17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ağzımızdan çıkan söze süzgeç geçirelim....

Hayrullah Demiray

04 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Siyaset yapısı mıdır bilmem ama son günlerde çeşitli oyunların oynandığı ortada. Bu sadece bugüne özel değil. Geçmişte de vardı. Yarın da olacak.

İnsanların nasıl bu kadar kirlenebilir anlamıyorum.

İnsan yaratılış özelliği nedeniyle hataya meyilli bir varlık olarak yaşamını sürdürmekte. Ancak iyiyi ya da kötüyü ayırt etmek kişiye bağlı. Her konuda geçmişimizle yüzlemek gerektiğini hatırlamak ve hatırlatmak istiyorum.

Geçmişte verilen mücadeleleri göz ardı etmek insana doğruyu ifade etmez. Vatan uğruna çeşitli sıkıntılar yaşamış olan Atalarımızla övündüğümüz gibi bizlerde bizden sonrakilerin övünebilecekleri bir eser ve kişilik bırakmalıyız.

Bazı durumlarda gösterilen hırs kişinin hal ve hareketlerini belirler ve kendi ayaklarını birbirine dolaştırır.

’Dilin kemiği yoktur’

Doğru bir söz.

Kişi söylemek istediği sözün adresini gözden geçirmeli. Amiyane tabir ile iki dudak arasından çıkan sözün süzgeçten geçirilmesi “söylediğini kulağının duyması” gerektiğini ifade etmek istiyorum. Nerede, hangi görev ve mevkide olursanız olun fark etmez; ‘Söz Ağızda iken sahibinin esiridir, ağızdan çıktıktan sonra sahibi onun esiri olur‘ desturundan yola çıkılmalıdır.

AK Parti İl Başkanı Sayın Mahmut Civelek’i hedef alan bir haber geçtiğimiz günlerde haftalık yayın yapan bir yerel gazetenin manşetini süsledi. Siyasi yönü bir tarafa Civelek, bireysel olarak ta yakınları ve çevresine gereken desteği vermiş ve vermeye de devam ediyor. Babasına yönelik yapılan karalayıcı siyasi haber herkes tarafından oldukça eleştirildi. 

Bunu söyleyen kişiden ve bu konuyu sütunlarına taşıyan gazetecilerle aynı mesleği paylaşmaktan dolayı da gerçekten utanç duyuyorum.

Neden mi?

Kim olursa olsun, ortada bir haksızlık varsa onun karşısında durmak gerekiyor. Sevgili okurlarım; madem burada özel şeyler paylaşılabiliyor, şimdi burada ben de sizlerle bir şey paylaşmak istiyorum. Yalnız biz etik olanı paylaşacağız, diğer bildiklerimiz bizlere kalsın.

Bildiğiniz üzere Sayın İsmail ÖZKAR ile Mahmut CİVELEK akrabalar. Bu noktada olayın gelişme yönünü ben önemsiyorum. Bu olayı ilk duyduğumda gerçekten doğrumu diye bir araştırma yaptım doğruluğuna da emin olduktan sonra yazmayı uygun gördüm

Konu İsmail ÖZKAR’ın eşi rahatsızlanınca Üniversite hastanesine gidiyorlar. Mahmut CİVELEK in akrabası olduğu hatırlanıyor. İl Başkanı Mahmut CİVELEK aranıyor. Konuya şahit olan arkadaşları bunu anlatıyor. Siyasetçi ya da akraba olduğu için değil insan olduğu için bizzat ilgileniyor.

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde doktorlar seferber oluyor ve hastaya gereken ilgi gösteriliyor. Öncellikle inşallah hastanın Allah şifasını en kısa zamanda verir. Bu noktada ben 20 yıldır Mahmut CİVELEK’ i tanırım. Sayın CİVELEK bu tür şeyleri sevmeyen ve bunları da asla reklam aracı olarak kullanmayan bir kişiliğe sahiptir. Eğer ki siyaseten bir yanlışı olursa orada mutlaka eleştirilmesi gerekir ve herkeste bilir ki bu konuda bizim asla tavizimiz yoktur.

Şimdiburadan sormak isterim bu yapılan ne kadar etik bir davranıştır? Sormak istediğim başka bir soruda Kullarlılara: Sevgili Kullarlılar sizler debu tür durumlarla karşılaştığınız zaman, Sayın CİVELEK bu konuda sizlere destek olmuyor mu, yoksa biz mi yanlış biliyoruz? Bunu da bizzat benimle paylaşmanızı arzu ediyorum. Eğer farklı bir şeyle karşılaşırsam onları da burada yazmak isterim.

Aslında bu gidişat siyasetin ne kadar kirlendiğinin de kanıtıdır. Bu insanların hırslarına yenik düştüğünün bir kanıtı değil de nedir size soruyorum? Ben insanların kulaktan dolma bilgilerle yazmak yerine, araştırarak yazmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü söylenen sözlerle hareket etmenin sonucunda, hem toplumda var olan gergin olan ortamlar daha da gergin hale gelecekse hem de bu sözlerin topluma hiçbir yararı olmayacaksa neden böyle bir şeye bizler neden olalım ki? 

Tabi bunu ben kendi adıma söylüyorum. Aslına bakarsanız başka bir durum daha var: AK Parti içerisinde bazı şeyler kurgulanıyor, Cumhuriyet Halk Partililerde bu konularda figüranlık rolünü üstleniyor. Şimdi bana göre şöyle bir kritik yapmak lazım: AK Partinin bugün Kocaeli’ nde 207.000 üyesi bulunuyor ve bu üye sayısı AK Partide Mahmut CİVELEK ‘in İl Başkanı olduğu dönemde 93.000 civarındaydı. Bu aslında bir ekip başarısı doğru ama burada Sayın Civelek’ in göstertmiş olduğu gayretleri birileri gölgelendirmek istiyor.  Bunu da açıktan yapmak birilerinin işine gelmediği için devreye figüranlar giriyor. Bu tür işler artık pek tutmuyor çünkü eski oyundan yeni oyuncak olmaz.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem