22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık, "“Evet” oyları artıyor"

Galip Ataman

15 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü İzmit’te Demokrasi Alanında konuştu.

16 Nisan’da yapılacak referandumunda alanı dolduran on binlerden “evet” oyu istedi.

18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğini anlattı, muhalefet sözcülerinin iddialarına cevap verdi.

Kocaeli ile dostluğumuz, muhabbetimiz çok eskilere, gençlik dönemlerime kadar uzanır. Bu yüzden Kocaeli’nin nereden nereye geldiğini çok iyi bilirim. Kocaeli her zaman şanına yakışanı yaptı” dedi.

14 yılda yapılan 20 milyar lira yatırım ile Kocaeli’nin şaha kalktığını anlattı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası milli savunma bakanlığının yeniden yapılandırıldığını ve başına Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın getirildiğini söyledi.

Hollanda’nın AB değerlerine ve küresel demokratik kabullere sığmayan, faşist yönetimlerde görülebilecek bir tavır sergilemesine tepki gösterdi.

Örnek bir ekip çalışması ile başarıya katkıda bulunan ve uyum içinde çalışan bakanlara, milletvekillerine, belediye başkanlarına, valilere teşekkür etti.

Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’da katıldığı toplantıların ardından İzmit’te yağmura ve soğuğa rağmen düzenlenen törene katılan on binler ile kurduğu iletişimden, gösterilen ilgiden o kadar memnun kalmış ki İstanbul’a dönmek yerine Kocaeli Valiliği’ne geçti.

 

MİLLETVEKİLLERİ İLE

 

Günün yorgunluğunu Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Bakanlar Fikri Işık ve Berat Albayrak, milletvekilleri, Donanma ve Garnizon Komutanları, Cumhuriyet Başsavcıları, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ile sohbet ederekgiderirken törende yaşadığı mutluluğu paylaştı.

Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü’nünaltın madalyalı Avrupa şampiyonu sporcuları Berfin Altun, Umay Tokcan, Şaban Köseve’yi tebrik ederek ödül verdi.

Hakkari’de şehit düşen Piyade Üsteğmen Serkan Çakal’ın eşi Zeynep Çakal ve oğlu Metehan Serkan Çakal, Demokrasi şehidi Emrah Sapa’nın eşi Ayşe Sapa, Cumhurbaşkanı’nın karakalem resmini çizen Derinceli Gülşah Yağmur Yazıcı ve ailesi ile resim çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmit Demokrasi Alanını dolduran Kocaelililerden aldığı sıcak, samimi, içten enerji ve sinerji, Kocaeli Valiliği’nde Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ev sahipliğinde gösterilen ilginin ardından İstanbul’a dinlenmiş ve moral depolamış olarak mutlu bir şekilde ayrıldı.

 

16 NİSAN’DAN UMUTLU

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Nisan öncesi Kocaeli’ne geldi, konuştu, moral buldu ve gitti.

Kocaeli’de çok önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık adını öne çıkarıp övgü ile bahsedince köşeme taşımazsam haksızlık etmiş olurdum.

Kocaeli il başkanlığının ardından 23, 24, 25, 26. Dönem Milletvekili seçilen, 61, 62, 63 v3 64. Hükümetlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan,  24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümetin Milli Savunma Bakanlığı’na atanan Fikri Işık ile hafta sonu mitingi konuştuk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok memnun kaldığını söyledi ve ekledi, “Çok kalabalıktı. Arkadaşlar çok çalışmışlar. Organizasyon güzeldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişi nedeni ile güvenlik fazla idi. Tören bittiğinde herkesin yüzü gülüyordu.”

 

SAMPİYON SPORCULAR

 

AK Parti kurucularından olan, tabanın nabzını iyi tutan, önceki seçimlerde isabetli tahminler bulunan Fikri Işık’ı bulmuşken 16 Nisan sonuçlarını sordum.

Cevabı, “Hocam, referandumda sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız başta olmak üzere alanlarda 18 Maddeden oluşan Anayasa değişikliğini anlatıyoruz. CHP başta olmak üzere hayır’cıların iddialarının gerçekleri yansıtmadığını halkımıza anlatıyoruz” oldu.

Sayın Işık ile Ocak ayında da konuşmuş, 18 Nisan’ı sormuştum. O tarihte daha temkinli idi.

Belli ki aradan geçen süreçte kararsızların “evet” oyu kullanmaları yönünde oldukça mesafe almışlar ve ikna etmişler.

Anket sonuçlarını ve tahmini merak ettim. Kendisine yakışır bir üslupla cevap verdi, “Anketler geliyor. Evet oyları her geçen gün artıyor. Referandumda sıkıntı olacağını düşünmüyorum, ihtimal de vermiyorum. Ama anket sonuçlarını açıklamam, tahminimi söylemem için henüz erken. Önümüzdeki günlerde paylaşırız.”

Bakan Işık bu kadar emin konuştuğuna göre, evet oyların hayırlardan fazla olduğundan, yüzde 50’yi geçtiklerinden emin.

Bütün çabaları, 16 Nisan akşamı sandıklar açıldığında vatandaşların karşısına geçip teşekkür ederken “rekor bir oy” telaffuz etmek olsa gerek.

 

ASKER-SİVİL BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

 

Bakan Işık ile gece 23.30’da yaptığımız görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 150 yıldır yapmaya çalıştığı değişimin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerçekleştiğini de konuştuk.

Sayın Bakan bakın söyledi, “15 Temmuz Darbe girişiminin bastırılmasını n ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın talimatı ile milli savunma bakanlığını sivilleştirme, asker-sivil birlikte çalışma kararı aldık. OHAL kapsamında çıkarılan 3. KHK ile Silahlı Kuvvetler yapısını baştan aşağı değişti. 2 sivil ve 14 askerden oluşan YAŞ da 11 sivil 4 askerden oluşan bir yapıya dönüştü. TSK’Askerin çok istediği demokratik denetim yapı oluştu.”

Bakan Işık’ı dinlerken 1960 ve 1980’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin demokrasiyi askıya alan milli iradeye müdahalelerini, 28 Şubat dahil post modern darbeler sonrası tüm siyasi iktidarın şapkasını alıp yönetimi askerlere teslim ettiğini anımsadım.

AK Parti iktidarının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Nisan’da verdiği muhtırayı dikkate almayıp yola devam ettiğini, 17/25 Aralık’ta sivil darbe girişiminin amacına ulaşamadığını, son olarak 15 Temmuz’da Fethullah Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtüldüğünü düşündüm.

Önceki iktidarlar ile AK Parti iktidarının demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkma konusundaki farkı değerlendirdim.

Sayın Bakana, onca yaşanan sivil-asker müdahalelere karşı dik duruşun, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkışın tılsımını sordum.

 

kara-harp-okulu-ilk-egitim-yilina-basladi-8731675

 

“Hocam, Bu sorunun tek cevabı var. Cumhuriyet’e, demokrasiye, milli iradeye inanan, milleti ile bütünleşmiş, milletin teveccühünü kazanmış Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimiz oluşudur. 15 Temmuz’da milletin gücü, vatansever asker ve polisimizin dik duruşu hainlerin kullandığı tankın gücünü yenmiştir. Darbeciler bugün demir parmaklıklar arasında yargıya hesap vermektedir. Mutlak güç milletin gücüdür” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahip çıktığı, 15 Temmuz sonrası önemli görevler ve sorumluluk verdiği, Pazar günkü mitingde alana toplanan on binlerin huzurda övgü ile bahsettiği Bakan Işık, “Önceki yıllarda milli savunma bakanlığı temsili bir makam idi. 15 Temmuz’dan sonra silahlı kuvvetlerin kendini yenilemesi, mutlaka asli işine yoğunlaşması gerektiğini gördük. Silahlı kuvvetlerin enerjisini azaltırken sivil iradenin gücünü arttırdık. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Milli Savunma Bakanlığına bağlanarak sivil otoritenin ağırlığı öne çıkarıldı. Özel kalem müdürünü dahi atayamayan milli savunma bakanı askeriyenin tüm personelini alan konuma geldi. Önümüzdeki günlerde planladığımız 30 bin personelin alımında tek yetkili biz olacağız. Özetle; Milli, Savunma Bakanlığı’nda askerin vesayeti sona ererken asker-sivil birlikte çalışmaya başladı” diyerek bir bakıma askeri de mutlu eden uygulamanın başlatıldığını söyledi.

 

YAŞ VE ASKERİ YARGI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri yargıda yapılan değişiklik ile askeri hakimlerin disiplin ve özlük işlemlerinin milli savunma bakanlığına geçtiğini anlatırken şöyle dedi, “Yeni düzelmeme ile askeri hakimlerin disiplin ve özlük işlemlerinin milli savunma bakanlığına geçti. 16 Nisan’da yapılacak referandumda 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğinin kabulünün ardından Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Askeri Yargıtay kaldırılacak. Askeri cezaevleri Adalet Bakanlığına devredilecek.”

 

CUMHURBAŞKANI- IŞIK

 

Bakan Işık, YAŞile ilgili de şöyle konuştu, “Eskiden YAŞ Başkanı Başbakan,üyeler Genel Kurmay Başkanı ve orgeneraller idi. Yeni düzenlemede, İçişleri Bakanlığın bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı çıkarıldı. Başbakan, Genel Kurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma Bakanlşarı ile kara, deniz ve hava kuvvet komutanlarından oluştu. YAŞ’ın 14 üyesinin 14’ü sivil, 4’ü askerden oluşuyor. YAŞ sekretaryasını genelkurmay ikinci başkanı yerine milli savunma bakanı üstlendi.”

Sayın Bakan, askeri okulların kapatılarak öğrencilerin milli, eğitime bağlı okullara nakledildiğini, Kara, Deniz, Hava Harp Okullarının yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesine, askeri tabip yetiştiren kurumların kapatılarak öğrencilerin Sağlık Bilimleri Üniversitesine aktarıldığını söyledi.

Öyle anlaşılıyor ki Bakan Işık’ın dediği gibi bundan sonra askerler kendilerine rol biçemeyecek, siyasete müdahale edemeyecek, politika yapamayacak, sadece düşmana karşı içte ve dışta yurdu savunacak.

Sayın Bakanın deyimi ile; Kim hangi propagandayı yaparsa yapsın, kim ne söylerse söylesin Türkiye demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti özelliğinden asla vazgeçmeyecek, demokratik yürüyüşünden taviz vermeyecek.

 

 

KARTEPE’DE TURİZM ZİRVESİ

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu eğitim, güvenlik, sağlık, istihdamdan sonra bir süredir üzerinde çalıştığı “turizmi” dün Kartepe’de masaya yatırdı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başta olmak üzere toplantıya katılan herkesi dinledi, görüşlerini aldı.

İzmit’te Başkan Nevzat Doğan’ın çok önemli mesafe aldığı turizm ile ilgili Kartepe’nin de gecikmeli de olsa “Bu yarışta ve yatırımda ben de varım” demesi sevindirici.

Kartepe’de 5 yıldır Turizm ve Otelcilik Oteli yapılamazken turizm kenti ilan ediliyor olması bana biraz garip geldi.

Ama 3 yıldır yapılan hazırlıkların sonuna gelindiğini, 1/1000, 1/25.000, 1/50.000 haritaların hazırlandığını, tarihe geçecek turizm master planının yapıldığını öğrenince içim rahatladı.

 

hasan-b

 

Önümüzdeki günler de Sayın Vali mi olur, Kartepe Belediye Başkanı Üzülmez

mi olur bilemiyorum. Açıklandığında nelerin olacağını öğreneceğiz.

 Proje kapsamında 30 yıldır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen teleferik, Türkiye’nin en uzun ve en fazla rüzgar katsayısına sahip yamaç paraşütü,  Milli saray, günü birlik turizm alanları, göletler, piknik alanları, ekolojik ve spor alanları olduğunu biliyorum.

Umarım, verilen sözler tutulur, alınan kararlar hayata geçirilir, Kartepe Turizm bölgesi olur. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi