20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Minibüsçülere, 2 milyon 560 bin tl

Galip Ataman

17 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Minibüsçüler; Büyükşehir Belediyesi’nin konforlu, güvenli, seri, büyük 240 otobüs almasından, tramvayın önümüzdeki günlerde hizmete girecek olmasından rahatsız.

Yıllardır yazın sıcağında terleten, kışın soğuğunda üşüten minibüsler ile ele geçirdikleri tekelin sona erecek olmasına öfkeli.

Toplu taşıma pastasından aldıkları payın küçülmesine, girdilerin fazla olması r zam verilmemesine tepkili.

2 Ağustos 2013 tarihli yasa, 4 Mart 2014 tarihli yönetmelikle yürürlüğe giren, 1 Nisan 2015’te uygulamaya konan 65 yaş üstü yaşlıların ücretsiz taşınmasına isyan ediyor.

Mağduriyetlerinin, yeterince para kazanmamalarının, borçlarını zamanında ödeyememelerinin tek sorumlusu olarak 65 yaş ve üstü yolcuları görüyorlar.

Araç başı aylık 750 TL’yi kabul etmelerine rağmen arada bir “Kontak kapatırız. Eylem yaparız. Havuz sisteminden vazgeçip paralı taşımaya döneriz” diyerek efeleniyorlar.

Ama hiçbir zaman özeleştiri yapmıyorlar.

Nerede hata yaptıklarını, neden bu duruma düştüklerini sorgulamıyorlar.

65 yaş ve üzeri yolcuları ücretli taşırlarsa tüm sıkıntılarının, mağduriyetlerinin giderileceğini düşünüyorlar.

Ceplerine tomar tomar para gireceğini sanıyorlar.

 

WhatsApp Image 2017-03-16 at 15.23.45

 

Keşke; Büyükşehir Belediyesi yetkililerine efeleneceklerine, sorunlarını 65 yaş ve üzeri yolcular üzerinden yapacaklarına sağduyu ile hareket etmiş olsalardı.

Keşke; UKOME yöneticilerinin minibüsçülerin haklarını korumak için Ankara dahil her platformda ve bakanlıklarda nasıl özveri ile çalıştıklarını bilselerdi.

Keşke; “Tramvaya harcanan para haram” demek yerine “Kurulacak şirkete biz de ortak olmak istiyoruz” deselerdi.

Keşke; “240 otobüs almaya ne gerek vardı?” diyerek konforlu, güvenli, seri otobüsleri sorgulamak yerine kendilerine önerilen “Minibüslerinizi Ulaşımpark’a kiralayın” önerisini kabul etselerdi.

Dün yaşanan sorunların bugün “keşke” diyerek çözülemeyeceğini, sonuç alınamayacağını umarın oda ve kooperatif başkanları ile minibüs sahipleri anlamışlardır.

Minibüsçüler zaman zaman 65 yaş ve üzeri vatandaşları üzseler de, Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine kafa tutsalar da karda yağmurda soğukta sıcakta üç kuruş kazanmak için 7/24 özveri ile çalışan çilekeş minibüsçülerin kazandıkları para helal olup güle güle harcasınlar.

1.500 TL’Yİ ALDILAR, SUSTULAR

Önce 21 Şubat’ta 544 üyesi bulunan 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, “Büyükşehir bu duruma 15 gün içinde çözüm bulmazsa biz 2012’deki havuz sistemine döneceğiz” diyerek gözdağı vermeye çalıştı.

Ardından 4 Mart’ta 2.209 üyeye sahip Kocaeli Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Mustafa Kurt, KOTO’nun konuğu Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan, 65 yaş ile alakalı ödeneklerin çok geç geldiğini, 4 aydır paralarını alamadıklarını söyleyerek ödemelerin hızlandırılmasını istedi.

Sayın Bakan, “Size torpil yapayım. Bu parayı niye ödemiyorlar?” diyerek Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürünü aradı.

“65 yaş ile ilgili ödemeleri hiçbir şekilde geciktirmeyeceksiniz. Her ay düzenli ayın başında bu paralar bizim tarafımızdan Aile Bakanlığına aktarılacak. Aile Bakanımız ile de görüşeceğim. Ben özellikle takip edeceğim” talimatını verdi.

 

belediye otobüsü

 

Mustafa Kurt başta olmak üzere minibüsçüler 750’şer TL’nin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da 2 ay gecikmeli ödeneceğini, alacaklarının tamamının ödenmesinin mümkün olmadığını bile bile Maliye Bakanı Ağbal’a teşekkür ettiler.

Ve 4 aylık toplam 3 bin TL alacaklarının aybaşında hesaplarına yatacağı balonuna inanarak “2012’deki sisteme döneriz. Paralı binişleri başlatırız” blöfünden vazgeçtiler.

Sonuç? Geçtiğimiz günlerde hesaplarına Kasım ve Aralık 2016’ya ait 2 aylık toplam 1.500 TL yatırıldığını görünce bir kez daha yıkıldılar.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “takipçisi olacağım” dediği 4 aylık alacaklarının tamamını alamayınca şoke oldular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan boşuna “Bürokratik oligarşiyi aşamıyoruz” demiyormuş.

En son ve somut örnek; Minibüsçülerin anaların ak sütü gibi helal alın terlerini siyasilerin verdiği sözlere rağmen Ankara’daki bürokrasinin engellemesi, geciktirmesi.

Paranın patronu Maliye Bakanı talimat da verse Ankara’daki bürokratlar istemedikten sonra minibüsçüler alacaklarını 2 ay gecikmeli almaya devam edecek.

Mart ayında 2016 yılının Kasım ve Aralık paralarını alan minibüsçüler 2017’nin Ocak ve Şubat ayları alacaklarını ancak Nisan’da alabilecekler.

Minibüsçülere tavsiyem; Başbakanın, Bakanların kapısını çalmaktan vazgeçip UKOME yöneticileri ile iyi geçinsinler.

Siyasiler yerine Ankara’daki bürokratların kapısında nöbet tutsunlar.

Gelelim minibüsçülere geçtiğimiz günlerde 4 ay yerine 2 ay ödenen alacaklarına.

Kocaeli’de 2.209 özel halk otobüsünden 1.700’ünün sahibine ücretsiz taşıdıkları yolcular için aylık 750 TL ödeme yapılırken koltuk sayısı yeterli olmayan 509’una ödeme yapılmıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ulaşımpark’a ait 197 otobüs ücretsiz yolcu taşımasına rağmen 750 TL’den yararlanamıyor.

1700 minibüs sahibi Kasım ve Aralık aylarına ait havuzda toplanan paradan toplam 2.560.000 TL’yi geçtiğimiz günlerde alarak birikmiş borçlarının ancak küçük bir bölümünü ödeyebildiler.

Şimdi Ankara’daki bürokratların gönlü olur ise Nisan ayında Ocak ve Şubat ayı alacaklarına kavuşacaklar, kredi borçlarının anaparasını değil de faizlerine ancak ödeyecekler.

Sahi, minibüsçüler paralarını zamanında alamadıkları için bankalara faiz öderken Maliye bakanlığı 2 ay gecikmeli ödediği paraların faizini neden vermiyor?

 

BELEDİYE 2.830 BİN KİŞİYİ

ÜCRET ALMADAN TAŞIDI

 

Kocaeli’de faaliyet gösteren 2 bin 209 özel halk otobüsünden koltuk sayısı uygun 1.700 araç sahiplerine ücretsiz taşıdığı yolcular için aylık 750 TL ödeme yapılıyor.

Koltuk sayısı uygun olmayan 509 araç sahibine ödeme yapılmadığı için “ücretsiz kart” sahipleri bu araçlara para ile biniyorlar.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark’a ait konforlu, güvenli, seri, 12 metre uzunluğundaki 197 otobüs 2016 yılında 2 milyon 829 bin 203 kişiyi ücretsiz taşıdı.

Bir başka deyişle; 2016 yılında günlük ortalama 8 bin 892 vatandaş, Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark otobüsleri ile ücret ödemeden seyahat etti.

 

tramvay

 

TRAMVAY DENEMESİ PAZARTESİ

İzmit’in 30 yıllık hayali, Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projesi “tramvay” çok konuşuldu, çok tartışıldı, çok eleştirildi.

Tramvay güzergahındaki esnaf çok üzüldü, özel halk otobüsleri Oda Başkanı Mustafa Kurt, “Tramvaya harcanan para haramdır” dedi.

Ama tramvayda sona yaklaşıldı. Yerli ve milli Akçakoca vagonları Bursa’dan geldi. Müteahhitler Mayıs ayına yetiştirmek için 7/24 çalışıyor.

Enerji taşıyacak direkler dikiliyor, hatlar çekiliyor.

Deneme sürüşlerine güzergahın tamamında değil ama dar bir bölgede test sürüşlerine başlanacak.

Programda bir değişiklik olmaz ise yetkili firma tarafından bugün enerjisiz, çekerek “kuru test” sürüşleri başlayacak.

Pazartesi ya da Salı günü sadece Yahya Kaptan bölgesinde enerji ile test sürüşleri yapılacak.

Güzergahın tamamlanıp Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmesinin ardından normal test sürüşleri 6.5 kilometre çift hatta tamamlanacak.

Ve tarih açıklanmasa da en geç Haziran ayında İzmitliler tramvay ile seyahat edecek.

 

 

ASELSAN’A 2 TANIDIK

TOPACA VE GÖRGÜN

 

Türk savunma sanayisinin lider kuruluşlarından ASELSAN yönetim kurulu başkan ve üyeleri değişti.

Ülkemizde teknolojiye yön veren, ürettiği teknolojiyi ihraç eden, savunma sanayinin omurgası ASELSAN Başkanlığına İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol seçildi.

 

ercan topaca

 

Türkiye’nin en büyük AR-GE üssü olan ASELSAN yönetim kurulu üyeliğine seçilenlerden ikisi Kocaelililerin yakından tanıdığı ve saygı duyduğu isim;

Kocaeli Valisi iken önce Hatay, bir süre önce Ankara Valiliği’ne atanan Ercan Topaca.

Bir diğer isim Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün.

 

haluk görgün

 

Ankara’da yapılan 42. ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında; 81 Vali arasından Ercan Topaca ve 194 rektör arasından Haluk Görgün’ü, görev süresi dolan yönetim kurulu üyelerinin yerine sdeçilmiş olmnaları nedeni ile kutluyor, başarılar diliyorum.

ASELSAN yönetim kuruluna seçilen diğer üyeler; Emekli Deniz Kuvvetlefri Teknik Başkanı Emin Sami Örgüç ve Bayram Gençcan.

 

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ VE

KAHRAMAN SEYİT ONBAŞI

 

Yarın, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi”nin 102. Yıldönümü.

Her yıl olduğu gibi yarın 18 Mart Deniz Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasında en önemli pay sahibi “Nusret Mayın Gemisi” ve onun kahraman komutanı Yüzbaşı Hakkı’yı unutacağız.

Deniz savaşından 37 gün sonra 25 Nisan 1915’te kazanılan Conkbayır, Arıburnu, Gelibolu kara savaşlarını konuşacağız.

 

seyit 3

 

 “Ben size taarruz etmeyi değil ölmeyi emrediyorum” diyen 57. Alay Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’i anlatacağız.

250 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Balıkesir-Havranlı Seyit onbaşının kahramanlığını ayakta alkışlayacağız.

Elbette Çanakkale’de, Gelibolu’da, Conkbayır’da, Arıburnu’da, Seddülbahir’de düşmanın bozguna uğratırken Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Roman, Sünni, Alevi yan yana, omuz omuza savaşırken şehit düşen 250 bin askerimizi rahmet ve şükran ile anacağız.

Ama her 18 Mart’ta “Çanakkale Deniz ve Kara Savaşlarını” ayırmak, birini diğerinden üstün göstermek alışkanlığını bir kenara bırakalım. 

Düşmanın boğazları aşarak İstanbul’a girmesini engelleyen, Mehmetçiğin düşman saldırısına karşı etten-kemikten bir savunma yapmasının önünü açan Türk denizcilerinin kahramanlığı ile zaferi kazanan Türk topçusunun başarısını birlikte kutlayalım.

 

seyit 1

 

SEYİT ONBAŞI’YA SAYGISIZLIK

Çanakkale Deniz ve Kara Savaşlarını ayıracağımıza o günün efsane kahramanlarından 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Balıkesir-Havranlı Seyit onbaşı’ya sahip çıkalım.

Uyanığın biri çıkmış, 102 yıl önce efsaneleşen Seyit Onbaşı’nın alçıdan hediyelik heykellerini daha çok para kazanmak için Çin’de yaptırmış.

Heykellerde Seyit Onbaşının boynundaki muskayı papyona, ayağındaki şalvarı smokine benzetilmesi büyük tepki çekmişti.

Çanakkale’de ve savaşların yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda hediyelik eşya satan dükkanların vitrinlerinde yerlerini alan hediyelik eşyaların satışı yasaklanmıştı.

Geçenlerde öğrendim. Seyit Onbaşı’nın Çin işi hediyelik heykelleri bugünlerde tekrar satılıyormuş.

Çanakkale Valiliği mi olur, Eceebat Kaymakamlığı olur bilemem ama birilerinin tarihimiz ile alay edilmesine, Seyit Onbaşı’nın küçültülmesine fırsat vermemelidir.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem