18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Minibüsçüler bunu hep yapıyor'!

Galip Ataman

03 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Özel halk otobüs sahipleri ve sürücüleri çilekeştir, kadirşinastır, kanaatkardır,  gönlü zengin, gözü toktur.

Kazancı ile geçinmesini bilir. Öyle dışardan görüldüğü gibi taşımacılıktan para da kazanmaz.

Evine götürecek ekmeğin, aldığı kredinin taksitini ödeyeceği parayı kazanınca yetinmesini de şükretmesini de bilir.

Yaz-kış, sıcak-soğuk, kar-yağmur, toz-çamur demeden 7/24 hizmet verirken  şikayet etmez.

Ama teknolojinin gelişmesi, insanların refah seviyesinin artması, işin içine siyasetin girmesi ile minibüsçüler mutsuz, minibüsçüler huzursuz, minibüsçüler gelecek endişesi taşıyor.

Sığındıkları dağların yıkılması, tutundukları dalların kırılması sonrası çaresiz kendilerine sahip çıkacak birilerini arıyorlar.

Girdilerin artması sonrası istedikleri zammı alamayınca, bekledikleri KDV, ÖTV indirimler verilmeyince haklı olarak burunlarından soluyorlar, isyan ediyorlar.

Ama başvurdukları yöntem ve kapısını çaldıkları adres yanlış, niyet farklı olunca umduklarını bulamıyorlar.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmakla karşı karşıya kalıyorlar.

 

HER YIL SEÇİM OLURSA!

Minibüsçüleri en iyi tanıyan, en çok konuşan, sorunlarını en çok dile getiren, sahip çıktığım kadar eleştiren gazeteciyim.

5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk’ün son günlerdeki tepkisini, öfkesini, hatta restleşmeye varan açıklamasını okuyunca hiç şaşırmadım.

Kooperatif başkanları üyeleri minibüsçülerin sorunlarını takip etmek, çözüm bulmak yerine her yıl seçim yapmak zorunda kalırsa olacağı budur.

Benzer açıklamalar ilk kez yapılmıyor. Çok eskilere gitmeye gerek yok.

23 Haziran 2014, 31 Mayıs 2015, 25 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan kooperatif başkanlığı öncesi yaşananlara, yapılan açıklamalar bakmak yeterli

Mayıs ayı sonlarında yapılacak 5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanlığı seçimi öncesi olduğu gibi o tarihlerde de benzer açıklamalar, restleşmeleri çok duyduk ve yazdık.

Sonra? Seçim yapıldı. Seçilen başkan koltuğa oturunca yapılan açıklamaların peşini takip etmek, sonuç almak için bir yıllık süre yetmedi.

Başkanlar, başkan adayları, yönetime seçilen üyeler samimi iseler öncelikle her yıl yapılan seçimlerin oda seçimleri gibi 4 yılda bir olmasa da 3 yılda bir yapılması için çaba harcasınlar.

Bir yıllık yönetiminin minibüsçülerin biriken sorunlarının üstesinden gelemeyeceğini anlasınlar, kabul etsinler.

 

minibüsçü

 

HAVUZDAN ÇIKACAKLARMIŞ

5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, Mayıs ayında yapılacak seçim öncesi esmiş gürlemiş.

Hani haksız da değil. Minibüsçülerin sıkıntılı oluğunu, para kazanmadığını, borçlarını ödeyemediğini herkes biliyor.

Sperm sayısı eksik olanları ücretsiz, okulların tatilde olduğu tarihlerde sayıları 400 bini bulan öğrenci ve öğretmenleri indirimli taşıdıklarını unutup, zarar etmelerinin tek nedeninin 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımaktan kaynaklandığını söylemesi büyük haksızlık.

Sevgili başkan unutmasın ki, 65 yaş üstü yolcuların parasını gecikmeli de olsa devlet ödüyor.

Minibüsçülerin mağdur olmalarına neden olan 240 otobüsü Büyükşehir Belediyesi’nin neden aldığı hatırlanırsa sorumlusunun kooperatif ve oda başkanları olduğu görülecektir.

O tarihlerde Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını test etmeye kalkmasalardı, “kontak kapatırız” tehdidinde bulunmasalardı, eylem yapmasalardı 240 yerine belki 100 otobüs alınacaktı.

Kooperatif başkanları ile oda başkanı Mustafa Kurt, 65 yaşı ücretsiz taşımama konusunda harcadıkları mesaiyi, sarf ettikleri enerjiyi özel halk otobüslerinin kullandığı akaryakıttan alınan KDV ve ÖTV’de indirim için harcamış olsalardı bugün minibüsçülerin ekonomik sıkıntı içinde olduklarını konuşmuyor olacaktık.

Ya da Büyükşehir belediyesi özel halk otobüslerini kiralamak istediğinde son anda “hayır” dememiş olsalardı oturdukları yerden paralarını alacaklardı, kredi dahil her türlü borçlarını akşam kafalarını yastığa koyduklarında düşünmeyeceklerdi.

Karşı çıktıkları tramvaya ortaklık teklifini kabul etmiş olsalardı bugün araçlarını yenilemek zorunda kalmayacaklardı.

Minibüsçülerin açıklamamsında, paralı binişlerin yasaklandığı havuz sisteminden çıkılacağı, bunun için 15 gün süre tanındığı görüşüne de yer verilmiş.

Hasan Başkan ve arkadaşlarını tutan mı var? Vergi kaçırarak daha çok kazanacaklarını sandıkları havuz sisteminden çıksınlar.

Minibüsçülerin havuz sisteminden çıkacak, paralı binişlere dönecek olması Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin zerre kadar umurlarında değil.

 Ünlü atasözüdür, “Öfke ile kalkan zararla oturur”.

Başkan Hasan Öztürk ve ekibi haklı oldukları konularda bile bu tür çıkışlar ile haksız duruma düşüyor, farkında değiller.

Havuz sisteminden çıkmayı bir kenara bıraksınlar, Büyükşehir Belediyesi’nin kırmızı minibüsler ile Alikahya’ya çalışan 44 otobüsün havuz sistemine alınması için başlattığı çalışmaya destek versin.

Tramvayın çalışmaya başlaması ile birlikte yapılacak güzergah değişikliklerinde

Özel halk otobüs sahiplerinin mağdur olmaması için tepe hatlarda yapılacak düzenleme sırasında görüşleriyle katkı sağlasınlar.

Tüysüzlere konan ve ring yapan 46 nolu hatta olduğu gibi. Yolcuların mutluluğunun yanı sıra küçük olan aracın giderleri az olduğundan sahipleri de memnun.

Tramvayın çalışmaya başlaması ile özel halk otobüs sahiplerinin mağdur olmaması için tepe hatlara kaydırılacak araç sayısı 120’ye ulaşacağından minibüsçüler zarar etmeyeceğinden Başkan Karaosmanoğlu ve genel sekreter Tahir hocaya teşekkür edecekler.

Minibüsçüler Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı 240 otobüsü, yaptığı tramvayı sorgulayacağına geriye dönüp araçlarını neden yenilemediklerini, getirilen önerilere neden “hayır” dediklerini sorgulasınlar.

Başkan Hasan Öztürk ve minibüsçü dostlara önerim; 240 büyük otobüs ile minibüsçülerin tekelini büyük ölçüde kıran, Haziran ayında her biri 294 yolcu kapasiteli 12 vagondan oluşan tramvayın çalışmaya başlaması ile her şekilde toplu taşımanın patronu olacak Büyükşehir ile kavgaya, restleşmeye son versinler.

Mağduriyetlerini gidermek için sorunları uzlaşarak çözmenin yollarını arasınlar.

Çünkü, ne Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun ne de genel sekreter Tahir Büyükakın’ın minibüsçüleri mağdur etmek gibi bir düşünceleri var.

Aksine özel halk otobüs sahiplerinin mağdur olmaması, sorunlarının çözümlenmesi için çalışıyorlar. Bu da böyle biline.

 

İZMİT AKÇARAY TRAMVAYI, İZMİR TRAMVAYIN ÖNÜNDE

İzmit dün; maliyeti yüksek gösterilse de Yuvacık Barajı, eski teknoloji kullanılsa da Çöp Fabrikası, Sefa Sirmen’in cezaevine girmesine neden olsa da doğalgaz, küme düşse de Kocaelispor’un şampiyonluğu ile anılıyordu.

Büyüyen, nüfusu ve yüzölçümü artan İzmit’te dün yapılanların “son kullanma tarihi” doldu.

İzmit’te bugün; eğitim, sağlık, çevre, karayollarında yapılan düzenlemeler ve transit geçişler, köprülü kavşaklar dikkat çekiyor.

Belediye Başkanları ve ekiplerinin performansı konuşuluyor.

Alınan önlemlere, verilen sözlere rağmen yol fakiri İzmit’in trafik çilesi bitmedi. Aksine tepkiler; minibüsçülerin yasa, yönetmelik ve meclis kararlarına uymamakta direnmesi sonucu arttı.

 

İZMİT TRAMVAY RAYLARI

 

Trafikteki karmaşanın, ulaşımdaki çilenin artması, içinden çıkılmaz hal alması, bıçağın kemiğe dayanması üzerine Başkan Karaosmanoğlu, geç de olsa “Kimse benim sabrımı denemesin” dedi.

Ve vatandaşların konforlu, güvenli, seri seyahat edebilmesi için 240 otobüs alarak minibüsçülerin yıllardır süren tekelini kırdı.

Ardından her seçim döneminde tüm başkan adaylarının vaadi, İzmitlilerin 30 yıllık hayali “tramvay” projesine start verdi.

Başkan Karaosmanoğlu’nun trafiği rahatlatma, ulaşımı daha güvenli ve konforlu yapma kararlılığını gören minibüsçüler başta olmak üzere muhalefet partileri sözcüleri koro halinde “tramvay” projesini dillerine pelesenk ettiler.

Dün “tramvay sözünü” tutmamakla eleştirdikleri Başkan Karaosmanoğlu’nu bugün tramvayı zamanında yetiştirmemekle eleştirmeye başladı.

İzmitlilerin her türlü konfor ve güvenden yoksun minibüsler ile seyahat etmesini çok gören kafalar Başkan Karaosmanoğlu’nun tramvay projesine, “tramvaya harcanan para haramdır” diyerek karşı çıktı.

Başkan Karaosmanoğlu, genel sekreteri Tahir Büyükakın, itirazlara, hakaretlere varan eleştirilere kulaklarını tıkadı.

İzmitlileri “hem yerli, hem milli” tramvay ile buluşturmak için 7/24 özveri ile çalıştı.

 

tramvay- 1

 

Güzergahta ve altyapıda beklenmeyen sorunların çıkması, müteahhitten kaynaklanan sorunlar sonrası tramvay 550 günlük süre bitiminde çalışmayınca gazeteciler, siyasiler, sivil toplum örgütleri koro halinde belediyeyi beceriksizlikle, verdiği sözü tutmamakla suçladı.

Seçim vaadini yerine getirmek ve “İzmitliler 2017’de tramvaya binecek” sözünü tutmak konusunda kararlı olan Başkan Karaosmanoğlu, “çatlak seslere” kulaklarını tıkadı.

Genel sekreter Tahir Büyükakın büyük bir olgunluk ve erdemlik göstererek, mazeret üretmeden, lafı dolandırmadan İzmitlilerden özür diledi.

 

HEM YERLİ, HEM MİLLİ

Bakmayın siz belli çevrelerin, tramvay projesinin açıklanan tarihten bir iki ay sarkmasını bahane ederek alışkanlık haline getirdiği eleştirilere.

Başkan Karaosmanoğlu’nu verdiği sözü tutmamak ile eleştirenler, 2004 yılından buyana girdiği tüm seçimlerden Türkiye ortalaması üzerindeki oyu nasıl aldığına, vatandaşın neden Karaosmanoğlu’nu tercih ettiğine baksınlar.

Başkan Nevzat Doğan karşısında İzmit, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu karşısında Kocaeli Büyükşehir, Başkan Kadir Topbaş karşısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybeden CHP’li Sefa Sirmen’in, başkanlığı döneminde verdiği tramvay sözünü neden gerçekleştirmediğini sorgulasınlar.

Ve İzmit Akçaray tramvay projesinden 1.5 yıl önce start verilen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesini karşılaştırsınlar.

“Akçaray Tramvay Projesi”ni eleştirmiş olmak için eleştirenlerin böyle bir karşılaştırmayı yapacak bilgileri olmadığına göre ben söyleyeyim.

İzmit Tramvay Projesinin de İzmir Tramvay Projesinin de yüklenici aynı firma, “Gülermak”.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilk raylı projesi İzmit Tramvay ihalesi 21 Mayıs 2015 tarihinde yapıldı. Protokol 3 Ağustos 2015 tarihinde imzalandı. Temeli 19 Ekim 2015’de atıldı.

Bursa’da Türk firma tarafından üretilen vagonlar yerli ve milli olup uzunluğu 33 metre, yolcu kapasitesi 294.

Önümüzdeki günlerde test sürüşleri başlayacak. Sekapark-Otogar arası çalışacak tramvay ile Haziran ayı gibi seyahat edebileceğiz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tramvay ihalesi 26 Şubat 2014 tarihinde yapıldı. Temeli 3 Temmuz 2014’te atıldı.

32 metre uzunluğunda, 285 yolcu kapasiteli vagonlar Güney Kore Firması tarafından üretiliyor.

Yol ve arazi fakiri İzmit ile geniş yollara, düz araziye sahip İzmir’i karşılaştırdığımızda “İzmit Akçaray Tramvay Projesi”nin birkaç ay gecikmiş olmasını çok görmemek lazım.

21 Mayıs 2015 tarihinde yapılan “İzmit Akçaray Tramvay Projesi” ihalesi ile

26 Şubat 2014 tarihinde yapılan “İzmir Tramvay Projesi” ihalesi arasında ki 15 aylık zaman farkını dikkate aldığımızda Başkan Karaosmanoğlu’nu eleştirirken ne denli haksızlık ettiğimiz açıkça görülüyor.

Kaldı ki, esnafın raylar döşenirken çektiği sıkıntı, gösterdiği tepki İzmit’e özgü değil.

Benzer sıkıntılar, tepkiler İzmir Tramvay rayları döşenirken de yaşandı.

Merak edenler arşivleri açıp, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği Konak Tramvayı’nın yol açtığı sıkıntı ve otopark krizi vatandaşı çileden çıkardı” benzeri başlıkları, haberleri bolca okuyabilir.

İzmit’te tramvay raylarının döşenmesi sırasında yaşanan altyapı deplase işlerine CHP’liler tepki gösterirken İzmir’de benzer tepki’yi AK Partililer göstermiş.

İşte onlardan biri, “İhalesine çıktıktan 1.5 yıl sonra temeli atılan Konak Tramvayı adeta yılan hikayesine dönmüştür. Yüz milyonlarca lira harcanan Karşıyaka Tramvayı projesinde basit köprü inşaatının bile tramvaydan sonraya bırakılması. Konak Tramvayında altyapı deplase işinin unutulması acemiliğin göstergesi olmuştur.”

 

tarmvay vago-2

 

VAGONLAR GELİYOR

Sekapark-Otogar arası çalışacak “Akçaray Tramvay” raylarının döşemesinde sona yaklaşılırken, Bursa’da üretilen 33 metre uzunluğunda, 294 yolcu kapasiteli vagonlarda gelmeye başladı.

“Akçakoca” adını anket ile belirleyen, vagonların rengini “turkuaz” seçen Büyükşehir Belediyesi yetkililerine buradan küçük bir öneride bulunmak istiyorum;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilk raylı sistemi, “Akçaray Tramvayı” vagonlarının iç kısımları ile durakların İzmit’in kültürel, tarihi ve sosyal özelliklerinin öne çıkarılmasına, İzmit’in dünü ile bugünün yansıtılması

 özen gösterilsin.

Sekapark-Otogar arası çalışacak Akçaray Tramvayda sona gelindiğine göre yolcu taşıma tarifesinin de bugünden açıklanmasında fayda var.

 

ELEŞTİRENLERE KAPAK OLSUN

Tramvay sözünün verildiği, ihalesinin yapıldığı, temelinin atıldığı, rayların döşenmeye başladığı her aşamada Başkan Karaosmanoğlu ve ekibi, başta CHP’liler olmak üzere belli çevrelerce hep eleştirildi.

2014 seçimleri öncesi, Anıtpark’ta sergilenen tramvay vagonunu, “Rayları olmayan şehirde bölgedeki bir elektrik direğinden ara kabloyla elektrik alınarak aydınlatılan tramvay” diyerek haber yapan gazeteciler mi ararsınız.

Benzer haberleri TBMM’ne taşıyan CHP Milletvekillerinin siyasetin seviyesini ne denli aşağılara düşürenleri mi sorarsınız.

“Tramvaya harcanan para haramdır” diyen minibüsçülerin tepkisini mi istersiniz.

“Raysız tramvay, tramvaysız ray” diyerek ”ti”ye alıp eleştirenlere mi. 

Şimdi Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2014 seçim vaadi “tramvay”da sona gelindi.

Ray döşeme işi bitmek üzere, vagonlar geldiğine, önümüzdeki günlerde test sürüşler başlayacağına, Haziran ayı gibi konforlu, güvenli, seri tramvay ile seyahat edeceğimize göre aylardır, yıllardır siyaseten gereksiz yere eleştirenlere, TBMM’ye taşıyanlara “KAPAK” olsun.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem