18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adalet herkese adalet

Hayrullah Demiray

05 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Futbolda Şike İddiaları davası, geçtiğimiz yıl belki de en çok tartışılan konuların başında geliyordu. Bence önceki gün itibarıyla bu dava da en başa dönmüştür. Kimse ne olduğunu anlayamadı. Elbette olaylarla ilgili adalet dağıtanlar ilgileniyor.

Bu konuda yorum yapmakta doğru değil. Ama son dönemlerde Türkiye’de bazı şeyler gerçekten ne yöne doğru gidiyor doğrusu aklımız karışıyor. Neden mi? Ne hikmetse olaylara yaklaşırken bazı hesaplar yapılmıyor. Ve hesaplar yapılmayınca da işin doğru mu yoksa yanlış mı olduğu bilinmiyor ve anlaşılmıyor. Aradan geçen zaman içerisinde olaylar farklı boyutlara gittiğinde, bu sefer de farklı hesaplar yapılmaya başlanıyor. Ve ardından çıkan ortaya çıkan durum ise saçma sapan bir hal alıyor.

Daha sonra, insanların zihnindeki adalet ve eşitlik kavramı otomatikman değişiyor. Bu değişim toplumdaki insanlar arasında huzursuzluğun oluşmasına da neden oluyor. Devleti yönetenler tarafından yapılan davranışların dikkate alınması gerekmektedir. Aksi takdirde devlet, idaresinde olan insanların güvenini kaybeder.

İşte bu tarz olaylara yaklaşırken,  daha tedbirli davranılması gerektiği konusunda herkes farklı fikre sahiptir. Herkesin kafasına göre davranması topluma fayda değil tam aksine zarar getirir. Kişiler ve kurumlar ancak belli hükümlerle idare edilebilir. Kanun koyucular, kanunları yapboz tahtasına çevirirse gün gelir insanlar da aynı şekilde kanunları kendilerine göre çevirirler.

Bu süreçte yeni bir anayasa, ülkenin gereksinimleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.  Bununla birlikte bir kez daha vurgulamak isterim ki, ülkenin gidişatına bakıldığında ekonomik gerekçelerle insanlar zor durumda kalmaktadır.

Bu ve benzeri olaylar insanların ülkesine ve devletine olan güvenini zedelemektedir. Biz de toplumun dilek ve temennilerini yöneticilere aktarmak amacıyla üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için çaba göstermeliyiz.

Her kim olursa olsun, düşüncesi ve görüşü fark etmez bir gün mutlaka adalet ile işi olacaktır.  Bu durumda o kişinin kim olduğuna değil de neyi, nasıl ve niçin yaptığına bakılacak ve durumlar adaletle değerlendirilecektir.

Bana göre, adalet kişiye göre değil herkesi kapsayacak şekilde olmalıdır.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem