18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karadan denize 95 metre ‘tünel’

Galip Ataman

22 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU yöneticileri, CHP’li başkanlar döneminde zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, kamu malını zarara vermek suçlarından ağır cezada yargılandı mahkum oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ’nin CHP’li Genel müdürü gibi.

Bugüne geldiğimizde, AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu’nun göreve getirdiği İlhan Bayram yönetiminde İSU, 2004-2017 yılları arası toplam 1.5 milyar TL yatırım yapmasına, yüzlerce ihale evrakına imza atmasına rağmen hep örnek gösterildi.

Genel müdür Bayram dahil, üst düzey yöneticiler zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, kamuyu zarara uğratmak ile suçlanmadı, haklarında dava açılmadı.

8.565 kilometre içme suyu hattının 4.703 kilometresi, 5.435 kilometre atık su hattının 3.194 kilometresi, 476 kilometre yağmur suyunun 410 kilometresi yeni olup son 12 yılda yapıldı.

Son günlerde dikkat çeken, biri İzmit diğeri Gebze’de toplam 52 milyon TL değerinde iki yağmursuyu ve atık su terfi merkezi tünel projesi.

 

isu 2

 

Toplam 17 milyon liraya mal olacak proje kapsamında 2X2 yan yol, 3X3 D-100 karayolu, tren yolu, 2X2 Salim Dervişoğlu Bulvarı yatay sondaj  ile Körfeze bağlandı.

95 metre tünel ile denize bağlanan yağmursuyu ve atık su terfi merkezinin önümüzdeki günlerde devreye girmesiyle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yüksek kotlardan gelen aşırı yağışlardan oluşan yüzey sularından dolayı yer yer su baskınları yaşanmayacak.

İSU Genel Müdürlüğü, önceki yıllarda Atatürk Bulvarı ile Karabaş Mahallesi’nde inşa ettiği yağmursuyu kollektör hattı ve terfi merkezleri ile şehir merkezinin doğu tarafını su baskınlarından kurtarmıştı.

Genel müdür Bayram, 95 metrelik tünel çalışması hakkında bilgi verirken,  “Yağmursularının İzmit Körfezi’ne aktarılması için D-100 karayolu ile tren yolu altından 2.2 metre çapında çelik boru hattı ile toplam 95 metre uzunluğunda yatay sondaj yapıldı. Ayrıca, 450 metre uzunluğunda terfi hattı ile yağmursuyu hattı da tamamlanarak Körfeze bağlantı sağlandı” dedi.

 

İSU 3

 

Yapılan işi sıradan bir işmiş gibi anlatan genel müdür Bayram’ın mütevaziliği dikkatimi çekti.

7/24 insanların yaşadığı, trafiğin yoğun olduğu İzmit’in merkezinde yan yol, D-100 Karayolu, Tren Yolu, Salim Derrvişoğlu Bulvarı altından toplam 95 kilometre tünel kazılıyor, kimsenin bırakın tedirgin olmasını haberi bile olmuyor.

Teknolojiyi kullanmak, projeler üretmek kadar trafiği aksatmadan, vatandaşları rahatsız etmeden yapmak önemli.

Tramvay güzergahında yaşananlara bakıp, esnafın ve vatandaşın şikayetlerini, dikkate aldığımızda İSU’nun yaptığı işi küçümsememek lazım.

Teşekkürler ve tebrikler İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve ekibine.

 

DARICA’DA 2.7 KM TÜNEL

Ulaştırma Bakanlığının karada ve denizde kilometrelerce uzunluğundaki tünellere bakıp “95 metre tünelde neymiş?” diyenler çıkabilir.

Ama Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı ile teknolojik yatırımda öncü kurumu İSU Genel Müdürlüğü tarihinde ilk kez kullanılan dev tünel açma makinesi TBM kullanıldığını öğrenenler “helal olsun” deyip şapka çıkartacaktır.Gebze Eskihisar ile Darıca’nın alt kısımlarındaki yerleşim alanlarının atık sularını Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine bağlayacak sahil kolektör hattı ve tünel inşaatı projesi toplam 2,7 km uzunluğunda olacak.

 

İSU- 1

 

İSU tarihinde ilk kez kullanılan ve 35 milyon liraya mal olacak yatırımdan son derece mutlu görünen genel müdür Bayram bakın ne dedi, “Göz bebeğimiz olarak baktığımız İzmit Körfezi’nin atık sulardan arındırılması için son aşamaprojede, Kurum olarak ilk defa atık sular için tünel yapacağımız için tünel kazıyıcı olan TBM makinesi kullanacağız. Dev makinenin kullanılması ile projeyi 2018 yılının ortalarında tamamlayacağız. Sahil kolektör hattının devreye alınmasıyla İzmit Körfezi kanalizasyon kolektör hatları ile kuşaklanarak atık suların girişi engellenecek. Böylelikle atık su arıtma oranımızı da yüzde 100 seviyesine yükselterek ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmiş olacağız.”

 

 

 

YARGIDAN HERKESE

‘TOKAT’ GİBİ KARAR

 

Teknolojiye ayak uyduramayan, internet yayıncılığı ile yarışamayan gazeteler ayakta kalabilmenin kavgasını veriyor.

Kontrolsüz ve sorumsuz yazıların yayınlandığı sosyal medya“prim” yaparken, masa başında kes-kopyala-yapıştır haberciliği öne çıkarken gazetecilik güven yitiriyor.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların sayısı artarken, gazetelerde belgeli haberlere fazla yer verilmezken gazetecilik yapmak zorlaşıyor.

Etik kurallar rafa kaldırılıp, hakaret ve küfür içeren yalan haberler “itibar” görürken gazetecilik eskisi gibi keyif vermiyor.

Başkalarını sorgulayan, kendi sorumluluklarını unutan, özeleştiri yapmayan tipler türerken gazetecilik ivme kaybediyor.

Ama her şeye rağmen üççeyrek asrı aşan ömrümün büyük bölümünü geçirdiğim gazeteciliği ilk günkü heyecanla ve keyifle yapıyorum.

Araştırarak, belgesini koyarak yazdığım güncel, gerçek, kamu yararı olan yazılarımın yargı kararları ile onanması yarım asrı geçen gazeteciğimi taçlandırıyor.

En son Hamza Cüneyt Altın’ın; yalan haber yaptığım, iftira ve hakaret ettiğim iddiası ile açtığı, cezalandırılmamı istediği davadan yargının verdiği “BERAAT” kararı gibi.

1964 yılından buyana hakkımda açılan 60’dan fazla ceza ve hukuk davasının neredeyse tamamından aklandığımı paylaştıktan sonra son davaya geçelim.

Kartepe Hayrettin Gürsoy Lisesi Müdürü iken soruşturma sonucu Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenliğine atanan Hamza Cüneyt Altın ile ilgili bazı iddiaları yazmıştım.

Cüneyt hoca hakkında açılan “Okulun enerji borçlarını zamanında ödemediği, kiraya verilen spor salonundan elde edilen 800 TL’yi okul aile birliği hesaplarına giriş yapmadan kendi kredi kartı ile harcadığı, 2015 yılı Mart, Nisan, Mayıs aylarında 27 saat ek ders ücreti alması gerekirken 31 saat aldığı, satın alma, muayene ve kabul komisyonlarını aynı kişilerden oluşturduğu” iddiası ile açılan soruşturma yokmuş gibi suç duyurusunda bulunmuş.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Velican da yazımın gerçeği yansıtmadığına, iftira ve hakaret içerdiğine kanaat getirerek iddianame hazırlamış, cezalandırılmam talebi ile Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açmış.

Mahkemenin hapis cezası vermesi halinde güvenlik tedbiri uygulanmasını isteyen savcı Mehmet Velican ile ilgili yürütülen davayı sona bırakalım.

Yazımın yalan ve iftira olduğunu söyleyen davacı Hamza Cüneyt Altın ne yapmış, ben ne yazmışım, mahkeme ne karar vermiş ona bakalım.

 

DOSYASI ÇOK KABARIK

Gerçeği yansıtmayan yazım ile temsil ettiği eğitim kurumuna, kendisine ve ailesine hakaret ettiğimi, iftira attığımı, küçük düşürdüğümü iddia eden Hamza Cüneyt Altın’ın dosyası çok kabarık.

Rencide olduğunu söyleyerek cezalandırılmamı isteyen Hamza Cüneyt Altın,  usul hatası yapıldığını söylese de hakkında bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, tam 5 ayrı soruşturma açılmış.

Soruşturmalar sonunda okul müdürlüğü görevi üzerinden alınarak başka bir okula öğretmen olarak atanmış.

3’ü Aylıktan Kesme, 4’ü Kınama cezası olmak üzere verilen 7 cezadan en yüksek olan “Aylıktan Kesme Cezası” uygulanmış.

İdare mahkemeye açtığı “Yürütmenin durdurulması” talebi reddedilmiş.

Benim cezalandırılmam ile ilgili 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Karar; “Sanığın üzerine atılı suçun kanuni unsurları itibariyle oluşmadığı kanaatine varıldığından CMK 223/2.b maddesi gereği yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediğinin sabit olması nedeni ile BERAARİNE”.

Gerekçesi önümüzdeki günlerde açıklanacak karar ne anlama geliyor diyenlere;

1)    Galip Ataman’ın yazdığı yazı gerçek, güncel, açıklanmasında kamunun yararı ve açıklanış şekliyle düşünsel bir bağ bulunmaktadır.

2)    İfade özgürlüğü yalnızca iyi karşılanan veya rahatsız edici bulunmayan bilgi ve fikirler için değil, aynı zamanda saldırgan bulunan, sarsıcı etki yaratan veya rahatsız eden türdeki bilgi ve fikirler için de geçerlidir.

3)    Kaynağını özgürlükten alan eleştirinin doğasından kaynaklanan sertlik suç oluşturmaz, eleştiri övgü olmadığına göre sert, kırıcı ve incitici olabilir.

4)    Basın özgürlüğü bir derece abartmayı, hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerir.

5)    Bunlar demokratik toplumun vazgeçilmez özelliği olan çoğulculuğun, açık fikirliliğin ve hoşgörünün gereğidir.

6)    Yazının içeriğinde davacıya hakaret etme, küçük düşürme ve aşağılamaya, kişilik haklarına saldırı olmayıp, Kocaeli Valiliği’nce yapılan soruşturma ve verilen cezalar doğrultusunda kaleme alınmıştır.

 

 

HEREKE İLÇE OLMUŞ

HABERİMİZ OLMAMIŞ

 

Kocaeli Valiliği Resmi Internet Sitesinde, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun 15 Mart 2017 tarihinde Hereke’de yaptığı incelemeler anlatılırken, “Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, HEREKE İLÇEMİZDE bir dizi incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı” cümlesi dikkatimi çekti.

Son günlerde TBMM’nin 16 Nisan’da yapılacak referandum nedeni ile 18 Nisan’a kadar tatile girmeden önce Hereke’yi ilçe yapıp yapmadıklarını araştırmaya başladım.

“Hereke ilçe olmuş da bizim mi haberimiz olmamış” diyerek Resmi Gazete dahil TBMM tutanaklara baktım, arşivleri taradım.

 

VALİ HEREKE

 

Dünya markası olmasına rağmen kıymetini bilemediğimiz, “ipek halısına” sahip çıkamadığımız Hereke’nin ilçe oluşu ile ilgili tek kelimeye rastlamadım.

6 Mart 2008 tarih ve 5747 Sayılı Yasa ile Körfez ilçenin mahallesi olan Hereke ile ilgili bakın ne buldum;

Seçim dönemlerinde CHP Milletvekilleri Haydar Akar ile Tahsin Tarhan’ın, “Hereke İlçe Olacak” açıklamaları.

23. Dönem CHP Milletvekili Hikmet Erenkaya’nın, Herteke’nin ilçe olması ile ilgili TBMM Başkanlığına verdiği önerge.

“Hereke’ye Sahip Çıkalım Platformu”nun düznlediği, Hereke’nin ilçe yapılması ile ilgili miting.

Önceki Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın “Hereke ilçe olmalıdır” açıklaması.

Demek ki neymiş? Hereke ilçe değilmiş. İlçe olması için gayret edilmiş ama sonuç alınamamış!

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem