17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İstihdamda Şubat rekoru

Galip Ataman

08 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tüm dünyayı kasıp kavuran işsizliğin Türkiye’de de ilk sırada yer aldığını, hızla tırmandığını görerek başlattığı tarihin en büyük “İstihdam Seferberliği” sürüyor.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun, KSO, KOTO, GTO, KTO, OSB ve Belediye Başkanları ile bir araya gelerek Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği desteği yakından takip ediyorum.

Sayın Vali’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Kocaeli’nin 2017 istihdam hedefin 60 Bin rakamına ulaşmasını gönülden istiyorum.

İstiyorum da 60 bin içinde odalar ile OSB’lerin verdikleri rakamlar arasında mükerrer yazılmış olanlar olabileceğini düşünerek endişeleniyorum.

Ama her konuda başarıya odaklanan, verdiği her sözü tutan, Kocaeli’nin “2016 İstihdam Şampiyonu” olmasını sağlayan Vali Güzeloğlu, umarım olası olumsuzluklara rağmen zor olanı başarır açıkladığı 2017 sonu hedefini yakalar.

Önceki yıllarda iş dünyası yetkilileri ile yetişmiş insan gücünü buluşturan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarında (DOMİF) alınan sonuçları son 3 yılda gerçekleşen rakamlarla karşılaştırdığımızda umutlanmak için birçok sebep var.

Vergi gelirleri açısından ilk 3’te yer alan Kocaeli, 2016 yılında tahakkuk ettirilen 65 milyar 276,2 milyar liralık verginin 60 milyar 296,7 lirasını tahsil ederek Türkiye genelinde vergi borcuna en sadık il oldu.

Sahaya dağılan 107 iş ve meslek danışmanları ile her Cuma öğleden sonra düzenlenen toplantılarda hedeften şaşmamak için değerlendirmeler yapılıyor.

Hükümetin açıkladığı “İstihdama Destek” kararları ise işverenlere sağladığı teşvikler yüzleri güldürüyor.

 

İSTİHDAM

 

ŞUBAT’TA 13.066 İSTİHDAM

İş-Kur tarafından hazırlanan son 3 yıllık istihdam rakamlarını gördükten sonra Vali Güzeloğlu’nun “Bu İş Tamam” dediğini duyar gibi oluyorum.

2017 hedefinin yakalanmasını doğrudan etkileyecek rakamlara baktığımızda;

Kocaeli, Türkiye istihdam sıralamasında 2014 yılında 76’ncı, 2015’te 38’inci, 2016’da istihdam şampiyonu olurken 27’nci idi.

2017 Şubat rakamları Kocaeli’nin rekor kırarak birinci olduğunu gösteriyor.

Son 3 yılın toplam istihdam rakamlarını karşılaştırdığımızda;

2015 yılında 14.000 olan istihdam 2016 yılında 29 bine çıktı.

2017 yılında Ankara’nın öngördüğü 33 bin rakamını, Vali Güzeloğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı tarihin en büyük “İstihdam Seferberliği” ile 60 bin olarak açıkladı.

Vereceğim rakamlar Sayın Vali’nin açıkladığı 60 bin rakamının yakalanması için umutları arttırmaktadır.

2015 yılı Ocak ayında 755 olan istihdam, 2016 yılı Ocak ayında 2 bin 455’e yükseldi, 2017 yılı Ocak ayında 8 bin 85 olarak gerçekleşti.

2015 yılı Şubat ayında 2 bin 6 olan istihdam, 2016 yılı Şubat ayında 4 bin 247’ye yükseldi, 2017 yılı Şubat ayında 13 bin 66 oldu.

2015 yılı Ocak ayında 755 olan istihdamın 2017 yılı Ocak ayında 8 bin 85’e,

2015 yılı Şubat ayında 2 bin 6 olan istihdamın 2017 yılı Şubat ayında 13 bin 66’ya yükselmesi elbette tesadüfen olmadı.

Vali Güzeloğlu’nun öncülüğünde İş Kur müdür ve çalışanlarının gayretlerinin yanı sıra sahaya dağılan 107 iş ve meslek danışmanlarının performanslarının da etkili olduğunu düşünüyorum.

İstihdam rakamlarının yükselmesine rağmen çoğunluğu beden işçisi olan 57 bin işsizin bulunduğu Kocaeli’de hedefe ulaşılırken karşılaşılan en büyük sorunun işverenin aradığı işçi koşulları ile İş Kur’a kayıtlı işsizin şartlarının örtüşmemesi.

Bir başka neden de, çalışan nitelikli elemanlar 4-5 milyon TL ücret alırken İş Kur’un gönderdiği elemanlara işverenin asgari ücret teklif etmesi.

Halk eğitim ile KOMEK gibi merkezlerde açılan kursların işverenlerin isteği doğrultusunda değil de idarenin tasarrufuna bırakılmış olması da işsiz sayısının azalmamasında etkili oluyor.

Kocaeli’deki yüksek potansiyeli gören, hem sanayi sektörünün hem hizmet sektörünün yetişmiş eleman aradığını tespit eden Vali Güzeloğlu, niteliksiz elemanların işverenlerin istediği nitelikte eğitim almasını sağlamak amacı ile

tüm kurs veren kurumları tek çatı altında toplamak üzere düğmeye bastı.

1 milyar lirayı bulan bir bütçe oluşturarak tüm araç, salon, usta eğiticileri tek elden yönetmek üzere çalışma başlattı.

Sayın Vali’nin aldığı karar doğrultusunda bu tür merkezlerde açılacak kursların işverenlerin talep ettiği nitelikte eleman yetiştirecek kursiyerler yetiştirecek olması işsizliği sonlandırmayacak ama azaltacaktır.

Bölgeye yatırım yapan firmalar yetişmiş eleman sıkıntısı çekmeyeceği gibi eğitim alan işsizler de işverenlerin aradığı nitelikte eleman olarak iş sahibi olacaktır.

 

İSTİHDAMA 10 DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı “İstihdam Seferberliği”nin ardından Hükümet de primden vergiye kadar değişik teşvik uygulama kararı aldı.

DESTEK 1; Yeni işe alınacaklar için 106,81 lirası vergi olmak üzere toplam 773,47 liraya varan prim desteği sağlanacak. Böylece işverene aylık 2 bin lirayı bulan bir işçinin maliyeti 1.226 liraya düşecek.

DESTEK 2; İşbaşı eğitim programlarını tamamlayanları işe alan işverenlere,

imalat sanayi sektörlerinde 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca işveren prim teşviki verilecek.

DESTEK 3; Asgari ücretli eleman çalıştıran işverenler, asgari ücret desteğinden yararlanacak. Asgari ücret desteğinde üst l,m,t 110 lira olacak.

DESTEK 4; İşverenlerin 2017 Ocak-Şubat-Mart aylarında ödemeleri gereken Aralık-Ocak-Şubat SGK primleri yılın son ayları olan Ekim-Kasım-Aralık’a ertelendi. Primlere hiçbir şekilde faiz uygulaması yapılmayacak.

DESTEK 5; Ödemelerini düzenli ve zamanında yapan işverene 5 puan prim desteği sağlanacak.

DESTEK 6; Kadın ve genç istihdam eden işveren 48 ay prim ödemeyecek.

DESTEK 7; Engelli istihdam edenlerin primleri hazinece ödenecek.

DESTEK 8; Yurt dışına Türkiye’den işçi götüren işverenlerin GSS primlerine 5 puan indirim yapılacak.
DESTEK 9; Teşvik bölgelerinde eleman alanlara ayrıca 6 puanlık indirim yapılacak.

 

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi

haberde öncü, yorumda güçlü

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray’ın yaşamak zorunda kaldığı haberi atlamamak için özel gayret gösteren gazeteleri ve internet sitelerini dikkat ile izliyorum.

Habercilikte yetişemedikleri“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin hızını ve performansını Hayrullah Demiray haberi ile geçmek gösterdikleri özel çabayı ve yarışı ibret ile takip ediyorum.

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi haberi yazarlarsa yazsınlar“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü”Bizim Yaka Kocaeli Gazetesihızına da, performansına da yetişemeyecekler.

Gündemi “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden takip ederek “nal toplamaya” devam edecekler.

Sahi, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Sevgili Hayrullah, meslektaşlarımızı haber atlamama yarışına sokacak, iştahlarını kabartacak ne yapmış?

Bazı çevrelerin kahraman ilan ettiği gazeteciler gibi PKK, DEAŞ, FETÖ gibi silahlı terör örgütleri ile işbirliği mi yapmış?

Hayır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini bozacak yazılar yazdığı için yakalama kararı bulunan gazeteciler gibi yurt dışına mı kaçmış?

Hayır.

MİT’e ait TIR’ları durdurulup aranması haberini yapan gazeteciler gibi casusluktan mı yargılanmış?

Hayır.

“Karargah Rahatsız” manşeti atan gazeteler gibi Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile Cumhurbaşkanı ve siyasi iktidarı karşı karşıya getirecek habere imza mı atmış?

Hayır.

Meslekten ihraç edilen akademisyenler gibi, “Devletin, başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliamavatandaşlarına uyguladığı şiddete son versin” bildirisine imza mı koymuş?

Güneydoğu’da hendek kazan, çukur açan, mayın döşeyen, pusu kuran alçak PKK terör örgütü ile silahlı mücadele eden kahraman güvenlik güçlerine “katil” mi demiş?

Hayır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kafa tutan silahlı terör örgütlerine finans sağlamak için uyuşturucu ve silah kaçakçılığına mı karışmış?

Hayır.

Çocuklara, kadınlara cinsel tacizde mi bulunmuş? Adam mı öldürmüş?

Hayır.

Peki, Hayrullah Demiray ne yapmış da cezaevine girmiş?

Her vergi mükellefinin başına gelebilecek sıradan bir dava sonrası hakkında verilen ama haberi olmayan bir karar nedeni ile arandığı için tutuklanmış.

 

kadro

 

HAYRULLAH TATİLE ÇIKTI

Ben bu kentte cezaevine giren, denetimli serbestlik ile salıverilen nice gazeteciler ve genel yayın yönetmenleri biliyorum.

Gazetecilik kimliğini kullanarak ve ifade özgürlüğünün arkasına sığınarak demokrasiye, milli egemenliğe karşı savaş ilan eden PKK ve FETÖ Silahlı Terör Örgütlerini övdükleri, destekledikleri iddiası ile haklarında iddianame hazırlanan, dava açılan, gözaltına alınan gazetecileri sahiplen yazarlar tanıyorum.

Türkiye Devleti’nin temeline dinamit koymakla suçlanan gazetecilere sahip çıkılırken, yere göğe sığdırılmazken“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray’ın haberini yapmak için bu özel çaba niye?

Zimmet suçundan mahkum olan bir siyasetçinin denetim serbestlikle tahliye edilmesini sütten çıkmış ak kaşık gibi göstererek siyasi yasaklılığını görmezden gelenlerinSevgili Hayrullah’ı haber yapmak için yarışanlar ne yazarlarsa yazsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar.

Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrullah Demiray’ın yokluğunda,“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin güç kaybedeceğini, kadrosunun dağılacağını sananlar, yayınına ara vereceğini düşünenler boşuna heveslenmesinler, avuçlarını yalayacaklar.

Sevgili Hayrullah izinli olduğu dönemde; Kocaeli’nin en güçlü isimleri Galip Ataman, Çetin Gürol, Mevlüt Soysal, Ozan Gönenç, Azmi Bibin, Muharrem Şenol, Pınar Gül, Gülşah Yücel, Taylan Yıldız, Mustafa Yazıcı, Derya Portakal birbirlerine daha çok kenetlenerek “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”ni dün olduğu gibi bugün de yarın da aksatmadan çıkarmaya devam edecek.

Her zaman olduğu gibi 7. Yaş Günü kutlaması nedeni ile kamuoyunun, okurların bir kez daha“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”ni sahiplenmelerini görenlerin, Hayrullah Demiray haberi ile paniklemelerini yadırgamıyorum.

Medyanın güven yitirdiği bir dönemde,“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin güven tazeleyerek, saygın ve güçlü bir aile olarak bangır bangır gelişinden rahatsız olanların telaşını anlıyorum.

Korkunun ecele faydası olmadığı gibi, küçücük bir “geçmiş olsun” demeyi bile çok görenlerin“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden korkmaları onların daha çok prestij kaybetmelerini engelleyemeyecektir.

Sizler sahiplendiğiniz, okuduğunuz ve okuttuğunuz sürece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” yayınına devam edecektir.

Hayrullah Demiray haberini yapmak için özel çaba harcayan, bir birleri ile yarışan meraklı gazeteci dostlara az daha söylemeyi unutuyordum.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray çok değil bir iki gün içinde izinden dönecek.

Haberde öncü, yorumda güçlü yayınına ara vermeden sürdürerek kıyıda köşede ellerini ovuşturanların heveslerini kursaklarında bırakacak.

Sevgili Hayrullah; “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”çalışanlarıizinli olduğun sürede daha çok kenetlendi, gözün arkada kalmasın.

Her zaman doğruları yazan kalemin ile “Hayrullah Demiray haberini kullanmak için birbirleri ile yarışanlara” cevap vermek için izinden döneceğin günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Tekrar “Geçmiş Olsun”sevgili kardeşim.

 

  

ERKEKLERİN YÖNETİMİNDE

KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

 

Bugün 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü”.

Her 8 Mart’ta olduğu gibi yine toplantılar düzenlenecek, bildiriler yayınlanacak, kadınlardan çok erkekler konuşacak.

Anayasa’da “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” yazdığı anlatılırken kadın-erkek eşitliğine vurgu yapılacak.

TBMM’de “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” kurulduğu söylenecek.

 

.

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, siyasi parti genel başkanları, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, HSYK, Barolar Birliği, Odalar Birliği Başkanlarının erkek olduğu “erkek egemen” toplumda kadın-erkek eşitliği nutukları atılacak.

Bakanlar Kurulu’nun sadece bir üyesinin, 30 Büyükşehir Belediyesi’nin 3’ünün (Aydın, Diyarbakır, Gaziantep), 81 ilin 2’sinin kadın olduğu Türkiye’de mikrofonu eline geçiren, kameraların karşısına geçen herkes kadın-erkek eşitliği üzerine ahkam kesecek.

Ekonomik özgürlükten yoksun, çocuk gelinlerin, kumaların yaşamlarını nasıl ve hangi koşullarda sürdürdüklerinden habersiz olanlar ezilen, dışlanan, horlanan, dövülen, sokağa atılan kadınların sorunlarını bir günde çözdüklerini sanacaklar.

Şık giyimli, ekonomik özgürlüğünü eline almış kadınlar lüks otel salonlarında kadın haklarını savunduklarını sanarak kendilerini avutacaklar.

Erkeklerin yönettiği bir ülkede başta eşim olmak üzere tüm kadınların “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutlu olsun!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem