16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

"Huzurevi" eski yerine yapılacak

Galip Ataman

20 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Anaları, babaları, sevgilileri hatırlamak, doğanları ve ölenleri anmak için bir gün yaşlılar için bir hafta ayrılmış.

Anayasa ile güvence altına alınan, yasalarla korunması istenen yaşlılarımız için 18-24 Mart tarihleri “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak düzenlenmiş.

Sevgiden, saygıdan, ilgiden başka hiçbir beklentisi olmayan yaşlılarımızı bir hafta değil yıl boyu hatırlayalım, sahiplenelim, yalnız bırakmayalım.

Onlara sevgi, saygı, hoşgörü ile dokunarak yalnız olmadıklarını hissettirelim. Unuttuğumuz yaşlılarımızı bir hafta da olsa hatırlayarak minnet, şükran ve vefa borcumuzu ödemeye çalışalım.

Saçları beyazlaşmış, cildi buruşmuş, kamburu çıkmış yaşlılarımızı sevgiye, saygıya, ilgiye en çok ihtiyaçları olduğu bir dönemde bırakıldıkları “huzurevlerinde” arayalım, soralım, ellerini öpelim.

Öpelim de; gözlerini açtığında “doğdu”, göz kırpması kadar kısa kısa olan süreye “yaşam”, gözlerini kapattığında “öldü” dediğimiz o yaşlılarımıza “huzurevlerinde” gereken özeni gösterebiliyor muyuz?

Toplumla bütünleşmeleri için yerleştirdiğimiz huzurevlerinde sosyal ve psikolojik travmalardan uzak yaşam sürmeleri için gerekli önlemleri alabiliyor muyuz?

Anılarını yaşadıkları, duygularını paylaştıkları mekanlardan kopararak yaşamlarının son günlerini geçirmeleri için bıraktığımız huzurevlerinde

hayata küsmeden yaşama tutunmalarına yeterince katkıda bulunabiliyor muyuz?

Yaptığımız huzurevleri sayısı yeterli mi, verdiğimiz hizmetler elleri öpülesi yaşlılarımızı hayata bağlayabiliyor muyuz?

Anayasa ve yasalar ile koruma altına aldığımız yaşlılarımıza devleti yönetenler iyi niyetli ve samimi yaklaşsalar da, bayramdan bayrama ziyaret edip ellerini öperek gönüllerini alsalar da kocaman bir “hayır”.

Kocaeli’deki huzurevleri ile yatak sayısının kalmak zorunda olan yaşlılarımızın tamamını barındırdığını sanmıyorum.

Yaşlılarımızı barındıracak, yaşama bağlayacak, sosyal ve psikolojik sorunlarını çözecek daha çok huzurevine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

 

vali-yaşlı

 

150 KİŞİLİK HUZUREVİ

Gelelim yaşlılarımızın kaldığı Kocaeli’deki huzurevlerine.

Biri İzmit Turgut Mahallesi’nde diğeri Gölcük’te Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 2, Tavşancıl’da Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı 1 olmak üzere toplam 3 huzurevi var

Turgut Mahallesi’nde deniz manzaralı, 120 yatak kapasiteli “Kocaeli Huzurevi” temeli 1986 yılında atılmasına rağmen inşaat 8 yıl sürdü, 9 Aralık 1994 tarihinde hizmete açıldı.

23 yılda 250’den fazla yaşlının yaşamını yitirdiği “Kocaeli Huzurevi” 1999 depreminden yüzde 40 hasarlı çıktı.

12 Nisan 2016 tarihinde meydana gelen toprak kayması sonrası boşaltılarak yaşlılardan 38’i ailelerinin yanına izinli gönderildi, 54’ü Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda misafir edildi.

15 Temmuz darbe girişimi ardından hazineye devredilen İzmit Yenişehir’deki kız yurdunun huzurevine tahsis edilmesi üzerine 84 yaşlı buraya taşındı.

Turgut mahallesindeki huzurevinin boşaltıldığı günlerde konuştuğum Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Galip hoca, Samsun’da model huzurevinin benzerini burada da yaptıracağız. Yaşlılarımız telaş etmesin” demişti.

Sayın Vali vakit kaybetmeden yer arayışına girdi, mevcut binanın bulunduğu yer, Gündoğdu ve Körfez İlimtepe olmak üzere 3 ayrı yerde çalışma başlattı.

Sonunda hasar gören mevcut Kocaeli Huzurevi binasının yıkılarak yerine 150 yatak kapasiteli yeni huzurevi yapılmasına karar verildi.

Programa alınan, önümüzdeki günlerde ödenek sorunu çözülecek huzurevi binası sadece yaşlılara barınma ve bakım hizmeti vermeyecek.

Vali Güzeoğlu’nun özel isteği olan hobi bahçeleri, yürüyüş alanları dahil her türlü aktivitelerin yapılabileceği, yüksek kapasiteli, yaşlıların psikolojik ve fiziksel sorunlarını giderecek modern bir huzurevi olacak.

Yeni huzurevi projesi çizilmeden önce aile ve sosyal politikalar yöneticileri ile mimar ve teknik elemanlardan oluşan bir ekip Vali Güzeloğlu döneminde yaptırılan Samsun Huzurevini ziyaret ederek projesini, mimarisini inceleyecek.

Konu yaşlılar ve kalacakları huzurevi olunca Vali Güzeloğlu’nun daha çok ilgi göstereceğini, en kısa zamanda hizmete açılması için gayret sarf edeceğini biliyorum.

Huzurevinin yapımı ve donanımı sırasında ekonomik sorun yaşanacağını düşünmüyorum, ihtimalde vermiyorum.

Umarım, Sayın Vali “Kocaeli Huzurevi” projesini kamuoyu ile paylaşır, yaşlılara sevindirici müjdeyi verir.

 

 

'TRAMVAY' TEST SÜRÜŞÜ BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden olan tramvayın test sürüşleri Yahya Kaptan Bölgesinde başladı. Bursa’da üretilen vagonların 3. Seti de dün sabah geldi. Sekapark-Otogar arası çalışacak tramvayın Haziran ayında yolcu taşımaya başlaması bekleniyor.

 

fotoğraf

 

TEST SÜRÜŞLER
Büyükşehir Belediyesi prestij projelerinden olan tramvayın test sürüşleri Yahya Kaptan Bölgesinde başladı. İzmitlilerin 30 yıldır hayal ettiği konforlu, güvenilir, seri toplu taşıma aracı tramvayın test sürüşlerinin önümüzdeki aylarda Otoogar-Sekapark güzergahında tamamlanarak Haziran ayında yolcu taşımaya başlaması bekleniyor. Bu arada Bursa’da üretilen vagonlardan 3. Set de dün sabah geldi.

 

REFERANDUMDA 5 EVET, 1 HAYIR

Geçen hafta, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimlere Fakültesi Uluslarararası İlişkiler Bölümü 2. Sınıf öğrencileri Enes Ergel, Merve Kumbar, Duygu Temel, Mehmet Ali Gündüz, Metehan Akyol’un “Genç Analiz” çalışmasından bahsetmiştim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği, Cumhurbaşkanı
Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili seçilme yaşını 18’e indirerek gençlerin TBMM’ye girmesini istediği gençlere örnek gösterdiği özgüveni yüksek gençlerin çalışmalarını yazmıştım.
İşte o çalışmalardan biri. Bugüne kadar 6 kez referandum yapan, 16 Nisan’da 7’ncisine hazırlanan Türkiye’nin referandum karnesi; 5 Evet, 1 hayır.

 

TBMM


REFERANDUM 1; Tarih, 9 Temmuz 1961. Türkiye referandumla ilk kez bu tarihle tanıştı. 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası hazırlana 1961 Anayasası için düzenlenen referandumda; Evet yüzde 61.7, hayır yüzde 38.3.
REFERANDUM 2; Tarih, 7 Kasım 1982. 12 Eylül 1980 darbesi sonrası hazırlanan 1982 Anayasası için 7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referandumda, evet 91.4, hayır yüzde 8.6.
REFERANDUM 3; Tarih, 6 Eylül 1987. Bu tarihte yapılan referandumda 1982 Anayasası’nın geçici maddesi ile getirilen 10 ve 5 yıllık siyasal yasakların kalkıp kalkmaması oylandı. Yüzde 50p.17 oy ile yasakların kalkması kabul edildi. 12 Temmuz 1987’de ilk kez tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulandı.
REFERANDUM 4; 25 Eylül 1988. Türkiye’de yapılan 6 referandumda onucu “hayır” çıkan tek referandum. Anayasa’nın 127. maddesinde yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusunun oylanması amacı ile yapılan referandumda evet yüzde 35, hayır yüzde 65 oldu. Malatya “evet” oyu veren tek il oldu
REFERANDUM 5; 27 Ekim 2007. Milletvekili seçimlerinin dört yılda bir yapılmasını ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliği referandumunda evet yüzde 57.88, hayır yüzde 42.12.
REFERANDUM 6; 12 Eylül 2010. 26 maddelik bir değişikliği içeren Anayasa değişiklik paketi TBMM tarafından kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından referanduma sunuldu. Referandum sonucu, evet 57.88, hayır yüzde 42.12.
6 referandumdan evet ile kabul edilen 5 Anayasa değişikliğinde; Trakya, Ege ve Akdeniz kıyı şehirlerde “hayır”, İç Anadolu, Karadeniz ve diğer bölgelerde “evet” çıkması dikkat çekici.

 

BİZİM YAKA KOCAELİ

YİNE ÖNCÜ YİNE GÜÇLÜ

 

Gazetecinin sermayesi, “güvenirliğidir, heyecanıdır”.

Günümüzde birileri gazetecilik dışında kazanılan paralarla içi dayalı döşeli binalarda yapılan haberciliği gazetecilik sanabilir.

Masa başında emek hırsızlığı, kulaktan dolma bilgiler, kes-kopyala-yapıştır yöntemi ile yaptığı habercilikle övünebilir.

Ama toplumda saygınlığı yoksa, haber kaynaklarına güven vermiyorsa, heyecanını yitirmişse araştırmadan haber yapıyorsa medya sektöründe fazla barınamaz.

Gazetecilik etik kurallara uymuyorsa, kişi ve kurumlara hakaret ediyorsa, şantaj yapıyorsak, kulaktan dolma bilgiler ile okur karşısına çıkıyorsa yok olmaya mahkumdur.

Çevremize baktığımızda medya çöplüğünde yerini alan gazete ve gazeteci sayısının küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu görürüz.

Ama 3 Ekim’den buyana çalışmaya ve yazmaya başladığım “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” farklı olmanın ötesinde örnek bir kurum.

Gazetenin patronu Hayrullah Demiray zengin olmadığı gibi çalışanların maaşını alın teri kurumadan zamanında ödeyebilmek için 7/24 çalışan bir emekçi.

Galip Ataman, Çetin Gürol, Mevlüt Soysal, Ozan Gönenç, Azmi Bibin, Muharrem Şenol, Pınar Gül, Gülşah Yücel, Taylan Yıldız, Mustafa Yazıcı, Derya Portakal’dan oluşan kalabalık kadrosu yok.

Ama birbirine kenetlenmiş, inanmış, başarıya odaklanmış, heyecanlı, samimi, mütevazi bir aile var.

Hiçbir kişi ve kurum ile göbek bağı olmayan “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” saygınlığını ve güvenirliğini geçtiğimiz günlerde kutladığımız 7. yaş gününde gösterdi.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu attığı manşetler, kullandığı haberler ve köşe yazarlarının yaptığı yorumlar ile kanıtladı.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”, sevgili Hayrullah Demiray’ın 5 günlük zorunlu izni sürecinde gerçek dostları ile menfaate dayalı günü birlik dostlarını tanıdı.

Sevgili okurlar, mütevazi olmaya gerek yok. Bugün Kocaeli’de en güçlü, en saygın kadroya sahip tek gazete, “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”.

Birileri sayfa sayısını ve bayi satışını eleştirse de “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” rakiplerine habercilikte nal toplatarakgümbür gümbür geliyor.

Logolarında 10, 20, 30, 40 yıl yazangazetelerin yapamadığı, beceremediği farklı görüş ve düşünceye sahip isimleri “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” çatısı altında buluşturan Hayrullah Demiray’ı kutluyorum.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yayınlanan haberler, bizim dışımızdaki gazetelerde ve internet sitelerinde ya bizden kopya çekilerek ya da valiliğin belediyelerin, üniversitelerin gönderdiği bültenlerden okura ulaştırılıyor.

Galip Ataman’ın özel haber ve yorumları, Mevlüt Soysal ve Ozan Özgenç’in röportajları, Muharrem Şenol ve Pınar Gül’ün haberlerinin farkını görmek için uzağa gitmeye gerek yok.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” son bir aylık manşetlerine bakmak, köşe yazarlarının yorumlarını okumak yeterli.

Minibüsçülere, 4 aylık alacaklarına karşılık 2 aylık 2 milyon 560 bin TL ödendiğini ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” yazdı.

Kocaeli önceki Valisi Ercan Topaca ile Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün ASELSAN Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiğini Kocaelililer ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden öğrendi.

Çok konuşulan, tartışılan, eleştirilen tramvayın bugünlerde test sürüşlere başlayacağı ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde haber oldu.

Gazeteciler Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın çeşitli programlardaki konuşma ve açıklamalarını haber yaparken Sayın Bakanın referandum değerlendirmesi ile ilgili özel haberi sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan, Kocaeli Valisi Güzeloğlu tarafından 60 bin olarak açıklanan “istihdam seferberliğinin” sonrası Şubat ayında 13 bin 66 kişi istihdam edildi haberini “İstihdama Şubat Rekoru” başlığı ile ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” okurları okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Mart’ta 8. Açılış Bayramında 223 tesisin açılını yapacağı haberini 9 Mart’ta duyuran ilk ve tek gazete “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” oldu.

Diğer gazete ve ajansların tamamı aynı haberi Büyükşehir Belediyesi’nin servis yapması sonrası 11 Mart’ta haber yaptı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun çok önemsediği ve hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadığı turizm projelerinden Kartepe dosyasının masaya yatırılarak değerlendirildiği haberi de yine ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde haber oldu.

Diğer gazeteler, Valilikten yapılan servis sonrası ancak haber yapabildi.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Mart Pazar günü İzmit Demokrasi Meydanında yaptığı konuşmanın yorumu, 13 Mart Pazartesi günü sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde ve Galip Ataman köşesinde “Erdoğan’dan Balkon Konuşması Provası” başlığı ile yayınlandı. Diğer köşe yazarları ancak 14 Mart Salı günü yazabildi.

Merak edilen ve 3 ayrı alternatiften bahsedilen yeni huzurevinin eski yerine yapılacağı haberini de ilk kez bugün “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” yazdı.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” çalışanları olarak oturduğumuz yerden ahkam kesmiyoruz, okurun karşısına belediye ve valilik bültenleri ya da emek hırsızlığı yaparak çıkmıyoruz.

“Söz Uçar Yazı Kalır”. Merak edenler, inanmayanlar arşivleri açar, Kocaeli’de yayınlanan gazeteleri yan yana koyar, karşılaştırır.

Yazdıklarımızın doğru, fazlası değil eksiği olduğunu görür, bize hak verir.

Sevgili okurlar,

Sizlerin güvenine layık oldukça, ilkeli ve dürüst haber yaptığımız sürece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” haberde öncü, yorumda güçlü olmaya, gümbür gümbür gelmeye devam edecek.

 

GALİP VE HÜSEYİN

7. YAŞINI KUTLADI

 

Körfez Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Muzaffer Oğuz, eşim Gülümser hanımın Mehmetçik İlkokulundan başarılı öğrencilerinden.
Muzaffer ve aynı okulda matematik öğretmeni olan eşi Hülya’yı evladımız gibi çok seviyoruz.

 

yaşgünü4 yasgünü3


Dünya tatlısı ikizleri Galip Utku ve Hüseyin Utkan bizim bana “Galip Dede”, eşime “Gülümser Babaanne” diyor.
Türkan Dereli İlkokulu 1. Sınıfa giden torunlarımız Galip ve Hüseyin, 7. Yaş gününü hafta sonu Yarımca Mavi Köşem Pastanesinde büyükleri ve arkadaşları ile kutladı.
Sevgili torunlarımız Galip ve Hüseyin’in yeni yaşlarını kutluyor, sağlık, başarılar diliyoruz.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem