18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli, Erdoğan’a hiç “Hayır” demedi!

Galip Ataman

10 Mart 2017 tarihli yazısı

 

16 Nisan Anayasa Değişikliği referandumuna sayılı günler kala, taraflar belli gibi.

AK Parti ve Devlet Bahçeli’nin şemsiyesi altında toplanan MHP’liler “evet”, CHP başta olmak üzere diğerleri “hayır” diyecek.

Gözler ise sonucu doğrudan etkileyecek, 17 milyonu genç olmak üzere kararsızlarda.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylanacağı, tekrarı olmayan riskli bir halk oylaması.

16 Nisan akşamı “Balkon Konuşmasını” yapacak lideri bugünden tahmin etmenin imkansız olduğu bir süreç.

Liderlerin üslubuna, sözcülerin açıklamalarına, TV yorumcularının ve köşe yazarlarının iddialarına bakılırsa kalan günler çok zor geçeceğe benziyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bir milyon 300 bini Kocaeli’de olmak üzere toplam 58 milyon 300 bin seçmene iyi anlatan ve ikna eden taraf 16 Nisan’ın galibi olacak.

MHP ile ortak hareket eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini alan AK Parti, önceki seçimlerde olduğu gibi meydanlarda gövde gösterisine hazırlanıyor.

AK Parti’nin en büyük kozu, aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 40 ilde “Toplu Açılış Bayramı” adı altında miting yapmak.

Meral Akşener’in başı çektiği MHP’den dışlananlara kucak açan, “hayır” diyen herkesi sandığa çağıran CHP ise salonları tercih ediyor.

 

cumhurbaşkanı birinci bölüm

 

İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın özverili gayretleri ile kavuştuğu kalıcı il binası fırsatını bile değerlendiremeyen, referandum öncesi açılışına genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu getiremeyen CHP’nin tercihi meydanlar değil salonlar.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin anlatılacağı ilk sınavı, pazar günü saat 16.00’da perşembe pazarı alanında.

Konuk ve konuşmacı; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Sayın Cumhurbaşkanı, kararsızların kafasını karıştıran sorulara açıklık getirecek.

CHP’lilerin, “Tek Adamlık, Diktatörlük, Yargı Bağımsızlığı, Yasama, Kuvvetler Ayrılığı, Milletvekili Seçilme Yaşı” ile ilgili iddialara cevap verecek.

Mitingin sonunda mevcut sistemin ülkede istikrarı tehdit ettiğini anlatarak 16 Nisan’da sandığa gidecek Kocaelililerden “evet” demelerini isteyecek.

 

KOCAELİLİLERE GÜVENİYOR

Pazar günü İzmit’te gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kocaelililere güveniyor.

Kurulduğu 2001 sonrası girdiği her seçimde AK Parti’ye Kocaeli’de Türkiye ortalamasının üzerinde oy çıktığını bilen Sayın Cumhurbaşkanı 16 Nisan’da da “evet” oyların “hayır” oylardan fazla çıkacağına inanıyor.

Geliniz son 15 yılda yapılan seçimlerde AK Parti’nin aldığı oylara göz atalım;

3 Kasım 2002 Milletvekili Seçimi; Yüzde 42.85. Milletvekili 9, AK Parti 6.

28 Mart 2004 Yerel Seçim; Yüzde 40. Belediye sayısı 46. AK Parti 10.

22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi; Yüzde 49.26, Milletvekili 9, AK Parti 6.

21 Ekim 2007 Anayasa Değişikliği; Yüzde 71.52 Evet.

29 Mart 2009 Yerel Seçim; Yüzde 47.42. Belediye sayısı 13, Ak Parti 10.

12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği; Yüzde 60.90 Evet.

12 Haziran 2011 Milletvekili seçimi; Yüzde 52.67, Milletvekili 11, AK Parti 7.

30 Mart 2014 Yerel Seçim; Yüzde 50.06, Belediye sayısı 13, Ak Parti 13.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi; Yüzde 58.54 Recep Tayyip Erdoğan

7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimi; Yüzde 46.32, Milletvekili 11, AK Parti 7.

1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimi; Yüzde 56.50, Milletvekili 11, AK Parti 7.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 15 yılda yapılan 5 Milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı seçimi ve 2 Anayasa halkoylaması öncesi Ak Parti Genel Başkanı, başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Kocaeli’ye geldi, seçmenden oy istedi.

Kocaeli seçmeni; Cumhurbaşkanı, milletvekili ve belediye başkanı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi.

Yapılan Anayasa değişikliği halk oylamalarında yüksek oranda “evet” dedi, hiç “hayır” demedi.

 

 

ERDOĞAN’IN KOCAELİ

İLE ‘MUHABBETİ’ ESKİ

 

Pazar günü ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli ile muhabbeti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllara kadar gidiyor.

Tam sayıyı hatırlamıyorum ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 1, AK Parti Genel Başkanı olarak 2, Başbakan olarak 23, Cumhurbaşkanı olarak 8, toplam 34 kez Kocaeli’nde düzenlenen törenlere katıldı.

Sayın Erdoğan’ın Kocaeli’de katıldığı ilk resmi tören; benim hatırladığım ve katıldığım 1996 yılında Akçakoca Konutları Temel Atma Töreni.

 

cumhuerbaşkanı 1

 

Dönemin Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Çakmak’ın davetlisi olarak gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8’incisine pazar günü geleceği “Toplu Açılış Bayramı” tarihleri şöyle;

19 Kasım 2006, Birinci Toplu Açılış; Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakan olarak geldiği İzmit’te katıldığı ilk toplu Açılış Bayramında Seka Park, Derince Tüneli dahil 99 tesisin açılışını yaptı.

O tarihte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Antalya Valisi Münir Karaloğlu Seka Park’ın hazırlanması, halka açılması için yoğun çaba harcadı, özveri ile çalıştı.

27 Ekim 2007, İkinci Toplu Açılış; Gölcük-Kavaklı sahilinde düzenlenen 2. Toplu Açılış Töreninde, Kavaklı Sahili, Arslanbey Taçyaprak Konutları ile birlikte 101 tesisin açılışı gerçekleştirildi.

6 Şubat 2009, Üçüncü Toplu Açılış; Doğu Kışla’da yapılan törende Seka Tüneli, Tüpraş Köprülü Kavşağı, Umuttepe Duble Yol, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 588 konutun teslimi, Sapanca Gölü-Yuvacık Barajı Boru hattı ve 105 proje vardı.

23 Mayıs 2011, Dördüncü Toplu Açılış; Başbakan Erdoğan, Arıtma Tesisi ve tamamlanan 141 projenin resmi açılışı için Gebze’de düzenlenen törene katıldı.

 

cumhurbaşkanı 2

 

7 Ağustos 2012, Beşinci Toplu Açılış; Başbakan Erdoğan katıldığı törende 133 yatırımı hizmete açtı

17 Nisan 2015, Altıncı Toplu Açılış; Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak katıldığı ilk toplu açılış bayramı için Seka Park’a gitti, Kocaeli Bilim Merkezi’nin de aralarında yer aldığı 195 yeni eserin açılışını gerçekleştirdi.

13 Mayıs 2016, Yedinci Toplu Açılış; Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Kocaeli Üniversitesi’ne gitti, fahri doktora unvan törenine katıldı. Ardından Perşembe pazarı alanındaki mitinge katılarak toplam 151 yatırımın açılışını yaptı.

12 Mart 2017, Sekizinci Toplu Açılış; Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü Demokrasi Meydanında Kocaelililere hitap edecek. Anayasa’nın değiştirilen 18 maddesini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatacak. Miting alanını dolduran Kocaelililere, “Evet de Buluşalım” diyerek, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması için “evet” oyu isteyecek .

Cumhurbaşkanı Toplu Açılış bayramları dışında seçim sonuçlarının açıklanmasını nardından Kocaelililere “teşekküer” etmek, Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı tablet ve otomobil törenlerine katılmak, Tüpraş Dönüşüm tesisi ile Ford Yeniköy Fabrikasının açılışı dahil değişik tarihlerde Kocaeli’ye geldi, Kocaelililer ile buluştu.

 

 

ALLAH BU MİLLETE, BİR DAHA

İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN

 

Egemenliğin, rejimin, sistemin tartışıldığı bugünlerde ağzı olan konuşuyor, kalemi olan yazıyor, siyaset yapan atıp tutuyor.

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı 19 Mayıs 1919, TBMM’nin kurulduğu 23 Nisan 1920, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923’te yaşananları, Türkiye’nin hangi koşullarda bugünlere geldiğini bilmeden ahkam kesenler demokrasiye de, egemenliğe de, rejime de zarar veriyor.

16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylanacağı bugünlerde ortalık toz duman.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Demokrasi Meydanında Kocaelililere sesleneceği 12 Mart Pazar günü, İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yılı.

Marşımızı yüksek sesle söylerken, “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın” diyen şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmet ve şükran ile anacağız.

 

mehmet akif ersoy

 

O günleri yaşamadan, yaşayanları dinlemeden, alınan kararları okumadan İstiklal Marşı’nın da, Demokrasinin de, Cumhuriyetin de, Özgürlüğün de önemini kavrayamayız, kıymetini bilemeyiz.

Düşmanın ülkemizi işgal ettiği, halkın fakir ve tedirgin olduğu o zor günlerde bir ayağı mecliste bir ayağı cephede olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek yollara düşer.

Bağımsızlığı kazanmak, milli mücadele ruhunu canlandırmak, halkın duygularını harekete geçirmek için “İstiklal Marşı” yazılmasına karar verilir.

Para ödülü konan yarışmaya davet edilen milli marş yazabilecek şairlerin şiirleri değerlendirilir.

Sonunda soğuk odada, yırtık paltosu içinde Mehmet Akif Ersoy’un kağıt bulamadığı zamanlar Taceddin Dergahı duvarına yazdığı “İstiklal Marşı” şiiri kabul edilir ve mecliste okunur.

Kahraman ordumuza ithaf ettiği şiir mecliste ayakta alkışlanırken MehmertAkif Ersoy, mahcubiyetinden ve duygusallığından sessizce dışarı çıkmıştı.

 

İSTİKLAL MARŞI
 
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.
 
Çatma, kurban olayım, çehrene ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.
 
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.
 
Garb'ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar;
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
''Medeniyet!'' dediğin tek dişi kalmış canavar?
 
Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın;
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
 
Bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.
 
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.
 
Ruhumun senden İlahi şudur ancak emeli:
Değmesin ma'bedimin göğsüne na-mahrem eli;
Bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli --
Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.
 
O zaman vecd ile bin secde eder -- varsa -- taşım;
Her cerihamda, İlahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım!
O zaman yükselerek Arş'a değer, belki, başım.
 
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.
 
                                     Mehmet Akif ERSOY
 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem