23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İHL'leli olmaktan gurur duyuyorum

Hayrullah Demiray

03 Temmuz 2012 tarihli yazısı

İnsan hayatında bazı önemli anlar ve ayrıntılar vardır. Bunların en başında okul gelir. Okul insan hayatına yön veren insanın yetişmesini sağlayan ve insanın hayatta attığı her adımda onu takip eden adeta bir gölge gibidir.

Bu noktada hayata bizleri hazırlayan ailelerimizin yapmış oldukları tercihlerle belki de ilk adımı atarız. O mukaddes yerler çünkü ALLAH(C.C) ilk emridir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) birçok hadisinde ve hayatında bu konuya vurgu yapmış okumanın ve ilim öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu hem söylemiş hem de tatbik etmiş.  Hz.Ali (R.A) Bana bir harf öğretenin kölesi olurum sözleriyle de ilim öğrenmenin ve öğretmenin ne kadar önemli olduğu da bir kez daha tatbik ve tasdik edilmiş.

İnsanların hayatlarına yön veren okul hayatları mezun olduktan sonrada  devam eder.Her zaman mensubu ve mezunu olmaktan onur ve gurur duyduğum İzmit imam Hatip Lisesi’nin dün yine her yıl geleneksel olarak yapılan ve Temmuz ayının ilk haftasına denk gelen Kocaeli imama Hatip Mezunları ve Mensupları Derneğinin öncülüğünde düzenlenen bu anlamlı günde gerçekten geçmişteki arkadaşlarımızla dostlarımızla bir araya  gelmek gerçekten ayrı bir duygu.

Kurulduğu günden beri o kurumdan mezun olmuş ama hala kaç yaşına gelmiş büyüklerimiz de oradaydı. İşte bu nokta da emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürleri mi sunmak isterim.

Ayrıca okula ilk başladığım günden bu güne çok zaman geçmiş ama geçekten orada aldığımız terbiye bizlerin hayata hazırlanmasın da gerçekten de önemli olduğunu düşünenlerden biriyim. Çünkü orada bizlere verilen sade eğitim değil.

Aynı zamanda bir şeylerde öğreniyorduk. Öğrendiklerimizde hayat içerisinde hem insanlara karşı davranışlarımızda hem Vatan Millet ve Mukaddesat uğruna yeri geldiğinde canımızı seve seve vermeyi öğretti, işte bugüne geldiğimizde kedimizi birçok konuda sorgulayarak hareket ede biliyorsak ben şahsım adıma söylüyorum o sıralara ve o hocalarımız borçluyum bir kez daha onların ellerinden öpüyorum.

Belki o günlerde onlara kızı yorduk ve belki de öfkeleniyorduk ama o günlerde söylediklerinin ne kadar önemli olduğunu bu günlerde daha iyi anlaya biliyorduk.

O dönemlerden anımsadığımız farklı bir algı vardı. Diğer okullardaki arkadaşlarım hep sorardı. İmam Hatipte Okuyorsun imam mı olacaksın? Bende hayır diyordum. Çünkü İmam Hatiplerden sadece imam değil memleketin her köşesinde ve her biriminde hizmet edebilecek ve gerçekten de bunu başarıyla yapabilecek diğer okullardaki arkadaşlarıyla aynı işleri yapabilecek kapasite de insanların yetiştiğini o günde söylüyordum ve bu günde buna şahit olmak gerçekten de onur ve gurur veriyor.

Elbette Ülkemiz Müslüman bir ülke ve doğal olarak din adamlarının yetişeceği bir kurumun olması şarttır. Nasıl ki dünya’da var bizde de olmalı ama şu da bir gerçek ki orada yetişen insanların hem ilmi hem dini eğitim almaları onların hayat içerinde farklı görevler de bulunamayacağı anlamına gelmez işte bu noktadan hareketle önemli olan başarılı insanlar yetiştirmek ve ülkemize hizmet etmek.

İnsanların yetiştiği yerden daha önemli bir gerçek var aslında insan olmayı başara bilmek ve insanlara insanca muamele ede bilmek.

Saygılarımla…                    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem