16 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sussam gönül razı değil

Melek Engin Aktemur

03 Mart 2017 tarihli yazısı

Son zamanlarda yeni anayasanın referanduma sunulması ile ilgili çalışmalar hız kazandı. Yeni anayasada yapılan değişiklik ve yenilikler yetkili ağızlar tarafından kamuoyuyla paylaşılıyor.

Yeni anayasa paketinde neler var neler yok maddeler halinde anlatılıyor, basında paylaşılıyor. İşin doğrusunu bilmek isteyen herkes, kulaktan dolma bilgiye değil, bizzat kendi okuyarak konu hakkında doğru bilgiye ulaşacaktır.

Okuma zahmetine katlanamayan, ne için evet, ne için hayır dediğini bilmeden bir takım önyargılarla hareket edecektir. Tıpkı şu an içinde bulunduğumuz durum gibi.

Toplumda herkes anayasa profesörü oldu çıktı. Meğer ne kadar aydın ne kadar alim insanla beraber yaşıyormuşuz da haberimiz yokmuş.

Konuyla ilgili olarak herkesin bir fikri muhakkak vardır, olmalı da. İşin garip tarafı ise bu fikirlerin karşı tarafa dayatılması değil mi?

Her insan ayrı bir dünyadır, düşünüşü, algısı, yorumu farklıdır. Birinin ak dediğine diğeri kara diyebilir. İşin güzelliği de burada değil midir?

O zaman neden birbirimize hala kendi düşüncemizi kabul ettirmenin peşindeyiz?

Neden karşımızdakinin düşüncesine, yaşam şekline saygı duymuyoruz?

Dünyada milyarlarca insanın parmak izleri bile birbirine benzemezken, siması, ten rengi, dili, dini farklılık arz ederken bu yaratılış özellikleri onların insan olmasını engellemez, engellememeli.

Dolayısıyla her insan ayrı bir bireydir, saygıya değerdir. Toplum içinde huzur ve barış içinde yaşamak istiyorsak öncelikle her bireyin şahsına saygı duymayı öğrenmek zorundayız.

Tersi bir tutum içine girdiğimizde sürtüşme ve çatışma ortamı yaratmış oluruz.Bu da demokrasinin kurallarına aykırı bir durumdur.

 

 

Demokrasi adına çığırtkanlık yapanlar, kendi kararını karşısındakine dikte etmeye çalışırken aslında kendileriyle de çelişiyorlar.

Demokratik yolla halkın oyuna sunulacak konu hepimizi ilgilendiren bir konudur. Vatan, millet, devlet konusudur. Şu veya bu partiyle ilgili değil bizzat Türkiye için, millet ve devlet için elzem olan anayasa değişikliği konusudur.

Dileyen evet, dileyen hayır der. Bu konuda toplumu ayrıştırmanın kime ne faydası olabilir ki?

Bu zamana kadar yaşadığımız kutuplaşmaların bizi birbirimizden ayırdığını, nefret ve kin tohumları saçtığını unutmamak lazım.

Kutuplaşmaların -ellerini oğuşturarak bekleyen iç ve dış mihrakları- sevindirdiğini ve bunun toplumu, hatta koca bir devleti nasıl etkilediğini artık görelim.

Dün 28 Şubat’tı.. Post modern darbenin üzerinden 20 yıl geçmişti. O günleri yaşamış biri olarak şunu söylemek isterim ki; Türkiye nereden, nereye geldi elhamdülillah.

Günümüz gençleri bu dönemleri bilmediği için anlatılanları da inandırıcı bulmuyor maalesef.

İşte bunun için insanımız, gencimiz okumalı… Tarihini okumalı. Geçmişte neler olmuş, neler yaşanmış, bunların sosyo-ekonomik, siyasal, hukuki, insani boyutu ancak kaynak kitaplardan okunarak öğrenilecektir.  

Tarih okumaları geleceğe ışık tutan kıymetli bilgilerdir. Aynı zamanda “geçmişini bilmeyen bir millet geleceğine yön veremez” sözü de konuyla ilgili düşüncelerimizi teyit etmekte.

Efendim gündeme dair yazmak istediklerim elbette bu kadarla sınırlı değil ama ben bu kadarıyla yetinmek istiyorum. Büyük şair Fuzulinin şu mısraı ile yazımı noktalıyorum;

“Söylesem te’siri yok, sussam gönül razı değil”

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem