17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hürriyet Gazetesi bunu hep yapıyor!

Galip Ataman

06 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili Anayasa değişikliği referandumuna sayılı günler kaldı.

TBMM’de AK PARTİ ve MHP’nin 339 oyu ile kabul edilen 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği ilgili tercihimizi 41 gün sonra yapacağız.

16 Nisan’da 3 milyonu yurt dışında olmak üzere yaklaşık 55 milyon seçmen, MHP’nin desteklediği AK PARTİ projesi“Daha Güçlü Bir Türkiye ve İstikrar” için “evet” diyecek.

Ya da “Tek Adam Rejimi” iddiasında bulunan CHP ve HDP başta olmak üzere tüm bölücü ve teröristlerin tercihi “hayır” oyu kullanacak.

Mühür milletin elinde olduğuna göre, söz de, yetki de, karar da milletin.

Genel ya da yerel seçim olmamasına rağmen tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, gazeteler seçmeni 18 Maddelik Anayasa değişikliği konusunda bilgilendiriyor.

Herkes tarafını açıklıyor, seçmenden oy isterken dikkatli olmasını, fırsatı en doğru şekilde değerlendirmesini istiyor.

Gazeteler yaptıkları haberler, televizyonlar hazırladıkları tartışma programları ile seçmene siyasi görüşleri ve tercihleri doğrultusunda Anayasa değişikliğini anlatıyor.

Sonra da çıkıyorlar; Herkesi ve her şeyi en ağır sözcükler ile eleştirmelerine rağmen tarafsız olduklarını söylüyorlar, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü bulunmadığını iddia ediyorlar.

Kimse kusura bakmasın. Gazeteci, patronu izin verdiği kadar özgürdür.

 

22 NİSAN 1998 

 

22 Nisan 1998

 

Yazılarını patronun isteği ve bilgisi dışında yazanlar, haber yapanlar bertaraf olurlar.

En somut örneği geçtiğimiz günlerde kendisini medyanın “Amiral Gemisi” olduğunu iddia eden Hürriyet Gazetesi’nde yaşadık.

Hürriyet Gazetesi, 25 Şubat’ta 1. Sayfada manşetten “Yedi Eleştiriye 7 Yanıt” verdiği haberi 25. Sayfada okuyucular ile yine manşetten “Karargah Rahatsız” başlığı ile paylaştı.

“Karargah Rahatsız” başlığını birinci sayfada kullanmaya cesaret edemeyen Hürriyet Gazetesi iç sayfada da olsa kullanarak vermek istediği mesajı vermiş.

 

10 ŞUBAT 2008

 

 

10 Şubat 2008 

 

Normal zamanda fazla tepki almayacak “Karargah Rahatsız” başlığının, Milli Savunma Bakanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinde başörtüsü yasağını kaldıran açıklamasının ardından yapılması büyük tepki aldı.

28 Şubat Post-Modern darbesinin 20. Yıldönümüne rast gelmesi Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere “evet” oyu kullanacağını açıklayan kesimleri ayağa kaldırdı.

 

24 EYLÜL 1998

 

 

24 Eylül 1998

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Karargah Rahatsız” başlığı için “Terbiyesizlik, Densizlik” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı ile görüştükten sonra “Eskiden,  büyük denen gazeteler bu manşetleri ata ata, halkın seçtiği iktidarı al aşağı etmek için her türlü tezgahı kurdular. Şimdi bakıyorum, benzer şeyler yapmaya çalışıyorlar. Manşet atarak hükümete ayar vermeye çalışıyorlar. AK Parti geldi, artık manşetlerle hükümet kurmak, hükümet yıkmak tarih oldu” dedi.

 Genel Kurmay tarafından yapılan açıklamada, 25 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan gazetede yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, “Karargâh Rahatsız, Karargahta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Rahatsızlık v.b. gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştı” görüşüne yer verildi.

Cumhuriyet Savcılığı, “Karargah Rahatsız”  başlığı ile ilgili soruşturma başlattı.

Hürriyet Gazetesi, “Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir” diyerek dolaylı da olsa okurdan, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genel Kurmay Başkanından özür diledi.

 

25 ŞUBAT 2017

 

25 Şubat 2017

 

Gazetenin genel yayın yönetmeni Derya Sazak görevden alındı.

Hürriyet’teki haberin arkasında biz varız. O haberle biz, Genelkurmay’a yönelik haksız eleştirilere cevap verdik” diyen. Gazetenin köşe yazarı Ahmet Hakan gelen tepkiler sonrası çark ederek, Keşke karargah ve rahatsız kelimelerinden oluşan bir cümleden kaçınılsaydı. 
‘Karargâh rahatsız’ cümlesi, ‘Karargah kendisine yöneltilen eleştirilerden rahatsız’ anlamında kullanılmıştır. Buradan ‘Karargâh hükümetten ya da Cumhurbaşkanı’ndan rahatsız’ anlamı çıkmaz. ‘Karargâh rahatsız’ başlığının o hafızayı canlandırabileceği hesap edilseydi” yazdı.

 

DAHA ÖNCEDE MANŞET ATTI

Hürriyet Gazetesi’nin birinci sayfasında yer alan “Yedi Eleştiriye 7 Yanıt” başlıklı Hande Fırat imzalı haberin içeriğine kimsenin itirazı yok.

İtiraz; 15 Temmuz sonrası yakalanan Yenikapı Ruhu ile birlik, beraberlik ve barış ortamının hazırlandığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin El Bab’da üstünlük sağladığı bir dönemde “Karargah Rahatsız” başlığının atılmasına.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yönetimine karşı olduğu algısı yaratılmak istenmesine.

Geçmişte atılan “Genç Subaylar Rahatsız” gibi manşetleri çağrıştıracak sözcüklerin kullanılmasına.

Nedendir bilinmez ama Hürriyet Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “hedef” alan bu tür manşetleri seviyor.

Erdoğan Siirt’te okuduğu bir şiir nedeni ile mahkum olunca 22 Nisan 1998 tarihinde, "Tayyip'e şok ceza. Siyasi hayatı bitebilir” sevinç manşeti gibi.

Hürriyet Gazetesi, 24 Eylül 1998 tarihinde attığı “Siyasi hayatı bitti. Muhtar bile olamaz” manşet gibi.

Üniversitelerde türbana serbestlik getiren Anayasa değişikliğinin TBMM’de 411 oyla kabul edilmesinin ardından 10 Şubat 2008 tarihinde ise “411 EL KAOSA KALKTI” manşetini atmıştı.

Bunlar sadece bir kaçı. Benzer manşetleri çoğaltmak mümkün.

 

MİLLETVEKİLİ SAYISI

İLK KEZ DEĞİŞMİYOR!

 

16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliğinin 18 maddesi içinde benimde benimsemediğim, karşı olduğum maddeler var.

Daha önce yazdım. Önümüzdeki günlerde yeniden paylaşacağım.

Ama CHP’lilerin, seçmenden  “hayır” oyu isterken belli maddelerde yoğunlaşmaları gerekirken milletvekili sayısına takılıp kalmalarını anlayabilmiş değilim, samimi de bulmuyorum.

Neymiş efendim; Milletvekili sayısı neden 550’den 600’e çıkarılıyormuş. Vatandaşın sırtına 50 milletvekili yükü getiriliyormuş. 550 milletvekili bile fazla imiş. Makulü 450 milletvekili imiş. 600 vekilin maaşını vatandaş ödüyormuş.

Geliniz Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923’ten günümüze milletvekili sayılarına göz atmak için 94 yıllık zaman tünelinde yolculuk yapalım.

Hangi seçimde kaç milletvekili seçilmiş, milletvekili sayısı kimin iktidarı döneminde arttırılmış, göz atalım.

Osmanlı Meclis-i Mebusan döneminde 437 olan milletvekili sayısı 1923’te 287 olmuş.

Tek parti (CHP) döneminde yapılan 1931 seçiminde 317’e, 1935 seçiminde 399’a, 1939 seçiminde 429’a, 1943’te 455’e, 1946 seçiminde 465’e yükselmiş.

Demokrat Parti (DP)’nin iktidar olduğu yıllarda milletvekili sayısındaki değişiklik şöyle;

1950 seçiminde 487, 1954 seçiminde 542, 1957 seçiminde 610 olmuş.

1960 ihtilali sonrası yapılan 1961’deki ilk seçimde milletvekili sayısı 450 oldu ve 1965, 1969, 1973, 1977 seçimlerinde  değişmedi.

1980 darbesi sonrası yapılan 1983 seçiminde 400’e indirilen milletvekili sayısı, 17 Mayıs 1987 tarihinde Turgut Özal (ANAP) iktidarında değiştirilerek yeniden 450’ye çıkarıldı.

1991 seçiminde de seçmen TBMM’ne 450 milletvekili gönderdi.

23 Temmuz 1995 tarihinde DYP ve SODEP Koalisyonu döneminde milletvekili sayısı 450’den 550’ye yükseltildi.

1995 seçimine DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü’nün isteği doğrultusunda seçmen TBMM’ye ilk kez 550 milletvekili gönderdi.

1999 seçimi, 2002 seçimi, 2007 seçimi,  7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde 550 milletvekili seçtik.

Neymiş? Milletvekili sayısı ilk kez değişmiyormuş!

450 olan milletvekili sayısı bugünkü CHP’nin 1995’teki temsilcileri tarafından 550’ye çıkartılmışmış!

 

SEÇİMLERDE ‘BOZKURT’

İŞARETİ PEK REVAÇTA

 

Partiler amblemleri ile tanınır, anılır.

 

AK Parti; 7 bölgeyi temsilen ışıkların çıktığı, Türkiye’yi aydınlatan ampul.

  

CHP; Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik, Devletçilik, İnkılapçılık temsil eden 6 ok.

  

MHP; Osmanlı Devleti’nin bayrağı, 3 kıtada hakimiyetin simgesi 3 hilal.

 

DP (1960 öncesi); Beş parmak açık, altında Söz Milletindir.

  

ANAP; Türkiye haritası ve arı.

  

AP; Gücü temsilen Kırat

  

DSP; Barışın simgesi Güvercin

Parti amblemlerinin yanı sıra liderlerin el işaretleri ve simge haline gelen hareketleri de hep dikkat çekmiştir.

Geçmişte; Adalet Partisi Genel başkanı Süleyman Demirel “fötr şapkası” ile tanınırdı, anılırdı.

ANAP lideri Turgut Özal iki ellerini havada birleştirerek kenetlerlerdi.

RP Lideri Necmettin Erbakan, sağ elinin dört parmağını birleştirip baş parmağını gösterirdi.

Alparslan Türkeş’ten buyana MHP’nin işareti hep “bozkurt” oldu.

 

ekmeleddin_ihsanoglu_bozkurt_isareti_yapmaya_calisirsa_h253656

 

BOZKURT’UN ANLAMI

Seçimlerde MHP ile doğrudan ya da dolaylı ittifak yapan parti liderlerinin kullandığı “bozkurt” işareti, referandum öncesi AK PARTİ Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından da yapıldı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski ülkücü Mansur Yavaş’a vatandaştan oy isterken “bozkurt” işareti yapmıştı.

 

ARINÇ

 

AK Partili Bülent Arınç 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Bartın’da düzenlenen mitingde konuşurken neden CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “bozkurt” işareti yapmasını eleştirmek için bozkurt işareti yapmıştı.

2015 seçimlerinde MHP’nin milletvekili adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda dinleyenleri bozkurt işareti ile selamlamaya çalıştı.

 

kemal-kilicdaroglu-vs-selahattin-demirtas_864850

 

Bozkurt işareti ne anlama gelir;  Serçe parmak Türk’ü, işaret parmağı İslam’ı anlatmak içindir. 3 parmağın birleştiği ise mühürdür. Arada kalan boşluk dünyadır. Türk İslam mührünü dünyaya vurmak anlamına gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem