüyor. Avrupa'dan istedikleri kadar bağırıp çağırsınlar. Ama kayyumlar ile birlikte ciddi belediyecilik hizmetleri geldiğini bölgedeki vatandaşlar söylüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin ciddi projeleri ile de Mardin'e atılan kardeşlik köprüsü de bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Daha fazla ilgi ve alaka göstermek gerekiyor. Buradaki sorunlar akşamdan sabaha da çözülmesini beklemek haksızlık olur. 

Mesela Mardinspor'un vefa gecesinde Kocaeli kardeşliğini gösterdiğimize inanıyorum. 

Programın sunucuları Robin Askar ile Burçin Uslu'ya sunucu yardımcılığını bendeniz üstlendi. 

Gecede Başkanımız Adnan Uyar'ın konuşması ise dakikalarca alkışlandı. Kimimiz ağladık, kimimiz ise kendimizi sorguladık. Bölgedeki insanların yerine kendimizi koyduk. 

Dolu dolu 4 gün geçirdiğimizi düşünüyorum. 

Kocaeli Kent Konseyi Başkanım Adnan Uyar, Genel Sekreterimiz Gültekin Görüm, yönetim kurulu Üyesi arkadaşlarım İMO Başkanı Tolga Ok, GKD Başkanım Sedat Köse, Emekli Meclisi Başkanım Halil Atay, Genç İşadamları  Derneği Başkanım Yusuf Erenkaya, GTO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Numan Akdoğan, işadamı kardeşim Volkan Özön'e de çok teşekkür ediyorum. 

Onlara karşı bir hatam var ise de affetsinler. Çok güzel yol arkadaşlığı yaptılar. Kocaeli Kent Konseyi, Türkiye ye örnek olmuş bir yapı. Ama bu dönem bürokratik engeller olmaz ise Kocaeli Kent Konseyi yönetimi markasına Yen'i yıldızları takmaya, halka hizmetin hakka hizmet anlayışı ile yoluna devam edecektir. Bu mana da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu'na da bizlerin ve projelerimizin arkasında durmasından dolayı da çok teşekkür ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem